www.infoglobe.sk » Viete, že? Dobytie severného pólu I.

Viete, že? Dobytie severného pólu I.

Publikované: 11.3.2012
Severný pól, miesto, ktoré ž od 16. storočia fascinovalo mnohých dobrodruhov aj vedcov. V dnešnej časti sa vydáme po stopách týchto slávnych výprav zo začiatku dvadsiateho storočia, aby sme sa v závere sami nalodili na ruský ľadoborec a vydali sa v ústrety arktickým končinám.

Ešte pred sto rokmi by ste na 90. stupni severnej šírky ľudskú stopu hľadali len veľmi ťažko. Úplne prvá výprava lode Polaris s cieľom dobyť severný pól odštartovala pod vedením Charlesa Francisa Halla už v roku 1871. Tento dobrodruh a skúsený námorník však bol počas plavby otrávený arzénom, pričom celá posádka zostala aj so svojou loďou následne uväznená v ľadových pustinách pri severnom pobreží Grónska. Hlad, tuhý mráz a beznádej rýchle decimovali mužstvo s každým ďalším dňom polárneho vezenia. Skupina preživších sa potom vydala na nekontrolovateľnú plavbu na obrej ľadovej kryhe, ktorá so svojou netradičnou posádkou putovala neuveriteľných 2900 kilometrov, aby po viac ako pol roku narazila na pomoc rybárskeho člna z newfoundlandských ostrovov. Nasledovali ďalšie a ďalšie výpravy, ale len máloktoré sa dostali ďalej než za 89. stupeň severnej šírky.

Prvým, kto pól dosiahol, bola až posádka vzducholode Norge (Amundsen, Ellsworth, Nobile). Predchádzajúce výpravy pod vedením Fredericka Cooka či Richarda Byrda z rokov 1908 až 1926 skončili taktiež neúspechom, aj keď druhý menovaný údajne dosiahol pól lietadlom len niekoľko dní pred Norge, ale ani ten nedokázal svoj primát dostatočne obhájiť. Za oficiálneho víťaza polárneho preteku sa tak dodnes považuje expedícia Roberta E. Pearyho. Jeho americká výprava sa 6. apríla 1909 dostala na vzdialenosť iba 9 km od pólu. Túto vzdialenosť potom prekonal iba na ľahkých saniach a so štyrmi Eskimákmi a černošským sluhom. Podľa meraní sa dostali až na 89° 57´ severnej šírky, aby tu následne vyvesili americkú vlajku a zanechali plechovú škatuľu so správou. Tým sa stal Peary úplne prvým človekom, ktorý stál na severnom póle, aj keď bol tento akt v histórii niekoľkokrát spochybnený. Zamerať presnú pozíciu pólu nebolo vôbec ľahké, pretože jeho poloha sa stále mení - nachádza sa na obrovskej plávajúcej kryhe zhruba uprostred Severného ľadového oceánu, teda nie na pevnine ako južný pól.   

 Aj tak je Peary považovaný za úplne prvého človeka, ktorý dobyl pól počas výpravy. Prvým Čechoslovákom v oblasti pólu bol známy dobrodruh a svetobežník profesor František Běhounek. Ten sa v roku 1928 zúčastnil expedície Nobileho vzducholodi Italia, ktorá síce pól dosiahla a preletela ho, ale onedlho potom na spiatočnej ceste stroskotala. Preživšia posádka potom putovala niekoľko dní taktiež na ľadovej kryhe, aby bola neskôr zachránená sovietskym ľadoborcom Krasin. O tom všetkom sa môžeme dočítať v napínavom príbehu knihy Stroskotanci polárneho mora, spísanom práve akademikom Běhounkem (v roku 1998 natočené ČRO 3). Prvým Čechom je Oficiálne Miroslav Jakeš, ktorý sa svojou nohou postavil priamo na pól až v roku 1993 počas expedície Malachov-Weber North Pole Light.   

História výprav je - čo sa týka mien polárnikov expedícii lodí a lietadiel, počínajúc prvým pokusom z roku 1553 naozaj dlhá. Ľadové peklo si vyžiadalo mnoho životov, ľudských aj tých zvieracích.

