www.infoglobe.sk » História

História

     Ešte skôr ako vzniklo kresťanstvo bol Vatikán neobývanou oblasťou, ktorá bola považovaná za posvätnú alebo minimálne za neobývateľnú. Cisár Caligula tam okolo roku 40 n.l. začal stavať cirkus a slávny vatikánsky obelisk bol dovezený z Heliopolisu. Na vrchu Vaticano boli za vlády cisára Nera mučení prví kresťania a podľa tradície tam zomrel, ukrižovaný hlavou dole (neskôr sa obrátený kríž stal satanistickým symbolom), a bol pochovaný svätý Peter, nad hrobom ktorého bola v roku 320 n.l. postavená bazilika. Rozkvet cirkvi nastal za rímskeho cisára Konštantína Veľkého, ktorý povolil kresťanstvo ako nové náboženstvo. V 6. storočí bol postavený vatikánsky palác, ktorý je od roku 1378 stálym sídlom pápeža. V polovici 8. storočia sa na základe tzv. Pipinovej donácie ustanovil pápežský štát, ktorého je dnešný Vatikán nástupcom. V 14. storočí bola zahájená veľkolepá prestavba Vatikánu v duchu talianskej renesancie. Medzi maliarmi a tvorcami fresiek vynikli Fra Angelico, Raffael, Botticelli a Michelangelo, ktorý zanechal svoje nesmrteľné dielo v chrámu sv. Petra a v Sixtínskej kaplnke. Ďalšie významné stavby, na ktorých sa „podpísali“ renesanční umelci sú  Belvedere spojený s pápežovým palácom dvomi galériami a Apoštolská knižnica, obsahujúca pol milióna zväzkov a vzácnych dokumentov.

     V roku 1929 bol podpísaný tzv. konkordát, teda súbor lateránskych zmlúv, podľa ktorých bol v rámci Ríma ustanovený mestský štát Vatikán v jeho dnešných hraniciach. Vatikán má všetky náležitosti štátu, teda banku a rozhlas, peniaze a známky, vlastné vojsko a nakoľko je sídlom Svätého stolca ako najvyššej autority katolíckej cirkvi, tak predstavuje významnú politickú a duchovnú silu, ktorá zjednocuje 700 miliónov katolíkov.

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Vatikán
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 28.3.
13 °C
zajtra:
nedeľa 29.3.
15 °C