www.infoglobe.sk » Viete, že? - Najškaredšie stavby sveta

Viete, že? - Najškaredšie stavby sveta

Publikované: 20.2.2011
Doposiaľ sa naše články o unikátnych miestach sveta venovali predovšetkým niečím uchvacujúcim či inak fascinujúcim lokalitám, stavbám či technickým unikátom. Samozrejme, milovníci prírody asi neocenia mohutnosť banských strojov, rovnako tak technokratom príliš nehovorí kúzlo dažďového pralesa, ale aj tak sme sa vždy zaoberali niečím úchvatným.

V tomto článku som sa rozhodol urobiť malú zmenu. Pozrieť sa na opačný pól ľudskej fascinácie a zamerať sa na niečo, čo práve úžas más nevzbudzuje. Dnešné zastavenie tak nesie podtitul: NAJškaredšie stavby sveta…

Ono je všeobecne zložité čokoľvek okolo nás hodnotiť jednoznačne, čo sa týka predovšetkým ľudských výtvorov, ak pri tom opomenieme zhubné myšlienky istých dejinotvorcov. Myslel som to tak, že čo je pre jedného úchvatné, môže byť pre druhého odpudzujúce. Moderná stavba je v centre starého mesta rovnako tak rušivým elementom ako aj zaujímavým kontrastom medzi novým a starým poňatím architektúry. Nie je možné zavďačiť sa všetkým a tak preto prosím, berte nasledujúce riadky ako hodnotenie na základe uznesenia odborníkov (a tí majú vždycky pravdu) a ľudí, turistov a obyvateľov miest, ktorým najškaredšie stavby hyzdia ich domovinu.

Viete, že sa televízny vysielač na pražskom Žižkove v pravidelnej ankete serveru VirtualTourist umiestil na čestnom druhom mieste, ktoré stále obhajuje? Viac si o tejto rozporuplnej stavbe povieme neskôr.

Absolútne za najdesivejšiu stavbu bolo zvolené Morrisovo mechanické divadlo , v americkom Baltimore. Táto betónová obluda je dielom architektonického „Brutalizmu“, smeru vyskytujúcemu sa aj v našich končinách, vyznávajúceho silu a vznešenosť železobetónu, z dnešného pohľadu skôr obludnosť, ktorej stopy nachádzame vo väčšine postsocialistických republík, kde slúžili predovšetkým ako kultúrne domy, miesta papalášskych stretnutí a zjazdov „jedinej“ strany. Tento štýl sa vznešene nazýva "funkčný expresionizmus“ a po celom svete, snáď s výnimkou afrického kontinentu, páchal škody zhruba do polovice 80.rokov. Medzi hlavných strojcov tohto štýlu patrí Švajčiar Le Corbusier – najuznávanejší architekt a urbanista 20.storočia - filozof betónu, básnik panelov a predovšetkým inšpirácia pre celé generácie brutalizmu (Brut – francúzsky = betón). Medzi ďalšie pozoruhodné stavby sa zaraďuje aj Kráľovské divadlo v Londýne, pražský hotel InterContinental a mnoho mnoho ďalších obchodných domov, kulturákov, divadiel, administratívnych budov, divadiel a panelákov po celom svete...    

Baltimorské divadlo bolo hlavnou mestskou scénou od roku výstavby (1967) až do konca deväťdesiatych rokov, kedy už malé rozmery a zastaraná koncepcia nespĺňali požiadavky moderného kultúrneho zariadenia. Plány na obnovu prevádzky a celkovú rekonštrukciu tejto obludnej stavby však baltimorskí radní zmietli zo stola a predovšetkým tiež pamiatkari, ktorým išlo o zachovanie autenticity diela a doby vzniku. Divadlo tak dodnes hyzdí tvár mesta, aj keď sa divadelná scéna presťahovala do klasickejšej budovy Hippodrome Theatre. Pôvodný objekt je pamiatkovo strážený ako kultúrne dedičstvo a tak nie je šanca na väčšie zmeny na tvári tohto betónového monštra.

Myslím, že podobné stavby by sa ľahko našli aj v našich končinách a napríklad obyvatelia Ústí nad Labem určite neobdivujú svoju „Vanu“ - bývalú budovu krajského výboru KSČ, ktorej podobná, sa svojim vkusom stavby typu „KoKos“ nachádza v nejednom českom meste.

A tým sa dostávame k druhej rozporuplnej stavbe. Toto diplomatické slovo tu používam zámerne, pretože už vyššie zmieňovaná dominanta pražského Žižkova nie je prijímaná, resp. odmietaná tak jednoznačne, ako by sa mohlo zdať. Má svojich odporcov aj milovníkov, ale tak to máte skoro so všetkým.

