www.infoglobe.sk » ČR: Sázava – najobľúbenejšia rieka

ČR: Sázava – najobľúbenejšia rieka

Publikované: 20.7.2017
Sázavu vyhľadáva skutočne veľa vodákov. Pokiaľ niekto vraví, že pôjde na Zlatú rieku, isto hovorí o Sázave. Tá sa tak prezýva kvôli svojej farbe, zafarbuje sa do hnedožltej v dôsledku odnášania ílovitých častíc. Sázava pramení ako Stružný potok, ktorý spolu s ďalšími potokmi napája najväčší rybník na Českomoravskej vrchovine, rybník Velké Dářko, ktorý je populárnou rekreačnou oblasťou a centrom windsurfingu a dračích lodí.

Z rybníka vyteká samotná rieka Sázava, ktorá je dlhá 225 km a veľká väčšina jej dĺžky je zjazdná na lodi. Sázava je krásne meandrujúca rieka, na ktorej sa nachádza mnoho hatí. Pokiaľ sa vydáte na rieku, vytlačte si sprievodcu či stiahnite aplikáciu, aby ste vedeli, ako najľahšie zdolať zjazdné hate. Sázava je rieka s pomalým prúdom, preto si neplánujte dlhšie úseky než 15–20 km za deň v kánoe alebo 10–15 km za deň na rafte.

rieka Sázava   krásna príroda okolo Sázavy

Pre vodákov, ktorí vyhľadávajú divokejšie úseky, budú najzaujímavejšie najmä Stvořidla. Táto prírodná rezervácia sa nachádza v mieste, kde si rieka hľadá svoju cestu cez žulový masív Melechov, kde koryto rieky tvoria balvany, ktoré rieku zdivočia. Stvořidla sú zjazdné len za zvýšeného vodného stavu. Na ľavom brehu vedie červená turistická trasa a neďaleko sa nachádza náučný chodník. Keďže sa jedná o jedinečný úsek, viaže sa k nemu aj povesť. Balvany sem vysypal čert, ktorý sa zľakol kikiríkajúceho kohúta. Ďalší divokejší úsek je na dolnom toku v úseku Týnec–Pikovice. Aj tu je ale potrebný vyšší vodný stav, čo býva počas najatraktívnejších letných mesiacov problém.

Stvořidla

Vodácky najpopulárnejší je stredný a dolný tok rieky, pretože tu nájdete vodácke kempy, požičovne vodáckeho vybavenia a občerstvenie na brehoch. Najväčšími prítokmi sú rieka Želivka a Blanice. Sútok Sázavy so Želivkou sa považuje za jeden z najromantickejších v Čechách, pretože nad sútokom stojí skala, ktorá na prelínanie vody dohliada. Priezračne čistá a prekliato studená voda Želivky vás isto zaujme, pretože na sútoku je jasne vidieť pruh hnedožltej vody Sázavy a priezračnej vody Želivky. Tieto charakteristické rysy Želivky sú spôsobené hospodárením na vodnej nádrži Švihov, ktorá sa nachádza 4 km od sútoku. 

parkovisko pred kioskom

Medzi prednosti rieky Sázavy patrí pekná príroda a množstvo zjazdných hatí. Tie so sebou ale prinášajú aj nevýhody, pretože voda nad haťami logicky stojí, a ta si to vyžaduje neustále pádlovanie. Priamo pozdĺž rieky sa nachádza mnoho historicky zaujímavých miest, prípadne môžete na chvíľu zaparkovať loďku a vydať sa objavovať blízke okolie rieky a peši si prejsť okolité mestá.

Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou spoznáte podľa hradu nad riekou. Pôvodný hrad pochádza z 13. storočia. Historické centrum s kostolom sv. Petra a Pavla tiež stojí za návštevu. Ak máte viac času, navštívte aj Zámockú a Šeptouchovskú skalu či lesopark Šeptouchov. Ďalšia krásna dominanta nad riekou Sázavou sa nachádza cca po 25 km plavby – zámok Zruč nad Sázavou. V zámockom areáli je unikátne Múzeum vodáctva v Čechách, kde sa dajú okrem iného vidieť aj historické exponáty a súčasné lode či kajaky.

Zruč nad Sázavou

V priľahlom zámockom parku si môžete prejsť náučný chodník. Ďalej po prúde rieky venujte pozornosť pivovaru v Kácove. Krčma Šalanda a miestne pivo Hubertus sú dobre známe. V krčme nie je mnoho miest na sedenie, ale terasa pojme pár turistov. Ďalšia významná zastávka je Český Šternberk a jeho majestátny strážny hrad, ktorý je okrasou Posázavia. Aj preto si asi väčšina vodákov ani nevšimne barokovú sochu sv. Jana Nepomuckého z 2. polovice 18. storočia, ktorá stojí na druhom brehu. V okolí hradu nájdeme ďalšie 3 krásne sochy. Nasledujúcou príjemnou zastávkou môže byť prechádzka v mestečku Rataje nad Sázavou, kde môžete obdivovať historické centrum s horným a dolným hradom. Pokiaľ plávate až do Sázavy, neodíďte bez návštevy Sázavského kláštora (3. najstarší mužský kláštor v Čechách), záhrada je voľne prístupná.

pivovar v Kácove   kláštor

Český Šternberk

Tak vodáci, ahooj!

