www.infoglobe.sk » Viete, že? Najväčšie banícke múzeum v ČR

Viete, že? Najväčšie banícke múzeum v ČR

Publikované: 14.11.2010
V dnešnom putovaní za najväčšími zaujímavosťami Českej republiky zavítame do múzeí a skanzenov, kde si na svoje prídu asi najviac chlapci a otcovia, pretože nás bude zaujímať baníctvo, banská technika a ich história. Prvá zastávka bude NAJväčšie banícke múzeum ČR v mestečku Příbram!

Příbramsko bolo už odnepamäti baštou baníctva a tak niet divu, že sa tu s pozostatkami niekdajšej slávy baníkov stretávame dodnes. Väčšina stavieb a baní však za posledné Banícke múzeum Příbramdesaťročia podľahla zubu času, no existuje však miesto, kde ako by čas na chvíľu zastavil. Cesta nás zavedie do Březových hôr, příbramskej štvrti, kde si už od polovice 19. storočia (1852) môžu návštevníci takmer ohmatať ťažkú prácu v podzemí. Pôvodné zbierky minerálov časom doplnili artefakty z každodenného života baníkov. Nájdeme tu exponáty z modernej doby, ale aj stredoveké, a dokonca tiež archeologické nálezy z keltskej doby. Po ukončení prác v 50. rokoch dvadsiateho storočia, sa objekty v okolí Ševčinskej šachty dostali pod správu národného technického múzea, expozícia sa naďalej rozrastala a do správy banícky vláčikpribudlo aj niekoľko ďalších rekonštruovaných objektov, z ktorých sa nedá nespomenúť Anenskú baňu s obrím parným strojom. Od r. 1998 je pre múzejné účely využívaná Prokopská štôlňa, v ktorej je sprevádzkovaný banský vláčik – jedna z najobľúbenejších atrakcií celého komplexu. V súčasnosti sú v Ševčickej bani k dispozícii 4 náučné trasy, na ktorých sa návštevník zoznámi s radou banských strojov a zavíta aj do útrob ťažobnej veže. Pripravená je aj obsiahla fotogaléria a exponáty všemožnej banskej techniky miestnych rudných a uránových baní. Podobné menu ponúkajú aj priľahlé bane Vojtech a Anna, kde tiež nebude núdza o parné stroje, štôlne a už zmienenú jazdu banským vláčikom. V blízkom okolí sa však nachádzajú aj ďalšie pozoruhodné miesta, úzko späté s baníckou i smutnou históriou politických väzňov z pracovného tábora Vojna – v ktorom sa nachádza expozícia venovaná obetiam komunizmu.

mapa

Praktické informácie:

Dĺžka expozícií podľa trás:

„A“ ŠEVČINSKÁ BAŇA Z ROKU 1813

Trasa 1 – 110 minút

 Strojovne, veža, banícka chalupa, banská technika, atď.

Trasa 2 – 15 minút

Jazda banským vláčikom medzi Ševčinskou a Vojtešskou baňou.

Trasa 3 – 50 minút

Vodné koleso a šmykľavka v podzemí bane Drkolnov.

Trasa 4 - individuálne

Zber mineralogicko - geologických vzoriek na odvale Ševčinskej šachty.

 

„B“ „DŮL ANNA“ Z ROKU 1789 – cca 1 hodina

Prokopská štôlňa bane Anna – prehliadka podzemia, parné stroje, banský vláčik

 

„C“ BANA VOJTECH Z ROKU 1779 – cca 1 hodina

Kováčovňa, šachtová budova, parný ťažobný stroj, banská veža, atď.

Ako sa tam dostať:

GPS: 49°40'58.072"N, 13°59'15.927"E

Múzeum sa nachádza v mestskej časti Březové Hory, asi 2 km západne od centra mesta Příbram – pre motoristov je cesta dobre značená info tabuľami.

MHD: linkami 3,5,10 na zastávku Březové Hory - nám. J. A. Alise

 

Otváracia doba:

apríl - október: ut - ne 9-17 h
november – marec: ut - pia 9-16 h

 

Text: Jan Chaloupka

Preklad: O. Kubáčková

Foto: Wikipedia Commons a www.muzeum-pribram.cz (mapa)Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Viete, že? Najzamorenejšie mestá sveta
Publikované: 8.5.2011
Prehľad tých najzamorenejších miest na Zemi, kde je život tisícov, státisícov ba miliónov obyvateľov ohrozovaný kritickými hodnotami škodlivín jedovatého smogu, nepitnou vodou a celkovým životným prostredím, ktoré si v našich končinách ani nedokážeme predstaviť.

Viete, že? Najväčší cirkus sveta
Publikované: 20.3.2011
Cirkus, svet artistov, groteskných umelcov, tisíce najazdených kilometrov a zastávok, ktoré si snáď ani nie je možné zapamätať. Cirkus, ako miesto úžasu, nadšenia, okúzlenia i strachu. Tak nejako by sa dalo v skratke popísať putovanie umenia, pozlátkovú parádu či umenie svetských kočovníkov, ktoré je však v posledných desaťročiach na ústupe.

Viete, že? Najväčšie zlaté bane sveta
Publikované: 30.1.2011
Zlato, fenomén, ktorý v ľuďoch aj dnes vyvoláva neprekonateľnú túžbu po jeho vlastníctve, dobývaní a obchodovaní s ním. Každý z nás má niečo zlatého, nech už je to prsteň po babičke, zubný mostík, či ako súčasť extra vodivého spoja medzi mikroprocesormi v našom počítači. Zlato bolo oddávna platidlom, rovnako ako podnetom mnohých svárov, vojen a dobyvačných výprav.

