www.infoglobe.sk » V Číne sa dá cestovať roky a neuvidieť všetko. Cestovateľské kino mieri do najľudnatejšej krajiny sveta

V Číne sa dá cestovať roky a neuvidieť všetko. Cestovateľské kino mieri do najľudnatejšej krajiny sveta

Publikované: 30.4.2019
Krajina, v ktorej vynašli papier, kompas aj hodváb. Krajina, ktorá sa v pokroku nezastavila a aj dnes patrí medzi najvplyvnejších hráčov svetovej ekonomiky. Krajina, ktorá je omnoho viac ako len Made in China a Veľký čínsky múr.

Cestovateľské kino nazrie v utorok 21. mája v KC Dunaj pod pokrývku najľudnetejšieho štátu na svete. Návštevníci tak spoznajú mentalitu miestnych, politiku, kuchyňu, náboženstvo, mestá i prírodu. Cestovateľ Adrián Drugda im priblíži Čínu od juhovýchodu až po severovýchod, začína sa v Hongkongu a končí v Pekingu.

Cestovateľské kino - Čína

V Cestovateľskom kine predstavíš Čínu. Ide o jednu z najväčších, najrozmanitejších krajín sveta. Na čo sa zameriaš v prednáške?

Adrián Drugda: Vždy sa sústredím na nefalšovanú prednášku o krajine, ktorú prezentujem. Keď som začínal, prikrášľoval som, vypichoval len to naj a top, aby som krajinu tak povediac predal. Teraz to vidím inak a je to krok vpred - vidieť a popisovať veci komplexnejšie. Zvlášť, ak krajina ako Čína ponúka naozaj všetko zo všetkého. V prednáške sa zameriam na mestá, pamiatky, históriu a mentalitu Číny a Číňanov. A samozrejme, aj na pikošky. Po rokoch sa mestá a pamiatky zovšednia, ale mentalita a filozofia ktorejkoľvek krajiny ma nikdy neprestanú udivovať, nakoľko každý človek je iný, originálny, žijúci na najrôznejších miestach po svete.

 

Ako cestovateľ máš rád Južnú Ameriku a exotické krajiny. Ako si sa dostal do Číny? Čím je táto krajina exotická, napríklad pre slovenských turistov?

Adrián Drugda: V podstate, profesionálne som sa najprv dostal do Číny a až potom do Ameriky. Čína bola vlastne jedna z prvých krajín, v ktorých som sprevádzal a spoznával. Jednoducho ma tam poslali z práce. Krajina je to neskutočne rôznorodá, ale tiež na míle vzdialená Európe a európskemu mysleniu. systém rozprávania a písma je úplne iný, Číňania vo všeobecnosti nehovoria žiadnym iným jazykom. Filozofia a náboženstvá sú iné, ako u nás, rovnako ako aj strava a spolunažívanie, aj keď sa čoraz viac hovorí o globalizácii. Neviem, či na to bude čas neskôr, tak to poviem teraz, a to, že som mal skvelých učiteľov a nedá mi nespomenúť Mareka Ivana - odborníka na Čínu, ktorý mi pootvoril dvierka do užších detailov o krajine a ktorý opakovane dokazoval, že trvá roky získať naozaj objektívny pohľad na krajinu.

 

Čína je u nás známa najmä vďaka spojeniu Made in China. Čo je pre teba také typické pre túto krajinu? Na čo môžu byť hrdí?

Adrián Drugda: Pracovitosť a húževnatosť. Pracovití, bežní ľudia bez privilégií len ťažko uniknú modernej forme otroctva. Možno so mnou niekto súhlasiť nebude, ale Made in China je vo svete neskutočným spôsobom synonymom otroctva. Všetko, čo v USA stojí do 5 dolárov je dovezené cez pol sveta z Číny či juhovýchodnej Ázie. Pre Čínu je typický rast, posun vpred, moderna a nasadenie. Do všetkého sa púšťajú veľmi sústredene, pod železnou rukou tamojšieho režimu, preto veľa projektov končí pred deadlinom.

