www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

VIETNAMSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA

Základné údaje

Rozloha: 329 560 km² (65. na svete – svojou rozlohou je blízky napr. Nórsku alebo Malajzii).

Počet obyvateľov: 83 535 576 (z toho 84% tvoria etnickí Vietnamci a 2% etnickí Číňania; zvyšok tvoria Khméri, Čamovia a príslušníci viac než 50 etnolingvistických skupín), čo ho radí na 13. miesto na svete - zhruba rovnaký počet obyvateľov má napríklad Nemecko.

Hustota zaľudnenia: 253/km² (47. na svete, podobnú má Veľká Británia alebo Jamajka)

Jazyk: vietnamčina (úradný), angličtina (rozšírená ako druhá reč), francúzština, čínština, a khmérčina; horské jazyky (mon-khmérčina) a malajčina

Hlavné mesto: Hanoj

Najvyšší bod: Fansipan (3143 m n. m.)

Mena: vietnamský dong (VND) [približný kurz je 1 VND / 3,408 EUR]

     Od roku 1975, kedy sa Južného Vietnamu zmocnili komunisti, bol Vietnam prakticky odrezaný od okolitého sveta. Avšak v roku 1989 sa krajina otvorila zahraničným turistom a investorom. Táto v súčasnosti obľúbená destinácia ponúka jedinečnú kultúru a výnimočné prírodné krásy.

 

Prírodné podmienky

     Vietnamské pobrežie zaberá 1600km východného Indočínskeho polostrova. Krajina, pokrývajúca plochu skoro 330 000km2, je o trochu väčšia než Talianska a o trochu menšia než Japonsko. Dvoma hlavnými vietnamskými úrodnými oblasťami sú delta červenej rieky (15 000km2) na severe a delta Mekongu (60 000km2) na juhu. Tri štvrtiny povrchu krajiny sú kopcovité alebo hornaté.

Podnebie

     Vietnam má vzhľadom k veľkému rozpätiu krajinných aj klimatických pomerov rozmanité podnebie. Juh je v tropickom pásme, zatiaľ čo na severe môžu byť mrazivé zimy. Juhozápadný monzún prichádza od apríla alebo mája a trvá do októbra. Do celej krajiny prináša vlhké a teplé počasie – s výnimkou oblastí, ktoré chráni pohorie, čo je stredná časť pobrežného pásu a delta Červenej rieky.

 

Hospodárstvo

     Vietnam je chudobnou krajinou, ročný príjem na hlavu tu činí odhadom 200 USD. Byrokracia a korupcia sú už dlhú dobu najviditeľnejšími neduhmi vietnamského hospodárskeho rozvoja. Nedávny príliv peňazí od zahraničných investorov paradoxne podporil štátny sektor, ktorý sa vďaka tomu rozrástol. Prebujnená byrokracia stále odoláva privatizácii, aj keď prvá vietnamská burza cenných papierov bola nakoniec otvorená v roku 2000. V rovnakom roku podpísali bývalí súperi, Vietnam a USA, historickú obchodnú zmluvu.

Víza a dokumenty

    Slovenský občan musí mať platný cestovný pas s dobou platnosti najmenej o 1 mesiac dlhšiu, ako je požadované vízum. Pre občanov Slovenska je zavedená vízová povinnosť. Žiadosť o víza sa podáva na veľvyslanectve Vietnamu vo Viedni alebo Prahe. Víza majú všeobecnú platnosť nie dlhšiu ako 6 mesiacov. Pri súkromných a obchodných cestách na pozvanie je potrebné, aby pozývajúce osoby predložili na správe pasov a víz MV Vietnamu (tzv. Správa A/18) pozvanie na návštevu. Veľvyslanectvo Vietnamu vyžaduje na základe vyplneného vízového dotazníka súhlas MV VSR na vydanie víza. Turistické vízum bez hostiteľského pozvania sa vydáva na dobu maximálne 15 dní na základe podanej žiadosti na predpísanom formulári, predloženého platného pasu a fotografií žiadateľa. Cudzinec je povinný pri vstupe alebo výstupe deklarovať peňažnú hotovosť vyššiu ako 3000 USD (alebo ekvivalentnú hodnotu v inej valute) alebo 5 000 000 VND.
     Na dlhšie obdobie ako 15 dní je potrebné pozvanie od súkromnej osoby alebo cestovnej kancelárie. Víza sa vydávajú bezplatne. Vietnamské veľvyslanectvo v praxi vyžaduje "manipulačný poplatok" vo výške od 50 eur. Na hraničnom prechode je potrebné vyplniť vstupný / výstupný deklaračný list. Strata výstupného listu môže pôsobiť komplikácie pri odchode z krajiny. V termíne do dvoch pracovných dní je potrebné policajne sa zaregistrovať (tlačivá sú k dispozícii v ubytovacích zariadeniach).

     Turistické víza do VSR je možné získať iba na veľvyslanectvách VSR alebo jej konzulátoch.
K udeleniu víza je potrebné: vyplniť formulár žiadosti o vízum, dve fotografie 4x6 alebo 3x4 cm,


originálny pas, vízový poplatok.
     Vízový poplatok sa platí v peňažnej mene krajiny, kde sídli veľvyslanectvo a predstavuje sumu cca 50 EUR. Žiadosť o vízum je možné zaslať najbližšiemu zastupiteľskému úradu VSR spolu so spiatočnou ofrankovanou obálkou s uvedenou adresou. 

Veľvyslanectvo VSR pre SR
Veľvyslanectvo  VSR
Felix Mottlstrasse 20
Viedeň/ Vienna
Tel: 0043/1 /3680 755
embassy.vietnam@aon.at

 

Colné predpisy

Platia bežné medzinárodné predpisy, z „citlivých položiek“ platí limit 2 l liehovín či vína, 3 l piva, 400 ks cigariet, 100 ks cigár, 500 g tabaku, 5 kg čaju, 3 kg kávy a osobné šperky. Celková hodnota týchto predmetov by nemala presiahnuť hodnotu 300 USD. Pri nákupe všetkých predmetov, ktoré by mohli byť pokladané za starožitnosti, je nutné si uschovať účtenky pre

 

prípadnú colnú kontrolu.

  

Platobné karty a šeky:

Vo Vietname je teraz viac 600 bankových automatov. Používanie celosvetovo známych platobných kariet je dosiaľ obmedzené a sú prijímané len vo vybraných hoteloch, obchodoch či reštauráciách v turistickom centre Hanoja, resp. Saigonu a iných väčších miest. Inde sú s kartami problémy, avšak rozhodne ich odporúčame mať ako finančnú rezervu. Okrem platobných kariet je možné uplatniť aj cestovné šeky.Elektrina

Napätie sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 220–240 V. Zásuvky sú takmer rovnaké ako v SR, ale v izbe sa vyskytuje niekoľko odlišných typov. V každej izbe sa ale nájde zásuvka, ktorej vyhovuje naše jednoduchá dvojvidlica.

 

 

 

 

 

Lokácia:

Vietnam
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
7.4.2020
Stavba nového kostola blahoslavenej Márie Restituty je dokončená a čaká na otvorenie. Slávnostná omša bola plánovaná na 1. mája tohto roku.
6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 8. 4. 2020
sviatok:
dnes:
streda 8.4.
23 °C
zajtra:
štvrtok 9.4.
24 °C