www.infoglobe.sk » ČR, Praha: ako vyzerá príprava na parkúrovú sezónu - VIDEO

ČR, Praha: ako vyzerá príprava na parkúrovú sezónu - VIDEO

Publikované: 19.3.2013
Jar sa s nami pekne zahráva. Raz je 16 stupňov a hneď druhý deň chumelí. Nič to ale nemení na tom, že sa toto najkrajšie ročné obdobie nezadržateľne blíži. Nielen ľudia, ale aj zvieratá na to majú svoje senzory.

Konkrétne kone tento čas, kedy môžu začať okusovať prvú trávu, milujú. Tie skúsenejší tiež cítia, že sa blíži ich pretekárska sezóna. Tréning skúsených jazdcov sme natáčali v Športovej stajni Golem v Prahe, Dolných Chabroch.

V komunistickom Československu mali kone svoje miesto len v národných chovoch a štátnych statkoch. Dnes ale kôň nie je ničím výnimočným. Farebné, rýchlo sa pohybujúce fľaky, sú rozosiate na zelenej tráve všetkých kútov Česka. Po rokoch, kedy takmer zmizli, sa vrátili na výslnie. Ľudia ich milujú. Pre mnohých sa kone stali vášňou, s ktorou žijú už od malička. Toto puto je potom to pravé a takmer nezničiteľné.  

ilustračné foto

Nikto učený z neba nespadol

Laikovi sa môže zdať jazdenie na koni jednoduché – človek si proste sadne na koňa a ide. V skutočnosti ide ale o umenie, dokonalé spojenie zvieraťa a človeka, duševné aj fyzické. Jazda na koni je pre človeka tiež ideálna fyzická záťaž, samozrejme ak to nepreháňa. Na koni sa totiž musí do práce zapojiť väčšina svalových skupín, takže vychádzka na koni je dokonalý telocvik.

Parkúrové skákanie je jednou z mnohých disciplín, ktoré sa dajú s koňom trénovať. Trúfam si tvrdiť, že aj tou najpopulárnejšou v súčasnosti. Na olympijských hrách sa parkúr po prvýkrát objavil roku 1900 v Paríži a bol výhradne disciplínou vojakov. Od roku 1974 pretekajú muži spoločne so ženami.

ilustračné foto

ilustračné fotoilustračné fotoilustračné foto

V zásade ide o to prejsť kurz parkúru v čo najkratšom čase a bez chýb. Chybou v parkúre sa rozumie zhodenie prekážky alebo prekročenie časového limitu. Obe pochybenia sa hodnotia pomocou trestných bodov.

V parkúre musí kôň maximálne rešpektovať svojho jazdca, v príprave je preto dôležitá nielen skoková časť tréningu, ale tiež drezúra. Vo všetkom, čo od svojho koňa chceme, musíme byť dôslední. Kone sú totiž inteligentné zvieratá a ľahko sa naučia, ako sa čomu vyhnúť. Pokiaľ ale budeme ctiť pravidlo dôslednosti a vyžadovať precíznosť, uspokojivý výsledok na seba nenechá dlho čakať.  

Nechajte to na koňovi, ten má väčšiu hlavu

Názory na to ako trénovať skokové kone a jazdcov sa samozrejme rôznia. Niektorí zastávajú metódu „riadeného odskoku“, kedy je kôň závislý od pokynov jazdca, alebo metódu prirodzenú. Prvá metóda je zradná v tom, že keď chybuje jazdec, chybuje tiež kôň. V druhom prípade mnohé chyby jazdca môže zachrániť konská prirodzenosť a inteligencia. Keď je kôň v rovnováhe, v správnom tempe a správne navedený na skok vyrieši si to po svojom. Pravidlo, že jazdec musí mať svojho koňa pod kontrolou, ale platí pre každý meter parkúru.

