www.infoglobe.sk » Národný park Serengeti

Národný park Serengeti

Publikované: 5.9.2009
„Serengeti nesmie zomrieť!“ S touto výzvou na záchranu chráneného prírodného národného parku Serengeti sa v roku 1959 obrátil na svetovú verejnosť zoológ Bernard Grzimek.

Išlo mu o to, aby sa zachoval pre zvieratá a rastliny vo východnej Afrike ich pôvodný a prirodzený životný priestor. Tento apel nezostal bez povšimnutia, avšak nebezpečenstvo, že jedinečný prírodný zázrak Serengeti spolu s jeho stádami divokých zvierat, najväčšími na svete, bude zničený zásahmi človeka, nebolo ani po tridsiatich rokoch usilovnej práce stále ešte zažehnané. Serengetský národný park v Tanzánii je srdcom východoafrického revíru divokých zvierat. Leží v blízkosti rovníka, tesne pri hranici medzi Tanzániou a Keňou, južne od nej na vysočine pri jazere Ukerewe (Viktoriino jezero). Národný park pokrýva 14 763 km2 a je teda zhruba rovnako veľký ako Západoslovenský kraj. Od roku 1981 nechýba na zozname UNESCO.

SerengetiSerengetiSerengeti

Kúzlo Serengeti sa ani tak neskrýva v krásach krajiny, ktorá je skôr chudobnou, trávou porastenou savanou s malým množstvom stromov, ako skôr v jedinečnom bohatstve divokých zvierat, ktoré tu žijú. Dá sa tvrdiť, že nikde inde na svete nie je sústredené také množstvo voľne žijúcej zvery. So stádami kopytníkov žijúcich v Serengeti by sa dali zrovnávať len dávno vyhubené stáda bizónov, ktoré kedysi tiahli prériami Severnej Ameriky. Obrovské stáda kopytníkov putujú krajinou Serengeti podľa rytmu ročných období.

Serengeti

Asi od polovice marca do polovice mája trvá doba veľkých dažďov, ktoré premieňajú náhornú rovinu Serengeti na jednu rajskú záhradu. Dostatok vlahy a teplo spraví so savanou skutočné zázraky. Vyprahnutá zem sa zazelená a rozkvitne. V nasledujúcom období sucha, ktoré trvá spravidla do októbra sa vrchovina podobá vysušenej polopúšti, ktorú zvieratá hľadajúce potravu opúšťajú. V tej dobe stáda zvierat prekračujú na čas hranice chráneného územia. Malé obdobie dažďov v novembri a decembri pomôže tráve a krom opäť vyrásť, takže vracajúce zvieratá zase nachádzajú dostatok potravy.

SerengetiSerengetiSerengeti

Pri svojom putovaní zvieratá opúšťajú hranice chráneného národného parku a dostávajú sa do blízkosti ľuďmi osídlených území, ktoré na okrajoch národného parku nebezpečne obmedzujú priestor, ktorý je pre obrovské stáda zvierat životne dôležitý. Vegetácia nestačí uživiť divoké zvieratá, aj  explozívne vzrastajúci počet obyvateľov, ktorí stále rozširujú svoj životný priestor, čo pochopiteľne vedie k obmedzovaniu priestoru pre zvieratá, ktorým potom zostáva len malá nádej na prežitie.

Serengeti

Ďalšie ohrozenie zvierat je spôsobené sinejúcou turistikou, stepnými požiarmi a predovšetkým pytliakmi. Heslo dňa znie: Save the Rhinos. – Zachráňte nosorožce.“ Z nosorožcov dvojrohých sa stal najviac ohrozený druh africkej zveriny. V roku 1988 bolo v Serengeti napočítaných už len dvanásť exemplárov. Bohužiaľ, dnes už vo voľnej prírode (na celom svete) nežije mimo prísne stráženej prírodnej rezervácie pravdepodobne už žiadny. Pre zaujímavosť - Zoo Dvůr Králové chová nosorožce dvojrohé od roku 1971, pričom ich chovná skupina je zároveň najväčšou skupinou tohto druhu na svete, v súčasnej dobe predstavuje 15 zvierat. Tak ako slon pre svoje veľké kly je nosorožec nemilosrdne lovený pre svoj roh. Na arabskom polostrove sú z neho vyrábané rukoväte dýk, v Ázii je zas rozomletému rohu na prášok pripisovaný liečivý účinok. Ako je vidieť, nestratila výzva „Serengeti nesmie zomrieť!“ ani dnes svoju aktuálnosť.

 

Text: J. Štantejský a Monumente der Welt

Foto: Wikimedia Commons: Ikiwaner, č. 2, č. 3, č. 4, č.5, č.6, Knuckles, Gudio Appenzeller

Preklad: O. Kubáčková

 Diskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C