www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Cestovateľ po Uzbekistane by sa mal pripraviť na časté a časovo náročné kontroly, počínajúc procedúrami na letisku pri prílete a odlete, cez kontrolu dokumentov pri jazde hromadnými prostriedkami či návšteve historických miest v Taškente, po vnútroštátne kontroly pri cestovaní do regiónov. Ministerstvo zahraničných vecí teda odporúča držanie cestovného dokladu (či jeho kópie) vždy pri sebe.

Pohyb po niektorých častiach Uzbekistanu je obmedzený, jedná sa predovšetkým o oblasti surkhandarijského regiónu susediaceho s Afganistanom vrátane mesta Termez. Hraničný prechod medzi Uzbekistanom a Afganistanom, Hayraton podlieha, pokiaľ je otvorený, striktnej kontrole uzbeckej polície. Pre cestovanie do uzavretých oblastí je nutné povolenie Ministerstva vnútra (dá sa zažiadať aj prostredníctvom zastupiteľských úradov Uzbekistanu v zahraničí).
Existuje len málo informácií o zamínovaných oblastiach pozdĺž tadžických a kirgizských hraníc. Preto sa odporúča tieto miesta nenavštevovať. V púšťach Karakum a Kyzylkum sa odporúča cestovať len v sprievode skúseného sprievodcu. Taktiež cesta po dne vyschnutej časti Aralského mora nie je bezpečná z dôvodu „pohyblivých pieskov“ a nepokrytia oblasti signálom mobilných operátorov. Ďalej sa s istou dávkou opatrnosti odporúča cestovať do oblasti Ferganskej doliny, ktorá patrí k najnestabilnejším oblastiam Uzbekistanu vzhľadom k islamskému terorizmu, preto sa vyznačuje zvýšenou policajnou kontrolou. Na ceste z Taškentu do Andižanu sa nachádzajú strategické objekty (tunely, mosty), v ktorých blízkosti je bez bližšieho upozornenia zakázané fotografovanie a používanie mobilných telefónov. Odporúčame teda dbať na zvýšenú pozornosť. Pri ceste do Ferganskej doliny je vhodné voliť oblečenie zakrývajúce paže aj nohy v celej dĺžke (predovšetkým pre ženy).
Zdravotná starostlivosť v Uzbekistane nedosahuje európsku úroveň a preto sa odporúča priviesť si potrebné lieky so sebou. Mimo Taškentu sa nedá spoliehať na privolanie rýchlej zdravotnej služby. Taktiež v Taškente je čakacia doba neúmerne dlhá. Neodporúča sa pitie neprevarenej vody.

 

Dôležité telefónne čísla

Požiarnici: 01

Polícia: 02

Záchranná služba: 03

 

Lokácia:

Uzbekistan
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:
dnes:
piatok 3.4.
16 °C
zajtra:
sobota 4.4.
17 °C