www.infoglobe.sk » ČR, Praha: Hvezdáreň Ďáblice – bližšie k hviezdam - VIDEO

ČR, Praha: Hvezdáreň Ďáblice – bližšie k hviezdam - VIDEO

Publikované: 26.3.2013
Napadol, dúfajme, posledný tohtoročný sneh a vytvoril tak kúzelnú atmosféru okolo ďáblickej hvezdárne, ktorá stojí na kopci zvanom Na vyhliadke v Ďáblickom háji. Je malá, ale kúzelná v tom, že všetko vo vnútri je krásne staré – napríklad ďalekohľady z obdobia prvej republiky.

Chvíľku sme sa potulovali okolo, aby sme s radosťou prijali príjemné pozvanie do útrob vesmírnych bádateľov, do staručkej, ale pritom pomerne známej hvezdárne. Skalnatý vršok, pokrytý snehom, ktorému dominuje kríž, je v mnohom magický – pri dobrom počasí sa v diaľke rysujú Krkonoše, Jizerky aj Krušné hory. Pri jasnej oblohe je však veselo hlavne vo vnútri. Bez jasnej oblohy sa totiž hviezdy pozorovať nedajú. „V januári som sa mohol dívať len raz,“ posťažoval sa Petr Adámek, jeden z dvoch zamestnancov hvezdárne. Okrem oblohy pozoruje tiež veveričky a vtáky, ktorým do krmítka sype niečo na „zub“.

Ďáblický hájĎáblický hájĎáblický háj

Ďáblický háj

Keď sa zábava stane prácou

Hviezdy a chuť po objasňovaní toho, ako vlastne vesmír funguje, fascinuje mnoho ľudí. Len málo z nich ale môže povedať, že ich vášeň sa stala zároveň aj ich obživou. Petr Adámek naštartoval svoju atypickú profesiu ako amatérsky hvezdár. O hviezdach hovorí: „Vieme, že Slnko spaľuje vodík na hélium a pritom vzniká teplo a svetlo – samo o sebe by to na stvorenie planét a života na jednej z nich nestačilo, takže o vznik ďalších a ťažších prvkov sa postarali omnoho hmotnejšie hviezdy v minulosti. Rozhliadnime sa okolo seba a uvedomme si, že úplne všetko – živé aj neživé vzniklo z hviezd a raz vo hviezdach zase skončí,“ vysvetľuje Adámek a dodáva, že v prípade Zeme nastane koniec za 4 a pol miliardy rokov.

Hvezdáreň Ďáblice

Hvezdáreň v Ďábliciach funguje od roku 1956. Po zdarenej akcii Z bola otvorená 3. novembra. Vtedy si astronómovia medlili ruky nad vhodne zvoleným miestom, dneska ale krútia hlavou nad svetelným znečistením, povedané po hvezdársky. „Vtedy tu musel byť astro-raj, žiadne sídliská, žiadne reklamy, supermarkety – proste žiadne nezmyselné svietenie do neba. Dneska sú ideálne podmienky v Novohradských a Jizerských horách, na Šumave a juhu Vysočiny,“ vysvetľuje Petr Adámek potom, čo objednal do ďáblickej hvezdárne exkurziu detí zo škôlky. Školy a škôlky tvoria významnú časť návštevníkov, hneď po nich rodičia, ktorí chcú vesmír priblížiť svojim zvedavým deťom a nakoniec tí, ktorí hviezdam prepadli. Tí sú ale zapísaní na listine čakateľov na individuálnu prehliadku a pozorovanie.

Okrem osvety verejnosti má Hvezdáreň Ďáblice na starosti tiež výskum zákrytových dvojhviezd a meranie zmien ich jasnosti. Výsledky pozorovania sa potom spracovávajú v Brne. Do Valašského Meziříčia a Rokycan z pražských Ďáblic potom mieria výskumy zákrytov hviezd planétkami a Mesiacom.

foto: Hvezdáreň Ďáblicefoto: Hvezdáreň Ďáblicefoto: Hvezdáreň Ďáblice

foto: Hvezdáreň Ďáblice

Čo všetko sa dá vlastne pozorovať?

