www.infoglobe.sk » Viete, že? NAJ dopravné lietadlo sveta

Viete, že? NAJ dopravné lietadlo sveta

Publikované: 3.7.2011
Nároky na modernú leteckú dopravu stále rastú. Najskôr preferovanú rýchlosť vystriedala prepravná kapacita a komfort a my sa dnes pozrieme, ktoré zo súčasných lietadiel tieto parametre spĺňa takmer bez výhrad.

Dnes si už vie málokto predstaviť dovolenku bez cesty na letisko, procedúry a let, ktorý býva skôr skromným transportom než niečím, čo si človek nejako zvlášť užije. Bohužiaľ, na našich letiskách, európskych linkách či charterových letoch sa stretneme so strojmi výhradne staršej generácie a navyše upravenými tak, aby do svojho trupu pojali čo najviac natešených turistov, ktorí viac než po pohodlí túžia konečne byť niekde na pláži, a tak otlačené kolená od sedačky pred vami toľko nevadia. V medzikontinentálnych letoch mal po dlhom desaťročí na komfortnú prepravu monopol Boeing so svojím Jumbo Jetom, teda dnes už legendárnou  747čkou, ktorej prvý let sa uskutočnil už v roku 1969 a na značnej časti dlhých tratí stále dobre slúži. Celkovo ich bolo vyrobených 1418 kusov a to v rôznych modifikáciách, veľkostiach a úpravách. Pre svoje mimoriadne kvality a spoľahlivosť ho využíva aj americká vláda ako svoje Air Force One… Ale aj tomuto gigantovi v posledných rokoch zvoní umieračik, keďže sa na trhu objavujú lietadlá o niekoľko generácií novšie, komfortnejšie a svojou výbavou aj pohodlím viac než konkurencie schopné tejto lietajúcej legende. A práve jej nástupcovi z produkcie európskeho Airbusu sa v tomto článku budeme venovať. Súputníkom Boeingu 747 bol od začiatku deväťdesiatych rokov Airbus A340 – dlhotrupé štvormotorové lietadlo, s kapacitou max 350-380 cestujúcich, ktorý si svoju popularitu získal predovšetkým pod vlajkou Lufthansy, Air France a španielskej Iberia Airlines. Ale aj ten začal rýchlo zastarávať. Krátkodobá spolupráca najväčších rivalov príliš úspechu nepriniesla. Boeing modernizoval svoje lietadlá a Airbus začal rokom 2000 pracovať na úplne novej koncepcii dvojposchodového stroja, ktorý mal byť najmodernejším a zároveň najväčším lietadlom pre prvé dve dekády 21. storočia.  Po A340 tak nevznikol A350, ale osmička sa stala symbolom dvojnásobku radu 340 – symbolom druhého plnohodnotného poschodia…         

Airbus A380 je na nebi skutočným benjamínkom, keďže jeho prvý let sa uskutočnil až v roku 2005 a aj napriek prvotným problémom sa stal rýchlo populárnym strojom u popredných svetových prepravcov, ako sú Emirates, Air France, austrálske Quantas či Korean Air. Prvým užívateľom však boli Singapure Airlines. Éra Boeingu 747 tak pomaly od októbra roku 2007 končí, vtedy bola totiž A380 zaradená do pravidelnej prevádzky. V súčasnosti je skutočne najväčším dopravným lietadlom, aké je možné vidieť. Jeho rozmery prekonáva len ruský obor Antonov 225 a v histórii snáď len vzducholoď Hindenburg a experimentálny obrí hydroplán Hughes H4, známy z filmu Letec. Rozmery A380 sú (v zátvorke údaje o B 747-8): dĺžka – 73m (76m), rozpätie – 80m (68m) , max. kapacita – 880 pasaž. (467), max. rýchlosť – 1062 km/h (918 km/h), dolet – až 15 100 km (14 tis).  Maximálna vzletová hmotnosť – 600 ton – vôbec najťažšie lietadlo histórie!

Svoju prepravnú kapacitu neskutočných 880 pasažierov získal Airbus nadstavbou druhej paluby, čím prekonala najväčší Boeing 747 takmer dvojnásobne.  A380 existuje však aj v exkluzívnej verzii, na ktorej palube majú cestujúci k dispozícii vlastné kajuty s posteľou, spoločenskú miestnosť, bar či telocvičňu…

Nový Airbus bude tiež znateľne tichší a ekonomickejší než jeho americký konkurent. Airbusy sú tiež známe svojím unikátnym systémom riadenia tzv. Fly by Wire – teda tak, že zastarávajúci systém hydrauliky, ťahadiel a laniek nahradil plne elektronický systém riadenia letu. Obrie lietadlo sa tak ovláda pomocou malého joysticku na miesto klasického knipla.   

