www.infoglobe.sk » Kilimandžáro

Kilimandžáro

Publikované: 23.6.2009
Večný sneh na rovníku – pre obyvateľov Európy boli správy nemeckého misionára Johanesa Rebmanna, ktorý uzrel v roku 1848 ako prvý beloch Kilimandžáro, výplodom mámenia zmyslov. Domorodci sa dodnes obávajú ľadom pokrytého obra ako hory zlých démonov; nikto z nich nikdy nevystúpil na jej vrchol.

Biela hora, ktorá sa mohutne týči nad východoafrickou náhornou planinou na severovýchode Tanzánie, blízko hraníc so susednou Keňou, vzbudzuje stále znovu nadšenie a údiv. Iba v dvadsaťročnom období druhej polovice 19 .storočia – v rokoch 1870 a 1890 – sa pokúsilo zdolať horu Kilimandžáro 49 Európanov. V neposlednej rade stroskotali na extrémnych klimatických podmienkach, začínajúcimi tropickým horkom na úpätí hory a končiac veľkými mrazmi vo vysokých polohách. Až v roku 1889 sa podaril nemeckému bádateľovi Hansovi Meyerovi a s ním aj rakúskemu horolezcovi Ludwigovi Purtschellerovi prvovýstup na Kibo, najvyšší z vrcholov Kilimandžára (5895 m).

Kilimanjaro

Dnes môžu turisti zvládnuť výstup so skúseným horským vodcom v piatich dňoch. Z miesta nazvaného Marangu, ktoré leží vo výške 1500 m na juhovýchodnej strane hory, je to k vrcholu zhruba 4400 metrov. Najvyšší z osamotene stojacích hôr Zeme zaberá plochu dlhú osemdesiat kilometrov a širokú šesťdesiat kilometrov, ktorá je približne dvakrát väčšia než Luxembursko. Od západu smerom k východu sa týčia jeho vrcholy v tomto poradí: Shira, vysoký 4000 m, Kibo – „Jasný“ so svojou pokrývkou večného ľadu, a Mawenzi – „Temný“, rozoklaný, 5270 m vysoký vrchol s bizarnými skalnatými hrotmi. Horský obor, ktorý tak bezprostredne vyrastá z plochej náhornej plošiny Tanzánie, rozprestierajúcej sa 900 až 1000 metrov nad morskou hladinou, je navrstvená sopka, ktorá vznikla zhruba pred 25 miliónmi rokov v období treťohôr.

KilimanjaroKilimanjaroKilimanjaro

Najstarší z jeho troch sopečných kužeľov, pôvodne asi 5000 m vysoký Shira, sa po mohutnom výbuchu prepadol a na jeho vrcholku vznikol prepadnutím kráter s priemerom tri kilometre. Kráter vrcholu Kibo, 2 km široký a 200 m hlboký, je lemovaný valom asi 300 m vysokých okrajových skál; jeho ľadovce zostupujú až do výšky 4300 metrov. Jedinečnosť Kilimandžára je naviac zdôraznená rozmanitosťou jeho fauny a flóry. Výškový rozdiel od úpätia k vrcholu poskytuje priestor rôznym vegetačným stupňom.

KilimanjaroKilimanjaroKilimanjaro

Chudobná trávnatá savana siaha do výšky cca 1000 m, potom sa tu nachádza úrodné pásmo ornej pôdy, kde sa pestuje kukurica, pšenica, zelenina, káva, bavlník a cukrová trstina. Voda je do suchších pásiem privádzaná z vyšších oblastí Kilimandžára drevenými rúrami. Na toto obrábané pásmo nadväzuje horský les s bohatými zrážkami. V roku 1973 bola oblasť počínajúc horským lesom smerom k vrcholu prehlásená za národný park. Vo výške asi 3000 metrov začína pás vresovísk a trávy, ktorý je vystriedaný zónou skalnej sutiny. Na ňu potom vo výške približne 5000 metrov nadväzuje oblasť večného ľadu, ktorá horskému obrovi na poludníku požičiava podobu prírodného zázraku.

KilimanjaroKilimanjaroKilimanjaro

Nie je isté, či si Kilimandžáro svojou charakteristickú snehovou čapičku ponechá navždy. Už celé desaťročia pozorujú bádatelia neustála topenie vrcholového ľadu na Kibe. Zatiaľ čo kedysi boli tieto zmeny dávané za vinu všeobecným klimatickým zmenám, dnes je topenie ľadovcov dávané do súvislosti s pribúdaním takzvaných fumarol, čo sú 200ºC až 280ºC horúce exhalácie pár z puklín vedúcich do vnútra Zeme, ktoré zvyšujú teplotu v okolí.

 

 

Text: J. Štantejský a Monumente der Welt

Foto: Wikimedia Commons, Sbork, Esculapio - č.3, č.4, Paul Shaffner,Yosemite - č.7, č.8, č.9, Arne 

 

späťDiskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C