Dnes je už polárna turistika jedným z najobľúbenejších kratochvíľnych zážitkov boháčov z celého sveta. Vzhľadom k tomu, že sa poloha onoho posvätného miesta neustále mení, je zrejmé, že najlepší prístup bude z lodi. A keď sa povie loď a ľad, mnohým sa vybaví jediné meno – ľadoborec Jamal. Tento ruský atómový obor sa svojou typickou žraločou čeľusťou vyvedenou na prednej časti lode brázdi severné arktické oblasti od roku 1992. Pôvodné určenie lode, teda prerážanie cesty obchodnému loďstvu, vzal veľmi rýchlo za svoje a tak je Jamal prakticky od počiatku svojej existencie určený výhradne na komerčné účely a turizmus. Dvojitý trup s celkovou šírkou 8 centimetrov chráni svoj drahocenný náklad 100 - 150 cestujúcich, pre ktorých sú pripravené útulné praktické kajuty, jedáleň, knižnica, krytý bazén, volejbalový kurt, sauny a ďalšie miestnosti na relaxáciu, zábavu aj odborné semináre. Loď s výtlakom 23,500 ton a dĺžkou 150 metrov poháňajú dva jadrové reaktory s výkonom 170 MW, ktorých chladenie je priamo závislé na ľadovej vode Severného mora a tak nie je možné, aby bol využitý aj na cestu k južnému pólu, na ktorých by musel prekonať tropické oblasti. Jamal však nie je zďaleka jediným zástupcom svojej triedy. Ruské námorníctvo vlastní hneď niekoľko ľadoborcov a inak tomu nebolo ani v histórii, ale výhradne na komerčné účely zatiaľ slúži práve Jamal. Ľadoborce vyrážajú jednak z ruského prístavu Murmansk, tak aj z ľadových Spicbergov. Úplne novou loďou ruskej arktickej flotily je aj ľadoborec 50 let Pobedy, čo v preklade znamená 50 rokov víťazstva. Loď bola dokončená až v roku 2007 a od tej doby je nositeľkou niekoľkých rekordov, napríklad najrýchlejšieho dosiahnutia severného pólu, na ktorý z Murmansku dorazila za necelé 4 dni… Niekoľkodenná arktická plavba nonstop je, podľa slov účastníkov, doslova zážitkom na celý život. Neustále sa meniace scenérie ľadových polí striedajú blízke stretnutia s ľadovými medveďmi, líškami a ďalšími zástupcami arktickej fauny. Hlavná show potom nastáva po dosiahnutí 90. stupňa. Na pevný ľad je vytiahnutý výsuvný mostík, chystá sa barbecue párty, otužilci si môžu v špeciálnom neopréne okúsiť niečo z ľadovej vody, hrá s arctic golf, fotografuje sa a natáča…

Romantika prvých expedícii sa bohužiaľ nekoná. Dnešný dobrodruhovia trávia väčšinu času vo vyhrievaných kajutách či nad pohárikom vodky v lodnom bare, saune či spoločenskej miestnosti, to všetko za poplatok dosahujúci takmer pol milióna korún! A ako celá dovolenka prebieha deň po dni? To si povieme v ďalšom článku už budúcu nedeľu!         

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: A.Wilson, PinkFl., A.Fiala, Nor.Polar Institute

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Nórsko - Špicbergy I.
Publikované: 26.2.2012
Ľadové súostrovie ležiace na polceste medzi Škandináviou a severným pólom ukrýva možno viac pozoruhodných miest, než by sa mohlo zdať. Nerastné bohatstvo a unikátne geomorfologické zloženie miestnych hornín ako aj drsná krajina sem prilákali množstvo expedícií, dobrodruhov a v posledných desaťročiach aj turistov. Dnes sa sem pozrieme aj my.

Viete, že? Dobytie severného pólu II.
Publikované: 18.3.2012
Polárna turistika je dnes už samozrejmou súčasťou ponuky aj bežných cestovných kancelárií. Čo zažijú tí, ktorí za štrnásťdennou dobrodružnou plavbu k severnému pólu investujú viac než pol milióna českých korún? Na to snáď odpovie dnešný článok.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy II.
Publikované: 4.3.2012
Druhé zastavenie na divokom skalnatom súostroví, ktoré aj napriek svojej drsnej klíme, nehostinnosti a polohe láka stále viac a viac turistov, ktorí sem cestujú za magickou mocou polnočného slnka či nebeským divadlom polárnej žiary. Čo všetko ich sem priťahuje, to si povieme v dnešnom príspevku.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu I.
Publikované: 8.1.2012
Škandinávia je každoročne cieľom mnohých cestovateľov, ktorých láka drsná a nedotknutá krajina a vody s hojnosťou rýb. Naša cesta však postupne povedie až na ďaleký sever, na samý okraj Európy, ktorý leží už za polárnym kruhom. Prvý diel seriálu putovania za najsevernejším bodom Európy nás prevedie uličkami rybárskeho mestečka Bergen.

Viete, že? Nórsko - Za krásami severu II.
Publikované: 15.1.2012
Lofoty, perla severskej prírody, nachádzajúce sa za polárnym kruhom. Súostrovie, ktorého dych vyrážajúca scenéria vás ani na chvíľu nenechá zaháľať.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu III.
Publikované: 29.1.2012
Za jedným z najpôsobivejších miest nórskeho kráľovstva sa musíme vydať až na ďaleký sever. Prístav Tromsø je jedným z mnohých miest, kde sa môže cestovateľ pokochať úchvatným predstavením v podobe polárnej žiare.

Viete, že? Nórsko a jeho NAJ miesta
Publikované: 22.1.2012
Tretie pokračovanie nórskeho putovania venujeme rozprávaniu o NAJ miestach. Navštívime najvyššiu horu, najdlhší fjord, najväčšie jazero aj vodopád a ďalšie zaujímavosti tejto severskej krajiny.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 11. 2019
sviatok:Klaudia
dnes:
nedeľa 17.11.
12 °C
zajtra:
pondelok 18.11.
11 °C