www.infoglobe.sk » História

História

     Ešte skôr ako vzniklo kresťanstvo bol Vatikán neobývanou oblasťou, ktorá bola považovaná za posvätnú alebo minimálne za neobývateľnú. Cisár Caligula tam okolo roku 40 n.l. začal stavať cirkus a slávny vatikánsky obelisk bol dovezený z Heliopolisu. Na vrchu Vaticano boli za vlády cisára Nera mučení prví kresťania a podľa tradície tam zomrel, ukrižovaný hlavou dole (neskôr sa obrátený kríž stal satanistickým symbolom), a bol pochovaný svätý Peter, nad hrobom ktorého bola v roku 320 n.l. postavená bazilika. Rozkvet cirkvi nastal za rímskeho cisára Konštantína Veľkého, ktorý povolil kresťanstvo ako nové náboženstvo. V 6. storočí bol postavený vatikánsky palác, ktorý je od roku 1378 stálym sídlom pápeža. V polovici 8. storočia sa na základe tzv. Pipinovej donácie ustanovil pápežský štát, ktorého je dnešný Vatikán nástupcom. V 14. storočí bola zahájená veľkolepá prestavba Vatikánu v duchu talianskej renesancie. Medzi maliarmi a tvorcami fresiek vynikli Fra Angelico, Raffael, Botticelli a Michelangelo, ktorý zanechal svoje nesmrteľné dielo v chrámu sv. Petra a v Sixtínskej kaplnke. Ďalšie významné stavby, na ktorých sa „podpísali“ renesanční umelci sú  Belvedere spojený s pápežovým palácom dvomi galériami a Apoštolská knižnica, obsahujúca pol milióna zväzkov a vzácnych dokumentov.

     V roku 1929 bol podpísaný tzv. konkordát, teda súbor lateránskych zmlúv, podľa ktorých bol v rámci Ríma ustanovený mestský štát Vatikán v jeho dnešných hraniciach. Vatikán má všetky náležitosti štátu, teda banku a rozhlas, peniaze a známky, vlastné vojsko a nakoľko je sídlom Svätého stolca ako najvyššej autority katolíckej cirkvi, tak predstavuje významnú politickú a duchovnú silu, ktorá zjednocuje 700 miliónov katolíkov.

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Vatikán
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:
dnes:
streda 16.10.
19 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C