www.infoglobe.sk » História

História

     Ešte skôr ako vzniklo kresťanstvo bol Vatikán neobývanou oblasťou, ktorá bola považovaná za posvätnú alebo minimálne za neobývateľnú. Cisár Caligula tam okolo roku 40 n.l. začal stavať cirkus a slávny vatikánsky obelisk bol dovezený z Heliopolisu. Na vrchu Vaticano boli za vlády cisára Nera mučení prví kresťania a podľa tradície tam zomrel, ukrižovaný hlavou dole (neskôr sa obrátený kríž stal satanistickým symbolom), a bol pochovaný svätý Peter, nad hrobom ktorého bola v roku 320 n.l. postavená bazilika. Rozkvet cirkvi nastal za rímskeho cisára Konštantína Veľkého, ktorý povolil kresťanstvo ako nové náboženstvo. V 6. storočí bol postavený vatikánsky palác, ktorý je od roku 1378 stálym sídlom pápeža. V polovici 8. storočia sa na základe tzv. Pipinovej donácie ustanovil pápežský štát, ktorého je dnešný Vatikán nástupcom. V 14. storočí bola zahájená veľkolepá prestavba Vatikánu v duchu talianskej renesancie. Medzi maliarmi a tvorcami fresiek vynikli Fra Angelico, Raffael, Botticelli a Michelangelo, ktorý zanechal svoje nesmrteľné dielo v chrámu sv. Petra a v Sixtínskej kaplnke. Ďalšie významné stavby, na ktorých sa „podpísali“ renesanční umelci sú  Belvedere spojený s pápežovým palácom dvomi galériami a Apoštolská knižnica, obsahujúca pol milióna zväzkov a vzácnych dokumentov.

     V roku 1929 bol podpísaný tzv. konkordát, teda súbor lateránskych zmlúv, podľa ktorých bol v rámci Ríma ustanovený mestský štát Vatikán v jeho dnešných hraniciach. Vatikán má všetky náležitosti štátu, teda banku a rozhlas, peniaze a známky, vlastné vojsko a nakoľko je sídlom Svätého stolca ako najvyššej autority katolíckej cirkvi, tak predstavuje významnú politickú a duchovnú silu, ktorá zjednocuje 700 miliónov katolíkov.

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Vatikán
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 8. 2019
sviatok:
dnes:
utorok 20.8.
30 °C
zajtra:
streda 21.8.
29 °C