www.infoglobe.sk » História

História

     Ešte skôr ako vzniklo kresťanstvo bol Vatikán neobývanou oblasťou, ktorá bola považovaná za posvätnú alebo minimálne za neobývateľnú. Cisár Caligula tam okolo roku 40 n.l. začal stavať cirkus a slávny vatikánsky obelisk bol dovezený z Heliopolisu. Na vrchu Vaticano boli za vlády cisára Nera mučení prví kresťania a podľa tradície tam zomrel, ukrižovaný hlavou dole (neskôr sa obrátený kríž stal satanistickým symbolom), a bol pochovaný svätý Peter, nad hrobom ktorého bola v roku 320 n.l. postavená bazilika. Rozkvet cirkvi nastal za rímskeho cisára Konštantína Veľkého, ktorý povolil kresťanstvo ako nové náboženstvo. V 6. storočí bol postavený vatikánsky palác, ktorý je od roku 1378 stálym sídlom pápeža. V polovici 8. storočia sa na základe tzv. Pipinovej donácie ustanovil pápežský štát, ktorého je dnešný Vatikán nástupcom. V 14. storočí bola zahájená veľkolepá prestavba Vatikánu v duchu talianskej renesancie. Medzi maliarmi a tvorcami fresiek vynikli Fra Angelico, Raffael, Botticelli a Michelangelo, ktorý zanechal svoje nesmrteľné dielo v chrámu sv. Petra a v Sixtínskej kaplnke. Ďalšie významné stavby, na ktorých sa „podpísali“ renesanční umelci sú  Belvedere spojený s pápežovým palácom dvomi galériami a Apoštolská knižnica, obsahujúca pol milióna zväzkov a vzácnych dokumentov.

     V roku 1929 bol podpísaný tzv. konkordát, teda súbor lateránskych zmlúv, podľa ktorých bol v rámci Ríma ustanovený mestský štát Vatikán v jeho dnešných hraniciach. Vatikán má všetky náležitosti štátu, teda banku a rozhlas, peniaze a známky, vlastné vojsko a nakoľko je sídlom Svätého stolca ako najvyššej autority katolíckej cirkvi, tak predstavuje významnú politickú a duchovnú silu, ktorá zjednocuje 700 miliónov katolíkov.

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Vatikán
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: