www.infoglobe.sk » Aktuality » Sviatky Veľkej noci

Sviatky Veľkej noci

Publikované: 23.4.2011
Veľká noc patrí k najvýznamnejším kresťanským sviatkom, napriek tomu najmä u strednej a mladšej generácie je dnes už chápaná viac v konzumnom ponímaní – viac dní voľna so šibačkou a oblievačkou – ako v duchovnom.

Veľkonočné sviatky začínajú už tzv. Kvetnou (Palmovou) nedeľou, kedy si kresťania pripomínajú príchod Ježiša Krista do Jeruzalemu a začínajú sa prípravy na najvýznamnejší jarný sviatok. S prípravami sú spojené aj názvy niektorých nasledujúcich dní, ako je škaredá (tiež smetná) streda, kedy sa v každej domácnosti upratovalo, vymetali sa komíny po zime. Nasledoval zelený štvrtok, kedy sa domácnosť zdobila jarnými kvetmi a zelenými ratolestmi, a patrilo sa aj stravu obohatiť prvými jarnými lístkami. Veľký piatok ako deň Kristovho umučenia je dňom smútku. Biela sobota je prípravou na oslavy Kristovho vzkriesenia, kedy sa domy skrášľovali novou bielou fasádou, zdobili sa vajíčka ako symboly nového života, piekli sa slávnostné koláče, napríklad barančeky s bielou polevou. V nedeľu sa končí predveľkonočný pôst a ľudia môžu začať hodovať slávnostné pokrmy, ktoré si nechali pri ranej bohoslužbe posvätiť – chlieb, koláče, vajcia, víno. Samotná oblievačka a šibačka dievčat na Veľkonočný pondelok súvisí s ľudovou tradíciou ako prejav želania zdravia, jarnej sily a krásy po celý rok.

Text: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Veľkonočný ostrov
Publikované: 2.12.2008
Veľkonoční ostrov, známy hlavne vďaka svojim kamenným sochám, leží 3220 kilometrov juhozápadne od Galapágskych ostrovov a 3600 kilometrov západne od Valparasio v Chile, v zemi, ktorá Veľkonočný ostrov v roku 1888 anektovala. Z Chile sa dá dopraviť na ostrov letecky.

Veľká noc vo Vysokých Tatrách
Publikované: 1.4.2010
Horské strediská vo Vysokých Tatrách pripravili počas Veľkonočných sviatkov pre návštevníkov rad zaujímavých podujatí na spestrenie pobytu.

Veľká noc
Publikované: 2.4.2010
Ako každý rok prichádza obdobie maľovaných vajíčok, korbáčikov, sladkých barančekov a iných ďalších veľkonočných pochutín. Aký má však pôvod tento – pre nás neodmysliteľný – sviatok?

Vysoké Tatry: Noc na Lomnickom štíte
Publikované: 23.12.2010
Pokiaľ milujete cestovanie, spoznávanie nádhernej prírody, uchvacujú vás nádherné pohľady do širokého okolia a ešte ste aj zástancom názoru, že aj Slovensko má čo ponúknuť, tak vás určite (ako mňa) nadchne možnosť stráviť nezabudnuteľnú noc na jednom z najvyšších štítov Vysokých Tatier.

SR: Veľká noc
Publikované: 9.4.2012
Na obdobie Veľkej noci sa teší azda každý z nás, či už z dôvodu oddychu, zábavy alebo z duchovného hľadiska. Dnešná spoločnosť si spája tieto sviatky najmä s takzvanou „šibačkou a oblievačkou“, kedy sa z našich príbytkov každoročne ozýva výskot dievčat skrývajúc sa pred šibalskými kúpačmi. Pre kresťanov je zas Veľká noc alebo Pascha (u gréckokatolíkov) to najvýznamnejšie obdobie z cirkevného roka.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
24.1.2020
Chceli by ste zažiť splavovanie na raftových člnoch v zime? Tak navštívte dnes alebo zajtra malebnú obec Červený Kláštor obklopenú nádhernou prírodnou kulisou Pieninského národného parku.
23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 1. 2020
sviatok:Gejza
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zajtra:
nedeľa 26.1.
1 °C