www.infoglobe.sk » ČR, zámok Ctěnice: umenie kováčskych majstrov - VIDEO

ČR, zámok Ctěnice: umenie kováčskych majstrov - VIDEO

Publikované: 25.12.2012
Do stajní jazdeckého klubu Ctěnice prišiel kováč. Nič zvláštneho to nie je, pretože konské kopyto potrebuje jeho starostlivosť raz za dva mesiace. My sme ale boli s kamerou pri tom a pripravili sme pre vás minidokument o starom dobrom kováčskom remesle. Pod ruky sme sa dívali kováčovi Jaroslavovi Kaufnerovi.

Ako to vlastne s kováčstvom bolo a je

Kováčstvo je remeslo staré skoro ako ľudstvo samo. Kôň bol súčasťou ľudskej spoločnosti od pradávna. A od tých čias aj ľudia, ktorí kone využívajú, či už na prácu alebo zábavu vedia, aké krehké sú tieto zvieratá v skutočnosti, napriek tomu, že vážia v priemere 600 kilogramov.  

V období prvej republiky bol kováč váženou osobou. Chlap ako má byť. Vedel to s koňmi, so železom a nebál sa ohňa. A tak sa niet čomu diviť, že si ľudia do kováčskej dielne chodili tiež pre rady, nielen brúsiť sekery alebo si nechať podkuť koňa.  

ilustračné foto

ilustračné fotoilustračné fotoilustračné foto

Časy sa zmenili, najviac potom v päťdesiatych rokoch, kedy v rámci kolektivizácie prišli o svoje súkromné hospodárstva kvantá ľudí. Museli sa vzdať svojho v prospech spoločného. Drobní hospodári buď uverili tomu, že sa nebudú musieť tak veľmi drať, ale zarobia rovnako, ak nie viacej, alebo sa časom nechali zlomiť, alebo tomuto kolektívnemu šialenstvu s nálepkou JZD a neskôr Štátnych statkov nakoniec podľahnúť museli, aby prežili. No a z kováčov sa postupne stávali automechanici alebo iní, pre spoločnosť užitočnejší, remeselníci.  

Ďalší zlom nastal po revolúcii v roku 1989, kedy sa ľuďom začal vracať ich majetok a oni hľadali pre svoje polia a schátralé usadlosti využitie. Koňov tu v tej dobe bolo ako šafranu a tak sa otvorila zaujímavá možnosť obživy. Húfne sa do Česka začali dovážať lacné kone z Nemecka či Poľska a dneska už kone tu u nás nie sú žiadnou raritou. Ba naopak. S jazdeckým športom a koňmi sa roztrhalo vrece, kováči sa ale stali nedostatkovým tovarom. Obzvlášť tí, ktorí si robili svoju prácu poctivo.

ilustračné fotoilustračné fotoilustračné foto

ilustračné foto

Do remesla sa s vidinou tučných zárobkov začali vrhať, tzv. pribíjači – ľudia bez odborných znalostí, ale zato hladní po peniazoch. Do kariet im nahral aj fakt, že konská podkova sa dnes dá kúpiť a človek sa s jej výrobou nemusí lopotiť. Kone po okutí často krívali, a majstri remesla mali plné ruky práce, aby tieto škody napravili. Majitelia koní si preto svojho kováča starostlivo vyberajú, veď kopyto je druhé srdce koňa.

Kopyto – druhé srdce koňa

Večer pred kovaním by sa do kopýt mali dať tzv. náboje, to je čosi ílovitého, aby kopyto zmäklo a dalo sa s ním ľahšie pracovať. Na druhý deň potom zavčas ráno príde kováč, nechá si koňa predviesť v kroku aj kluse, aby videl prípadné odchýlky. Potom si kopyto očistí, odstráni podkováčske klince a opatrne zloží staré podkovy. Potom príde na rad korektúra kopyta, tzn. odštipnutie a zbrúsenie prerastenej rohoviny. Ako u predných, tak aj u zadných nôh, ktoré sa ale v prípade kobylky Médey, kovať nebudú.

majster kováč

„Keď sa zložia podkovy, mali by sme si ich prehliadnuť, pretože krásne vidíme, ako tento konkrétny kôň chodí, aký má nedostatok v chôdzi,“ vysvetľuje majster kováčskeho remesla Jaroslav Kaufner. Potom príde na rad rozprávková časť práce, teda úprava podkov za tepla. „V mieste, kde bola podkova viac opotrebovaná, tam sa viac prehne,“ popisuje svoju prácu Kaufner.

Médea nemá rada kovanie za tepla, tzn. keď kováč pracuje so žeravou podkovou priamo na jej kopyte. Preto jej kováč vyhovie a žeravé železo priloží ku kopytu len na krátku chvíľu a podkovu dopasuje za studena. Potom príde na rad brúsenie podkov a samotné pribíjanie.  

ilustračné foto

„Tu je dôležité netrafiť bielu čiaru, laicky povedané priestor, kde je kopyto už citlivé,“ a s majstrovskou presnosťou zatlčie prvý „podkovák“. Keď pribije obe podkovy, znovu skontroluje postoj koňa a zase si ho nechá predviesť v kroku a kluse, aby sa presvedčil, že svoju prácu urobil dobre. „Okované kopyto musí došľapovať celou plochou podkovy na zem, musí sa správne preklápať a kôň nesmie po kovaní krívať,“ uzatvára svoju prácu majster kováč.   

