www.infoglobe.sk » Webinár: Chirurg bez hraníc – nebo nad Jemenom

Webinár: Chirurg bez hraníc – nebo nad Jemenom

Publikované: 1.3.2021
“Žijú svoje skromné životy v trvalom nebezpečenstve, a napriek tomu mám niekedy dojem, že ich vnútorný život je zmysluplnejší.” Chirurg bez hraníc Tomáš Šebek porozpráva o svojej misii v Jemene

Pomáhal pri živelnej katastrofe na Haiti, ocitol sa vo vojnovom konflikte v Afganistane, zažil náročné podmienky Južného Sudánu a jeho posledná misia ho zaniesla do Jemenu, kde už päť rokov zúri vojna. Český chirurg a lekár bez hraníc Tomáš Šebek priblíži v utorok 9. marca v napínavej online prednáške svoje zážitky a skúsenosti z miesta, ktoré bolo len pred pár rokmi turistickou destináciou. “Kalašnikov je v Jemene niečo ako doplnok k oblečeniu,” hovorí oceňovaný lekár. Aj napriek každodennému hrmeniu streľby, všadeprítomnej hrozby cholery, operácii ťažko postrelených detí a nedostatku spánku sa Tomáš Šebek na svojej jemenskej misii snažil pozorovať bežný život, ktorý sa skrýva pod vojnovým závojom. Návštevníci s ním nahliadnu do jemenskej nemocnice, spoznajú lokálne podmienky aj organizáciu Lekári bez hraníc a dozvedia sa z prvej ruky o mieste, kde sa odohráva v súčasnosti najväčšia humanitárna katastrofa na svete. 

lekár bez hraníc Tomáš Šebek

Aká je situácia v Jemene dnes, keď svet bojuje s pandémiou koronavírusu?

Tomáš Šebek: Pandémia koronavírusu od samej podstaty slova postihuje svet bez rozdielu. Zatiaľ, čo sme doteraz sledovali vlny epidémie cholery alebo eboly ďaleko za hranicami našich obydlí, teraz si uvedomujeme, že chránený nie je nikto. O to horšie dopadá takáto vlna na krajiny, v ktorých bol obmedzený alebo plne nefunkčný systém poskytovania zdravotnej starostlivosti ešte pred pandémiou. Medzi ne patrí aj Jemen, ktorý je i bez COVID 19 vďaka prebiehajúcej vojne najväčšou humanitárnou katastrofou súčasnosti. Už i tak obmedzené možnosti poskytovať kvalitný medicínsky servis sa komplikujú epidemiologickými opatreniami a nárokmi na logistické a materiálové zaistenie. Ja osobne to počúvam trochu z druhej ruky, ale na misii s Lekármi bez hraníc v Jemene je okrem iného aj môj kamarát, lekárnik Stanislav Havlíček, ktorý na takmer dennej báze posiela reporty na tému ako zložité je poskytovať humanitárnu pomoc v dobe koronavírusu.

 

Jemen bola vaša už niekoľká misia v poradí. Prekvapilo vás, ako už skúseného lekára bez hraníc, na nej niečo? 

Tomáš Šebek: Vždy ma znovu a znovu prekvapí statočnosť miestnych ľudí, ktorí vo vojne žijú svoje veľmi skromné životy v trvalom nebezpečenstve, a napriek tomu mám niekedy dojem, že ich vnútorný život je zmysluplnejší. Potýkajú sa so základnými otázkami bytia a existencie, v šialených podmienkach vychovávajú svoje deti, de facto netušia, čo bude o pár hodín, zajtra, ani za týždeň. 

 

Prečo ste do Jemenu ako Lekári bez hraníc išli?

Tomáš Šebek: Jemen je obrovská krajina s takmer 30 miliónmi ľudí, ktorá je tak trochu na okraji pozornosti zbytku civilizácie napriek tomu, že je to katastrofa obrovských rozmerov. Lekári bez hraníc pôsobia v Jemene na trinástich miestach, angažujeme cez 2000 ľudí a len z Česka a Slovenska tam putovala pomoc vysoko cez trištvrte milióna eur. Keby to niekomu prišlo ako kvapka v mori, tak napríklad pitnú vodu pre sto rodín na týždeň zabezpečíte za niečo viac ako 20 eur. Môj cieľ je stále jasný. Vyštudoval som medicínu v bezpečnej krajine a pokiaľ môžem aspoň trochu prispieť svojou skúsenosťou tam, kde je to najviac za potreby, cítim sa skoro až privilegovaný, keď mi to okolnosti a kolegovia dovolia. 

 

Ako vnímali v Jemene vaše pôsobenie miestni - či už tí, ktorí potrebovali pomoc, alebo miestne autority?

Tomáš Šebek: Všade tam, kde dlhodobo pôsobia, majú Lekári bez hraníc takmer výhradne vynikajúce renomé. Iná situácia nie je ani v Jemene. Ako nezávislá, apolitická a nestranná je organizácia Lekári bez hraníc vnímaná ako zásadná v pomoci, najmä, civilnému obyvateľstvu, ktorému poskytuje starostlivosť bezplatne. Ako bežní ľudia, tak i miestne autority nás podporujú a obvykle všemožne chránia.

 

S akými problémami sa potýkajú Jemenčania? Či už ide o zdravotné problémy, alebo celkovo ako spoločnosť?

Tomáš Šebek: Problémom jemenskej spoločnosti nerozumiem, respektíve sa necítim byť tým, ktorý by ich mal hodnotiť. Súčasný vojnový konflikt a jeho historické súvislosti sú veľmi komplikované a myslím, že i pre človeka priamo z Jemenu môže byť situácia niekedy neprehľadná. Čo sa zdravotného systému týka, ten je nefunkčný. Počínajúc tým, že krajina negeneruje nových lekárov, pretože má zatvorené školy, končiac personálnym i materiálovým nedostatkom, najmä v oblastiach mimo veľkých miest. Ale i v aglomeráciách chýbajú základné odbory a dostupnosť lekárskej starostlivosti je na biednej úrovni. Ľudia v Jemene sa potýkajú so základnými otázkami prežitia, nedostatkom pitnej vody a jedla. Predovšetkým si ale civilisti, s ktorými som mal možnosť rozprávať sa, prajú, aby sa vojna čím skôr skončila. 

 

Keď človek zažije niečo, čo sa výrazne líši od jeho bežného života, najmä pokiaľ ide o nejakú extrémnu situáciu, zvykne si uvedomiť, ako dobre sa má doma a zvykne si uvedomiť hodnotu vecí, ktoré mu predtým prišli bežné. Máte to tak aj vy po misii?

Tomáš Šebek: K tomu nemám čo dodať. Presne tak to je. Jedine snáď dôvetok, že na toto zistenie nemusíte jazdiť, obrazne, na druhý koniec sveta. Stačí, keď sa všetci budeme trochu viac zaujímať i o globálne problémy sveta namiesto toho, čo sa deje v našich predzáhradkách.

 

Už je to rok, čo ste boli v Jemene na misii. Máte v pláne sa tam vrátiť alebo vycestovať na misiu na nové miesto?

Tomáš Šebek: Lekári bez hraníc mi doživotne úplne iste prirástli k srdcu. Tá myšlienka a ich prevedenie je geniálne, menia sa len kulisy a ľudia. Pretože čakáme v rodine v poradí štvrtú radostnú udalosť, myslím si, že moja aktivita sa na chvíľu obmedzí na iba domácu podporu. Všade tam, kde som už bol, by som sa chcel niekedy vrátiť. Ideálne už v dobe, kedy tam panuje mier. To by som si pre miestnych veľmi prial. Až raz zase pôjdem, pôjdem predovšetkým tam, kde ma budú najviac potrebovať. 

 

MUDr. Tomáš Šebek

je všeobecný chirurg, ktorý pracuje v pražskej Nemocnici Na Františku a ktorý je súčasťou medzinárodnej organizácie Lekári bez hraníc. Na svoju prvú misiu s nimi odišiel pred desiatimi rokmi na zemetrasením zdevastované Haiti. Neskôr sa tam vrátil. Dvakrát pracoval v traumacentre Lekárov bez hraníc v Kundúze v Afganistane. Lekársku starostlivosť poskytoval tiež ľuďom v Agoku na pomedzí Sudánu a Južného Sudánu. Celkom absolvoval s touto organizáciou šesť misií, naposledy pôsobil vo vojne zmietanom Jemene. Svoju skúsenosť z misií popísal v blogoch, ktoré vyšli aj knižne. Okrem toho, že je Tomáš Šebek odvážny a veľmi zdatný chirurg, stál tiež pri zrode portálu uLekare.cz, ktorý je dnes najväčšou lekárskou online poradňou na českom webe. 

 

9. 3. (utorok)

Štart: 19:00 hod.

Vstupenky TU

Event TU



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Spojené arabské emiráty, Dubaj – luxus a celoročné kúpanie
Publikované: 30.11.2020
Patríte medzi milovníkov moderných miest a vysokých budov? Zároveň by ste ale vyrazili niekam, kde si budete môcť oddýchnuť a trebárs aj relaxovať pri mori? Tak toto bude vaša destinácia snov. Miesto, kde nájdete luxus, ruch veľkomesta, nekonečnú ponuku všetkých atrakcií, ale zároveň i oázu pokoja. Bude sa jednať o veľkolepý Dubaj!

