www.infoglobe.sk » V lete na vodu do Poľska?

V lete na vodu do Poľska?

Publikované: 14.9.2007
Prečo nie? Do Poľska sa kedysi jazdilo aj na nákupy. Menej už k moru, hoci aj to má svoje čaro, no kto by mal rád studený Balt, že? V ostatnom čase sa čoraz viac jazdí do Poľska s pádlom. Najskôr turisti objavili kraj jazier, z ktorých najznámejšie sú Mazurské jazerá na severovýchode krajiny.

      Stále viac však zisťujeme, že Poľsko je pretkané sieťou riek a riečok, niekedy samostatne tečúcich, inokedy spájajúcich jazerá. Rieky vhodné na vodácku turistiku českí a moravskí vodáci objavili najskôr bližšie od hraníc so severným susedom. Kwisa, Bóbr a niektoré ďalšie. Postupne už splavovali rieky aj v ostatných kútoch Poľska.

     Jednou zo zaujímavých destinácií je veľká rieka Warta, ktorá je ešte relatívne blízko hraníc. Konkrétne z Ostravy do Czenstochowej je to niečo cez 170 km a už odtiaľ sa dá rieka splavovať. Najzaujímavejší úsek je však inde. Nenápadný prítok zvaný Liswarta je splavný aj v lete. Ak plavbu zahájime pri dedine Zawady, stačí prejsť autom nejakých 20 km po ceste a máme pred sebou 20 km po Liswarte a ďalších vyše 50 km po Warte. Plávať sa dá, samozrejme aj ďalej, k ústiu Warty do Odry pri Kostrzyne ostáva ešte 587 km.

     Na prvý deň nám Liswarta postačí. Dvadsať km je na pohodu. Liswarta sa príjemne krúti, občas sa objavia ostrovčeky porastené travinami, občas piesočné pláže. Prúd je prekvapivo rýchly, a tak musíme využiť svoje vodácke umenie, aby sme neostali visieť niekde vo vŕbovom poraste pri brehu. Od mosta neďaleko Zawady nás čaká len jedna rozbúraná hať a inak príjemný prúd. Iba občas sa objaví lávka alebo iný náznak civilizácie. Občas zamáva krídlami volavka alebo kormorán. Keď sa sprava objaví prítok, ľahko sa pomýlime, ale nie je to ešte sútok s Wartou, je to prítok Kocinka, ktorá je rovnako veľká ako Liswarta. Rieka tak dospeje tesne pred svojím ústím – sútok s Wartou príde ešte po 2 km. Hneď pod sútokom je možné kempovať pri osade a požičovni s názvom Kule.

     V Poľsku nie sú typické krčmičky ako v Čechách, no v každej dedinke je „sklep“, teda obchod, pred ktorým nájdeme niekoľko drevených lavíc a stolček. Tu je možné si sadnúť, vypiť si a pojesť niečo zo zásob. Z rieky každá dedina nie je vidieť, a tak je dobré pribežne sa orientovať podľa mapy. Od mostu zvyčajne vedie cesta do dediny. Ďalší deň je plavba k mestu Dzialoszyn stále pekná, borové lesy občas lemujú rieku, a ak plávate v ten správny čas, aj hubári tu zvyčajne majú úspech. Pred Dzialoszynom pri železničnom moste je akási čudná stavba, pripomínajúca stavidlá. Necháme ich byť a plávame ďalej po rieke. Jednoduchšie je držať sa vľavo a hať pred mestom tiež vľavo preniesť. Plavba náhonom vpravo je dlhá a aj tak končí na hati priamo v meste. Pri hati si môžeme odpočinúť a ak je chladno, urobiť si ohník.

     Zastavenie v meste sa oplatí vtedy, ak potrebujeme nakúpiť zásoby, zájsť do banky alebo si sadnúť na obed do skutočnej reštaurácie. Pod mestom rieka vteká do „Zaleczaňskego Parku Krajoobrazovego“. Pádlovať ani táboriť tu nie je problém. Zachovanie táboriska v minimálne rovnakom stave tu býva zvykom. Miesta na prenocovanie tu sú krásne – borový les, pred ním lúka s piesočnou plážou, dedina neďaleko. A ľudia? Príjemní, ochotní poradiť, radi si poklebetia, proti vodákom ani táboreniu nemajú námietky. Táborisko pri dedine Bobrowniki je prístupné aj autom, pre romantikov sa však núka niekoľko miest mimo komunikácie, ktoré nájdeme ľahko od vody.

     Warta postupne zosilňuje, miestami je prúd pokojnejší, no rieka stále tečie. Niekde sa objavia ostrovčeky, no brehy stále lemujú lúky a borové lesy. Tento úsek si môžeme užiť, ak počasí dovolí a nie je potrebné prejsť ho čím skôr. Rieka potom pokojne postačí na týždňové putovanie po vode. Kúsok pod táboriskom Bobrowniki je hora Sv. Jenovéfy a neďaleko jaskyňa. Aj to sa dá využiť. Keď priplávame k ďalšej nie príliš vysokej hati za mostom pri dedine Kamion, prenesieme ju vpravo a za hodinku budeme v kempe Krzeczów, kde môžeme skončiť alebo iba prenocovať a pokračovať ďalej. No dopravné prostriedky máme práve tu a týždeň utiekol ako voda.

Text/foto: Vojta Jančar

späťDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

SR: Leto na vode – zábava pre všetkých, ktorí majú odvahu
Publikované: 31.7.2014
Milujete leto, slnko, vodu a nechýba vám odvaha? Tak práve pre vás máme jeden skvelý tip na trávenie aktívneho oddychu. Zavolajte priateľov, pobaľte rodinu a vyrazte spoločne na nezabudnuteľný splav. O krásne zážitky isto nebudete mať núdzu.


Súvisiaca fotogaléria

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C