www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Cestovateľ po Uzbekistane by sa mal pripraviť na časté a časovo náročné kontroly, počínajúc procedúrami na letisku pri prílete a odlete, cez kontrolu dokumentov pri jazde hromadnými prostriedkami či návšteve historických miest v Taškente, po vnútroštátne kontroly pri cestovaní do regiónov. Ministerstvo zahraničných vecí teda odporúča držanie cestovného dokladu (či jeho kópie) vždy pri sebe.

Pohyb po niektorých častiach Uzbekistanu je obmedzený, jedná sa predovšetkým o oblasti surkhandarijského regiónu susediaceho s Afganistanom vrátane mesta Termez. Hraničný prechod medzi Uzbekistanom a Afganistanom, Hayraton podlieha, pokiaľ je otvorený, striktnej kontrole uzbeckej polície. Pre cestovanie do uzavretých oblastí je nutné povolenie Ministerstva vnútra (dá sa zažiadať aj prostredníctvom zastupiteľských úradov Uzbekistanu v zahraničí).
Existuje len málo informácií o zamínovaných oblastiach pozdĺž tadžických a kirgizských hraníc. Preto sa odporúča tieto miesta nenavštevovať. V púšťach Karakum a Kyzylkum sa odporúča cestovať len v sprievode skúseného sprievodcu. Taktiež cesta po dne vyschnutej časti Aralského mora nie je bezpečná z dôvodu „pohyblivých pieskov“ a nepokrytia oblasti signálom mobilných operátorov. Ďalej sa s istou dávkou opatrnosti odporúča cestovať do oblasti Ferganskej doliny, ktorá patrí k najnestabilnejším oblastiam Uzbekistanu vzhľadom k islamskému terorizmu, preto sa vyznačuje zvýšenou policajnou kontrolou. Na ceste z Taškentu do Andižanu sa nachádzajú strategické objekty (tunely, mosty), v ktorých blízkosti je bez bližšieho upozornenia zakázané fotografovanie a používanie mobilných telefónov. Odporúčame teda dbať na zvýšenú pozornosť. Pri ceste do Ferganskej doliny je vhodné voliť oblečenie zakrývajúce paže aj nohy v celej dĺžke (predovšetkým pre ženy).
Zdravotná starostlivosť v Uzbekistane nedosahuje európsku úroveň a preto sa odporúča priviesť si potrebné lieky so sebou. Mimo Taškentu sa nedá spoliehať na privolanie rýchlej zdravotnej služby. Taktiež v Taškente je čakacia doba neúmerne dlhá. Neodporúča sa pitie neprevarenej vody.

 

Dôležité telefónne čísla

Požiarnici: 01

Polícia: 02

Záchranná služba: 03

 

Lokácia:

Uzbekistan
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 15.11.
11 °C
zajtra:
sobota 16.11.
6 °C