Viete, že? Najväčšie múzeum veteránov ČR
Publikované: 12.12.2010
Od ťažkej techniky a drsnej krajiny sa v našom putovaní po najväčších zaujímavostiach, pamätihodnostiach a unikátnych múzeách ČR pozrieme opäť na techniku. Ženy už možno budú vedieť ľahko oponovať a hovoriť si: „Už zase?!“. Pôvodný plán napísať niečo o najväčšom múzeu hračiek stroskotal na otváracích hodinách, ktoré sú len v letných mesiacoch.

Viete, že? Najväčší stroj ČR
Publikované: 5.12.2010
Po návšteve rýdzo technických múzeí budeme aj dnes pokračovať v technickom duchu. Aj keď má Česká republika nespočetne veľa prírodných krás, nájdeme aj tu unikáty, ktoré malebnej krajine celkom na kráse nepridajú, srdce milovníka ťažkých strojov však zaplesá. Severočeské podhorie Krušných hôr je už viac ako sto rokov známe svojou povrchovou ťažbou hnedého uhlia.

Viete, že? Naj... vojenské múzeá v ČR
Publikované: 28.11.2010
Po návšteve najstaršieho pivovaru a baníckeho skanzenu opäť zavítame do múzea. Príslušníčky nežného pohlavia nás tentoraz ospravedlnia, pretože dnešná exkurzia po českých Naj... nás zavedie do najväčších vojenských múzeí v ČR.

Viete, že – najstarší pivovar v ČR
Publikované: 21.11.2010
Známe úslovie „co Čech, to muzikant“, by sa dalo rovnako správne transformovať do spojenia „čo Čech, to pivár…!“ Niekedy nelichotivý primát českého národa sa už akosi vžil a skutočne si len málokto dokáže predstaviť život bez občasného pohára penivého moku...

Viete, že? Naj Rybníky ČR
Publikované: 31.10.2010
Medzi neodmysliteľnú súčasť našej krajiny patria bezpochyby rybníky. Umelé vodné plochy tu vznikali od nepamäti, konkrétnejšie od 12. storočia a centrom tejto činnosti vždy boli južné Čechy, kraj Jakuba Krčína či Štěpána Netolického.

Viete, že? Najstaršia česká rozhľadňa
Publikované: 24.10.2010
Najkrajší rozhľad do krajiny je síce vraj z konského sedla, ale tejto náročnej a často aj namáhavej činnosti sa môže venovať len pár vyvolených a predovšetkým odolných jedincov. Nám musia stačiť výhľady, na ktoré si dôjdeme takpovediac po svojich. V dnešnom zastavení po Naj miestach Česka navštívime rozhľadne a nie tak hocijaké! Viete, ktorá je tá najstaršia?

Viete, že? Extrémne počasie
Publikované: 10.10.2010
Jedným z faktorov, ovplyvňujúcich naše cesty a cestovanie vôbec, je bez pochýb počasie. Často nevyspytateľný fenomén, ktorý dokáže premeniť i menší výlet na adrenalínovú jazdu. Aj počasie má svoje extrémne polohy a i my sa často pristihneme, ako reptáme na ten či onen rozmar prírody, teplo, zimu, dážď, tlak atď. a práve teploty nás dnes budú zaujímať.

Naj – železničné tunely
Publikované: 3.10.2010
Česká zem má mnohé Naj a jedným z nich je železničná sieť, ktorá sa svojou hustotou pokrytia radí k najvyspelejším na svete. V každej druhej dedine nájdete stanicu a zahliadnuť prechádzajúci motorový vlak v krajine tiež patrí k čarovným okamihom výletu.

Viete, že? Naj mosty v ČR
Publikované: 26.9.2010
V ďalšom pokračovaní cyklu NEJ Českej republiky sa budeme venovať téme mostov, ktoré tvoria nedielnu súčasť prepravy všetkého druhu, a tak ich nemôžeme v našom seriáli vynechať.

Viete, že? Najvyššie a najnižšie v ČR
Publikované: 19.9.2010
V ďalšom pokračovaní nášho seriálu „Viete, že?“ sa opäť pozrieme na miesta, ktoré sú v rámci Českej republiky niečím výnimočné, skrátka NAJ! Ako to vlastne je s najvyššie a najnižšie položeným miestom Českej republiky?

Příbram
Publikované: 10.7.2008
Nachádza sa v stredočeskom kraji asi 60 km juhozápadne od Prahy. Dnes tu žije približne 35 000 obyvateľov. Příbram je známy, ako historické banícke mesto, ktorého slávu pripomína jedno z najväčších baníckych múzeí v ČR, Banícke Múzeum Příbram, súčasťou ktorého je i rozsiahly skanzen.

Viete, že? Kutnohorská kostnica
Publikované: 26.6.2011
Dnes navštívime jedno z najpozoruhodnejších miest, ktoré sa dá u našich západných susedov nájsť – kutnohorskú kostnicu. Miesto, kde sa mŕtvy odkaz dávnych čias stretáva so živými z celého sveta.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.
27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 28. 2. 2020
sviatok:Zlatica
dnes:
piatok 28.2.
5 °C
zajtra:
sobota 29.2.
9 °C