www.infoglobe.sk » ČR: rieka Sázava – z kempu Horka II do Českého Šternberka

ČR: rieka Sázava – z kempu Horka II do Českého Šternberka

Publikované: 27.7.2017
Vodácke kúzlo rieky Sázavy sme vám predstavili v minulom článku. Teraz ale poďte nasadnúť na lode – pred sebou máme dvojdennú plavbu z kempu Horka II do Českého Šternberka. Tento úsek je pokojný s občasnou haťou. Denné úseky sú pomerne dlhé kvôli občerstveniu a kempom, ktoré sú miestami pomerne vzdialené. Úsek je zjazdný aj v prípade nižšieho vodného stavu, ale len pre kánoe.

Východiskový kemp sa nachádza na pravom brehu rieky a ponúka ubytovanie v dvojposchodových štvormiestnych chatkách a stanoch. Nájdete tu spoločné sprchy s teplou vodou a záchody, obyčajnú reštauráciu, kde si môžete objednať raňajky alebo večeru, inak slúži iba ako výčap. Správkyňa kempu pracuje aj v požičovni lodí a otázkou, koľkí sme spali v kempe a koľko áut bolo v areáli, sme sa zaoberali skôr my. Atmosféra bola veľmi priateľská a platenie za ubytovanie v kempe na dôvere.

pozor na balvany pod haťami   na vode čakajú aj prírodné nástrahy

Prvá hať hneď pod kempom je nezjazdná a prenáša sa sprava. Nasledujú dva meandre s podplávaním cestného mosta a mosta pre peších, za ktorými môžete vidieť zámok v Zruči nad Sázavou. Potom po ľavej strane uvidíte nenápadný výstup z vody, kde sa po pár desiatkach metrov nachádza kemp Rákosí. K prvej zjazdnej hati (cez Chabeřice) sa dostanete po tiahlej vracačke rieky. Hať sa schádza uprostred a ničím vás neprekvapí. Neďaleko každej hate sa väčšinou nachádza kemp s občerstvením, a tak je to aj tu. Kto však zaváha, toho čaká dlhý úsek (8,4 km) bez jedla. Po 2,3 kilometroch zľava priteká najväčší prítok rieky – Želivka.

kemp v Kácove

Po náročnom pádlovaní sa konečne dostanete khati Posadovský mlyn, ktorá je zjazdná priepustom. Hneď pod ňou nájdete napravo kemp Omaha a občerstvenie. Posledných pár kilometrov do Kácova už rýchlo ubehne a 20 km plavenia sa je za vami. Kácovská hať je zjazdná priepustom len pri dostatku vody. Za haťou je vidieť veľmi starý a neudržiavaný zámok a upravený zámocký pivovar. Kemp a občerstvenie pod haťou samozrejme ani tu nechýba a volá sa kemp U Kúzelníka. Je veľmi frekventovaný a správca dôkladne kontroluje platiacich ľudí.

pivovar a zámok Kácov

Pokojná noc je za vami a môžete opäť pripraviť lode a pokračovať v jazde. Nasadáte na 89. riečnom kilometri a čaká vás 12 km do Českého Šternberka. Niektoré hate už nie sú prechádzka ružovou záhradou, sú viac rozpadnuté, a preto na nich čakajú aj nebezpečné nástrahy, ktoré sa vás snažia preklopiť. Po 4 km sa môžete zastaviť v malej krčme Na Žabkách alebo sa plaviť ďalej 1,6 km k hati Pelíškův most, pod ktorým na vás čaká príjemný kiosk U Čerta. Vďaka kiosku máte väčšinou mnoho pozorovateľov, ktorí čakajú, či sa kameňom pod priepustom vyhnete, alebo budú tlieskať mokrej show v priamom prenose. Dajte si na tieto kamene dobrý pozor.

hať Pelíškův most

Po občerstvení už opäť sedíte v lodi a po kilometri splavovania vás isto zaujme pekný Masarykov tábor YMCA. Ani sa nenazdáte a po ďalšom kilometri na vás čaká ďalšia hať Soběšín-Mazourov. Táto hať je v horšom stave, priepust sa už nepoužíva (s výnimkou prenášania lode), zjazdný je však vpravo od priepusti. Tu sa treba plaviť šikmo doľava, aby ste sa vyhli balvanom pod haťou. Ľavá časť hate je nebezpečná hlavne pre rafterov, hrozí tu pretrhnutie raftu, pretože z hate vykukujú železá.

