www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Zambijská republika
Hlavné mesto: Lusaka
Rozloha: 752 614 km2 (z toho 11 890 km² zaberá voda)
Počet obyvateľov: 10 462 436
Oficiálny jazyk: Angličtina, ďalšie jazyky sú: Bemba, Kaonda, Lozi, Lunda, Luvale, Nyanja, Tonga, a asi 70 ďalších
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Kresťanstvo 50%-75%, Moslimovia a Hinduisti 24%-49%, miestne náboženstvo 1%

Najvyšší bod: masív Nyika (2 164 m n. m.)
Časové pásmo: GMT + 2

 

Geografia a príroda

 Zambia je vnútrozemským štátom v južnej Afrike, ktorá susedí s Angolou, Zairom, Tanzániou, Malawi, Mozambikom, Zimbabwe, Botswanou a Namíbiou. Rovnomenná rieka je štvrtou najdlhšou riekou v Afrike (hneď po Níle, Congu a Nigeri). Rieka je prevažne široká, hlboká a pomaly tečúca, tzn. vhodná pre vodákov a rybárov. Medzi ďalšie dôležité rieky patrí Luangwa a Kafue. Samozrejme najslávnejšou vodnou atrakciou tejto krajiny sú magické Viktóriine vodopády. Väčšinu z celkového územia vypĺňa tiahla náhorná plošina rozčlenená údoliami riek. Čo sa týka zelene, narazíte tu hlavne na lesy a buše, bahnité riečne oblasti sú obklopené porastmi tráv a krovinami. Medzi typické zvieratá Zambie patria slony, zebry, byvoly, antilopy, krokodíly, levy, leopardy, hyeny, žirafy atď. V krajine nájdete mnoho národných parkov, kde zmienené zvieratá uvidíte, vrátane najväčšieho parku Afriky – Kafue.

 

Podnebie

 Zambie má 3 hlavné odlišné obdobia a to – od mája do august (chladné a suché, s teplotami 23-26˚C vo dne), od septembra do októbra/novembra (teplé a suché, s teplotami 26-30˚C vo dne) a od novembra/decembra do apríla (teplé a daždivé, s teplotami okolo 27˚C a vlhkosťou 70-80% v daždivých dňoch). V hlavnom meste Lusaka dosahujú najvyššie teploty v auguste, septembri a novembri. Zrážok tu najviac spadne v decembri, januári a februári.

 

Obyvatelia

 S cca 14 obyvateľmi na kilometer štvorcový patrí Zambia medzi najmenej osídlené krajiny v Afrike. Populácia je tvorená 70 až 80 rôznymi etnickými kmeňmi. Štát oficiálne rozoznáva 73 kmeňov v krajine. Ako inde v Afrike, každý kmeň má svoj vlastný jazyk, tradície a pod., pričom drvivú väčšinu je možné považovať za priateľských a to ako k ostatným kmeňom, tak aj k cudzincom. 99% miestnych obyvateľov má africké korene, zvyšné percento predstavuje obyvateľov, ktorí sem prišli z Európy alebo Indie.

 Gramotnosť obyvateľov sa pohybuje okolo 85% u mužov a 70 u žien, čo je veľký skok, keďže v dobe, keď bola krajina britskou kolóniou, sotva 1% z obyvateľstva vyštudovalo základnú školu.

 

späť

Lokácia:

Zambia
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:
dnes:
štvrtok 17.10.
24 °C
zajtra:
piatok 18.10.
23 °C