www.infoglobe.sk » Viete, že? Najvyššia budova sveta

Viete, že? Najvyššia budova sveta

Publikované: 5.6.2011
V dnešnom putovaní za zaujímavosťami a svetovými unikátmi sa vyberieme do Dubaja. Našim cieľom bude tentoraz najvyššia budova sveta - Burdž Chalífa.

Chalífova veža, ako znie preklad z arabčiny, je s výškou 828 m stále najvyššou budovou sveta a jednou z chvál Spojených arabských emirátov. Tento „titul“ získala dňom svojho oficiálneho otvorenia: 4. januára 2010.

Pôvodne sa tento mrakodrap mal volať Burdž Dubaj, avšak po finančných peripetiách - kvôli hospodárskej kríze spojenej s výstavbou, bol nakoniec premenovaný po svojom veriteľovi na Burdž Chalífa. Dosiaľ najvyšší mrakodrap Taipei 101, nachádzajúci sa na Tchaj-wane, prekonal o úctyhodných 319 metrov.  Dubaj

Stavebné práce začali 21. septembra 2004, pričom neoficiálne bola budova dostavaná 1. októbra 2009, ďalšie drobné úpravy pokračovali do konca roka 2009. Mrakodrap bol slávnostne otvorený štvrtý deň roka 2010 vládcom Dubaja šejkom Maktúmom, ktorý ho premenoval na počesť prezidenta Spojených arabských emirátov Chalífu ibn Saídu an-Nahajána. Celý projekt nakoniec zhltol zhruba 1,5 miliardy amerických dolárov (cca 1,04 miliardy eur). Tomu zodpovedajú aj ceny za meter štvorcový v budove: kancelárske priestory sa pohybujú okolo 43 000 USD/m2 (cca 29 700 €). Šéf spoločnosti Emaar Properties, ktorá mrakodrap postavila, avšak prehlásil, že už viac ako 90 % ponúkanej plochy budovy bolo predaných.Burdž Chalífa 

S budovou sa logicky spájajú ďalšie nielen výškové rekordy Burdž Chalífu: má najviac podlaží na svete (160), najvyššie nainštalovaný výťah (tých je tu celkom 54), najrýchlejšie jazdiace výťahy (64 km/h), najvyššie položenú mešitu na svete (v 158. podlaží), najvyššie položenú vyhliadkovú plošinu, bazén a reštauráciu. Plocha obloženia celej budovy zodpovedá sedemnástim futbalovým štadiónom a skla bolo použitých 142 000 m2. Je tu nainštalovaných 1210 hasiacich prístrojov. Betón použitý pri stavbe zodpovedá zhruba hmotnosti 100 000 dospelých slonov. Mrakodrap je možné vidieť zo vzdialenosti až 95 kilometrov, má 3000 parkovacích miest a nájdete tu i najväčšie nákupné stredisko. Mrakodrap sa stal nielen akýmsi symbolom ropnej prosperity, ale aj výkričníkom v istej finančnej politike týchto štátov. Emiráty si môžu dovoliť žiť na dlh, a to dosť výrazný. Bohužiaľ aj tomuto projektu sa nevyhol tieň svetovej ekonomickej krízy. Dubaj - leteckyZnačná časť nadnárodných korporácií si zrazu nemohla dovoliť takéto drahé priestory na prenájom. Rovnako tak ako občasné prepady ceny ropy a celkovo nestabilná svetová ekonomická sféra zapríčinili, že sa aj tento monštrózny projekt dostal do značných problémov. Pomocnú ruku však Dubaju podal bohatý susedný emirát, načo bola stavba definitívne premenovaná na počesť štedrého prezidenta Chalífa. Mrakodrap sa nedávno stal tiež cieľom jedného z milovníkov adrenalínu, francúzskeho „pavúčieho muža“ Alaina Roberta, ktorý sa po nekonečnej ploche skla a oceli vyšplhal na vrchol za zhruba 6 hodín…        

 

Text: J.Štantejský a J.Chaloupka

preklad: Zuzana Megerssová

foto: Wikipedia.org, Nepenthes, Aheilner, Imre Solt

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Najväčšia gotická stavba sveta
Publikované: 6.2.2011
Keď som vymýšľal tému na ďalšiu cestu po NAJ svetových zaujímavostiach, hovoril som si, že by po minulej exkurzii u protinožcov mohlo byť naše putovanie predsa o trochu menej náročné a že budem teda pátrať čo najbližšie našej vlasti. V posledných dieloch sme sa najčastejšie venovali technike, ale tentoraz urobíme malý návrat do histórie, ktorá má v Európe, viac než kde inde, rozhodne čo ponúknuť

Viete, že? Najväčšie futbalové štadióny sveta
Publikované: 10.4.2011
Keď sa povie futbal, väčšina mužskej populácie sa zasní a predstaví si ten krásny pocit, keď dve mužstvá proti sebe zápolia o vstrelenie bránky. Davy šalejú, pivo tečie a klobásy sa opekajú. U žien predsa len víťazí pohľad na vypracované telá v tesných dresoch, než taktika, zostava a aktuálna forma mužov s kopačkami.

Viete, že? Najvyšší vodopád sveta
Publikované: 1.5.2011
Vodopády sú často fascinujúcim divom prírody aj napriek tomu, že sa jedná o celkom prirodzený jav obyčajnej padajúcej vody. Je v tom niečo elektrizujúce, keď sa masy vody s každou sekundou za zlovestného hukotu presúvajú o desiatky ba stovky metrov do kaňonov, strží a priepastí. A my sa dnes vydáme za tým úplne NAJvyšším! Viete, že najvyšší vodopád sveta bol objavený až v roku 1935?

Viete, že? Mesto na streche sveta
Publikované: 10.7.2011
Návšteva v najvyššie položenom meste sveta, trocha tradícií a zaujímavostí z drsného života obyvateľov bolívijských hôr.

Viete, že? Nová najvyššia budova v ČR
Publikované: 17.7.2011
Najvyššou budovou v Českej republike nie je žiadna z administratívnych budov, hotel či vysielač, ale rýdzo priemyselná stavba, ktorá je mimochodom aj českou najvyššou rozhľadňou.

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?
Publikované: 23.2.2015
Vyrastajúci až k nebu uprostred púšte, opovážlivá so svojou Babylonskou vežou nazývanou Burj Kalifa týčiacou sa do úctyhodnej výšky 828 m, márnivá tým večným nakupovaním v mamutích shopping malloch, symbol lačnosti, chamtivosti, nenásytnosti, pýchy, roztopašnosti a márnotratného konzumu...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

15.7.2020
Hlavným centrom tohtoročných Dní ľudovej architektúry Stredočeského kraja bude Múzeum ľudových stavieb v Kouřime. Slávnostné zahájenie víkendovej akcie sa uskutoční v sobotu 18. júla od 11-tej hodiny a sprievodný program je naplánovaný do nedele 19. júla do 18-tej hodiny.
13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 16. 7. 2020
sviatok:Drahomír
dnes:
štvrtok 16.7.
22 °C
zajtra:
piatok 17.7.
20 °C