www.infoglobe.sk » Viete, že? Najstarší štát a mesto sveta

Viete, že? Najstarší štát a mesto sveta

Publikované: 6.3.2011
Keď sa povie najstaršia civilizácia, asi i laik bude poznať približnú odpoveď, ale čo keď sa vás niekto opýta, ktorý zo súčasných štátov je najstarší? Ktoré územie či mesto je v histórii najdlhšie osídlené? Na tieto a iné otázky sa dnes pokúsime odpovedať.

Keď som vyberal tému ďalšieho článku, hovoril som si, že po technike, architektúre a prírode by mohlo nasledovať niečo netradičného, ale nakoniec som zvolil tému, ktorá je nám všetkým veľmi blízka a tou je vek, ktorý sa však nebude týkať ľudského života, skôr jeho výtvorov, resp. sídiel, ktoré sa za celú históriu ľudstva stali najtrvalejším miestom ľudského osídlenia. Aspoň čo do administratívneho hľadiska…

Keď som pátral po najstarších oficiálnych štátoch sveta, dostalo sa mi mierne sporných výsledkov, a aj pramene uvádzajú, že niektorá čísla, resp. historické dáta môžu byť trochu nepresné. Ale nezostáva než niektorým oficiálnym zdrojom dôverovať, a tak tu máme rebríček tých naozaj NAJstarších, ktorých počiatok si veľmi zbežne aj predstavíme.

Väčšina školských hodín dejepisu začína pravekom, čo je síce zaujímavé, ale téma sa poväčšine rýchlo vyčerpá a nastáva obdobie veľkých civilizácií, pôsobiacich predovšetkým na území dnešného Blízkeho východu, Stredozemia, severnej časti Afriky atď. atď. a len malá časť prednášok je venovaná Ďalekému východu - Ázii a predovšetkým krajine vychádzajúceho slnka, teda Japonsku. Možno budete namietať, že Japonsko je v porovnaní so starovekým Egyptom, Sumermi, Etruskami atď. atď. predsa len relatívne mladým národom, ale ako som už v úvode písal, článok je o najstarších overiteľných štátoch, nie civilizáciách či národoch. 

Tým naozaj najstarším štátom nášho sveta je Japonsko, ktoré bolo podľa tradície založené prvým cisárom Džimmuom už v roku 660 pr. n. l.  Japonci dodnes slávia prvý deň lunárneho mesiaca - 11. február ako deň, kedy prvý cisár usadol na trón, čím oficiálne vznikol japonský štát. Džimmu mal byť zároveň vnukom jednej z najuznávanejších bohýň Amaterasu – bohyne Slnka z hlavného šintoistického japonského božstva. Skutočný rozmach vtedajšieho Japonska však prišiel až okolo roku 300 pr. n. l., avšak písmo a náboženstvo sú jedny z najstarších prvkov tamojšej kultúry, ktoré však do Japonska prichádzali z Číny, ktorá je na rebríčku najstarších štátov hneď na druhom mieste. (Na treťom je napodiv Etiópia a štvrtom San Marino - v roku 301 n. l.) Vtedajší cisári však mali skôr formálnu moc, ktorá v rýchlo expandujúcom štáte spočívala predovšetkým na dvornej šľachte a vojenských správcoch – šógunoch. Títo vojvodcovia sa tiež po víťazných bitkách stávali vládcami celej ríše, ktorej vládli s láskavým zvolením cisára, z vtedajšieho hlavného mesta ríše, ktorého skrátený názov znie Kjóto.

Dejiny Japonských ostrovov sú bezo sporu nesmierne zaujímavé, ale my musíme pokračovať v našom putovaní po najstarších sídlach ďalej.

