www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Cestovateľ po Uzbekistane by sa mal pripraviť na časté a časovo náročné kontroly, počínajúc procedúrami na letisku pri prílete a odlete, cez kontrolu dokumentov pri jazde hromadnými prostriedkami či návšteve historických miest v Taškente, po vnútroštátne kontroly pri cestovaní do regiónov. Ministerstvo zahraničných vecí teda odporúča držanie cestovného dokladu (či jeho kópie) vždy pri sebe.

Pohyb po niektorých častiach Uzbekistanu je obmedzený, jedná sa predovšetkým o oblasti surkhandarijského regiónu susediaceho s Afganistanom vrátane mesta Termez. Hraničný prechod medzi Uzbekistanom a Afganistanom, Hayraton podlieha, pokiaľ je otvorený, striktnej kontrole uzbeckej polície. Pre cestovanie do uzavretých oblastí je nutné povolenie Ministerstva vnútra (dá sa zažiadať aj prostredníctvom zastupiteľských úradov Uzbekistanu v zahraničí).
Existuje len málo informácií o zamínovaných oblastiach pozdĺž tadžických a kirgizských hraníc. Preto sa odporúča tieto miesta nenavštevovať. V púšťach Karakum a Kyzylkum sa odporúča cestovať len v sprievode skúseného sprievodcu. Taktiež cesta po dne vyschnutej časti Aralského mora nie je bezpečná z dôvodu „pohyblivých pieskov“ a nepokrytia oblasti signálom mobilných operátorov. Ďalej sa s istou dávkou opatrnosti odporúča cestovať do oblasti Ferganskej doliny, ktorá patrí k najnestabilnejším oblastiam Uzbekistanu vzhľadom k islamskému terorizmu, preto sa vyznačuje zvýšenou policajnou kontrolou. Na ceste z Taškentu do Andižanu sa nachádzajú strategické objekty (tunely, mosty), v ktorých blízkosti je bez bližšieho upozornenia zakázané fotografovanie a používanie mobilných telefónov. Odporúčame teda dbať na zvýšenú pozornosť. Pri ceste do Ferganskej doliny je vhodné voliť oblečenie zakrývajúce paže aj nohy v celej dĺžke (predovšetkým pre ženy).
Zdravotná starostlivosť v Uzbekistane nedosahuje európsku úroveň a preto sa odporúča priviesť si potrebné lieky so sebou. Mimo Taškentu sa nedá spoliehať na privolanie rýchlej zdravotnej služby. Taktiež v Taškente je čakacia doba neúmerne dlhá. Neodporúča sa pitie neprevarenej vody.

 

Dôležité telefónne čísla

Požiarnici: 01

Polícia: 02

Záchranná služba: 03

 

Lokácia:

Uzbekistan
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
22.6.2019
Porovnávací výskum „Miesto pre život“ hodnotí dáta v jednotlivých krajoch Českej republiky získané z nezávislých zdrojov, údajov z prieskumu medzi obyvateľmi a starostami všetkých regiónov. Tohtoročným výhercom sa stal Královéhradecký kraj, druhé miesto obsadil Juhočeský kraj a tretie Zlínsky kraj.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 6. 2019
sviatok: