www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Zambijská republika
Hlavné mesto: Lusaka
Rozloha: 752 614 km2 (z toho 11 890 km² zaberá voda)
Počet obyvateľov: 10 462 436
Oficiálny jazyk: Angličtina, ďalšie jazyky sú: Bemba, Kaonda, Lozi, Lunda, Luvale, Nyanja, Tonga, a asi 70 ďalších
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Kresťanstvo 50%-75%, Moslimovia a Hinduisti 24%-49%, miestne náboženstvo 1%

Najvyšší bod: masív Nyika (2 164 m n. m.)
Časové pásmo: GMT + 2

 

Geografia a príroda

 Zambia je vnútrozemským štátom v južnej Afrike, ktorá susedí s Angolou, Zairom, Tanzániou, Malawi, Mozambikom, Zimbabwe, Botswanou a Namíbiou. Rovnomenná rieka je štvrtou najdlhšou riekou v Afrike (hneď po Níle, Congu a Nigeri). Rieka je prevažne široká, hlboká a pomaly tečúca, tzn. vhodná pre vodákov a rybárov. Medzi ďalšie dôležité rieky patrí Luangwa a Kafue. Samozrejme najslávnejšou vodnou atrakciou tejto krajiny sú magické Viktóriine vodopády. Väčšinu z celkového územia vypĺňa tiahla náhorná plošina rozčlenená údoliami riek. Čo sa týka zelene, narazíte tu hlavne na lesy a buše, bahnité riečne oblasti sú obklopené porastmi tráv a krovinami. Medzi typické zvieratá Zambie patria slony, zebry, byvoly, antilopy, krokodíly, levy, leopardy, hyeny, žirafy atď. V krajine nájdete mnoho národných parkov, kde zmienené zvieratá uvidíte, vrátane najväčšieho parku Afriky – Kafue.

 

Podnebie

 Zambie má 3 hlavné odlišné obdobia a to – od mája do august (chladné a suché, s teplotami 23-26˚C vo dne), od septembra do októbra/novembra (teplé a suché, s teplotami 26-30˚C vo dne) a od novembra/decembra do apríla (teplé a daždivé, s teplotami okolo 27˚C a vlhkosťou 70-80% v daždivých dňoch). V hlavnom meste Lusaka dosahujú najvyššie teploty v auguste, septembri a novembri. Zrážok tu najviac spadne v decembri, januári a februári.

 

Obyvatelia

 S cca 14 obyvateľmi na kilometer štvorcový patrí Zambia medzi najmenej osídlené krajiny v Afrike. Populácia je tvorená 70 až 80 rôznymi etnickými kmeňmi. Štát oficiálne rozoznáva 73 kmeňov v krajine. Ako inde v Afrike, každý kmeň má svoj vlastný jazyk, tradície a pod., pričom drvivú väčšinu je možné považovať za priateľských a to ako k ostatným kmeňom, tak aj k cudzincom. 99% miestnych obyvateľov má africké korene, zvyšné percento predstavuje obyvateľov, ktorí sem prišli z Európy alebo Indie.

 Gramotnosť obyvateľov sa pohybuje okolo 85% u mužov a 70 u žien, čo je veľký skok, keďže v dobe, keď bola krajina britskou kolóniou, sotva 1% z obyvateľstva vyštudovalo základnú školu.

 

späť

Lokácia:

Zambia
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 6. 2019
sviatok: