www.infoglobe.sk » Eiffelova veža

Eiffelova veža

Publikované: 28.4.2009
Paríž by bol bez nej nebol Parížom. Konštrukcia moderného veku, ktorá sa stala symbolom hlavného mesta Francúzska, obľúbeným motívom hollywoodskych filmov a v neposlednom rade vďačnou destináciou turistov.

Najvyššia budova sveta konca 19. storočia bola postavená medzi rokmi 1887-1889, aby tvorila vstupnú bránu k Svetovej výstave, ktorá bola usporiadaná počas stého výročia Veľkej francúzskej revolúcie. Eiffel pôvodne plánoval postaviť vežu v Barcelone pre Svetovú výstavu roku 1888. Avšak pre konzervatívne barcelonské kruhy bola stavba nepochopiteľná, „divná“ a nezapadala do mestského architektonického koloritu. Avšak Gustavovi Eiffelovi sa podarilo presadiť návrh svojej budovy parížskym zastupiteľom a dňa 6. mája 1889 mohol stáť pri jeho slávnostnom otvorení.

Eiffelová veža

Veža musela od začiatku čeliť silnej vlne kritiky verejnosti, pre ktorú bola päsť na oko. Napríklad románopisec Guy de Maupassant, ktorý tvrdil, že budovu neznáša, každý deň jedol vo vežovej reštaurácii. Keď sa ho pýtali, prečo tomu tak je, vraj odpovedal, že je to jediné miesto v Paríži odkiaľ na vežu nevidí.

Zaujímavosťou je, že jedným z tradičných hollywoodskych klišé je, že Parížan má zo svojho okna vždy výhľad na Eiffelovku. Avšak v skutočnosti je výška väčšiny budov v Paríži obmedzená na sedem poschodí a len z mála vyšších budov je možné vežu vidieť.

Eiffelová veža

Veža mala povolenie stáť dvadsať rokov a v roku 1909 mala byť rozobraná. Ale Eiffelovka sa ukázala byť cennou pre účely komunikácie. Armáda ju používala, aby navádzala taxikárov na frontovú líniu počas prvej bitky na Marne.

V dobe, kedy bola veža postavená, bolo mnoho ľudí šokovaných jej odvážnym tvarom. Eiffel bol kritizovaný za to, že sa snaží vytvoriť niečo „umelecké“ bez ohľadu na strojárenstvo. Ale on a jeho inžinieri si boli vedomí nebezpečenstva sily vetra vo vysokých výškach, takže vežu bolo potrebné navrhnúť tak, aby mu dokázala odolať. Takže pomocou matematickej kalkulácie bol určený exponenciálny tvar veže, ktorý je v nižších častiach voči vetru najsilnejší.

 

Fakty o Eiffelovke

Eiffelová vežaVýška (od zeme k špičke stožiaru): 312 metrov

-          súčasná výška vrátane antény: 324 metrov

Váha: 10 100 ton.

Váha kovovej konštrukcie: 7 300 ton.

Počet žiaroviek, ktoré vežu osvetľujú: 20 000

Počet nitov: 2 500 000

Spotreba farby: 60 ton na každé premaľovanie, ktoré sa koná každých sedem rokov.

Počet výťahov: od prízemia do druhého podlažia – 5, od druhého poschodia na vrchol – 2.

Rýchlosť výťahu: 2 m/s.

Počet návštevníkov k 31.12.2008: 243 376 000

Spotreba elektriny: 7,8 miliónov kWh za rok, čo je ekvivalentom pre dedinu so sto domami.

 

Gustave Eiffel

Narodil sa 15. decembra 1832 v Dijone. Vyštudoval prestížnu školu Ecole Centrále v Paríži. Jeho závratná kariéra bola odštartovaná roku 1876 stavbou mostu Maria Pia cez portugalskú rieku Douro. V roku 1884 postavil viadukt v strednom Francúzsku a stanicu v Budapešti. Mal na starosti kovovú konštrukciu obchodného domu Bon Marché a banky Crédit Lyonnais v Paríži, navrhol kupolu observatória v Nice a v neposlednom rade i impozantnú vnútornú štruktúru Sochy slobody. Potom prišiel roku 1889 vrchol jeho diela – Eiffelovka. Po neúspechu projektu Panamského prielivu sa v súvislosti so svojou vežou začal zaoberať experimentovaním s odporom vzduchu, meteorológiou a bol pri inštalácii obrovskej rádiovej antény.

