www.infoglobe.sk » Vodácka foto-inšpirácia z Lenory do Novej Pece

Vodácka foto-inšpirácia z Lenory do Novej Pece

Publikované: 25.10.2007
Vodácka foto-inšpirácia v hornom toku Vltavy v úseku Lenora - Nová Pec

Vodácke putovanie: Lenora - Nová pec


Horný tok Vltavy, teda úsek rieky medzi Hornou Vltavicou - Lenorou a Novou Pecou, je čoraz obľúbenejším a vyhľadávanejším miestom vodákov, ale aj turistov, ktorí si chcú spríjemniť potulky Šumavou, treba aj jednodňovým putovaním po vode. Táto časť rieky si získala svoju obľubu najmä pre svoju jedinečnú scenériu okolitej prírody NP Šumava. Rieka oplýva pokojom a čistotou, teda všetkým, čo ostatné české toky prestávajú vodákom ponúkať, alebo aspoň nie v tejto blahodarnej kombinácii. Na horný tok by nemal vyrážať ten, kto očakáva za každým druhým ohybom rieky kiosk, alebo miesto, kde by si mohol po polhodinovej plavbe od výčapu k výčapu oddýchnuť v tieni slnečníka reštaurácie. Tento druh vodáctva skutočne zatiaľ Vltava vo svojich horných partiách neponúka, našťastie. Iné to však je o niekoľko desiatok kilometrov po prúde, pod Lipenskou nádržou, kde Vltava spĺňa tie najprísnejšie konzumné požiadavky súčasného vodáctva a kultúrne vyžitie, jednoducho niečo iné. Kto sa rozhodne podniknúť plavbu po trase Lenora-N.Pec-Vyšší Brod až do Zlatej Koruny, popr. Borsovej, bude asi prekvapený, ako sa môže tá istá rieka onedlho premeniť. Nerád by som hanil tých, ktorí nedajú dopustiť na plavbu z Vyššieho Brodu, ale nepopieram, že cesta z Lenory je môjmu oku aj srdcu bližšie. Pokúsim sa Vám teda priblížiť aspoň pomocou niekoľkých fotografií atmosféru rieky, ktorú, ak hladiny vodného stavu dovolia, navštevujem každý rok a zatiaľ som si na ňu nemohol sťažovať.

Pokúsim sa o stručný popis splavovania najprv Teplej Vltavy, ktorá sa onedlho spojí so svojím sesterským prítokom Studenou Vltavou a spolu doputuje až do prístaviska lodí v Novej Peci, kde už budeme na území a vo vodách vodnej nádrže Lipno.

        

Tieto fotografie zachytávajú začiatok cesty u kempu v Lenore. Stanovanie je tu bez problému a ani vo vrcholnej sezóne sa nemusíte strachovať o voľné miesta. Funguje tu aj pobočka požičovne lodí Inge tour. Skoro ráno ideme do neďalekých potravín v centre obce pre raňajky a ešte za svitania vyrážame na vodu. Prvý úsek plavby, ktorý je väčšinou zakončený občerstvením na Soumarskom moste, je ideálny 10 kilometrovou technickou pasážou, kde sa zohrá posádka lode, pretože niektoré ohyby rieky majú v priemere len niekoľko metrov. Ak je dostatok vody, rieka tečie relatívne svižne, žiaľ, v posledných rokoch bol práve s výškou vody problém, preto je dobré sa včas oboznámiť s aktuálnym stavom vody napríklad na stránkach NP Šumava, alebo infolinkách vodáckych požičovní, ktoré tento toľko v posledných rokoch diskutovaný údaj určite poskytnú. Inak celý horný usek z Lenory do Novej Pece je podľa stanov NP Šumava splavný od 1.5. do 31.10. medzi 8-18hod. Úsek Borová Lada - Lenora je možné absolvovať len za jarného topenia v termíne 15. 3. - 31. 5. od 8,00 do 18,00 hod a pri min. vodočtu v Lenore 65 cm. Obtiažnosť je uvádzaná WW I +, preto nie je doporučovaný začiatočníkom. 


            

Pod Soumarským mostom, ktorý je druhou nástupnou stanicou, ale aj miestom prenocovania po prvom úseku z Lenory, je prúd sýtený mnohými malými prítokmi, je teda poznať, že pod pádlami pozvoľna rastie hĺbka a drenie lodného kýlu o dno je počuť čím ďalej tým menej. Rieka sa aj na krátkom úseku mnohokrát stáča, vytvára meandre a vodák dostáva pocit, že občas ide späť do Lenory. Keby mal vodák pri sebe kompas, možno ho prekvapí, že v niektorých úsekoch sa skutočne rieka stáča na sever, čo vo mne prvýkrát vyvolalo obavy, že mierim neodvratne k Baltu ...

Najmä pre túto časť platí to, čo je napísané na tabuľke nad vodou, keď opúšťame "Soumarák" a to, že ďalšie občerstvenie je až v Novej Peci a časovým údajom tuším 2h45min, čo čas veľmi smelý, ale je možné, že ho niekto smädný aj prekoná. Mne sa to teda nepodarilo a možno som ani nechcel, aby sa tak stalo. Sem sa jazdí odpočívať a nie loviť vodné rekordy. Kto by mal pocit, že úsek Soumarák-Pec tj. 25km nezvládne, je možnosť sa po dohode nechať vyzdvihnúť u mostku v Planej, inde je výstup z lode a stanovanie alebo občerstvovanie prísne zakázané, bohužiaľ aj tento zákon sa v posledných rokoch porušuje a na niektorých miestach, mimo sútoku a železničného mosta, sú opaľujúce sa telá skôr nechutným zážitkom, ako pastvou pre oči ... 

