www.infoglobe.sk » Viete, že? Pražské NAJ II.

Viete, že? Pražské NAJ II.

Publikované: 19.6.2011
Viete, ktorý most je najkratší, ktorá kaviareň je najstaršia a ktorý dom je najužší? Odpovede na toto a ešte omnoho viac sa dozviete v dnešnom článku…

V našom nekonečnom seriáli sa opäť vraciame do Prahy za niektorými zaujímavosťami či pozoruhodnosťami, ktoré sú bežnou súčasťou života hlavného mesta. Napríklad také kaviarne... Praha nie je tak tradičným miestom kávy ako napríklad Viedeň, ale aj tu sa kultúra príjemného pokojného posedenia nad šálkou kávy stala niečím úplne samozrejmým. Keď sa povie pražská kaviareň, väčšine Pražanov sa vybaví secesný rohový palác Laženských na križovatke Národnej triedy a Smetanovho nábrežia - slávna kaviareň Slavia. História tohto miesta siaha až do roku 1881, kedy tu začal pražský živnostník Václav Zoufalý prevádzkovať prvú pražskú kaviareň vôbec. Vtedy niesla meno Veľká Slávie ako akýsi symbol českej myšlienky a národnej jednoty Slovanstva, ktorá bola typická pre druhú polovicu 19.storočia ako odpor ku všetkému germánskemu, resp. rakúsko-uhorskému. Od tej doby prešla kaviareň niekoľkými úpravami interiéru, z ktorých najvýznamnejšia prebehla v 30. rokoch pod dohľadom architekta Josefa Hukala, ktorá určila de facto aj súčasný presvetlený interiér s obrími okennými tabuľami. Generálnou rekonštrukciou potom prešla aj v polovici 80. rokov. Svoju popularitu si získala predovšetkým ako miesto stretnutí a rozjímania intelektuálov, ako miesto inšpirácie českých výtvarníkov, ale predovšetkým básnikov, spisovateľov a dramatikov. Písal tu Jaroslav Seifert, Václav Havel či Jiří Kolář a svoje múzy tu našiel isto aj maliar Jan Zrzavý…   Výpočet slávnych mien, ktoré tu ochutnali výborné espresso či zahryzli do šišky by bol isto dlhší, ale na to bohužiaľ nie je čas ani priestor. Ideme teda ďalej!

Viete, ktorý z pražských mostov je najkratší? V tesnom susedstve právnickej fakulty a hotela InterContinental sa cez Vltavu klenie most pôvodne nesúci meno Most Svätopluka Čecha, alebo tiež Čechov most, aké je jeho súčasné pomenovanie. Spojnica medzi nábrežím E. Beneša a centrom Prahy v mieste, kde prechádza Parížska ulica do Námestia Curieových, bola vybudovaná v rokoch 1905-1908. Dnes jediný železný oblúkový most v Prahe je dielom významného secesného architekta Jana Koulu. Najkratší pražský most má dĺžku 169 m s rozpätím hlavného pola 59 metrov. V období protektorátu niesol meno prírodovedca Gregora Mendela, od konca vojny však opäť nesie Čechovo meno. Pre tento most typické sochy na okrajových stĺpoch sú dielom sochára Antonína Poppa, ktorého trojmetrové bronzové postavy géniov s pozlátenými ratolesťami výrazne kontrastujú s nazelenalým náterom celej konštrukcie, ktorá je navyše osadená 200 svetlami. Ako celok je potom neoddeliteľnou súčasťou centra mesta a jednej z mnohých typických panorám Hradčan.

Viete, ktorý pražský dom je najužší? O tento unikát sa delí hneď niekoľko pražských stavieb, ale my sa dnes zameriame na ten najpreukázateľnejší a tým je len 3,3 metra široký dom v Seminářskej ulici v samotnom srdci historického mesta. Dom však nevznikol samostatne, ale údajne rozdelením susedného domu, ale aj to je dnes zahalené rúškom tajomstva. Isté je, že jeho história siaha až do roku 1360, resp. do roku 1433, kedy bol po prvý krát architektonicky osamostatnený od vedľajšej stavby. Dnes jeho priestory a vynikajúcu polohu neďaleko Mariánskeho námestia využíva hotel Clementin.

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipeda commons: Dimsfikas, Šjů a autor

preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že...? Pražské NAJ
Publikované: 12.9.2010
V prvom dieli článkov „Viete, že...?“ s tematikou NAJ miest zavítame do hlavného mesta, aby sme zistili, ktoré stavby sa týmto ohodnotením môžu chváliť.

Viete, že? Najväčšie múzeum veteránov ČR
Publikované: 12.12.2010
Od ťažkej techniky a drsnej krajiny sa v našom putovaní po najväčších zaujímavostiach, pamätihodnostiach a unikátnych múzeách ČR pozrieme opäť na techniku. Ženy už možno budú vedieť ľahko oponovať a hovoriť si: „Už zase?!“. Pôvodný plán napísať niečo o najväčšom múzeu hračiek stroskotal na otváracích hodinách, ktoré sú len v letných mesiacoch.

Viete, že? Najstarší hrad v Čechách
Publikované: 22.5.2011
Po dlhšom čase sa opäť vraciame k NAJ zaujímavostiam a turistickým cieľom Českej republiky. Dnešná výprava bude smerovať k vôbec najstaršiemu kamennému hradu na území našich susedov.

Viete, že? Najväčšia pevnosť v Česku
Publikované: 12.6.2011
Zavítame do najväčšej pevnosti - delostreleckej tvrdze, jedného z technických unikátov predvojnového Československa.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.9.2019
Tradičný festival vinárov, kvalitného vína a zábavy vás čaká v dňoch 20. až 22. septembra v centre Mělníka.
16.9.2019
Už 20. a 21. septembra 2019 sa uskutoční 38. Kubínsky jarmok spolu s mestskými dňami, ktoré prinesú bohatý spoločenský program.
15.9.2019
Jeseň je v znamení jarmokov, a preto si určite nechajte ujsť v poradí už 39. ročník tradičného Žitnoostrovského jarmoku, ktorý sa začne vo štvrtok 19. septembra a potrvá až do nedele.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 17. 9. 2019
sviatok:Olympia
dnes:
utorok 17.9.
19 °C
zajtra:
streda 18.9.
17 °C