Najväčší záujem verejnosti budí raz za čas zatmenie Mesiaca alebo ešte vzácnejšie zatmenie Slnka. Podľa Adámka sa ale nie vždy jedná o zatmenie v plnej sile, a pokiaľ je ten deň zatiahnutá obloha, tak môže nasledovať aj mnohomesačná alebo i mnohoročná pauza. Aj kométy sa dajú pozorovať len zriedka – raz za 5 až 10 rokov. "Vidieť sa dá predovšetkým Mesiac v tvare písmena D (nie úplnok) a k tomu planéty od Merkúru po Saturn. Urán je skôr vzácnejší a Neptún nie je na pražskej oblohe zaujímavý,“ krčí ramenami astronóm Adámek. Keď nesvieti Mesiac, dajú sa dobre pozorovať tiež viacnásobné hviezdy, hmloviny alebo galaxie.

foto: Hvezdáreň Ďáblice

foto: Hvezdáreň Ďáblicefoto: Hvezdáreň Ďáblicefoto: Hvezdáreň Ďáblice

Pre návštevu ďáblickej hvezdárne je ideálny čas práve teraz na jar, pretože obloha je dostatočne tmavá a teploty rozumné. Rovnako dobré podmienky sú ešte na jeseň. V prospech pozorovaniu v zime hovoria dlhšie noci a kratšie dni, tzn. doba pozorovania sa posúva už na piatu hodinu odpoludnia. Keď je ale mráz alebo dlhšiu dobu škaredo, znižuje to možnosť niečo vidieť. No a konečne leto. Ani to nie je pre hvezdára práve priaznivé. Podľa nich sa prvé dva letné mesiace takmer nezotmieva a horúcim slnkom prehriaty vzduch nie je pre pozorovanie vhodný.

Hvezdáreň Ďáblice

Ďáblická hvezdáreň ale ponúka omnoho viac než „len“ pozorovanie oblohy. Návštevníci si môžu rozšíriť svoje znalosti v sérii astronomických, prírodovedných aj cestopisných prednášok. V premietacej sále sa dozvedia niečo z pásma prírodopisných filmov, a najmenší si môžu hviezdnu sústavu ohmatať nielen prostredníctvom ďalekohľadov, ale tiež rozprávok. Za smiešné vstupné 30 korún toho ďáblická hvezdáreň ponúka viac než dosť.

Text/video: Klára Svobodová

Foto: archív Hvezdáreň Ďáblice, Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Praha – návšteva Botanickej záhrady
Publikované: 24.2.2016
Potom ako sme si povedali o krásnej prechádzke Prokopským a Dalejským údolím, vás zavedieme do ďalšej zelenej oázy hlavného mesta Českej republiky. Tentoraz sa vydáme do mestskej časti Trója, kde možno obdivovať hneď viacero turistických atrakcií.

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža II.
Publikované: 10.2.2016
Potom ako sme si pozreli okolie žižkovskej veže, sme sa vydali do jej vnútra. Ešte pred hlavným vstupom sme mali možnosť detailnejšie pozorovať 10 obrovských sôch malých lezúcich batoliat tzv. Mimina Babies, ktoré boli v roku 2000 inštalované na konštrukciu veže.

Praha: Svetová výstava Titanic
Publikované: 9.2.2016
Veľkolepá expozícia svetovej výstavy Titanic sa uskutoční v areáli PVA EXPO v Letňanoch od 10. februára a potrvá až do 30. júna 2016.

ČR, Pražské veže – unikátny výlet
Publikované: 15.4.2015
Tento krát sa vyberieme do hlavného mesta Českej republiky, aby sme absolvovali nádhernú prechádzku po turisticky najvyhľadávanejších atrakciách, ktoré ponúkajú hneď niekoľko pohľadov na rušný život tohto kráľovského mesta ležiaceho na Vltave.

ČR, Praha – čarovný morský svet
Publikované: 20.7.2014
Pred pár týždňami sme navštívili hlavné mesto Českej republiky – Prahu. Popri prechádzkach jej stovežatými uličkami, návštevách všakovakých múzeí a pamätihodností či ochutnávkach skvelého jedla sme sa rozhodli aj pre nakuknutie do morského sveta, ktorý je relatívne novootvorenou atrakciou tejto krásnej metropoly.

