www.infoglobe.sk » Aktuality » Sviatky Veľkej noci

Sviatky Veľkej noci

Publikované: 23.4.2011
Veľká noc patrí k najvýznamnejším kresťanským sviatkom, napriek tomu najmä u strednej a mladšej generácie je dnes už chápaná viac v konzumnom ponímaní – viac dní voľna so šibačkou a oblievačkou – ako v duchovnom.

Veľkonočné sviatky začínajú už tzv. Kvetnou (Palmovou) nedeľou, kedy si kresťania pripomínajú príchod Ježiša Krista do Jeruzalemu a začínajú sa prípravy na najvýznamnejší jarný sviatok. S prípravami sú spojené aj názvy niektorých nasledujúcich dní, ako je škaredá (tiež smetná) streda, kedy sa v každej domácnosti upratovalo, vymetali sa komíny po zime. Nasledoval zelený štvrtok, kedy sa domácnosť zdobila jarnými kvetmi a zelenými ratolestmi, a patrilo sa aj stravu obohatiť prvými jarnými lístkami. Veľký piatok ako deň Kristovho umučenia je dňom smútku. Biela sobota je prípravou na oslavy Kristovho vzkriesenia, kedy sa domy skrášľovali novou bielou fasádou, zdobili sa vajíčka ako symboly nového života, piekli sa slávnostné koláče, napríklad barančeky s bielou polevou. V nedeľu sa končí predveľkonočný pôst a ľudia môžu začať hodovať slávnostné pokrmy, ktoré si nechali pri ranej bohoslužbe posvätiť – chlieb, koláče, vajcia, víno. Samotná oblievačka a šibačka dievčat na Veľkonočný pondelok súvisí s ľudovou tradíciou ako prejav želania zdravia, jarnej sily a krásy po celý rok.

Text: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Veľkonočný ostrov
Publikované: 2.12.2008
Veľkonoční ostrov, známy hlavne vďaka svojim kamenným sochám, leží 3220 kilometrov juhozápadne od Galapágskych ostrovov a 3600 kilometrov západne od Valparasio v Chile, v zemi, ktorá Veľkonočný ostrov v roku 1888 anektovala. Z Chile sa dá dopraviť na ostrov letecky.

Veľká noc vo Vysokých Tatrách
Publikované: 1.4.2010
Horské strediská vo Vysokých Tatrách pripravili počas Veľkonočných sviatkov pre návštevníkov rad zaujímavých podujatí na spestrenie pobytu.

Veľká noc
Publikované: 2.4.2010
Ako každý rok prichádza obdobie maľovaných vajíčok, korbáčikov, sladkých barančekov a iných ďalších veľkonočných pochutín. Aký má však pôvod tento – pre nás neodmysliteľný – sviatok?

Vysoké Tatry: Noc na Lomnickom štíte
Publikované: 23.12.2010
Pokiaľ milujete cestovanie, spoznávanie nádhernej prírody, uchvacujú vás nádherné pohľady do širokého okolia a ešte ste aj zástancom názoru, že aj Slovensko má čo ponúknuť, tak vás určite (ako mňa) nadchne možnosť stráviť nezabudnuteľnú noc na jednom z najvyšších štítov Vysokých Tatier.

SR: Veľká noc
Publikované: 9.4.2012
Na obdobie Veľkej noci sa teší azda každý z nás, či už z dôvodu oddychu, zábavy alebo z duchovného hľadiska. Dnešná spoločnosť si spája tieto sviatky najmä s takzvanou „šibačkou a oblievačkou“, kedy sa z našich príbytkov každoročne ozýva výskot dievčat skrývajúc sa pred šibalskými kúpačmi. Pre kresťanov je zas Veľká noc alebo Pascha (u gréckokatolíkov) to najvýznamnejšie obdobie z cirkevného roka.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.9.2019
Tradičný festival vinárov, kvalitného vína a zábavy vás čaká v dňoch 20. až 22. septembra v centre Mělníka.
16.9.2019
Už 20. a 21. septembra 2019 sa uskutoční 38. Kubínsky jarmok spolu s mestskými dňami, ktoré prinesú bohatý spoločenský program.
15.9.2019
Jeseň je v znamení jarmokov, a preto si určite nechajte ujsť v poradí už 39. ročník tradičného Žitnoostrovského jarmoku, ktorý sa začne vo štvrtok 19. septembra a potrvá až do nedele.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 17. 9. 2019
sviatok:Olympia
dnes:
utorok 17.9.
19 °C
zajtra:
streda 18.9.
17 °C