Vysielač je jednoznačne najviditeľnejšou resp. z diaľky najjasnejšou dominantou hlavného mesta, bohužiaľ, je vidieť takmer odvšadiaľ, čím plní svoju hlavnú funkciu a tou je televízne a rozhlasové vysielanie pre Prahu a Stredné Čechy. Plán na vybudovanie podobnej stavby tu ležal od doby, kedy prestával svojim výkonom dostačovať vysielač na Petříne, a tak bola v rokoch 1985-1992 vybudovaná stavba, ktorá sa od začiatku posmešne prezývala Kosmodrom, Jakešův prst. Mala však aj mnoho ďalších, výrazne vulgárnejších, ale zato priliehavých pomenovaní…

216 metrov vysoké dielo architektov Aulického a Kozáka vyvolalo už počas prvých prác značnú vlnu nevôle a to hlavne rozsiahlou likvidáciou okolitej zelene a predovšetkým kvôli demolácii historického židovského cintorína. Námietky, že elektromagnetické žiarenie vysielače bude negatívne ovplyvňovať spánok a zdravie Žižkovanov, boli po nepotvrdených meraniach zmetené zo stola a tak nič nebránilo dokončeniu stavby, ktorá sa rovnako ako iné „skvosty“ architektúry pravidelne umiestňuje na prvých priečkach hodnotení anti-pokladov svetového dedičstva. Vyhliadková terasa a reštaurácia sú isto zaujímavým spestrením a lákadlom pre turistov, avšak aj tu bol kameň úrazu. Neprimerané ceny a doslova socialistické retro služby, kvalita nápojov a interiér kaviarne len dotvárajú atmosféru celého projektu. Trochu nádeje do celého prípadu vnáša súčasná rekonštrukcia, takže je možné aspoň dúfať v zlepšenie kvality gastronomických služieb a celkového poňatia projektu, ktorý aj napriek svojim negatívam ponúka aj mimoriadne pôsobivý rozhľad na okolité mestské štvrte, a tak by bola škoda túto možnosť viac nevyužiť. Vysielač už tak nejako k Prahe patrí, rovnako ako lezúce bábätká od Davida Černého, ktoré sú skôr recesiou, než reálnym umením… Čo už, každý deň nemôže byť nedeľa a tak sa aspoň môžeme naplno pokochať tými naozajstnými unikátmi a krásami, ktorým sa budeme venovať v ďalších dieloch nášho nekonečného seriálu.  

 

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons   

Preklad: O. Kubáčková

 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rozdelenie Prahy a mená ulíc
Publikované: 5.11.2007
Od roku 1920 do roku 1947 sa Praha delila na devätnásť okresov označených rímskymi číslicami I až XIX. V roku 1949 bolo mesto opätovne rozdelené na šestnásť administratívnych okresov-Praha 1 až 16. Rok 1960, 1968 a 1974 znamenal ďalšie rozšírenie Prahy o 55 obcí. V roku 1960 sa Praha opäť prerozdelila na desať obvodov-Praha 1 až 10.

Viete, že? Najväčšia loď sveta
Publikované: 27.2.2011
Kráľovná všetkých morí, plávajúce letovisko či impozantný stroj. Tak nejako by sa mohol volať dnešný článok nášho NAJ seriálu a reč nebude o ničom menšom, ale o najväčšej lodi sveta, ktorá snáď ani neznesie priezvisko rekreačná. Dnešok teda strávime na palube Oasis of the Seas – impozantnej lodi, ktorej podstatná časť vznikala aj v Českej republike.

Viete, že? Najstarší štát a mesto sveta
Publikované: 6.3.2011
Keď sa povie najstaršia civilizácia, asi i laik bude poznať približnú odpoveď, ale čo keď sa vás niekto opýta, ktorý zo súčasných štátov je najstarší? Ktoré územie či mesto je v histórii najdlhšie osídlené? Na tieto a iné otázky sa dnes pokúsime odpovedať.

Viete, že? Najväčšia stanica Európy
Publikované: 17.4.2011
Európske cestovanie sa dá len ťažko predstaviť bez železnice, ktorej kolískou je síce Veľká Británia, ale najväčší rozkvet a nárast komfortu zažívajú skôr dráhy pevninské. Medzi hlavných európskych prepravcov patria predovšetkým francúzske SNCF resp. spolkové Deutsche Bahn. My dnes navštívime najväčšiu a najmodernejšiu stanicu súčasnej Európy - hlavný železničný svätostánok Nemecka.

Viete, že? Najzamorenejšie mestá sveta
Publikované: 8.5.2011
Prehľad tých najzamorenejších miest na Zemi, kde je život tisícov, státisícov ba miliónov obyvateľov ohrozovaný kritickými hodnotami škodlivín jedovatého smogu, nepitnou vodou a celkovým životným prostredím, ktoré si v našich končinách ani nedokážeme predstaviť.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha - Kráľovské Vinohrady I.
Prehliadnite si z pohodlia domova jednu z najznámejších pražských štvrtí. Foto: Maxim Kucer


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X