www.infoglobe.sk » ČR: Sázava – najobľúbenejšia rieka

ČR: Sázava – najobľúbenejšia rieka

Publikované: 20.7.2017
Sázavu vyhľadáva skutočne veľa vodákov. Pokiaľ niekto vraví, že pôjde na Zlatú rieku, isto hovorí o Sázave. Tá sa tak prezýva kvôli svojej farbe, zafarbuje sa do hnedožltej v dôsledku odnášania ílovitých častíc. Sázava pramení ako Stružný potok, ktorý spolu s ďalšími potokmi napája najväčší rybník na Českomoravskej vrchovine, rybník Velké Dářko, ktorý je populárnou rekreačnou oblasťou a centrom windsurfingu a dračích lodí.

Z rybníka vyteká samotná rieka Sázava, ktorá je dlhá 225 km a veľká väčšina jej dĺžky je zjazdná na lodi. Sázava je krásne meandrujúca rieka, na ktorej sa nachádza mnoho hatí. Pokiaľ sa vydáte na rieku, vytlačte si sprievodcu či stiahnite aplikáciu, aby ste vedeli, ako najľahšie zdolať zjazdné hate. Sázava je rieka s pomalým prúdom, preto si neplánujte dlhšie úseky než 15–20 km za deň v kánoe alebo 10–15 km za deň na rafte.

rieka Sázava   krásna príroda okolo Sázavy

Pre vodákov, ktorí vyhľadávajú divokejšie úseky, budú najzaujímavejšie najmä Stvořidla. Táto prírodná rezervácia sa nachádza v mieste, kde si rieka hľadá svoju cestu cez žulový masív Melechov, kde koryto rieky tvoria balvany, ktoré rieku zdivočia. Stvořidla sú zjazdné len za zvýšeného vodného stavu. Na ľavom brehu vedie červená turistická trasa a neďaleko sa nachádza náučný chodník. Keďže sa jedná o jedinečný úsek, viaže sa k nemu aj povesť. Balvany sem vysypal čert, ktorý sa zľakol kikiríkajúceho kohúta. Ďalší divokejší úsek je na dolnom toku v úseku Týnec–Pikovice. Aj tu je ale potrebný vyšší vodný stav, čo býva počas najatraktívnejších letných mesiacov problém.

Stvořidla

Vodácky najpopulárnejší je stredný a dolný tok rieky, pretože tu nájdete vodácke kempy, požičovne vodáckeho vybavenia a občerstvenie na brehoch. Najväčšími prítokmi sú rieka Želivka a Blanice. Sútok Sázavy so Želivkou sa považuje za jeden z najromantickejších v Čechách, pretože nad sútokom stojí skala, ktorá na prelínanie vody dohliada. Priezračne čistá a prekliato studená voda Želivky vás isto zaujme, pretože na sútoku je jasne vidieť pruh hnedožltej vody Sázavy a priezračnej vody Želivky. Tieto charakteristické rysy Želivky sú spôsobené hospodárením na vodnej nádrži Švihov, ktorá sa nachádza 4 km od sútoku. 

parkovisko pred kioskom

Medzi prednosti rieky Sázavy patrí pekná príroda a množstvo zjazdných hatí. Tie so sebou ale prinášajú aj nevýhody, pretože voda nad haťami logicky stojí, a ta si to vyžaduje neustále pádlovanie. Priamo pozdĺž rieky sa nachádza mnoho historicky zaujímavých miest, prípadne môžete na chvíľu zaparkovať loďku a vydať sa objavovať blízke okolie rieky a peši si prejsť okolité mestá.

Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou spoznáte podľa hradu nad riekou. Pôvodný hrad pochádza z 13. storočia. Historické centrum s kostolom sv. Petra a Pavla tiež stojí za návštevu. Ak máte viac času, navštívte aj Zámockú a Šeptouchovskú skalu či lesopark Šeptouchov. Ďalšia krásna dominanta nad riekou Sázavou sa nachádza cca po 25 km plavby – zámok Zruč nad Sázavou. V zámockom areáli je unikátne Múzeum vodáctva v Čechách, kde sa dajú okrem iného vidieť aj historické exponáty a súčasné lode či kajaky.