hať Soběšín-Mazourov   hať Soběšín

Po 1,5 km pokojnej plavby prírodou bude na vás čakať ďalšia hať Soběšín, tentokrát vo veľmi dobrom stave, ktorá je zjazdná priepustom. Počas vašich cieľových kilometrov stretnete len kemp na ľavoboku a posázavskú prírodu. Pokiaľ budete mať šťastie, môžete uzrieť rybárika, volavku, nutriu riečnu alebo vydru riečnu. Hneď ako vo výške nad zeleňou zbadáte krásny hrad, vedzte, že ste už onedlho v cieli. Táto nádhera sa nachádza v Českom Šternberku.

cieľová rovinka

Prajem pekné počasie a dosť vody. Ahoooj!

GPS: (kemp Horka II) 49°44'18.1"N 15°07'45.1"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Sázava: mesto na rovnomennej rieke – VIDEO
Publikované: 7.6.2011
Sázava je rieka, o ktorej bratia Nedvědovci vždy spievali úplné ódy. Sázava je ale tiež mesto, ktoré na rovnomennej rieke leží.

ČR, Ploučnice – na vodu v dobe karantény
Publikované: 23.4.2020
Nešťastná doba klasickému a často veľmi spoločenskému vodáctvu veľmi nepraje, s partiou sa dnes na raft bohužiaľ vydať nemôžeme, režim sa ale postupne uvoľňuje, a tým pádom máme možnosť využiť viac zaujímavých vonkajších aktivít.

ČR, Sázava – Centrum sklárskeho umenia, Huta František
Publikované: 2.4.2020
Mesto ležiace na oboch brehoch rieky Sázavy známe vďaka turistickým trasám romantickou prírodou, z ktorých je najznámejšia tá Posázavská. Romantickosť krajiny umocňujú svahy nad korytom rieky a klenot v podobe Sázavského kláštora týčiaci sa na jednom z kopcov. Sázavská oblasť sa stala aj miestom pre mnoho sklární, pretože sa tu ťažil kryštalický vápenec. Jednou zo znovuvzkriesených sklární je Huta František.

ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic - prechádzka Posázavskou cestičkou
Publikované: 25.10.2018
Pokiaľ sa chcete prejsť najkrajším a najromantickejším úsekom pozdĺž rieky Sázavy, potom je úsek z Kamenného Přívozu do Pikovic skvelá voľba. Nahliadneme do histórie trampingu, pozrieme sa na chaty a osady zasadené do skál, vyhliadky, vodopády, skalné útvary a mnohé ďalšie krásne miesta. Všetko umocní rieka, niekde dravá a niekde lenivo valiaca sa pozdĺž skál.

ČR: Sázava – najobľúbenejšia rieka
Publikované: 20.7.2017
Sázavu vyhľadáva skutočne veľa vodákov. Pokiaľ niekto vraví, že pôjde na Zlatú rieku, isto hovorí o Sázave. Tá sa tak prezýva kvôli svojej farbe, zafarbuje sa do hnedožltej v dôsledku odnášania ílovitých častíc. Sázava pramení ako Stružný potok, ktorý spolu s ďalšími potokmi napája najväčší rybník na Českomoravskej vrchovine, rybník Velké Dářko, ktorý je populárnou rekreačnou oblasťou a centrom windsurfingu a dračích lodí.

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO
Publikované: 8.7.2014
Vitajte na hrade Český Šternberk, jednom z najkrajších starobylých sídiel vo stredných Čechách. Už samotný názov napovedá, s kým sa spája jeho história.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – Huta František
Jedna z najstarších sázavských hút dnes slúži ako výukové a spoločenské centrum. Jej výrobky sa p...

ČR, Sázava – vodný klenot Česka
Vydajte sa spolu s nami k rieke Sázava, ktorá okrem zlatistej hladiny ponúka aj nádherné prírodné...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C