www.infoglobe.sk » Viete, že? Najväčšia gotická stavba sveta

Viete, že? Najväčšia gotická stavba sveta

Publikované: 6.2.2011
Keď som vymýšľal tému na ďalšiu cestu po NAJ svetových zaujímavostiach, hovoril som si, že by po minulej exkurzii u protinožcov mohlo byť naše putovanie predsa o trochu menej náročné a že budem teda pátrať čo najbližšie našej vlasti. V posledných dieloch sme sa najčastejšie venovali technike, ale tentoraz urobíme malý návrat do histórie, ktorá má v Európe, viac než kde inde, rozhodne čo ponúknuť

Keď sa povie gotika či stredovek, každý si vybaví rytiersku zbroj, kruté boje, romantických hrdinov, dobyvačné výpravy a predovšetkým hrady, ktoré nám rovnako ako majestátne katedrály zostali hlavným symbolom stredovekej architektúry, až do dnešných dní. Reč však nebude o najväčšej známej katedrále postavenej z mrazivého žulového kameňa.

Naším dnešným NAJ bude križiacky hrad Malbork - najväčšia gotická stavba a súčasne tiež najväčšia stavba sveta z pálených tehál!

Viete, kde sa nachádza? Márne by ste ho hľadali vo Francúzsku, Anglicku či Nemecku. Tento historicky významný hrad totiž leží v severnom Poľsku, v rovnomennom meste pri brehoch rieky Nogat. Asi 60km severne sa nachádza významné prístavné mesto Gdaňsk, ktoré je nemenej zaujímavé svojím historicky-obchodným významom.

Základy pôvodne obrannej tvrdze boli zasadené roku 1274 na popud nemeckých rytierov, keďže vtedajšia nestabilná situácia severnej Európy, kde bola oddávna mocenská trenica medzi národmi Nemecka, Pruska a odbojnými kmeňmi Pobaltia, so sebou niesla aj potrebu pevných oporných bodov vládnucej moci.

 V tej dobe vznikala aj okolitá osada, ktorá neskôr dostala aj uznanie mestského práva. Celý hrad bol tvorený tromi opevnenými časťami. Tzv. Dolný hrad slúžil ako hospodárske zázemie, koniarne, ubytovne rádových bratov - rytierov, sluhov. V Strednom hrade bol umiestnený Palác veľmajstrov, reprezentačné miestnosti, kancelária rádu, refektár - jedáleň hostí. Horný hrad obsahoval kapitulár - miesto zasadania rádového konventu, kostol Najsvätejšej Panny Márie, špitál, zásobáreň, studňu a ďalšie priestory pre ubytovanie vzácnych návštev. Tehlové múry boli v najohrozenejších partiách vystužené žulou, ktorá omnoho lepšie odolávala zbraniam nájazdníkov, a to predovšetkým na hradbách a bránach.   

Svoj vrchol dosiahol Malbork medzi rokmi 1309-1457, kedy bol hlavným mestom križiackeho štátu so sídlom samotného rádového veľmajstra. Výnimočnosť hradnej tvrdze spočívala predovšetkým v jej nedobytnosti, o čom sa v roku 1410 presvedčili aj poľsko-litovské vojská počas prebiehajúcej bitky pri Grunwalde, v ktorej sa stretli nemeckí rytieri s poľskými vojskami Vladislava II. Jagelovského, ktoré tu podporil aj Jan Žižka, čo ho údajne stálo oko. Z historického hľadiska sa tak neďaleko hradu odohrala jedna z najkrvavejších bitiek stredoveku (cca 12 -16 tisíc padlých), ktorá mala za následok významné oslabenie vplyvu rádu nemeckých rytierov na vtedajšiu európsku „politiku“.

Hrad Malbork nebol nikdy dobytý. Do poľských rúk sa dostáva až v r.1457, kedy ho od posádky, ktorá dlho nedostala žold, odkúpil kráľ Kazimír Jagelovský za vtedy nevídanú cenu - 6 ton zlata. Armády Švédov, Napoleona či hordy povstalcov počas delenia Poľska však príliš mestu a tvrdzi nedali, a tak bolo nutné pristúpiť k náročnejšej rekonštrukcii. Tá tu začala rokom 1817 a skončila de facto až s druhou svetovou vojnou, kedy bolo nutné opravy začať prakticky od začiatku, pretože sa tadia



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Najmenšie mesto sveta
Publikované: 13.2.2011
Aj cestovateľský analfabet vám dozaista vymenuje aspoň niektoré z najväčších svetových metropol. Úplne určite zaznejú mestá ako Paríž, Londýn, New York, Moskva atď., ale to vlastne nie je tak úplne pravda, pretože tí skutoční obri sú výsadou predovšetkým preľudnenej Ázie a niektorých častí Južnej Ameriky. My sa dnes pozrieme na opačný extrém, ktorým bude NAJmenšie mesto sveta…

Viete, že? Najväčšia loď sveta
Publikované: 27.2.2011
Kráľovná všetkých morí, plávajúce letovisko či impozantný stroj. Tak nejako by sa mohol volať dnešný článok nášho NAJ seriálu a reč nebude o ničom menšom, ale o najväčšej lodi sveta, ktorá snáď ani neznesie priezvisko rekreačná. Dnešok teda strávime na palube Oasis of the Seas – impozantnej lodi, ktorej podstatná časť vznikala aj v Českej republike.

Viete, že? Najstarší štát a mesto sveta
Publikované: 6.3.2011
Keď sa povie najstaršia civilizácia, asi i laik bude poznať približnú odpoveď, ale čo keď sa vás niekto opýta, ktorý zo súčasných štátov je najstarší? Ktoré územie či mesto je v histórii najdlhšie osídlené? Na tieto a iné otázky sa dnes pokúsime odpovedať.

Viete, že? Najdrahšie každodenné pôžitky
Publikované: 13.3.2011
Kríza, ktorú svet v posledných rokoch prekonal poznamenala nejednu domácnosť, rovnako ako ekonomiky celých štátov a veľmocí. Peniaze boli, sú a budú pre moderné ľudské pokolenie vždy niečím magickým. Život bez nich sa proste nedá už ani predstaviť. Fungovanie trhu ovplyvňuje spokojnosť našich životov, čo síce znie hrozivo, ale bohužiaľ je na tom aj kus pravdy.

Viete, že? Najväčší cirkus sveta
Publikované: 20.3.2011
Cirkus, svet artistov, groteskných umelcov, tisíce najazdených kilometrov a zastávok, ktoré si snáď ani nie je možné zapamätať. Cirkus, ako miesto úžasu, nadšenia, okúzlenia i strachu. Tak nejako by sa dalo v skratke popísať putovanie umenia, pozlátkovú parádu či umenie svetských kočovníkov, ktoré je však v posledných desaťročiach na ústupe.

Viete, že? Talianske mesto duchov
Publikované: 15.5.2011
V dnešnom pokračovaní nepôjde ani tak o trhanie rekordov, ako skôr o spoznanie jedného z najpôsobivejších a doslova zabudnutých kútov Európy. Navštívime južné Taliansko, na okraji ktorého leží opustené skalné mestečko Craco.

Viete, že? Najvyššia budova sveta
Publikované: 5.6.2011
V dnešnom putovaní za zaujímavosťami a svetovými unikátmi sa vyberieme do Dubaja. Našim cieľom bude tentoraz najvyššia budova sveta - Burdž Chalífa.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
3 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X