Eiffelová veža

Vynálezy konca 19. storočia

Koniec 19. storočia priniesol mnoho vynálezov, ktoré z dlhodobej perspektívy úplne zmenili naše životy. Pozrime sa, ktoré z nich to boli:

1876-1877: štvorvalcový motor (Gottlieb Daimler, Nikolaus Otto, Maybach)

1876: písací stroj (Philo Remington)

1876: telefón (Alexander G. Bell)

1877: fonograf (vo Francúzsku ho vynašiel Charles Cros a potom v Spojených štátoch amerických Thomas A. Edison)

1879: žiarovka (T. A. Edison) a elektrická lokomotíva (Werner von Siemens)

1881: vynájdené parou poháňané auto nazývané La Rapide (Amédée Bollée)

1884: plniace pero (Lewis E. Waterman)

1885: vakcína proti besnote (Louis Pasteur)

1886: prvé elektrické lampy v Paríži

1887: začiatok stavby Eiffelovej veže.

1888: Kodak prišiel do Francúzska a Heinrich Hertz objavil elektromagnetické vlny

1889: priehľadný fotografický film z nitrocelulózy (George Eastman)

1890: Etienne J. Marey predviedol chronofotografiu na pohyblivom filme

1891: Edouard Michaelin prišiel s prvými vymeniteľnými pneumatikami pre jazdné kolesá, na autá boli adaptované roku 1894

1894-1903: na cestách sú prvé závody áut

1895: objavené röntgenové lúče (Wilhelm Röntgen)

1896: objavená rádioaktivita v uránových soliach (Henri Becquerel)

1897: prvý bezdrôtový telefónny prenos (Edouard Branlya Guglielmo Marconi)

1898: prvé telegrafné spojenie medzi Panteonom a Eiffelovou vežou (Eugene Ducretet a Ernest Roger), objavené rádium (Pierre a Marie Curie)

1899: prvá bezdrôtová komunikácia cez kanál La Mance (Guglielmo Marconi)

1900: Na Svetovej výstave predstavené parížske metro a vzducholoď (gróf Ferdinand Von Zeppelin) 

Eiffelová vežaEiffelová veža

Text: Maxim Kucer

Foto: Oskár Mažgút

Preklad: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Versailles – výkladná skriňa Francúzska
Publikované: 19.6.2008
Versailles, lokalita ležiaca iba 24 km od Paríža, pôvodne patrila mocnému a významnému rodu Gondi. Tí pozývali kráľa na lov vo svojom šírom lese. Kráľovi Ľudovítovi XIII. (1601-1643) sa územie zapáčilo natoľko, že ho postupne odkúpil a v roku 1624 nariadil Philibertovi Le Royovi, aby tu vybudoval gentlemanské vidiecke sídlo, ktoré by sa stalo východiskovým bodom pri poľovačkách v lesoch.

Francúzsko, Paríž XIX.: Eiffelova veža a jej okolie I.
Publikované: 1.10.2014
Dozaista najväčšou dominantou, symbolom a pýchou nielen Paríža, ale aj celého Francúzska je svetoznáma Eiffelova veža, ktorú dnes navštívime.

Francúzsko, Paríž XVI. – Montmartre: miesto svätých i hriechu
Publikované: 10.9.2014
Dnes sa do mestskej štvrte Montmartre opäť vrátime. Vydáme sa do uličiek preplnených umelcami, obchodníkmi so suvenírmi a samozrejme nevynecháme ani nejaké tie kabarety pre dospelých.

Francúzsko, Paríž  XV. – Montmartre: mesto, ako na dlani
Publikované: 3.9.2014
Po minulotýždňovej prechádzke ulicami a námestiami modernej štvrte La Défense sa dnes vydáme na najvyšší prirodzený bod Paríža, na Vrch mučeníkov po francúzsky nazývaný Montmartre. Navštívime azda jeho najvýznamnejšiu dominantu baziliku Sacré-Cœur a nevynecháme ani miesta kde tvorili tí najznámejší umelci.

