www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Zambijská republika
Hlavné mesto: Lusaka
Rozloha: 752 614 km2 (z toho 11 890 km² zaberá voda)
Počet obyvateľov: 10 462 436
Oficiálny jazyk: Angličtina, ďalšie jazyky sú: Bemba, Kaonda, Lozi, Lunda, Luvale, Nyanja, Tonga, a asi 70 ďalších
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Kresťanstvo 50%-75%, Moslimovia a Hinduisti 24%-49%, miestne náboženstvo 1%

Najvyšší bod: masív Nyika (2 164 m n. m.)
Časové pásmo: GMT + 2

 

Geografia a príroda

 Zambia je vnútrozemským štátom v južnej Afrike, ktorá susedí s Angolou, Zairom, Tanzániou, Malawi, Mozambikom, Zimbabwe, Botswanou a Namíbiou. Rovnomenná rieka je štvrtou najdlhšou riekou v Afrike (hneď po Níle, Congu a Nigeri). Rieka je prevažne široká, hlboká a pomaly tečúca, tzn. vhodná pre vodákov a rybárov. Medzi ďalšie dôležité rieky patrí Luangwa a Kafue. Samozrejme najslávnejšou vodnou atrakciou tejto krajiny sú magické Viktóriine vodopády. Väčšinu z celkového územia vypĺňa tiahla náhorná plošina rozčlenená údoliami riek. Čo sa týka zelene, narazíte tu hlavne na lesy a buše, bahnité riečne oblasti sú obklopené porastmi tráv a krovinami. Medzi typické zvieratá Zambie patria slony, zebry, byvoly, antilopy, krokodíly, levy, leopardy, hyeny, žirafy atď. V krajine nájdete mnoho národných parkov, kde zmienené zvieratá uvidíte, vrátane najväčšieho parku Afriky – Kafue.

 

Podnebie

 Zambie má 3 hlavné odlišné obdobia a to – od mája do august (chladné a suché, s teplotami 23-26˚C vo dne), od septembra do októbra/novembra (teplé a suché, s teplotami 26-30˚C vo dne) a od novembra/decembra do apríla (teplé a daždivé, s teplotami okolo 27˚C a vlhkosťou 70-80% v daždivých dňoch). V hlavnom meste Lusaka dosahujú najvyššie teploty v auguste, septembri a novembri. Zrážok tu najviac spadne v decembri, januári a februári.

 

Obyvatelia

 S cca 14 obyvateľmi na kilometer štvorcový patrí Zambia medzi najmenej osídlené krajiny v Afrike. Populácia je tvorená 70 až 80 rôznymi etnickými kmeňmi. Štát oficiálne rozoznáva 73 kmeňov v krajine. Ako inde v Afrike, každý kmeň má svoj vlastný jazyk, tradície a pod., pričom drvivú väčšinu je možné považovať za priateľských a to ako k ostatným kmeňom, tak aj k cudzincom. 99% miestnych obyvateľov má africké korene, zvyšné percento predstavuje obyvateľov, ktorí sem prišli z Európy alebo Indie.

 Gramotnosť obyvateľov sa pohybuje okolo 85% u mužov a 70 u žien, čo je veľký skok, keďže v dobe, keď bola krajina britskou kolóniou, sotva 1% z obyvateľstva vyštudovalo základnú školu.

 

späť

Lokácia:

Zambia
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 28.3.
23 °C
zajtra:
nedeľa 29.3.
24 °C