ČR: Praha – prechádzka centrom mesta
Publikované: 3.3.2014
Praha je hlavným a súčasne najväčším mestom Českej republiky, v ktorom som sa narodila a žijem tu dodnes. Rozkladá sa na území 498 metrov štvorcových, má cez 1,2 milióna obyvateľov a je považovaná za jedno z najkrajších miest Európy.

ČR, Praha, Dolní Chabry: mystéria kostola Sťatia Jána Krstiteľa - VIDEO
Publikované: 1.1.2013
Kostol stojací na Bíleneckom námestí v Prahe Dolních Chabroch si nemôžete nevšimnúť. Táto menšia románska stavba má akési zvláštne kúzlo a všetkých, ktorí o ňom niečo málo vedia, priťahuje k sebe ako magnet.

ČR, zámok Ctěnice: umenie kováčskych majstrov - VIDEO
Publikované: 25.12.2012
Do stajní jazdeckého klubu Ctěnice prišiel kováč. Nič zvláštneho to nie je, pretože konské kopyto potrebuje jeho starostlivosť raz za dva mesiace. My sme ale boli s kamerou pri tom a pripravili sme pre vás minidokument o starom dobrom kováčskom remesle. Pod ruky sme sa dívali kováčovi Jaroslavovi Kaufnerovi.

ČR: Zámok Ctěnice - budúcnosť? Neistá - VIDEO
Publikované: 24.1.2012
Nie je to tak dávno, čo pražský magistrát investoval nemalú sumu do rozsiahlej rekonštrukcie zámku Ctěnice. Dnes si v zámockom areáli, ktorý si ľudia za krátky čas ľahko zamilovali, nie je možné dať ani kávu.

ČR: Praha, čakovický zámok – ostrovček zabudnutia?
Publikované: 28.10.2011
Dá sa povedať, že v priemyselnej zóne, medzi začmudenými budovami bývalého čakovického cukrovaru, stojí zámok - ostrovček zabudnutia, obklopený svedkami neúprosného tempa rýchlo sa rozvíjajúceho veľkomesta, ktorého súčasťou sú Čakovice od roku 1968.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – náučná prechádzka Botanickou záhradou
Hlavné mesto Českej republiky má mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj trojská botanická záhr...

ČR, Praha – prechádzka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás pozývame na prechádzku Prahou. Avšak nenavštívime historické centrum ani žiadne významné...

ČR: Praha - pražské zákutia III.
Tentoraz sa pozrieme aj na rušnejšie miesta, konkrétne: Václavské námestie, Staromestská radnica,...

ČR: Praha - pražské zákutia II.
Na obrázkoch môžete vidieť napríklad Národné divadlo, Mestskú knižnicu, kaviareň Slavia, Valdštej...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...

ČR, Praha - Kráľovské Vinohrady I.
Prehliadnite si z pohodlia domova jednu z najznámejších pražských štvrtí. Foto: Maxim Kucer


Súvisiace video

ČR, Praha: Draháňským údolím
Draháňské údolie, ktorého spodná časť sa nazýva roklina, je jedno z najromantickejších údolí v Pr...

ČR, Praha - hvezdáreň Ďáblice: bližšie ku hviezdam
Unikátny pohľad nie len na hviezdy, ale tiež na ďalekohľady z prvej republiky a ďalšie zaujímavos...

ČR, Praha: Petřínska rozhľadňa – malá Eiffelovka
Petřínska rozhľadňa. Pražskú kópiu parížskej Eiffelovej veže pozná každý poriadny Čech. Francúzi ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
12.12.2019
Mesto Kuřim vás pozýva na špeciálnu komentovanú prehliadku štôlne, ktorá bola vybudovaná vedením Zbrojovky na prelome rokov 1944 a 1945 a pre verejnosť nanovo sprístupnená v roku 2018. Prehliadky sa uskutočnia 14. decembra od 14., 15. a 16. hodine. Kvôli obmedzenému priestoru môže ísť na prehliadku so sprievodcom len 12 ľudí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 14. 12. 2019
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
sobota 14.12.
7 °C
zajtra:
nedeľa 15.12.
3 °C