Francúzsko, Paríž XVII.: Tour Montparnasse - zážitok na celý život
Publikované: 17.9.2014
Chcete mať celý Paríž pod sebou a kochať sa nádherným výhľadom na toto fascinujúce mesto? A pritom vidieť aj Eiffelovku?

Francúzsko, Paríž XIII. – Versailles, miesto francúzskej pýchy II.
Publikované: 20.8.2014
Napriek dlhým radom dodnes neľutujeme, že sme čakali na vstup do jedného z najkrajších zámkov sveta – do Versailles vyše dve hodiny. Treba hlavne vydržať a zámok sa vám odmení nielen svojou bohatou prepychovou vnútornou krásou, ale aj svojím zovňajškom a záhradami, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Francúzsko, Paríž XII. – Versailles, miesto francúzskej pýchy I.
Publikované: 13.8.2014
Ráno, po absolvovaní hotelových raňajok, sme sa vydali kúsok za Paríž - do jeho predmestia, ktoré nesie rovnomenný názov ako slávny zámocky komplex Versailles. Spoznávanie tohto bývalého sídla kráľov si vyžadovalo veľkú dávku trpezlivosti a aj určitú kondičku. Pýtate sa prečo? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Francúzsko, Paríž XX.: Eiffelova veža a jej okolie II.
Publikované: 8.10.2014
Minulý týždeň sme navštívili azda najznámejší symbol Paríža – Eiffelovu vežu. Povedali sme si čo-to o jej vzniku, preskúmali sme jednotlivé poschodia a obdivovali jedinečné výhľady na mesto. Dnes ešte chvíľku na tejto pýche Francúzska zostaneme.

Francúzsko, Paríž VII. – námestia v okolí Centre Pompidou
Publikované: 9.7.2014
Minulý týždeň sme navštívili mestskú radnicu a presunuli sme sa aj k Pompidouovému centru moderného umenia. Dnes sa pozrieme do okolia tejto budovy postavenej naruby, ktorá nesie meno po francúzskom prezidentovi Georgeovi Pompidouovi, ktorý stál za jej zrodom.

Francúzsko, Paríž II. – mesto slávnych a múdrych
Publikované: 4.6.2014
Po minulotýždňovom letmom predstavení Paríža sa dnes vydáme na jeho konkrétnejšie miesta. Náš výlet začneme v Latinskej štvrti, prejdeme si dva nádherné bulváre a navštívime aj azda najznámejšiu hrobku v meste.

Francúzsko, Paríž III. – história obkolesená zeleňou
Publikované: 11.6.2014
V našich potulkách po Paríži budeme pokračovať aj dnes. Zvoľníme tempo poznávania histórie a viac dáme priestor krásam prírody. Tá je v Paríži zastúpená v mnohých podobách. Azda tie najkrajšie ukážky sme sa rozhodli hľadať v nádherných parkoch či záhradách.

Parížske záhrady
Publikované: 11.7.2009
V Paríži je niekoľko miest, ktoré sú doslova oázami pokoja. Parížania si ich obľúbili a trávia tu svoje voľné chvíle. Pokiaľ zavítate do tejto svetovej metropoly aj vy, neváhajte a navštívte jednu z miestnych záhrad.

Romantický Paríž
Publikované: 25.9.2009
Romantický Paríž je hlavným mestom Francúzska a vyhlásenou metropolou. Každému z nás sa v spojitosti s Parížom vybaví niečo iné – romantika, móda, vyhlásené butiky, Eiffelovka či pamiatky. A práve pamiatky a zaujímavé miesta sú dnešným cieľom…

Francúzsko, Paríž VIII. – Rivoli, ulica významných stavieb
Publikované: 16.7.2014
Po prechádzke námestiami v okolí Centre Pompidou sme sa presunuli k Veži sv. Jakuba (Tour Saint-Jacques). Táto 52 metrov vysoká pamiatka nám pripomínala vežu, z dnes už legendárnej trilógie Pán prsteňov. Neváhali sme a išli sme si ju pozrieť z blízka.