 

O Číne hovorí aj to, že tento najľudnatejší štát sveta by mal byť na zozname každého cestovateľa. Prečo by ho mali navštíviť?

Adrián Drugda: Pretože v Číne sa dá cestovať roky a neuvidieť všetko. Každý cestovateľ by si mohol rezervovať dva či tri týždne na získanie aspoň základných vedomostí. Čína je tiež tretia najväčšia zem, čo sa týka rozlohy. Okrem tej neskutočnej komplexity ľudí, kultúry, histórie a moderny tam nájdeme púšte, pohoria, moria, ostrovy,... no všetko.

 

Čo máš ty osobne rád na tejto krajine?

Adrián Drugda: Kontrast oproti stereotypu, ktorý môže Stredoeurópan pociťovať. Poviem príklad: u nás berieme Číňanov vo všeobecnosti ako strohých predavačov lacného tovaru alebo prevádzkovateľov reštaurácií a rýchlych občerstvení. V Číne sa tí istí ľudia chcú s vami neraz odfotiť, sú veľmi zhovorčiví. Pre nich sme ako Európania raritou. Okrem toho ma fascinujú rýchlo rastúce mestá, ktoré sa ťahajú do výšky. Osobne si myslím, že s Čínou treba počítať, oproti nej svet zaspal na vavrínoch.

 

Adrián Drugda

je rodák z Bratislavy, ktorý ako profesionálny sprievodca brázdi Kubu, Latinskú Ameriku a ďalšie exotické krajiny. Na tento cestovateľský kolotoč nastúpil pred jedenástimi rokmi a odvtedy prešiel viac ako 50 krajín sveta. Má rád dobrodružstvo a tvrdí, že človeka najviac obohatí cestovanie, ale len pokiaľ môže kultúru inej krajiny pochopiť nielen hlavou, ale aj srdcom.

 

21. 5. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky TU

Event TU



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Absolútna odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Cestovateľské kino zacieli na Severnú Kóreu
Publikované: 30.5.2019
Kontroverzné praktiky lídrov, silný kult osobnosti, efektívna propaganda, neúprosná cenzúra a absolútne monitorovanie obyvateľstva. Čo svet naozaj vie o Severnej Kórei? A ako vidí zvyšok sveta Severná Kórea?

Našli sa v cestovaní a každý z nich má k nemu iný prístup. V Starej tržnici sa bude konať trojdňový cestovateľský festival Kaleidoskop
Publikované: 1.5.2019
Prejsť svet na trabante alebo tuk tuku? Zdolať všetky osemtisícovky bez kyslíka? Potápať sa so žralokmi či žiť na ropnej plošine uprostred mora? Tieto, ale aj mnoho ďalších zážitkov prinesie nový cestovateľský festival Kaleidoskop, ktorý sa bude konať od stredy 15. do piatka 17. mája v Starej tržnici. Nezvyčajné cestovateľské zážitky a inšpiratívne príbehy jeho hostí prenesú návštevníkov na všetky kontinenty sveta.

Čína, Šanghaj – bohaté centrum Východu – VIDEO
Publikované: 26.12.2017
Najväčšie mesto Číny priťahuje čím ďalej tým väčšiu pozornosť zahraničných návštevníkov. Vďaka tomu, že v Šanghaji môžete získať bezvízové povolenie na vstup na 144 hodín, pokiaľ potom letíte ďalej, máte veľa možností čo v meste pri prestupe navštíviť. Ja som sa tu zastavil na 17 hodín počas cesty na Nový Zéland a rozhodne neľutujem.

Čína: Hongkong ako moderná metropola – VIDEO
Publikované: 9.5.2017
Keď som sa niekoľkých ľudí pýtal, ako sa im páčilo v Hongkongu, nikto mi nebol schopný konkrétne odpovedať. Vraveli, že to bolo úžasné, veľmi silné, intenzívne alebo divné. Po týždni, ktorý som strávil v jednom z najdôležitejších prístavov sveta, som na tom podobne. Dokážem ale povedať, že Hong Kong je plný kontrastov, paradoxov a rozhodne stojí za návštevu.

