www.infoglobe.sk » Romantika Malého Dunaja

Romantika Malého Dunaja

Publikované: 15.9.2007
Dunaj je európsky veľtok, a celá rieka je vodákmi ktorí dávajú prednosť pokojnému a rýchlemu prúdu pred obťažnými kaskádami, splavná takmer od prameňov až po dunajskú deltu. Na svojom toku Dunaj tvorí ramená, či už prírodné alebo umelé, z ktorých najbližšie sú Mosoni Duna (maďarské rameno) a najmä Malý Dunaj.

  V ostatných rokoch získal svoju popularitu, vznikla tu požičovňa lodí aj niekoľko táborísk. Každoročne tu usporadúvajú spoločné plavby. Tým sa Malý Dunaj dostal do podvedomia širšej vodáckej verejnosti. Spoločne s Váhom potom tvorí Vážsky Dunaj, ktorý sa vracia do materského koryta Dunaja po vyše 160 km toku.

      Plavbu môžeme začať samozrejme hneď pri odbočení z Dunaja, no prenášanie stavidiel na začiatku nie je jednoduché a takisto plavba Bratislavou nemá až také čaro. Najlepší začiatok preto bude pri odbočení Malinovského ramena, pri Totemovej lúke alebo od Mostu v Tomášove. Odtiaľ je to do Kolárova, kde bude najlepšie skončiť niečo málo cez 100 km. Dá sa tadiaľ plávať aj týždeň a pozorovať vtákov, prívetivé okolité lesy, prípadne sa môžete zotaviť v neďalekých termálnych kúpaliskách. Najbližšie sú v Topoľníkoch, v Dunajskej Strede a v Komárne.

     Výlet s pádlovaním sa dá spojiť aj s cyklistikou. Mnohým ľuďom bude vyhovovať rovinatý terén. Nepríjemný je nedostatok značenia, o cyklotrasách nehovoriac. Cyklotrasa v podstate vedie len po povodňových hrádzach veľkého Dunaja. No vráťme sa k Malému Dunaju.

     Rieka sa iba zdanlivo lenivo vinie krajinou. Ak si stúpite na breh alebo sa pozeráte z mosta, zistíte, že miestami tečie pomerne svižne. A tak sa dá denný úsek ujsť aj s minimálnou námahou pri pádlovaní. Prvé miesto na táborenie ponúkne obec Vlky pri ostrove. Nezabudnite sa zásobiť na výlet vodou, nie vždy je možný prístup k civilizácii a predsa len voda z rieky bez potrebnej úpravy nie je to pravé. Z táboriska pri Vlkoch nás čaká niečo cez 20 km plavby pod Jelku, kde nájdeme aj príjemnú reštauráciu. Miestami sú v rieke ostrovy a musíme voliť správnu cestu, nie každé rameno je totiž ideálne prejazdné. Ďalšie táborisko je len niekoľko sto metrov nad mostom pri obci Nový Život. Tu v pokoji postavíme stany a prespíme. Táborisko necháme čisté a všetko, čo sme priviezli, odvážame zasa so sebou. Po niekoľkých kilometroch pod mostom nájdeme niekoľko ďalších miest na táborenie. Charakter toku sa príliš nemení, iba rýchlosť prúdu kolíše. Cez stromy na brehu nie je zvyčajne vidno do plochej krajiny Žitného ostrova a máme tak dojem, že plávame cez skutočnú divočinu. No aj romantika malých piesočnatých pláží v lete láka okúpať sa a aj k iným radovánkam.

     V obci Potônske Lúky pri lávke môže byť ďalší deň nášho odpočinku. Pri ihrisku nájdeme kemp, jednoducho zariadený, no príjemný. Nie na každom táborisku nájdeme vodu, ako sme už zmienili. Ak vyplávame ďalší deň, čaká nás niekoľko kilometrov pokojnej vody vzdutej „haťou“ Starý Háj nad Tomášikovom. Tu je elektráreň a hať treba preniesť po ľavom brehu. Pod ňou to opäť pekne tečie, a tak o chvíľu som pri vodnom mlyne v Tomášikove. Zbadáme ho pri ľavom brehu. Konštrukcia týchto mlynov na Malom Dunaji je zaujímavá – nie sú pri hati, ale na voľnej hladine, spojené mostíkom s brehom a drevené koleso poháňa prúdiaca voda. Sama existencia týchto mlynov dokazuje, že Malý Dunaj tečie. Pod mlynom je možné tiež núdzovo prenocovať.