Proces uvedenia do prevádzky sa však neobišiel bez nemalých oneskorení. Finálne testy a predania prvých kusov lietadiel sprevádzalo mnoho komplikácií, ale aj tak sa Airbusu zákazky len hrnuli. Nedávny júnový letecký festival v Berlíne priniesol Airbusu ďalšie kontrakty na desiatky ďalších strojov A380, predovšetkým pre prepravcov z Ázie a bohatého arabského sveta, pozadu nezostala ani nemecká Lufthansa s celkovo objednanými 15 kusmi (v porovnaní s Emirates a jeho zákazkou na 90 lietadiel…)  

Okrem najmodernejšej elektroniky a pohodlia v niekoľkých prepravných triedach je vnútrajšok trupu koncipovaný tak, že v dolnej – hlavnej prepravnej palube je celkom 356 miest pre hlavnú turistickú (334 miest) a 1. triedu (22 miest) a v hornej 199 miest (II. trieda 96 miest a turistická 103 miest), ďalej sú tu kuchynky, 2 výťahy, odpočinkové miesta pre posádku, 17 toaliet a ďalšie potrebné priestory činiace z A380 neprekonateľný stroj čo do objemu a rozmerov.

Na kratších tratiach sa o svoje miesto na nebi stále delí s menšími konkurentmi od Boeingu (ver. 777 a svojím A330), na dlhých tratiach sa ale stáva lietadlom číslo 1.         

V polke tohto júna sa mal A380 predstaviť aj v Prahe, ale nakoniec bol tento let zrušený. Stále sa však počíta, že v najbližšej dobe bude daný nový termín, a tak sa budú môcť  na vlastné oči pokochať aj českí priaznivci letectva!   

 

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons: Ingo Green , Imre Solt , WoSt01 , S. Solberg J. a Ilookit

preklad: Zuzana Megerssová

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Čím lietame – Boeing 737
Publikované: 10.2.2008
Ak sa rozhodnete cestovať do vzdialenejších destinácií, či už za účelom rekreácie alebo práce, vaše kroky povedú zrejme na letisko. Lietadlo, ktoré tam na vás už čaká, má svoje špecifiká, typické vlastnosti a predovšetkým svoje technické a konštrukčné limity, ktoré by mohli zaujímať aj cestujúceho, tešiaceho sa v jeho útrobách na zdarný koniec letu. Aký je Boeing 737?

Čím lietame – Airbus A320
Publikované: 26.2.2008
Dnešné vzduchoplavecké rozprávanie nám priblíži históriu a súčasnosť prvého typu z radu najčastejšie využívaných lietadiel osobnej prepravy z produkcie európskej leteckej korporácie Airbus, konkrétne model A320, s ktorým sa najčastejšie stretávame na krátkych a stredných tratiach.

Viete, že? Najväčšia loď sveta
Publikované: 27.2.2011
Kráľovná všetkých morí, plávajúce letovisko či impozantný stroj. Tak nejako by sa mohol volať dnešný článok nášho NAJ seriálu a reč nebude o ničom menšom, ale o najväčšej lodi sveta, ktorá snáď ani neznesie priezvisko rekreačná. Dnešok teda strávime na palube Oasis of the Seas – impozantnej lodi, ktorej podstatná časť vznikala aj v Českej republike.

Viete, že? Vyššie, ďalej a rýchlejšie I.
Publikované: 6.11.2011
Prekonávanie limitov v preprave osôb nie je len otázkou niekoľkých posledných dekád, ale skôr celého storočia, ktorému jednoznačne v tomto odvetví dominovala letecká preprava. A kto bol na svojich cestách vôbec najrýchlejší?

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

15.7.2020
Hlavným centrom tohtoročných Dní ľudovej architektúry Stredočeského kraja bude Múzeum ľudových stavieb v Kouřime. Slávnostné zahájenie víkendovej akcie sa uskutoční v sobotu 18. júla od 11-tej hodiny a sprievodný program je naplánovaný do nedele 19. júla do 18-tej hodiny.
13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 16. 7. 2020
sviatok:Drahomír
dnes:
štvrtok 16.7.
22 °C
zajtra:
piatok 17.7.
20 °C