Čína – Koniec dobrý, všetko dobré
Publikované: 20.2.2016
Odjazd bol otázkou minút. T. a P. odlietali do Čiech, já a B. sme už mali zbalené do Vietnamu, kde nás čakalo ďalšie dobrodružstvo. Dosť bolo spomínania. T. s P. vyzerali dosť unavene – mesiac cestovania po Číne môže dať zabrať. Mnohí síce tvrdia, že kultúrny šok ich nestretol, ale Čína predsa len nie je úplne rovnaká ako Európa.

Čína, Cheng-jang: chrám vo vyhni
Publikované: 21.12.2013
Ako sme sa predchádzajúci deň nad tanierom la-mien dohodli, tak sme aj spravili. Hneď ráno sme nasadli na mestský autobus k rieke Siang-ťiang. Len čo sme vystúpili, zbadali sme náš cieľ – ostrov Tung-čou. Pretože sa skutočne jedná o ostrov, jediná prístupová cesta je po rieke.

Čína, Na štúdiách:  Chu-tchiao sia – kde tigre dávajú dobrú noc
Publikované: 24.10.2015
Aj keď sa zdalo, že nejaký balvan na nás cestou do hostelu skrátka spadnúť musí, vodič nás doviezol v úplnom poriadku a ešte sme zvládli visieť z okienok a fotiť okolitú krajinu, akoby to bola jediná príležitosť. Behom niekoľkých nasledujúcich dní sme však zistili, že tohto miesta sa snáď skutočne nedá nabažiť...

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – v ceste koňa a vodopády
Publikované: 7.11.2015
Zdalo sa, že prebúdzať sa do horských rán naplnených príjemným oparom nás nikdy nemôže omrzieť. V našom hosteli sme spali už niekoľkú noc a pri každých raňajkách na terase pod horskými štítmi sme dumali, či sú aj miestni stále tak okúzlení.

Čína, Na štúdiách: Peking – ako doma
Publikované: 19.12.2015
Po niekoľkotýždňovom cestovaní nás čakal návrat do Pekingu. Bol to zvláštny pocit. Po pol roku strávenom v hlavnom meste nám s B. tak trochu pripadalo, že sa vraciame „domov“. Z Li-ťiangu 丽江 sme sa vlakom dopravili do Kchun-mingu 昆明, hlavného mesta provincie Jün-nan 云南, kde sme strávili ešte niekoľko dní. Letenky sme kupovali narýchlo, pretože sme stále čakali, že ešte zlacnejú, takže bol nakoniec zázrak, že sa nám ich podarilo zohnať.

Čína, Na štúdiách: Li-ťiang – Si turista? Zaplať!
Publikované: 10.10.2015
Už v minulom článku som tak trochu začala rozprávať o jazere La-š'-chaj 拉市海, ku ktorému sme sa chceli vypraviť. Jazero sa rozkladá pri južnom úpätí Snežnej hory nefritového draka (čínsky Jü-lung süe-šan 玉龙雪山) v nadmorskej výške cez 2 400 metrov, jeho plocha činí asi 5 330 hektárov. Predtým tu viedla stará konská čajová cesta, veľmi dôležitým artiklom bol chuťovo výrazný čaj pchu-er 普洱. Dnes je jazero hniezdiskom takmer šesťdesiatich druhov vtákov – v zime sa ich tu zíde cez tridsaťtisíc. Najlepším časom na ich pozorovanie je vraj december.

Čína, Na štúdiách: tiesňava Tigrieho skoku – raj na dohľad
Publikované: 17.10.2015
Z Li-ťiangu 丽江, malého a turisticky veľmi známeho juhočínskeho mestečka, sme odchádzali vcelku radi. Trochu nás ťažilo pomyslenie, že sa do nášho hostelu budeme musieť na spiatočnej ceste vrátiť, ale rozhodli sme sa zahodiť starosti za hlavu a tešiť sa na ďalšie dobrodružstvo.