     Hodinku plavby to potom máme do Jahodnej, mestečka, ktoré má v znaku pádlo a loď. Nájdeme tu aj občerstvenie a kemp pri ihrisku. Môžeme tu ostať alebo pokračovať ďalších 11 km k nasledujúcemu táborisku nad Trsticami. Odtiaľ to je do Kolárova, kde nájdeme ďalší „vodný mlyn“ a najdlhší drevený most v strednej Európe, málo cez 30 km. Do Topoľník je to asi 11 km a tento úsek sa teda dá rozdeliť, pretože pod Topoľníkmi nájdeme tiež jedno miesto na prenocovanie. Skončiť sa dá pri cestnom moste Topoľníky – najbližšie do termálnych kúpeľov. Tie sú pri Klatovskom ramene asi 1 km od rieky. Plavba po Malom Dunaju ponúka pokoj a pohodu, nie zástupy kanoí, ako na niektorých iných riekach.

Text/foto: Vojta Jančar

 

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Plávajúci mlyn v Kolárove
Publikované: 30.12.2010
Na okraji mestečka Kolárovo, pri ramene rieky Váh, zakotvila unikátna technická pamiatka – posledný z plávajúcich mlynov. Z mestečka k nemu vedie ďalšia zaujímavosť – pravdepodobne najdlhší krytý drevený most v strednej Európe.

Bratislava: pamätníky komunizmu dnes
Publikované: 13.1.2011
Bratislava sa nám mení pred očami. Je rozkošné nechať sa unášať stredovekou históriou Starého mesta. Čo sa však deje za jeho hradbami? A čo sa dialo za posledných 70 rokov? Dnešnú Bratislavu vyformovalo predovšetkým obdobie socializmu. V podmienkach trhu sa metropola mení opäť. Kto chce spoznať autentickú tvár mesta, musí po prechádzke uličkami historického centra vyjsť aj za jeho hradby.

Slovensko: Vodné dielo Gabčíkovo
Publikované: 3.2.2011
Názov malej obce Gabčíkovo, neďaleko Šamorína, vstúpil do povedomia občanov stredoeurópskych krajín – najmä Slovenska, Česka a Maďarska, ako synonymum vodného diela, ktoré svojou veľkosťou vyvoláva nielen pozitívne či negatívne reakcie, ale aj medzinárodné súdne spory. Aj v tomto prípade však platí: lepšie raz vidieť ako stokrát iba počuť.

Gabčíkovo: kompa spojí brehy starého Dunaja
Publikované: 9.3.2011
Pri Gabčíkove pripravujú výstavbu prístavu pre kompu, ktorá spojí slovenský breh s maďarskou obcou Dunaremete a vytvorí tak predpoklad na pokračovanie obľúbenej cyklistickej trasy po dunajských hrádzach pod Bratislavou.

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci
Publikované: 18.7.2013
Rafting je adrenalínový vodný šport na divokej vode, kde sa dvoj- až šesť-členná posádka plaví na gumových nafukovacích člnoch. Aj na Slovensku si tento šport získal množstvo priaznivcov a každým rokom sa k ním pridávajú ďalší.

SR: Leto na vode – zábava pre všetkých, ktorí majú odvahu
Publikované: 31.7.2014
Milujete leto, slnko, vodu a nechýba vám odvaha? Tak práve pre vás máme jeden skvelý tip na trávenie aktívneho oddychu. Zavolajte priateľov, pobaľte rodinu a vyrazte spoločne na nezabudnuteľný splav. O krásne zážitky isto nebudete mať núdzu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C