www.infoglobe.sk » Viete, že? Nórsko - Špicbergy I.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy I.

Publikované: 26.2.2012
Ľadové súostrovie ležiace na polceste medzi Škandináviou a severným pólom ukrýva možno viac pozoruhodných miest, než by sa mohlo zdať. Nerastné bohatstvo a unikátne geomorfologické zloženie miestnych hornín ako aj drsná krajina sem prilákali množstvo expedícií, dobrodruhov a v posledných desaťročiach aj turistov. Dnes sa sem pozrieme aj my.

V pomyseľnom strede Severného ľadového oceánu leží súostrovie nesúce až mysteriózne znejúce meno Svalbard. Tento ekvivalent názvu ostrovov, pre nás známych ako Špicbergy, napovedá, že súostrovie je pod správou Nórskeho kráľovstva a zároveň je jeho najsevernejším územím. Úradným jazykom aj menou tu je nórska koruna resp. nórčina. Z celej skupiny ostrovov sú trvalo osídlené iba tri: Západný Špicberg (nor. Spitsbergen), Medvedí ostrov (Bjørnøya) a Hopen.

Najväčší z nich - Západný, je zároveň najväčším ostrovom Nórska. Na ňom sa nachádza aj hlavné mesto Svalbardu Longyearbyen.

Prvými novodobými osadníkmi však neboli Škandinávci, ale Rusi a Vikingovia, ktorí sem po prvý krát doplávali v priebehu 12. storočia. Prvé zmienky ďalej nachádzame aj v islandskom národnom písomníctve a to z roku 1194. Za prvého oficiálneho objaviteľa je však považovaný až Willem Barents, slávny holandský moreplavec, ktorý tu pristál až v roku 1596. Ani napriek tomuto aktu nikto nepopieral zvrchovanosť nórsko-dánskeho územného práva. V nasledujúcich desaťročiach a storočiach sa miestne vody stali jednou z najvýznamnejších veľrybárskych lokalít sveta. Hlavnou rybárskou základňou sa stal Smeerenburg, ktorého historická úloha vzrástla aj počas prvých expedícií do najsevernejších polárnych oblastí aj k samotnému pólu. Štartovali tu mnohé výpravy Nóra Roalda Amundsena aj pamätný let vzducholoďou Italia objaviteľa Umberta Nobileho, ktorý s ňou v roku 1928 dosiahol „severnú točnu“ (severný pól). Až od polovice 20. storočia sa potom záujem vedcov a predovšetkým geológov sústredil aj na inak neprebádané vnútrozemie jednotlivých ostrovov.

Po napadnutí ZSSR nacistickými vojskami bolo prakticky celé obyvateľstvo ostrovov britským námorníctvom evakuované . Následná likvidácia infraštruktúry Špicbergov, osád, ťažobných plošín na ropu, uhoľných baní a rádiostaníc uvrhla súostrovie späť do stredoveku. To všetko z obavy pred obsadením hitlerovským Nemeckom, ku ktorému došlo v júni roku 1943 počas masívneho útoku námorníctva pod vedením obávaného krížnika Tirpitz. Malé posádky niekoľkých pevností nemohli takejto masívnej invázii príliš dlho vzdorovať. Až v poslednom roku vojny sa mali znovuzískané územia rozdeliť medzi Nórsko a ZSSR, ktorému by pripadol Medvedí ostrov - Bjørnøya. K tomuto deleniu však nakoniec nedošlo. Ďalším zásadným bodom sa v histórii súostrovia stalo obdobie medzi rokmi 1973 - 1975, kedy tu boli nórskou vládou vyhlásené 3 národné parky a zároveň bolo vybudované medzinárodné letisko Svalbard lufthavn v Longyear.

Nerastné bohatstvo (uhlie a ropa) plus výnimočnosť geomorfologického podložia ostrovov boli dôvodom vzniku výskumných staníc mnohých národov, čo umožňovala stále platná dohoda z roku 1920, z ktorej vyplýva, že okrem Nórska môžu signatári dohody (aj Československo) rovnakým právom využívať prírodne nerastné bohatstvo pre vedu a výskum. Asi najaktívnejším z národov sa potom v priebehu 20. storočia stalo Rusko, ktoré tu okrem iného vybudovalo preslávenú osadu Pyramiden, dnes známu ako "mesto duchov". Pôvodná švédska kolónia z roku 1920 bola v roku 1927 Sovietmi odkúpená . Banský región a mesto Pyramiden malo počas svojej najslávnejšej éry v polovici storočia až 2000 stálych obyvateľov. Drevené domy osadníkov, banské komplexy a výskumné pracoviská však od ukončenia prác r.1998 už len chátrajú. Arktická klíma naopak funguje ako dokonalý konzervačný prostriedok a tak je životnosť „mesta duchov“ predpokladaná na ďalších 40 rokov. Väčšina objektov je voľne prístupná, ale riziko úrazov, prepadov do šácht a ďalších nepríjemností je tu tak veľké, že ani napriek značnej návštevnosti nedochádza k rozsiahlejšej devastácii tejto bývalej ruskej kolónie. Asi najväčšou atrakciou tu je monumentálna busta V.I.Lenina – najsevernejšia socha svojho druhu vôbec. Ako rýchlo prišli, rovnako tak rýchlo aj odišli. Bleskové vysťahovanie tisícky pracovníkov v roku 1998 trvalo doslova jednu noc. Pokyn z Moskvy znel jasne: "Loď, ktorá Vám priviezla zásoby je posledná, ktorá sem mieri, takže pobrať čo sa dá a hajde späť do Ruska." Stručné, jasné a rýchle… Do Pyramiden sa dostanete iba loďou, napríklad z 50 km vzdialeného Longyearbyenu na juhu. V meste v súčasnosti žije iba 5 - 10 stálych obyvateľov.