Čína, Na štúdiách: Zakázané mesto – miesto, kde žil posledný čínsky cisár
Publikované: 23.1.2016
Na záver veľkej cesty, ktorú sme s T. a P. podnikli, sme sa rozhodli ísť na dve miesta, na ktorých sme síce s B. už boli, ale ktoré rozhodne stoja za prehliadku. Prvým z nich bol romantický Letný palác (čínsky I-che-jüan 颐和园), ktorý sme si vďaka zimnej atmosfére pamätali ako rozprávkové miesto, ale v lete na svojej rozprávkovosti troška strácal. Tým druhým miestom bolo Zakázané mesto, správnejšie čínsky Ku-kung, čo doslova znamená „Starý palác“.

Čína: Ako to všetko začalo – jeseň ako v rozprávke: Ťiou-čaj-kou (začíname nerozprávkovo)
Publikované: 19.7.2014
Po nejakej dobe začal byť môj život v Čcheng-tu 成都 ľahko monotónny. Každý deň síce priniesol niečo nového, ale tak nejako bolo na všetkých badať, že sa už nemôžu dočkať vytúženého voľna.

Čína: Ako to všetko začalo – "Teraz si ma úplne ožobráčila"
Publikované: 31.5.2014
Predtým, než sa ocitnete na nejaké obdobie v úplne cudzej krajine, si možno ani neuvedomíte, čo všetko budete musieť riešiť. Väčšinou ide o veci, ktoré sú vo vašej domovskej krajine úplne normálne, akási nemenná rutina, nad ktorou málokto premýšľa. Môžeme začať... napríklad nakupovaním. A vezmeme to priamo od podlahy, to znamená od pouličných stánkov.

Čína: Ako to všetko začalo – želáte si žabu alebo radšej polovicu kravy?
Publikované: 14.6.2014
Ak ste Číne, s najväčšou pravdepodobnosťou vás neminie ani nakupovanie v místnych supermarketoch. Nie je však supermarket ako supermarket. Sú tu obchody západného typu, a potom samozrejme aj čisto čínske supermarkety. A práve o tých si poďme niečo povedať.

Čína: dlhá cesta I. - začíname v Pekingu
Publikované: 9.3.2013
Tiež poznáte ten pocit, keď chcete zrazu skúsiť niečo nové a vyraziť len tak za dobrodružstvom? Po januári strávenom v Pekingu sa nám po Číne zacnelo tak veľmi, že sme našli výhodné letenky a rozhodli sa cez leto opäť vyraziť do Ríše stredu.

Čína: dlhá cesta VI. - Jin-čchuan II. Hrobky kráľov dynastie Západnej Sia
Publikované: 29.6.2013
Jednou z veľkých turistických atrakcií provincie Ning-sia sú kráľovské hrobky asi 35 kilometrov od centra Jin-čchuanu. A pretože sa očividne jednalo o pamiatku, ktorú jednoducho navštíviť musíte, vypravili sme sa tam skoro po našom ubytovaní. Po chvíli pátrania sme objavili autobus, ktorý mal ísť na Si-sia Kuang-čchang, čiže doslova na „námestie západnej Sia“.

Čína: Kchaj-feng: neturistické zážitky
Publikované: 8.2.2014
V Kchaj-fengu sa nám od samého začiatku páčilo. Teda, zase aby som nepreháňala, úplne od začiatku nie, pretože som ako rozmaznané dievča zo Západu prskala nad faktom, že v našej hotelovej izbe po predchádzajúcich hosťoch ani nepozametali.


Súvisiaca fotogaléria

Yangshuo a okolie - Čína
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2024
sviatok:Marcel
dnes:
sobota 20.4.
6 °C
zajtra:
nedeľa 21.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X