 

Text: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, archiv TIC Ledeč

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Žďár nad Sázavou - centrum: späť do sedemdesiatych rokov - VIDEO
Publikované: 2.10.2012
Mesto Žďár nad Sázavou je známe hlavne vďaka Santiniho pútnickému kostolu Svätého Jana Nepomuckého na Zelenej hore, zapísaného do Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kto by tento zázrak hory hľadal v centre, bol by sklamaný. Stojí totiž na kraji mesta. My ale napriek tomu zostaneme v centre Žďáru a kostolu sa budeme podrobne venovať niekedy neskôr.

ČR, Sázava – Centrum sklárskeho umenia, Huta František
Publikované: 2.4.2020
Mesto ležiace na oboch brehoch rieky Sázavy známe vďaka turistickým trasám romantickou prírodou, z ktorých je najznámejšia tá Posázavská. Romantickosť krajiny umocňujú svahy nad korytom rieky a klenot v podobe Sázavského kláštora týčiaci sa na jednom z kopcov. Sázavská oblasť sa stala aj miestom pre mnoho sklární, pretože sa tu ťažil kryštalický vápenec. Jednou zo znovuvzkriesených sklární je Huta František.

Kraj Vysočina: turistická sezóna s názvom Vysočina sklárska
Publikované: 21.3.2020
Vysočina sklárska je hlavným turistickým lákadlom tohto roku. Návštevníkov pozýva k rozžeraveným peciam veľkých sklární aj malých hút a za poznaním sklárskeho remesla. Prvou výstavou tohoto projektu je expozícia v priestoroch sídla Kraja Vysočina v Jihlave. Ďalšie sklárske akcie budú nasledovať počas celého roku 2020, ktorý je pre Vysočinu rokom skla.

ČR: vodný zákon a monitorovanie sucha
Publikované: 8.1.2019
Ministerstvo životného prostredia spustilo predpovedný systém pre zvládanie sucha s názvom HAMR. Ten sústreďuje informácie o suchu pod jeden webový portál a zjednoduší informovanosť širokej verejnosti. V priebehu leta 2019 bude monitorovanie sucha odpovedať požiadavkám vodného zákona, ktorý je teraz v pripomienkovom konaní.

ČR: rieka Sázava – z kempu Horka II do Českého Šternberka
Publikované: 27.7.2017
Vodácke kúzlo rieky Sázavy sme vám predstavili v minulom článku. Teraz ale poďte nasadnúť na lode – pred sebou máme dvojdennú plavbu z kempu Horka II do Českého Šternberka. Tento úsek je pokojný s občasnou haťou. Denné úseky sú pomerne dlhé kvôli občerstveniu a kempom, ktoré sú miestami pomerne vzdialené. Úsek je zjazdný aj v prípade nižšieho vodného stavu, ale len pre kánoe.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad riekou Sázavou
Publikované: 14.7.2016
V priebehu jedného dňa môžete navštíviť tri klenoty nachádzajúce sa pri rieke Sázave. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámok vo Svetlej nad Sázavou a na záver majestátny hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO
Publikované: 8.7.2014
Vitajte na hrade Český Šternberk, jednom z najkrajších starobylých sídiel vo stredných Čechách. Už samotný názov napovedá, s kým sa spája jeho história.

ČR: Ledeč nad Sázavou – starobylé sídlo uprostred mapy
Publikované: 6.6.2014
Vodáci to malé mesto na Sázave dobre poznajú. Keď tade prechádzajú, práve majú za sebou najdivokejší úsek rieky - Stvořidla a tiež Slnečnú zátoku, v ktorej sa odohrávali dobrodružstvá Rýchlych šípov známych z kníh a komiksov Jaroslava Foglara. Možno práve tam prirazili ku brehu, aby vysušili perejami zaliate lode a s dávkou melanchólie si vychutnali foglarovskú romantiku.

ČR, Ploučnice – na vodu v dobe karantény
Publikované: 23.4.2020
Nešťastná doba klasickému a často veľmi spoločenskému vodáctvu veľmi nepraje, s partiou sa dnes na raft bohužiaľ vydať nemôžeme, režim sa ale postupne uvoľňuje, a tým pádom máme možnosť využiť viac zaujímavých vonkajších aktivít.

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – vodný klenot Česka
Vydajte sa spolu s nami k rieke Sázava, ktorá okrem zlatistej hladiny ponúka aj nádherné prírodné...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 11. 7. 2020
sviatok:Milota
dnes:
sobota 11.7.
16 °C
zajtra:
nedeľa 12.7.
19 °C