Francúzsko, Paríž IV. – cestou ku katedrále Notre Dame
Publikované: 18.6.2014
V minulej časti nášho seriálu sme sa na Paríž pozreli z pohľadu milovníkov prírody a zelene, ktorá je v meste zastúpená v podobe parkov a záhrad. Dnes sa z jednej takejto oázy pokoja a oddychu vydáme k azda najznámejšiemu ostrovu tejto metropoly, kde sa nachádza preslávená dominanta – katedrála Notre Dame.

Francúzsko, Paríž VI. – milovaná aj zatracovaná architektúra
Publikované: 2.7.2014
V dnešnej, v poradí už šiestej časti nášho seriálu o Paríži sa vydáme od katedrály Notre Dame ku krásnej mestskej radnici, odkiaľ naše kroky povedú ku jednej z najkontroverznejších stavieb mesta, ktorú samotní Parížania buď milujú alebo zatracujú.

Francúzsko, Paríž IX. – kráľovská prechádzka k rieke
Publikované: 23.7.2014
Rušná ulica Rue de Rivoli v nás zanechala hneď viacero zaujímavých zážitkov. Či už to bol dotyk s históriou v podobe Veže sv. Jakuba alebo nádherné pohladenie zraku architektúrou obchodného centra v slohovom štýle art deco. Plný elánu sme si to nasmerovali k ďalšej z nespočetných pamiatok Paríža, ktorou bol tento raz kostol Saint-Germain-l'Auxerrois.

Francúzsko, Paríž XVIII.: Parížske podzemie - Métropolitain
Publikované: 24.9.2014
Vitajte v hlavnom meste Francúzska - meste umelcov, kaviarní a gurmánskych zážitko! O tom, čo sa tam deje na povrchu sa píše v jednom kuse, o množstve filmov ani nehovoriac. Lenže často sa zabúda na jednu veľkú zaujímavosť, ktorá leží z veľkej časti pod zemou. Áno, ide o Métropolitain, skrátene Métro.

Francúzsko, Paríž V. – vznešená katedrála Notre Dame
Publikované: 25.6.2014
V dnešnej časti nášho putovania po Paríži navštívime jednu z najväčších, najnavštevovanejších a najkrajších pamiatok v meste. Áno, je to katedrála Notre Dame na ostrove Cité. Opradená mnohými príbehmi už po stáročia dominuje tomuto mestu a podnecuje spisovateľov a nielen ich, k opisovaniu tajuplných príbehov s nenapodobiteľnou francúzskou rafinovanosťou.

Francúzsko, Paríž XIV. - La Défense: klenot moderny
Publikované: 27.8.2014
Po prechádzke historickým zámockým komplexom Versailles sme sa presunuli do úplne opačného sveta, ktorý je charakteristický budovami siahajúcimi až po nebesá, s materiálovým a vizuálnym stvárnením pripomínajúcim futuristickú budúcnosť ľudstva, tak známu zo sci-fi filmov.

Francúzsko, Paríž I. – mesto večnej krásy
Publikované: 28.5.2014
Dnes začína náš nový seriál o meste, ktoré sa radí medzi najznámejšie, najnavštevovanejšie a najkrajšie metropoly sveta. Áno, je to francúzske hlavné mesto Paríž. Spoločne sa vydáme na prechádzku po tých najvychytenejších miestach a rozpovieme si jeho tajuplné príbehy.

Francúzsko, Paríž X. – múzeum dOrsay, domov impresionizmu
Publikované: 30.7.2014
Kráľovská prehliadka, o ktorej sme písali minulý týždeň, bola nádhernou bodkou dňa. Unavení, ale za to plní zážitkov sme sa presunuli do hotela. Po vskutku tvrdom spánku sme sa prebudili do nového „parížskeho“ dňa a znovu sme boli pripravení na výlety za poznaním tohto mesta miest.

Francúzsko, Paríž XI. – Seina, rieka života
Publikované: 6.8.2014
V našom putovaní po Paríži budeme pokračovať aj dnes. Tento raz sa vydáme obdivovať krásy veľkomesta z pohľadu rieky, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou života Parížanov a dejiskom mnohých historických medzníkov. Tou riekou je perla Paríža – Seina.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 4. 2024
sviatok:Dana, Danica
dnes:
utorok 16.4.
10 °C
zajtra:
streda 17.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X