Text/video: Klára Svobodová

Foto: Štěpánka Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Zámok Ctěnice - budúcnosť? Neistá - VIDEO
Publikované: 24.1.2012
Nie je to tak dávno, čo pražský magistrát investoval nemalú sumu do rozsiahlej rekonštrukcie zámku Ctěnice. Dnes si v zámockom areáli, ktorý si ľudia za krátky čas ľahko zamilovali, nie je možné dať ani kávu.

ČR, Brandýs n/L - zámok: chata významných panovníkov - VIDEO
Publikované: 25.2.2014
Zámok v Brandýse nad Labom mali v obľube najvýznamnejší českí panovníci. Vyšľachtili si ho tak, aby sa na svojom letnom sídle neďaleko od Prahy cítili čo možno najlepšie. Teraz je výsledok ich úsilia k dispozícii nám – obyčajným ľuďom.

ČR, Dřevčice: Villa Dreucici – tvrdza, kde sa oslavuje - VIDEO
Publikované: 5.8.2014
Pre Dřevčice, dedinku pri Prahe, ktorou viedla posledná cesta sv. Václava do Brandýsa, sú typické staré domy s klenutými portálmi. V obci, ktorá už na prvý pohľad dokáže zaujať svojou architektúrou, stojí takých starých usadlostí mnoho. Aj keď sú skutočne kúzelné, nás bude viac než ony, zaujímať stredoveká dřevčická tvrdza, po starom zvaná Villa Dreucici.

ČR, Vyšehořovice: tvrdza strážená "jezeďákmi" - VIDEO
Publikované: 22.1.2013
Jedna z najlepšie dochovaných stredovekých tvrdzí v Česku stojí v areáli bývalého JZD (Jednotné zemědělské družstvo, je český ekvivalent Jednotného roľníckeho družstva na Slovensku) na strategickom mieste, z ktorého je vidieť na celú Polabskú nížinu.

ČR, Praha: ako vyzerá príprava na parkúrovú sezónu - VIDEO
Publikované: 19.3.2013
Jar sa s nami pekne zahráva. Raz je 16 stupňov a hneď druhý deň chumelí. Nič to ale nemení na tom, že sa toto najkrajšie ročné obdobie nezadržateľne blíži. Nielen ľudia, ale aj zvieratá na to majú svoje senzory.

ČR, Praha: Hvezdáreň Ďáblice – bližšie k hviezdam - VIDEO
Publikované: 26.3.2013
Napadol, dúfajme, posledný tohtoročný sneh a vytvoril tak kúzelnú atmosféru okolo ďáblickej hvezdárne, ktorá stojí na kopci zvanom Na vyhliadke v Ďáblickom háji. Je malá, ale kúzelná v tom, že všetko vo vnútri je krásne staré – napríklad ďalekohľady z obdobia prvej republiky.

ČR: Blatná - dôverné partnerstvo - človek a kôň - VIDEO
Publikované: 17.4.2012
Vypravili sme sa do Blatnej, tentoraz nie preto, aby sme vám ukázali krásy mesta, ale preto, že Miloslav Simandl tam predvádzal takmer dokonalú prácu so svojimi koňmi. Posúďte sami!


Súvisiace video

ČR: Dřevčice - stredoveká tvrdza
Poďte sa s nami pozrieť do krásnej stredovekej tvrdze, ktorá sa pre jej romantickú atmosféru čast...

ČR, Brandýs n/L-zámok: chata významných panovníkov
Brandýsky zámok leží na vyvýšenom bode na pravom brehu rieky Labe. Bývalé mimopražské sídlo mnohý...

ČR, Praha - hvezdáreň Ďáblice: bližšie ku hviezdam
Unikátny pohľad nie len na hviezdy, ale tiež na ďalekohľady z prvej republiky a ďalšie zaujímavos...

ČR, Praha: príprava na parkúrovou sezónu
S kamerou sme navštívili Športovú stajňu Golem, v Prahe – Dolných Chabroch, aby sme vám priblížil...

ČR, Nehvizdy: miesto, kde sa lámali vojnové dejiny
Nehvizdy stoja za zastávku hneď z dvoch dôvodov. Jedným z nich je barokový kostolík sv. Václava a...

ČR, Praha: mystéria chaberského kostola
Románsky kostolík na Bíleneckom námestí v Prahe Dolných Chabroch, aj keď je svojimi rozmermi nená...

ČR, Ctěnice: umenie kováčskych majstrov
Prichystali sme pre vás krátky dokument o starom kováčskom remesle. V jazdeckom klube Ctěnice svo...

ČR, Blatná: dôverné partnerstvo - človek a kôň
Vypravili sme sa do Blatnej, tentoraz nie preto, aby sme vám ukázali krásy mesta, ale preto, že M...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 7. 2019
sviatok:Iľja
dnes:
sobota 20.7.
31 °C
zajtra:
nedeľa 21.7.
28 °C