www.infoglobe.sk » Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory

Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

Juhoafrická republika a južný cíp Afriky vôbec poskytujú toľko pozoruhodných miest, že na ich virtuálnu návštevu by nestačilo ani niekoľko článkov. Jedno z nich však bezpodmienečne navštíviť musíme. Najvyššie pohorie južnej Afriky je vďaka svojej rozmanitosti a kontrastom nadmieru vyhľadávanou lokalitou vyznávačov trekkingu z celého sveta, avšak málo komu sa naozaj pošťastí tento kus sveta navštíviť. Tunajší národný park vydáva iba obmedzené množstvo povolení na vstup na vybrané turistické trasy, vedúce v pásme od tisíce do 3 tisíc metrov nad morom.

Dračie hory sa rozkladajú na hraniciach provincií Free State, KwaZulu-Natal a samostatného kráľovstva Lesotho. A práve prvá zmieňovaná provincia, v preklade Slobodný štát, je vstupnou branou do tohto magického sveta veľhôr, vody a džunglí. Pri pohľade na mapu zistíme, že Dračie hory svojim profilom pripomínajú tvar písmena „C“, ktoré tak tvorí prirodzenú hranicu medzi subtropickou pobrežnou nížinou a vyprahnutou náhornou plošinou pri strede zeme. Juhoafrická republika je známa tiež ako domov niekoľkých významných národných parkov, z ktorých treba vymenovať Golden Gate Highlands National Park, Royal Natal National Park a predovšetkým potom uKhahlamba / Drakensberg Natal National Park s rozlohou takmer 2500km2.

Hory sú staré zhruba 150 až 200 miliónov rokov, pochádzajú z obdobia, kedy túto časť zeme formovala predovšetkým sopečná činnosť, počas ktorej dochádzalo k výveru bazaltu na krehké pieskovcové podložie. Následné erózie, státisíce rokov práce vody a vetru potom pretvorili krajinu tak, ako ju môžeme vidieť dnes. Skalné ostrohy rozličných tvarov potom dostávali rozličné mená, ktoré im dávali pradávni obyvatelia spolu s magickými vlastnosťami a rituálnou symbolikou, typickou pre miestne kmene Krovákov a národa Zulu. Nástenné jaskynné maľby a tvorivosť týchto domorodých národov sa dá vidieť tiež na niektorej z výprav či organizovaných návštev dedín, počas ktorých je pre turistov inscenovaný bežný život, ľudové tance a za zopár peňazí im tunajší „domorodci“ predajú tiež niečo málo zo svojej ručnej produkcie.

Keď sa už dostanete do niektorého z kempov, ktoré sú zároveň najideálnějším štartom jedno aj viacdenných výprav, čaká vás nadmieru uspokojivý systém služieb, informácií a ubytovacieho komfortu za relatívne rozumné ceny. Na svoje si tu prídu vyznávači vysokohorského trekkingu ale tiež tí, čo radšej zvolia nenáročnú prechádzku v nižších partiách. Tiež milovníci kvetín budú v siedmom nebi, pretože sa tu nachádza niekoľko tisíc unikátnych rastlinných druhov, ktorým dominujú stovky krásnych orchideí.   

Dominantou Dračích hôr je bezpochyby Mont-aux-Sources (3048 m n. m.), pri ktorom je možné polemizovať, či je krajší pohľad naň alebo z jeho vrcholu na okolitú krajinu. Polkruhový profil hory sa nazýva tiež Amfiteáter a najkrajší výhľad na neho sa údajne naskytá od rieky Tugely, pozdĺž ktorej vedie aj turistická trasa. Pozadu nezostávajú ani také miesta, ako napríklad hojne navštevovaný Rhino Peak (3051 m n. m.) s nádhernou panoramatickou vyhliadkou či Mafadi (3450 m n. m.) - jedna z najvyšších hôr na území Južnej Afriky.

Celé pohorie je z geomorfologického hľadiska unikátom. Náhorná plošina kráľovstva Lesotho, miestami dosahujúca až 3600 metrov nad morom, padá ostrým zlomom do juhoafrickej nížiny. Výškový rozdiel je teda viac než zrejmý. Okrem niekoľkých strmých skalných stien sa tu nachádza aj vodopád Tugela - najvyšší vodopád Afriky. Východiskovým bodom väčšiny výprav je lokalita Monk's Cowl, neďaleko mesta Winterton.

Ak si vyberiete niektorú z mnohých organizovaných výprav či adrenalínových dovoleniek, ktoré okrem iných ponúkajú aj české cestovné kancelárie, isto sa vám za relatívne slušné peniaze (už od 25 tisíc českých korún) dostane nadmieru pôsobivých zážitkov z miest, ktoré sú možno trochu zámerne stranou turistických más. A ako sme už v úvode naznačili, isto existuje spojitosť medzi fascinujúcim svetom juhoafrických hôr a magickou krajinou Tolkienovho fantastického sveta Hobitov, Elfov a trpaslíkov…   

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Cwabber, II., KlausF, Bothar, L.Kaffer,

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kapské mesto
Publikované: 17.1.2010
Kapské Mesto je druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky, hlavné mesto provincie Western Cape a zároveň tu sídli juhoafrický parlament a ďalšie vládne inštitúcie. Vďaka svojim prírodným scenériám je označované ako jedno z najkrajších miest sveta.

Juhoafrická republika – krajina všetkého
Publikované: 1.5.2013
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

JAR, Pretória – purpurové mesto I
Publikované: 18.1.2019
Náš dnešný výlet budeme venovať juhoafrickému mestu Pretória. Svoje meno nesie po A. Pretoriovi, vodcovi Búrov, ktorý sa výrazne zasadil o založenie Juhoafrickej republiky.

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR: bohatý kút Afriky II.
Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 10. 12. 2019
sviatok:Radúz
dnes:
utorok 10.12.
2 °C
zajtra:
streda 11.12.
-3 °C