Zruč nad Sázavou

V priľahlom zámockom parku si môžete prejsť náučný chodník. Ďalej po prúde rieky venujte pozornosť pivovaru v Kácove. Krčma Šalanda a miestne pivo Hubertus sú dobre známe. V krčme nie je mnoho miest na sedenie, ale terasa pojme pár turistov. Ďalšia významná zastávka je Český Šternberk a jeho majestátny strážny hrad, ktorý je okrasou Posázavia. Aj preto si asi väčšina vodákov ani nevšimne barokovú sochu sv. Jana Nepomuckého z 2. polovice 18. storočia, ktorá stojí na druhom brehu. V okolí hradu nájdeme ďalšie 3 krásne sochy. Nasledujúcou príjemnou zastávkou môže byť prechádzka v mestečku Rataje nad Sázavou, kde môžete obdivovať historické centrum s horným a dolným hradom. Pokiaľ plávate až do Sázavy, neodíďte bez návštevy Sázavského kláštora (3. najstarší mužský kláštor v Čechách), záhrada je voľne prístupná.

pivovar v Kácove   kláštor

Český Šternberk

Tak vodáci, ahooj!

 

Text: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, archiv TIC Ledeč

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Žďár nad Sázavou - centrum: späť do sedemdesiatych rokov - VIDEO
Publikované: 2.10.2012
Mesto Žďár nad Sázavou je známe hlavne vďaka Santiniho pútnickému kostolu Svätého Jana Nepomuckého na Zelenej hore, zapísaného do Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kto by tento zázrak hory hľadal v centre, bol by sklamaný. Stojí totiž na kraji mesta. My ale napriek tomu zostaneme v centre Žďáru a kostolu sa budeme podrobne venovať niekedy neskôr.

ČR, Sázava – Centrum sklárskeho umenia, Huta František
Publikované: 2.4.2020
Mesto ležiace na oboch brehoch rieky Sázavy známe vďaka turistickým trasám romantickou prírodou, z ktorých je najznámejšia tá Posázavská. Romantickosť krajiny umocňujú svahy nad korytom rieky a klenot v podobe Sázavského kláštora týčiaci sa na jednom z kopcov. Sázavská oblasť sa stala aj miestom pre mnoho sklární, pretože sa tu ťažil kryštalický vápenec. Jednou zo znovuvzkriesených sklární je Huta František.

ČR: vodný zákon a monitorovanie sucha
Publikované: 8.1.2019
Ministerstvo životného prostredia spustilo predpovedný systém pre zvládanie sucha s názvom HAMR. Ten sústreďuje informácie o suchu pod jeden webový portál a zjednoduší informovanosť širokej verejnosti. V priebehu leta 2019 bude monitorovanie sucha odpovedať požiadavkám vodného zákona, ktorý je teraz v pripomienkovom konaní.

ČR: rieka Sázava – z kempu Horka II do Českého Šternberka
Publikované: 27.7.2017
Vodácke kúzlo rieky Sázavy sme vám predstavili v minulom článku. Teraz ale poďte nasadnúť na lode – pred sebou máme dvojdennú plavbu z kempu Horka II do Českého Šternberka. Tento úsek je pokojný s občasnou haťou. Denné úseky sú pomerne dlhé kvôli občerstveniu a kempom, ktoré sú miestami pomerne vzdialené. Úsek je zjazdný aj v prípade nižšieho vodného stavu, ale len pre kánoe.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad riekou Sázavou
Publikované: 14.7.2016
V priebehu jedného dňa môžete navštíviť tri klenoty nachádzajúce sa pri rieke Sázave. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámok vo Svetlej nad Sázavou a na záver majestátny hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO
Publikované: 8.7.2014
Vitajte na hrade Český Šternberk, jednom z najkrajších starobylých sídiel vo stredných Čechách. Už samotný názov napovedá, s kým sa spája jeho história.

ČR: Ledeč nad Sázavou – starobylé sídlo uprostred mapy
Publikované: 6.6.2014
Vodáci to malé mesto na Sázave dobre poznajú. Keď tade prechádzajú, práve majú za sebou najdivokejší úsek rieky - Stvořidla a tiež Slnečnú zátoku, v ktorej sa odohrávali dobrodružstvá Rýchlych šípov známych z kníh a komiksov Jaroslava Foglara. Možno práve tam prirazili ku brehu, aby vysušili perejami zaliate lode a s dávkou melanchólie si vychutnali foglarovskú romantiku.

ČR, Ploučnice – na vodu v dobe karantény
Publikované: 23.4.2020
Nešťastná doba klasickému a často veľmi spoločenskému vodáctvu veľmi nepraje, s partiou sa dnes na raft bohužiaľ vydať nemôžeme, režim sa ale postupne uvoľňuje, a tým pádom máme možnosť využiť viac zaujímavých vonkajších aktivít.

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – vodný klenot Česka
Vydajte sa spolu s nami k rieke Sázava, ktorá okrem zlatistej hladiny ponúka aj nádherné prírodné...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
10 °C