www.infoglobe.sk » Pompeje

Pompeje

Publikované: 4.2.2009
Sopečná tragédia, ktorá postihla talianske mestečko Pompeje (ležiace na úpätí Vezuvu) roku 79 po Kr., nám zachovala cenné informácie o živote ľudí tej doby.

Pompeje

Takmer 1800 rokov boli antické mestá Pompeje a Herculaneum pochované pod vrstvami lávy a nedotknuté historickými zmenami. Bolo to dôsledkom faktu, že 24. augusta roku 79 po Kr. spôsobil výbuch sopky katastrofu pre tieto malé talianske mestá. Počas niekoľkých hodín bolo všetko živé v Pompejach udusené popolom a dažďom kamenia a Herculaneum zaplavené prúdmi bahna a lávy. Aj keď boli osudy týchto dvoch susediacich mestečiek na úpätí Vezuvu pri Neapole aj ich poloha známe po stáročia z rozprávania rímskych historikov, začalo sa s vykopávkami až v 18. storočí. Dodnes sú sotva tri pätiny z celkovej plochy zasypaných Pompejí (65ha).

PompejePompejePompeje

V Herculaneu bránia ďalším vykopávkam silné, ťažko prekonateľné vrstvy stuhnutej lávy a snáď ešte viac novšia zástavba nad pochovaným mestom. Podoba antického mesta sa v Pompejach a Herculaneu vytvárala počas storočí. Rané vplyvy Oskov, Etruskov, Samnitov a Grékov v tejto časti Apeninského polostrova asi od 7. storočia pred Kr. boli od 2. storočia pred Kr. vystriedané učením rímskej nadvlády, ktoré sa nezadržateľne šírilo po celom Taliansku. Z tej doby pochádzajú nielen jednotlivé budovy, ale najmä celkové usporiadanie mesta Pompejí, pripomínajúce tvar mreže s pravouhlými bokmi domov a väčšinou priamymi ulicami dláždenými kamením. Verejné budovy a rôzne zariadenia podporujú dojem vzorového rímskeho mestského plánovania.

Pompeje

Početné nálezy v Pompejach nám umožňujú nahliadnuť do všetkých oblastí života rímskeho malomesta v 1. storočí po Kr. Rozvaliny – a z časti pozoruhodne zachované stavby – obsahovali množstvo predmetov dennej potreby a súčasti vnútorného zariadenia. Remeselné náradie a najrôznejšie domáce nástroje nám poskytujú obraz o tom, ako sa žilo, pracovalo a obchodovalo v obchodíkoch, dielňach a súkromných domoch, aký dostatok vládol v meštiackych a predmestských vilách, ale tiež v akej chudobe žili iní. Početné nástenné maľby a mozaiky vo vnútri budov rozprávajú o zvyklostiach Pompejanov a poskytujú vzácne informácie o dobovej architektúre.

PompejePompejePompeje

Herculaneum a Pompeje poskytujú ale tiež otrasné dokumenty o chvíľach zániku oboch rozkvitajúcich miest a ich obyvateľov. Okolo 20 000 ľudí zahynulo pod vrstvami žeravého popola a kamenia alebo bolo otrávených jedovatými výparmi Vezuvu. V zmätku a panike hľadali mnohí z nich úkryt v pivniciach a komorách a tam sa udusili. Iní, ktorí v zhone schmatli svoj najcennejší majetok, zastihla smrť na úteku. Okamih ich smrteľného zápasu nám zostal v mnohých prípadoch zachytený: vrstvy popola, ktoré ich pochovali, časom stuhli a vytvorili negatívne odtlačky tiel, ktoré potom archeológovia odliali zo sadry. Krutá irónia osudu teda tragédia oboch miest umožnila doplniť i získať nové informácie o živote ľudí tej doby.

Pompeje

Text: J.Štantejský a Monumente der Welt

Foto: Monika Babická

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Benátky
Publikované: 15.11.2010
Mesto plné turistov, ktorí neustále prichádzajú, aby obdivovali jeho krásy cez deň i v noci. Hlavné námestie s bazilikou, úzke uličky, neutíchajúci mestský ruch, veselí Taliani, no najmä Canale Grande s množstvom výletných lodí a gondol sú najväčším lákadlom pre tých, ktorí sa rozhodli navštíviť toto rozprávkovo romantické miesto.

Taliansko: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikované: 12.1.2013
Táto prírodná rezervácia s prvotriednymi službami pre náročných, miesto pre zastúpenie svetovo známych firiem s množstvom obchodov, leží len niekoľko kilometrov od prístavného mesta Neapol. Na malom území žije pomerne dosť obyvateľov, ktorých živí práve čulý turistický ruch.

Taliansko, Herculaneum – výlet do dávnej minulosti
Publikované: 23.3.2018
V roku 79 n. l. vybuchla sopka Vezuv a vrstva popola vtedy zasypala Pompeje. Vďaka popolu bola časť mesta takmer dokonale zachovaná, a tak je cieľom mnohých turistov. My dnes však nenavštívime známe Pompeje, ale pozrieme sa do mesta Herculaneum, ktoré má sopka tiež na svedomí.

Viete, že? Európske sopky I.
Publikované: 18.9.2011
Sopky – nevypočítateľná hrozba i prírodné umelecké dielo. Fascinujúce divadlo aj strach naháňajúci vrch, ktorý môže kedykoľvek zmiesť prakticky celú populáciu v jeho šírom okolí, ako už sa to mnohokrát v histórii stalo.

Pompeje: Staroveký múr sa zrútil
Publikované: 29.10.2011
Talianske úrady boli nútené uzatvoriť okolie starovekého mesta Pompeje kvôli múru, ktorý sa zosypal počas minulého víkendu.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
8.5.2022
Dovedna 52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka. Prostredníctvom mapovej aplikácie (stránky) sa môžete vydať tatranskými chodníčkami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 18. 5. 2022
sviatok:Viola

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X