A teraz sa dostávame do menších problémov, pretože nájsť správne rozuzlenie otázky „ktoré mesto je najstaršie na svete“, to je úloha hodna skúseného historika, antropológa či google maniaka. O titul najstaršieho (pokiaľ možno dodnes obývaného) mesta sa delí hneď niekoľko blízkovýchodných susedov a my sa teraz podľa ich argumentov pokúsime určiť víťaza. Ale Boh vie, ako to vtedy bolo naozaj…

Medzi hlavných adeptov sa dostalo Sýrske hlavné mesto Damask. O tomto meste sa skutočne hovorí, že jeho história siaha do obdobia 10-8 000 rokov pr. n. l.  Píše sa o ňom dokonca v Biblii, a to predovšetkým vo významnej historickej spojitosti s Aramejcami, čo bol čiastočne kočovno-pastevnícky národ, obývajúci pôvodne oblasti Mezopotámie, ktorý nikdy nemal vlastnú ríšu, ale ovplyvnil predovšetkým svojou rečou snáď všetky kultúry tamojších národov Blízkeho východu. 

Nemusíme putovať ďaleko, aby sme sa dostali do ďalšieho potenciálne najstaršieho mesta sveta a tým je libanonský Byblos, prístav, ležiaci neďaleko hlavnej metropoly Bejrútu.  Miesto bolo osídlené už v neolitických dobách okolo roku 5 000 pr. n. l.  a ako všetky vtedajšie sídla je aj jeho história pretkaná vôľou bohov, tu konkrétne Kronom – otcom samotného Dia.  Bohužiaľ takýchto miest je v tejto lokalite naozaj mnoho a tak nie je jednoduché určiť skutočne ono NAJstaršie mesto, ale ideme ďalej…

Ďalším z horúcich kandidátov je malé, ale nadmieru významné mesto Jericho, ležiace na západnom brehu rieky Jordán, severovýchodne od Jeruzalemu. V polovici minulého storočia tu prebiehali rozsiahle archeologické práce, ktoré sa po odkrytí mnohých vrstiev nánosov pôvodných osád dostali až na najnižšiu úroveň tunajšieho osídlenia, ktorého vek sa odhaduje na 9 000 rokov pr. n. l. , čo činí z miesta naozaj jedno z najhorúcejších kandidátov na titul Najstaršieho kontinuálne osídleného miesta.  To sú však pozostatky tzv. starého Jericha. Súčasné nové mesto však jeden zaujímavý primát má a tým je „najnižšie obývané mesto sveta“, spôsobené jeho polohou na samotnom dne údolia rieky Jordán, celých 250 m pod hladinou mora!   Na záver som si nechal asi najdôveryhodnejší odkaz na miesto, ktoré je podľa súčasných archeologických výskumov práve tým najstarším. Zvyšky zaniknutej civilizácie boli nakoniec objavené v Indii, konkrétne v Khambátskom zálive, v štáte Gudžarát. Nálezy artefaktov, keramiky, sošiek aj ľudských zubov poukazujú na dobu takmer 8-9 000 rokov pred naším letopočtom podľa rádiouhlíkovej metódy. Bývalé mesto sa nachádza v blízkosti mesta Dwarka, pútnického miesta hinduizmu, zasväteného bohu Krišnovi. Archeológovia sa však zatiaľ nezhodli na presnom datovaní nálezov. Tie najoptimistickejšie odhady hovoria dokonca o veku okolo 9 500 rokov pr. n. l. Taký vek je však veľmi podozrivý – mesto by muselo byť takmer o 5 000 rokov staršie než najstaršie známe stopy po civilizáciách v údolí rieky Indus. Nejedná sa však o bežnú vykopávkovú archeológiu, ale o podvodný výskum zatopených a skôr obývaných lokalít tzv. marinnú alebo morskú archeológiu.  Takže najstaršie zatopené mesto s pamiatkami ľudskej civilizácie by sme mali, ale určiť, ktoré z dodnes obývaných suchozemských miest je skutočne ono najstaršie, je úloha naozaj nadmieru náročná a rozhodne by stála za dlhšie a podrobnejšie štúdium. Tak snáď niekedy nabudúce… 

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Najmladšia česká priehrada
Publikované: 29.5.2011
Priehrady sú spolu s rybníkmi neoddeliteľnou súčasťou českej krajiny. Sú takým malým českým morom a ponúkajú bohaté možnosti rekreácie ako aj krásne okolie, často chráneného územia. A viete, ktorá je tá najmladšia priehrada v Čechách?