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?
Publikované: 23.2.2015
Vyrastajúci až k nebu uprostred púšte, opovážlivá so svojou Babylonskou vežou nazývanou Burj Kalifa týčiacou sa do úctyhodnej výšky 828 m, márnivá tým večným nakupovaním v mamutích shopping malloch, symbol lačnosti, chamtivosti, nenásytnosti, pýchy, roztopašnosti a márnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?
Publikované: 13.7.2015
Ohromné letisko s mnohými obchodmi, kaviarňami a sedačkami. Ale dokážete nakupovať šesť hodín v kuse? Položme si zásadnú otázku: Nudiť sa na letiskových stoličkách, alebo sa vydať na nočnú miniprehliadku mestom? Sme pre druhú možnosť. Keď dobrodružstvo, tak od začiatku. Cesta patrí k dovolenke. Z letiska vyrážame priamo do dubajskej metropoly.

Omán – oáza Arabského polostrova
Publikované: 11.9.2017
Ideálna destinácia pre všetkých, ktorí majú radi piesok a hory a nechcú stráviť dovolenku na jednom mieste. Tejto krajine vládne osvietený absolutista sultán Kabus a väčšinovým náboženstvom je Islam. Žije tu približne dva milióny Ománčanov a spolu s nimi ďalšie dva milióny zahraničných pracovníkov, väčšinou z Indie a Pakistanu.

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylé mestečká krajiny púšte a zelených oáz
Publikované: 4.5.2020
Dnes sa spolu vydáme späť v čase. Navštívime oblasť vo vnútrozemí, ktorá je vzdialená asi 2 hodiny jazdy od hlavného mesta Maskatu. Jedná sa o starobylé mestečká Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všade je pusto a prázdno.

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Veľká mešita
Publikované: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavným mestom Spojených arabských emirátov. Dominujú mu výškové budovy rozmanitých tvarov a široké bulváre. Abú Dhabí bolo založené približne v polovici 18. storočia nomádskym kmeňom Bani Yas.

Omán, Maskat: Prehliadka rozprávkového hlavného mesta
Publikované: 21.5.2021
Omán je jednou z najfascinujúcejších krajín Arabského polostrova, ktorú som mala možnosť navštíviť. Už na letisku v Maskate nás prekvapuje čistota, okázalosť a milá povaha miestnych ľudí. Hlavné mesto má asi 4,5 milióna obyvateľov, žije tu viac než tretina populácie celého Ománu. Maskat je sídlom sultána, vlády aj parlamentu. Maskat je politickým, hospodárskym aj kultúrnym centrom Ománu.

Omán – výprava do Wadi Shab so zastávkou pri Bimmah Sinkhole
Publikované: 20.4.2020
Sultanát Omán ponúka mnoho krás a my sa dnes vypravíme do jednej z najúžasnejších scenérií tejto krajiny. Pokiaľ totiž budete chcieť v Ománe zažiť divoké dobrodružstvo, vyrazte do niektorého z kaňonov. My sme si vybrali Wadi Shab, vďaka jeho dostupnosti na juh od Maskatu a na spiatočnej ceste sa zastavíme aj pri Bimmah Sinkhole.

Omán: Pevnosti, kam sa pozrieš
Publikované: 2.10.2017
V Ománe môžete vidieť niekoľko pevností, jedna z nich je v Nizwe, kde sa nachádza aj slávny bazár a predajňa chalvy. Pozor, otváracie hodiny sa riadia teplom. Na souk sa vydajte dopoludnia, odpoludnia sú predajne pre vysoké teploty zatvorené.

Omán: Sur – koloniálne mestečko, preteky tiav a skutočná púšť
Publikované: 9.10.2017
Sur je krásne mesto s koloniálnou architektúrou. Rozkladá sa pri mori na niekoľkých výbežkoch, občas vám cestu prekríži kopec, zátoka a podobne, ale nezúfajte, miestni vám vždy radi poradia alebo vás zavedú na správny koniec mesta. V Sure nepoužívajú názvy ulíc, preto sa vždy pýtajte na konkrétne miesto. Nájdete tu niekoľko trhov, vrátane rybieho. Taktiež sa tu dá navštíviť lodenica, kde vyrábajú morské koráby, ktoré vyzerajú ako z doby Krištofa Kolumba. Jedná sa o ručnú prácu a vyrobenie jednej lode trvá niekoľko mesiacov.

Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu
Publikované: 24.5.2013
Mesto, ktoré čelí vysokým teplotám príznačným pre oblasť Perzského zálivu a púšte, je skvelým príkladom toho, akú silu môže mať obrovský kapitál, ktorým Spojené arabské emiráty disponujú.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X