www.infoglobe.sk » Egua – talianska perla

Egua – talianska perla

Publikované: 13.8.2007
Táto krásna rieka sa nachádza v oblasti Piemont v severozápadnej časti Talianska. Rieka býva splavná zvyčajne na jar počas topenia snehu. Je problém naraziť tu na ideálnu vodu.

Rieka ponúka nepreberné množstvo skokov, slidov (kamenný sklz) a technickej jazdy. Je to pomerne ťažká voda WW4, pri väčšej vode WW5. Ale za to vás odmení krásnym pocitom po jej zdolaní.

Rieka je po celej dĺžke prístupná z cesty, ktorá sa vinie okolo. Všetko sa dá bezpečne obhliadnuť a poistiť. Nástupné miesto je pod malým mostom a začína slidom a následným skokom do lagúny. A potom to príde, stály kolotoč skokov a zákrut. Neuveriteľné je, keď zídete kúsok nižšie a pozriete sa za seba hore na to „schodisko" za vami. Stredná časť je miernejšia, ale potom to príde zasa. Pred koncom (končí sa pod druhým mostom) je jeden z najväčších slidov vôbec s prevýšením 7 m. Môžete ho ísť vpravo alebo zľava doprava, záleží na vodnom stave. Potom nasleduje relatívne najťažšie miesto, a to legendárna Skúmavka. Ide o šikmý, asi 7-metrový vodopád. Práve to, že nie je kolmý, ho robí zradným. Voda sa tu zasúva pod hladinu a je tu veľmi silný valec, a toto všetko uzatvorené z troch strán skalou. Pre toho, kto si dobre nenačasuje posledný záber, je toto miesto osudné. Áno, môžete tu skúsiť bojovať, ale odporúčam šetriť sily na plávanie, ktoré určite príde. Záchrana je možná z brehu, možná je aj samozáchrana, ak vás valec vypľuvne do lagúny.

Na tejto rieke sa každoročne usporadúvajú preteky Teva Outdoor games v extrémnom kajakkrose. Okolité rieky poskytujú tiež luxusné zvezenie. Prítoky Gronda a Sorba tiež určite za to stoja, no pozor, je to kvalitné WW4-5. Okolité údolie poskytuje aj možnosti pádlovania. Túto rieku (Egua) sa odporúča nielen pre samotnú rieku, ale aj kvôli krásnej prírode v okolí, lacnému vínu a pohodovým ľuďom. Pozor, fotky sú za veľmi malého vodného stavu.

Text: Pavel Faustus, foto: Olivan/V.Bareš

späťDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Benátky
Publikované: 15.11.2010
Mesto plné turistov, ktorí neustále prichádzajú, aby obdivovali jeho krásy cez deň i v noci. Hlavné námestie s bazilikou, úzke uličky, neutíchajúci mestský ruch, veselí Taliani, no najmä Canale Grande s množstvom výletných lodí a gondol sú najväčším lákadlom pre tých, ktorí sa rozhodli navštíviť toto rozprávkovo romantické miesto.

SR: Leto na vode – zábava pre všetkých, ktorí majú odvahu
Publikované: 31.7.2014
Milujete leto, slnko, vodu a nechýba vám odvaha? Tak práve pre vás máme jeden skvelý tip na trávenie aktívneho oddychu. Zavolajte priateľov, pobaľte rodinu a vyrazte spoločne na nezabudnuteľný splav. O krásne zážitky isto nebudete mať núdzu.


Súvisiaca fotogaléria

Jeseň v talianskych Dolomitoch
Tí, ktorí už dávno objavili Dolomity a kraj Alta Badia, vedia, že okrem vynikajúcich podmienok na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C