  

Železničný most (cca 7km pod Soumarákom) je síce možno narušením krajiny, ale svojím spôsobom patrí k najkrajším zákutiam Vltavy v tomto úseku, a keď vodákom navyše zahúka z diaľky miestna lokálka z Čierneho Kríža do Vola, je prežitok skutočne maximálny! 

 
                 
                                        

Možno trochu depresívne alebo nostalgicky môžu pôsobiť tieto snímky, ale aj napríklad práve tak vyzerá Vltava v týchto jesenných dňoch. Kto by chcel ešte namočiť pádlo, má šancu do 31.10. ! 

 

Sútok Teplej a Studenej Vltavy, namiesto povoleného odpočinku, ktorý po niekoľkých hodinách určite príde vhod. Niekto dokonca tvrdí, že keď sa šikovne postavíte rozkročmo do oboch prúdov, je jeden skutočne chladnejší. Rieka sa začína mierne spomaľovať, vody Studenej Vltavy jej však dodajú silu, zároveň aj kľud. Ak pôjdete Vltavu prvýkrát, bude Vám plavba od sútoku k mostu v Peknej pripadať nekonečná, hoci je to už len pár kilometrov. Nehovoriac o tých, čo pokračujú aj napriek "Lipenský volej" až do Novej Pece, kde ich však na rozdiel od prístaviska v Peknej čaká niekoľko reštaurácií a bufetov čo by od vody kameňom dohodil.

soutok! Zprava přítok Studené Vltavy...zleva přitékáme my

 

 sprava prítok Studenej Vltavy, z ľava v smere pohľadu pritekáme mi ....

 

Posledné kilometre, ktoré nezažije ten, kto odovzdal loď už v Peknej. Vltava by sa mala ísť až do konca, ale to pochopí len skutoční vodáci!

 

Z niekoľko metrov širokého potôčiku sa postupom stáva relatívne svižná bystrina, to však netrvá
dlho. Akonáhle vidíme na ľavom oskoruše obvyklý riečne ukazovatele kilometrov, začína sa prúd upokojovať. Blíži sa Lipno, náš cieľ.

 

Až budete mať pocit, že sa voda celkom zastavila, a na brehoch je počuť krik detí, a za stromami šum bicyklov a inline korčulí z cyklotrasy do Stožca, dostávate sa do rekreačnej oblasti v delte Vltavy pri Novej Peci. Brehy lemujú relatívne vkusné stavenia, chatky a rodinné domčeky, ktoré napodiv krajinu opäť zásadným spôsobom príliš nehyzdia. Užívajte si posledných pár desiatok minút na vode a dúfajte, že "nefúka od hrádze"!

 

 

Zbohom Vltava, Ahoj Lipno ... krajina sa náhle otvára, rovnako tak aj hladina jazera. Po niekoľko minútach je vidieť päta mosta, za ktorým je prístavisko a cieľ našej cesty.

Pohľad od mosta k ústiu rieky. Pre mnohých najťažšia časť trasy, najmä keď fúka "od hrádze", to môže niekoľkominútová plavba trvať aj pol hodiny, prípadne sa nepohnete z miesta, alebo budete dokonca cúvať. Chce to pevnú vôľu aj trochu šťastia, tu už veľa síl mať nebudete.

 


Tak a sme doma. Po takmer 30tich kilometroch nás privítal kemp v Nové Peci, kiosk, u ktorého je vždy živo, aj množstvo už spomínaných reštaurácií, jedno nádražie, z ktorého jazdí okolo pol piatej rýchlik cez Č.Krumlov a Č.Budějovice až do Prahy hl.n. , nesúci názov "Šumava", ktorý jazdí len v letných mesiacoch a do Prahy Vás dovezie za cca 4 hodiny.

Nová Pec je aj výborným východiskovým bodom pre vychádzky aj náročnejšie turistické pochody najmä do okolia Plešného jazera, Třístoličníka, Stožca, Českých Žlebov, atď .

Celé toto putovanie možno absolvovať za jeden deň, ak máte aspoň nejaké vodácke skúsenosti a poznáte svoje limity. Ideálne je prísť do kempu v Lenore deň vopred, prenocovať a ráno vyraziť na vodu. Dôjsť cca 9km do Soumarského mosta a buď prenocovať, keďže aj prvá časť cesty je veľmi zaujímavá a na jeden deň dostatočná, alebo sa vydať na ďalších 25km dlhý úsek bez možnosti väčších zastávok a občerstvenia, ktorý je reálne stihnúť v čase okolo 4hodiny turistickým tempom. V Novej Peci buď využiť kemp, penzióny a ďalej pokračovať po Šumave suchou nohou. Pokračovať vlakom na Krumlov, alebo Č.Budějovice, príp. Prahu. Alebo sa nechať spolu s loďou prepraviť späť do Lenory a odtiaľ pokračovať, kam sa vám zachce. Ale ak si rozvrhnete vodné putovanie na víkend, budete veľmi prekvapení, ako sa dá podobná akcia zvládnuť veľmi pohodlne od piatkového večera tak, že v nedeľu ešte stihnete večerné správy v teple domova!

Ja som tentoraz zvolil variant "VLAK". Tak teda AHOJ a na Hornej Vltave dovidenia! Už mi to ide ... 


  


  

 

Foto a text: Jan Chaloupka 
Preklad: Waniová Stanislava
  

 
 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

SR: Leto na vode – zábava pre všetkých, ktorí majú odvahu
Publikované: 31.7.2014
Milujete leto, slnko, vodu a nechýba vám odvaha? Tak práve pre vás máme jeden skvelý tip na trávenie aktívneho oddychu. Zavolajte priateľov, pobaľte rodinu a vyrazte spoločne na nezabudnuteľný splav. O krásne zážitky isto nebudete mať núdzu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C