www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Cestovateľ po Uzbekistane by sa mal pripraviť na časté a časovo náročné kontroly, počínajúc procedúrami na letisku pri prílete a odlete, cez kontrolu dokumentov pri jazde hromadnými prostriedkami či návšteve historických miest v Taškente, po vnútroštátne kontroly pri cestovaní do regiónov. Ministerstvo zahraničných vecí teda odporúča držanie cestovného dokladu (či jeho kópie) vždy pri sebe.

Pohyb po niektorých častiach Uzbekistanu je obmedzený, jedná sa predovšetkým o oblasti surkhandarijského regiónu susediaceho s Afganistanom vrátane mesta Termez. Hraničný prechod medzi Uzbekistanom a Afganistanom, Hayraton podlieha, pokiaľ je otvorený, striktnej kontrole uzbeckej polície. Pre cestovanie do uzavretých oblastí je nutné povolenie Ministerstva vnútra (dá sa zažiadať aj prostredníctvom zastupiteľských úradov Uzbekistanu v zahraničí).
Existuje len málo informácií o zamínovaných oblastiach pozdĺž tadžických a kirgizských hraníc. Preto sa odporúča tieto miesta nenavštevovať. V púšťach Karakum a Kyzylkum sa odporúča cestovať len v sprievode skúseného sprievodcu. Taktiež cesta po dne vyschnutej časti Aralského mora nie je bezpečná z dôvodu „pohyblivých pieskov“ a nepokrytia oblasti signálom mobilných operátorov. Ďalej sa s istou dávkou opatrnosti odporúča cestovať do oblasti Ferganskej doliny, ktorá patrí k najnestabilnejším oblastiam Uzbekistanu vzhľadom k islamskému terorizmu, preto sa vyznačuje zvýšenou policajnou kontrolou. Na ceste z Taškentu do Andižanu sa nachádzajú strategické objekty (tunely, mosty), v ktorých blízkosti je bez bližšieho upozornenia zakázané fotografovanie a používanie mobilných telefónov. Odporúčame teda dbať na zvýšenú pozornosť. Pri ceste do Ferganskej doliny je vhodné voliť oblečenie zakrývajúce paže aj nohy v celej dĺžke (predovšetkým pre ženy).
Zdravotná starostlivosť v Uzbekistane nedosahuje európsku úroveň a preto sa odporúča priviesť si potrebné lieky so sebou. Mimo Taškentu sa nedá spoliehať na privolanie rýchlej zdravotnej služby. Taktiež v Taškente je čakacia doba neúmerne dlhá. Neodporúča sa pitie neprevarenej vody.

 

Dôležité telefónne čísla

Požiarnici: 01

Polícia: 02

Záchranná služba: 03

 

Lokácia:

Uzbekistan
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 24.8.
33 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
34 °C