Ďalšie zaujímavosti a informácie o Špicbergoch nájdete na našom webu už budúcu nedeľu!   

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Bc.Blanka Pechačová

celú fotogalériu môžete vidieť tu - s láskavým zvolením autorky

(foto z geolog. expedície Svalbard 2011 PřF UK) 

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nórsko si nadovšetko váži a miluje svoju prírodu. Priblíži ho pútavé Cestovateľské kino
Publikované: 9.2.2020
Kráľovstvo, ktorému vládne dychberúca príroda! Zoznámte sa v utorok 25. februára v KC Dunaj s pôsobivou severskou exotikou, ktorá uchváti aj najnáročnejších krajinkárov. Ľadovce, fjordy, hory, útesy, pláže, lesy, tundry i široké laponské pláne plné sobov.

Nórsko – Národný park Jotunheimen
Publikované: 7.4.2024
Minulý týždeň sme opustili kľukaté cesty Trollstigenu a vydali sa do neznáma trajektom. Prečo do neznáma? Asi preto, že dodnes presne nevieme, kde sme sa vylodili. Dôležité ale je, že sme pred sebou mali prvý naozaj turistický deň.

Nórsko, Bergen – mesto dažďa
Publikované: 14.4.2024
Potom, ako sme si prezreli unikátny Borgundský drevený kostol, sme sa európskou cestou číslo 16 (E16) presunuli do druhého najväčšieho nórskeho mesta Bergen, kde sme strávili noc i celý nasledujúci deň.

Nórsko, Oslo – severský klenot
Publikované: 21.4.2024
Po návšteve Bergenu sme sa presunuli do hlavného mesta Nórskeho kráľovstva – Osla. Keďže deň bol dlhý a náročný, prechádzku večerným mestom sme vymenili za hotelovú posteľ a odpočinok. No hneď ráno sme sa vydali v ústrety dobrodružstvu jeho spoznávania.

Grónsko – arktická divočina
Publikované: 4.1.2023
Milovníci večnej zimy a ľadu sa určite potešia pri čítaní nasledujúcich riadkov, keďže tentoraz pri našich potulkách svetom zavítame na najväčší paradoxne nazývaný „zelený“ ostrov sveta – Grónsko. V miestnom jazyku sa ale tento ostrovný mohykán nazýva Kalaallit Nunaat, čo v preklade znamená krajina ľudí.

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.

Nórsko: Krajina fjordov I – VIDEO
Publikované: 11.10.2016
Nórsko sa zaraďuje medzi severské štáty a spoločne so Švédskom leží na Škandinávskom polostrove, ktorý tejto krajine udáva charakteristické rysy. Hlavným lákadlom sú prekrásne fjordy západného pobrežia, ktoré sa zarezávajú hlboko do vnútrozemia. Takých fjordov je na území Nórska požehnane. Kde nie je prítomná morská hladina, tam dozaista nájdete jedno z tisícich jazier či nejakú kopcovitú oblasť, náhornú plošinu, hlboké lesy alebo hornatý masív s ľadovcom. Divoká rozmanitosť prírody a impozantné výhľady lákajú stále viac turistov. Za návštevu však stojí nielen príroda, ale aj dve najväčšie mestá – Oslo a Bergen. Sever krajiny býva turistami väčšinou nepovšimnutý, takže pokiaľ túžite po úplnej samote, bude skvelou voľbou.

Nórsko: Krajina fjordov II – VIDEO
Publikované: 18.10.2016
Ďalšou zastávkou východným pobrežím fjordu Sorfjord cestou na sever je pre každého dozaista Lofthus – malá dedinka charakteristická jabloňovými sadmi. Dedina Lofthus je navštevovaná vďaka príkrej turistickej trase, ktorá vedie hore na náhornú plošinu národného parku Hardangervidda, čo je nezalesnená plocha ohromnej rozlohy.

Nórsko, Trollstigen – cestou za kráľom trollov
Publikované: 31.3.2024
Na našich potulkách Škandináviou sme naposledy navštívili tretie najväčšie nórske mesto – Trondheim. Dnes sa presunieme do mesta Dombas a následne budeme pokračovať k Trollskej ceste nazývanej Trollstigen.

Nórsko, Trondheim – korunovačné mesto
Publikované: 24.3.2024
Opäť budeme cestovať. Po návšteve švédskeho kostolného mestečka Gammelstad a hlavného mesta Štokholm sa presunieme do susedného Nórska, kde navštívime prístavné mesto Trondheim, ktoré sa rozprestiera na brehoch Trondheimského fjordu a rieky Nidelva.

Škandinávia 2012 VIII. - Svartisen
Publikované: 6.5.2013
Hlavným cieľom našej cesty do Škandinávie bol národný park Sarek vo Švédsku. Putovanie po jeho horách nedopadlo tak, ako sme si predstavovali, sklamaní sme ale rozhodne neboli. Aj škarené počasie prináša zaujímavé zážitky a tých sme dozaista mali dosť.

Viete, že? Nórsko - Za krásami severu II.
Publikované: 15.1.2012
Lofoty, perla severskej prírody, nachádzajúce sa za polárnym kruhom. Súostrovie, ktorého dych vyrážajúca scenéria vás ani na chvíľu nenechá zaháľať.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu IV.
Publikované: 5.2.2012
Najsevernejší bod Európy, miesto, kde slnko nezapadá a kus drsnej krajiny, ktorá však odnepamäti lákala dobrodruhov zo všetkých končín sveta... Je však skutočne tým najsevernejším bodom práve mys Nordkapp?

Viete, že? Nórsko - Špicbergy II.
Publikované: 4.3.2012
Druhé zastavenie na divokom skalnatom súostroví, ktoré aj napriek svojej drsnej klíme, nehostinnosti a polohe láka stále viac a viac turistov, ktorí sem cestujú za magickou mocou polnočného slnka či nebeským divadlom polárnej žiary. Čo všetko ich sem priťahuje, to si povieme v dnešnom príspevku.

Viete, že? Dobytie severného pólu I.
Publikované: 11.3.2012
Severný pól, miesto, ktoré ž od 16. storočia fascinovalo mnohých dobrodruhov aj vedcov. V dnešnej časti sa vydáme po stopách týchto slávnych výprav zo začiatku dvadsiateho storočia, aby sme sa v závere sami nalodili na ruský ľadoborec a vydali sa v ústrety arktickým končinám.

Viete, že? Dobytie severného pólu II.
Publikované: 18.3.2012
Polárna turistika je dnes už samozrejmou súčasťou ponuky aj bežných cestovných kancelárií. Čo zažijú tí, ktorí za štrnásťdennou dobrodružnou plavbu k severnému pólu investujú viac než pol milióna českých korún? Na to snáď odpovie dnešný článok.

Viete, že? Faerské ostrovy
Publikované: 1.4.2012
Zhruba v polovici cesty medzi Nórskom a Islandom leží zelené súostrovie, ktoré aj napriek svojmu nespornému pôvabu zostává trochu mimo hlavnej turistickej trasy medzi vyššie zmieňovanými destináciami.

Viete, že? Nórsko a jeho NAJ miesta
Publikované: 22.1.2012
Tretie pokračovanie nórskeho putovania venujeme rozprávaniu o NAJ miestach. Navštívime najvyššiu horu, najdlhší fjord, najväčšie jazero aj vodopád a ďalšie zaujímavosti tejto severskej krajiny.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu III.
Publikované: 29.1.2012
Za jedným z najpôsobivejších miest nórskeho kráľovstva sa musíme vydať až na ďaleký sever. Prístav Tromsø je jedným z mnohých miest, kde sa môže cestovateľ pokochať úchvatným predstavením v podobe polárnej žiare.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu I.
Publikované: 8.1.2012
Škandinávia je každoročne cieľom mnohých cestovateľov, ktorých láka drsná a nedotknutá krajina a vody s hojnosťou rýb. Naša cesta však postupne povedie až na ďaleký sever, na samý okraj Európy, ktorý leží už za polárnym kruhom. Prvý diel seriálu putovania za najsevernejším bodom Európy nás prevedie uličkami rybárskeho mestečka Bergen.


Súvisiaca fotogaléria

Grónsko – kráľovstvo ľadu
Panenská príroda pokrytá desaťtisíce rokov starým ľadom pod správou Dánska, tak nejako by sme moh...


Súvisiace video

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami
Pokiaľ pôjdete objavovať nórske fjordy, pravdepodobne prídete do Bergenu, kde určite odporúčame n...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
6 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X