Viete, že? Najstarší hrad v Čechách
Publikované: 22.5.2011
Po dlhšom čase sa opäť vraciame k NAJ zaujímavostiam a turistickým cieľom Českej republiky. Dnešná výprava bude smerovať k vôbec najstaršiemu kamennému hradu na území našich susedov.

Viete, že? Najvyšší vodopád sveta
Publikované: 1.5.2011
Vodopády sú často fascinujúcim divom prírody aj napriek tomu, že sa jedná o celkom prirodzený jav obyčajnej padajúcej vody. Je v tom niečo elektrizujúce, keď sa masy vody s každou sekundou za zlovestného hukotu presúvajú o desiatky ba stovky metrov do kaňonov, strží a priepastí. A my sa dnes vydáme za tým úplne NAJvyšším! Viete, že najvyšší vodopád sveta bol objavený až v roku 1935?

Viete, že? Najdrahšie každodenné pôžitky
Publikované: 13.3.2011
Kríza, ktorú svet v posledných rokoch prekonal poznamenala nejednu domácnosť, rovnako ako ekonomiky celých štátov a veľmocí. Peniaze boli, sú a budú pre moderné ľudské pokolenie vždy niečím magickým. Život bez nich sa proste nedá už ani predstaviť. Fungovanie trhu ovplyvňuje spokojnosť našich životov, čo síce znie hrozivo, ale bohužiaľ je na tom aj kus pravdy.

Viete, že? - Najškaredšie stavby sveta
Publikované: 20.2.2011
Doposiaľ sa naše články o unikátnych miestach sveta venovali predovšetkým niečím uchvacujúcim či inak fascinujúcim lokalitám, stavbám či technickým unikátom. Samozrejme, milovníci prírody asi neocenia mohutnosť banských strojov, rovnako tak technokratom príliš nehovorí kúzlo dažďového pralesa, ale aj tak sme sa vždy zaoberali niečím úchvatným.

Viete, že? Najmenšie mesto sveta
Publikované: 13.2.2011
Aj cestovateľský analfabet vám dozaista vymenuje aspoň niektoré z najväčších svetových metropol. Úplne určite zaznejú mestá ako Paríž, Londýn, New York, Moskva atď., ale to vlastne nie je tak úplne pravda, pretože tí skutoční obri sú výsadou predovšetkým preľudnenej Ázie a niektorých častí Južnej Ameriky. My sa dnes pozrieme na opačný extrém, ktorým bude NAJmenšie mesto sveta…

Viete, že? Najväčšia gotická stavba sveta
Publikované: 6.2.2011
Keď som vymýšľal tému na ďalšiu cestu po NAJ svetových zaujímavostiach, hovoril som si, že by po minulej exkurzii u protinožcov mohlo byť naše putovanie predsa o trochu menej náročné a že budem teda pátrať čo najbližšie našej vlasti. V posledných dieloch sme sa najčastejšie venovali technike, ale tentoraz urobíme malý návrat do histórie, ktorá má v Európe, viac než kde inde, rozhodne čo ponúknuť

Viete, že? Najväčšie zlaté bane sveta
Publikované: 30.1.2011
Zlato, fenomén, ktorý v ľuďoch aj dnes vyvoláva neprekonateľnú túžbu po jeho vlastníctve, dobývaní a obchodovaní s ním. Každý z nás má niečo zlatého, nech už je to prsteň po babičke, zubný mostík, či ako súčasť extra vodivého spoja medzi mikroprocesormi v našom počítači. Zlato bolo oddávna platidlom, rovnako ako podnetom mnohých svárov, vojen a dobyvačných výprav.

Japonsko: Tokio a jeho životný štýl
Publikované: 15.8.2012
Tokio. Mesto, kde vedľa seba žijú školáci v staromódnych uniformách, vymódené paničky, ktoré trávia dopoludnia v nákupných domoch, po parkoch a všemožných kútoch mesta sa flákajúca mládež, skejťáci s farebnými vlasmi, dievčatá s umelými riasami a dvadsaťcentimetrovými podpätkami, psíky navlečené do minikimon a samozrejme všadeprítomní biznismeni, takzvaní sararímani.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 4. 2024
sviatok:Vojtech
dnes:
utorok 23.4.
5 °C
zajtra:
streda 24.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X