ilustračné fotoilustračné fotoilustračné foto

ilustračné foto

Pre prípravu je zimné obdobie obzvlášť dôležité. Na jar, keď začne sezóna, už na brúsenie štýlu nie je čas, pretože sa ide z pretekov na preteky, pokiaľ teda jazdec má ambície postupovať v rebríčku smerom hore. Takýchto jazdcov väčšinou vídame v súťažiach vyššej obtiažnosti – S, ST, T a TT. Pre jazdcov, ktorí sa koňmi bavia a časy a trestné body radia ďaleko za pôžitky, ale tiež pre mladé kone, ktoré so skúsenými "ridermi" zbierajú na nižších prekážkach skúsenosti, sú určené súťaže značené písmenami ZZ, Z, ZM, ZL alebo L. Parkúr je tiež súčasťou súťaží všestrannosti.

Text/video: Klára Svobodová

Foto: Štěpánka Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža II.
Publikované: 10.2.2016
Potom ako sme si pozreli okolie žižkovskej veže, sme sa vydali do jej vnútra. Ešte pred hlavným vstupom sme mali možnosť detailnejšie pozorovať 10 obrovských sôch malých lezúcich batoliat tzv. Mimina Babies, ktoré boli v roku 2000 inštalované na konštrukciu veže.

ČR, Pražské veže – unikátny výlet
Publikované: 15.4.2015
Tento krát sa vyberieme do hlavného mesta Českej republiky, aby sme absolvovali nádhernú prechádzku po turisticky najvyhľadávanejších atrakciách, ktoré ponúkajú hneď niekoľko pohľadov na rušný život tohto kráľovského mesta ležiaceho na Vltave.

ČR, Praha – čarovný morský svet
Publikované: 20.7.2014
Pred pár týždňami sme navštívili hlavné mesto Českej republiky – Prahu. Popri prechádzkach jej stovežatými uličkami, návštevách všakovakých múzeí a pamätihodností či ochutnávkach skvelého jedla sme sa rozhodli aj pre nakuknutie do morského sveta, ktorý je relatívne novootvorenou atrakciou tejto krásnej metropoly.

ČR, zámok Ctěnice: umenie kováčskych majstrov - VIDEO
Publikované: 25.12.2012
Do stajní jazdeckého klubu Ctěnice prišiel kováč. Nič zvláštneho to nie je, pretože konské kopyto potrebuje jeho starostlivosť raz za dva mesiace. My sme ale boli s kamerou pri tom a pripravili sme pre vás minidokument o starom dobrom kováčskom remesle. Pod ruky sme sa dívali kováčovi Jaroslavovi Kaufnerovi.

ČR: Blatná - dôverné partnerstvo - človek a kôň - VIDEO
Publikované: 17.4.2012
Vypravili sme sa do Blatnej, tentoraz nie preto, aby sme vám ukázali krásy mesta, ale preto, že Miloslav Simandl tam predvádzal takmer dokonalú prácu so svojimi koňmi. Posúďte sami!


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – prechádzka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás pozývame na prechádzku Prahou. Avšak nenavštívime historické centrum ani žiadne významné...


Súvisiace video

ČR, Praha - hvezdáreň Ďáblice: bližšie ku hviezdam
Unikátny pohľad nie len na hviezdy, ale tiež na ďalekohľady z prvej republiky a ďalšie zaujímavos...

ČR, Ctěnice: umenie kováčskych majstrov
Prichystali sme pre vás krátky dokument o starom kováčskom remesle. V jazdeckom klube Ctěnice svo...

ČR, Blatná: dôverné partnerstvo - človek a kôň
Vypravili sme sa do Blatnej, tentoraz nie preto, aby sme vám ukázali krásy mesta, ale preto, že M...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

21.7.2019
Aj toto leto si môžete užiť Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, ktorý do 28. augusta 2019 prináša pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov, ako aj posolstvo kultúry.
20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 21. 7. 2019
sviatok:Daniel
dnes:
nedeľa 21.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 22.7.
29 °C