www.infoglobe.sk » Veľká noc - oslava života

Veľká noc - oslava života

Publikované: 16.4.2022
Na obdobie Veľkej noci sa teší azda každý z nás, či už z dôvodu oddychu, zábavy alebo z duchovného hľadiska. Dnešná spoločnosť si spája tieto sviatky najmä s takzvanou „šibačkou a oblievačkou“, kedy sa z našich príbytkov každoročne ozýva výskot dievčat skrývajúc sa pred šibalskými kúpačmi. Pre kresťanov je zas Veľká noc alebo Pascha (u gréckokatolíkov) to najvýznamnejšie obdobie z cirkevného roka.

Práve cez Veľkú noc si kresťanský svet pripomína vzkriesenie Ježiša Krista. Okrem duchovného rozmeru si toto obdobie ľudia spájali aj so začiatkom „pravej“  jari, ku ktorej isto patria aj jej symboly, akými sú vajíčka, voda, jarná prebúdzajúca sa zeleň i začiatok hospodárskych prác na poliach a statkoch. A práve tieto zvyky, tradície a samotnú symboliku týchto sviatkov sa vám pokúsime priblížiť.

Veľká noc

Celé to začína týždeň pred Veľkou nocou, a to Kvetnou nedeľou (po novom Palmová nedeľa), alebo tzv. pôstnou. Podľa evanjelií Ježiš vstúpil do Jeruzalema, kde ho ľudia vítali mladými palmovými vetvičkami (ratolesťami). V dnešnej dobe si túto udalosť pripomíname svätením bahniatok  na svätej omši. Tak ako v minulosti, tak aj teraz ľudia veria, že posvätené prútiky im prinesú dobrú úrodu a ochránia ich majetok. V nedeľnej obedovej ponuke by nemali na stole chýbať tradičné cestoviny s makom symbolizujúce pôst.

Veľká noc

Na  Zelený štvrtok (po novom Štvrtok svätého týždňa) si pripomíname spomienku na poslednú večeru, pri ktorej Ježiš podáva apoštolom chlieb  a víno, v symbolickom  ponímaní  svoje telo a krv, čím ustanovil sviatok prijímania. Zvykom bolo robenie krížov na dvere stajní, ktoré mali chrániť zvieratá pred zlými silami. V dnešných časoch sa s týmto zvykom stretávame už len sporadicky. Na obed sa podávali  pôstne „zelené“ jedlá  zväčša šalátové a špenátové prívarky.

Veľká noc

Smútočný deň Veľký piatok (po novom  Piatok utrpenia Pána), je dňom kedy ukrižovali Ježiša Krista. V tento deň je pre kresťanov povinné dodržiavať prísny pôst, ktorý sa viaže na očistu tela a duše, ako aj na spomienku veľkého utrpenia Pána. V prípade, ak sa nedodržiaval úplný pôst, mohlo sa pripravovať iba bezmäsité jedlo zo strukovín, rýb či zeleniny.  Taktiež sa ľudia chodievali umývať do potoka, aby boli zdraví.

Veľká noc

Biela sobota (po novom Svätá sobota) symbolizuje odpočívanie Ježiša Krista v hrobe,  zabaleného do bielej plachty. Cirkevným zvykom bolo, aj dodnes je, rozväzovať zvony, aby boli pripravené na oslavu Ježišovho zmŕtvychvstania.  Jedným z ďalších aktov bolo spaľovanie zvyškov posvätných predmetov,  čo symbolizovalo pálenie Judáša. Tento deň bol charakteristický aj prípravami jedál na slávenie Veľkonočnej nedele, farbením vajíčok a  pletením korbáčov z vŕbového prútia.

 Veľká noc

V už spomínanú Veľkonočnú nedeľu (po novom Veľkonočná nedeľa Pánovho zmŕtvychvstania) sa po dňoch smútku začalo oslavovať zmŕtvychvstanie  Ježiša Krista.  Tento deň je vyvrcholením veľkonočných sviatkov. V kostoloch sa dodnes posväcujú veľkonočné jedlá, z ktorých najvýznamnejšie sú vajíčka  a veľkonočný koláč. Po rannej svätej omši sa ľudia vyberú do svojich domov či bytov, kde sa pustia do konzumácie slávnostných jedál. Popritom si spievaním obradových piesní spríjemnia čas trávený v kruhu najbližšej rodiny či priateľov.

Veľká noc

Posledným dňom sviatkov je Veľkonočný pondelok (po novom Pondelok vo veľkonočnej oktáve),  už tradične spájaný s vodou, kúpaním, oblievaním , šibaním. Samotné šibanie vŕbovými prútmi symbolizovalo životodarnú silu vegetácie a na druhej strane  oblievanie symbolizovalo zabezpečenie zdravia a krásy pre dievčatá po celý rok. V dnešných časoch je postupne  voda a oblievanie nahradzované decentným streknutím voňavky.

 

Zaujímavosťou je, že na Slovensku sa stretávajú obe kultúrne hranice, teda západoeurópske šibanie s  východoeurópskym kúpaním. Napriek rôznym zvykom a tradíciám by sme nemali zabúdať na to najcennejšie – na našu rodinu a priateľov.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: O. Maňáková, Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Čile: Veľkonočný ostrov - tajomný raj
Publikované: 17.4.2022
Veľkonočný ostrov, známy hlavne vďaka svojim kamenným sochám, leží 3220 kilometrov juhozápadne od Galapágskych ostrovov a 3600 kilometrov západne od Valparasio v Čile, v zemi, ktorá Veľkonočný ostrov v roku 1888 anektovala. Z Čile sa dá dopraviť na ostrov letecky.

Vyrobte si vrkoč podľa fotonávodu!
Publikované: 8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR, Kuklov: obec s nevídanou Kalváriou - VIDEO
Publikované: 22.11.2021
Dnes sa vydáme na slovenské Pomoravie resp. Záhorie, kde navštívime obec Kuklov. Táto dedinka je od okresného mesta Senica vzdialená približne 25 km a najbližšími susedmi sú mestečká Šaštín-Stráže, Gbely, Kúty či obce Čáry a Borský Svätý Jur.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvária a jaskyňa
Publikované: 2.7.2015
Po vyspaní sa do ružova, sme zišli na raňajky do spoločenskej sály hotela. Zaspomínali sme si na včerajší výlet po sakrálnych pamiatkach a naplánovali si ten dnešný smerujúci k Nitrianskej kalvárii.

SR: Vysoké Tatry – Prechádzka kúpeľným chodníkom
Publikované: 18.11.2021
Jeseň je ako stvorená na prechádzky po prírode. Dnes sa vydáme po verejnosti menej známom náučnom kúpeľnom chodníku, ktorý sme náhodne objavili vo Vysokých Tatrách, konkrétne v osade Starý Smokovec.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 23. 5. 2022
sviatok:Želmíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X