www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Teplice: kontrast kúpeľného mesta - VIDEO

Teplice: kontrast kúpeľného mesta - VIDEO

Publikované: 8.3.2011
V Tepliciach žije viac než 50 tisíc ľudí. Napriek tomu zostáva mesto takmer ľudoprázdne. Je chladno a obloha sa oblieka do nudnej šede.

Teplický magistrát, ktorý stojí na Námestí Slobody, nás víta svojou uhladenou podobou. Jemná žltá farba jeho fasády aj štýl, v ktorom je vystavaný stiera podivný dojem z obrovského kasína, hromady zaparkovaných áut a čohosi, čomu by sa dalo hovoriť architektonický výstrelok komunistickej éry. Sklom zastrešený priestor vedie do štvorkovej krčmy, ale tiež za kultúrou – do kina Květen a Krušnohorského divadla.

Krušnohorské divadlo

Prázdná teplická zima

Kúpeľná zóna už je na dojmy podstatne hrejivejšia. Napriek tomu sa dnes v Tepliciach viedenský valčík asi tancovať nebude. Niektoré krčmy zostali zavreté, kaviareň kúsok od Zámockého námestia je síce otvorená, ale prázdna. Okrem mladíka, ktorý v nedeľu odpoludnia zamieril do kostola Povýšenia sv. Kríža, niekoľko psičkárov, ktorí sa prechádzke mestom nevyhnú ani omylom a pár ďalších človiečikov, sú Teplice v tento februárový deň smutné, bez života, bez ľudí.

Mesto, ležiace len neďaleko od hranice s Nemeckom, má ale čo ponúknuť. Podľa slov teplického starostu sa aj napriek tomu musí snažiť, aby si priazeň ľudí zaslúžilo. Teplice stoja na troch základných pilieroch – obchod, baníctvo a kúpeľníctvo. Nás cestovateľov a objaviteľov zaujíma najviac samozrejme ten posledný menovaný.

morový stĺp na Zámockom námestíTeplický zámokkostol Povýšenia sv. Kríža

Teplice

Teplice kúpeľné

Kúpele Teplice využívali svoje prírodné bohatstvo, termálne pramene tryskajúce z kotliny na hranici Krušných hôr a Českého stredohoria, už v 12. storočí. Z tej doby pochádza tiež benediktínsky kláštor sv. Jana Krstiteľa. Už vtedy sa sem schádzali kúpeľní hostia a vtedy sa tiež začala písať história kúpeľov Teplice. Do doby, než sa v Tepliciach začali liečiť ochorenia pohybového aparátu, hnevajúcich ciev, nervov, ale tiež duše, bolo toto miesto len bodom na mape, bez zvláštneho významu.

Dnes si Teplice zakladajú na tom, aby svojich hostí nenazývali pacientmi. Takže žiadni pacienti, ale hostia, ktorí sa nechávajú rozmaznávať v niekoľkých teplických kúpeľných domoch, vychvaľujú príjemný personál, vyhrievaný bazén, starostlivých terapeutov, ale tiež výborné jedlo.

kúpele Teplice

kúpele TepliceZámocké námestiekúpele Teplice

V dobách, kedy bolo dobre, sa v Tepliciach stavalo. Ako už to tak býva, prišli i časy, kedy sa všetko rúcalo a pálilo. Zásadná tragédia prišla do mesta krátko po tom, čo sa v Tepliciach otvorili hnedouhoľné bane a začali sa tam vyrábať pančuchy. Roku 1793 sa značná časť mesta premenila na popol.  Svetlý moment teplickej histórie prišiel v podobe stretnutia dvoch velikánov – Ludviga van Beethovena a Johanna Wolfganga Goetheho. V Tepliciach sa stretli raz a tiež naposledy. Naopak dva smutné medzníky prišli v podobe podpisu zmluvy panovníkov Rakúska, Pruska a Ruska, keď v Tepliciach vznikla dohoda proti Napoleonovi a o viac než 120 rokov neskôr, keď sa Teplice stali súčasťou Tretej ríše.  

Černobiele mesto

Mimo kúpeľnej zóny pôsobia Teplice rozporuplne, kontrastne ako čierna a biela. Na jednej strane tu stoja honosné vily, ktoré sú ale z väčšej časti chátrajúce alebo dokonca polorozbúrané. Okolo kostola, ktorý na svoju prítomnosť upozorňuje vysokou vežou, sa povaľujú odpadky. Prázdne ulice a krčmy kúpeľnému mestu tiež nepridávajú. Teplice majú bezo sporu bohatú históriu a obrovský potenciál stať sa žiadanou lokalitou, vyhľadávanou nielen kúpeľníkmi, ale tiež tými, ktorí by tam chceli žiť.  

Teplice

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: Zuzana Megerssová

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Louny: milé prekvapenie českého stredohoria-VIDEO
Publikované: 19.10.2010
Nič vyhlásené ako iné slávne české mestá Louny nie sú. Zrejme nikdy nepredbehnú slávu chýrnych západočeských Domažlíc alebo Slavoníc. Človek, ktorý nevie, ako Louny vyzerajú, teda nečaká žiadne zázraky. Možno len ďalšie tuctové mesto, akých sú v Česku tisíce. Ten, kto ale Louny pozná, sa tam vracia rád. A dobre vie prečo.

Žatec: mesto chmeľu – VIDEO
Publikované: 9.11.2010
Príjazdová cesta smerom od Prahy dáva tušiť, že Žatec nie je len tak obyčajné mesto. Pokiaľ si človek, ktorý Žatec navštívi, predsa len neodvezie žiadne zvláštne dojmy, mestu neďaleko nemeckých hraníc zostává aspoň jedno faktické prvenstvo – je totiž najväčšie v celom lounskom okrese.

Krušné hory: víťaz súťaže Krušnohorské NAJ
Publikované: 13.8.2019
Nultý ročník súťaže Krušnohorské NAJ má svojho víťaza. Hlasovanie na sociálnych sieťach, pri ktorom si ľudia zvolili tú NAJ novinku minulého roku, trvalo tri mesiace. Najviac hlasov získalo Thermalium Teplice.


Súvisiaca fotogaléria

Česká republika: Karlove Vary v zime
Predstavovať najznámejšie české kúpele by bolo nosením dreva do lesa. Napriek tomu má toto mesto ...Súvisiace video

ČR: Teplice
Teplice - kúpeľné mesto ležiace na hranici medzi Krušnými horami a Českým stredohorím. V Teplicia...

ČR: Postoloprty - zašlá sláva malého mesta
Podivný názov, podivná história - aj tak by sa dali Postoloprty charakterizovať. Obzvlášť obdobie...

Skaza lenešického kostola
Románsky kostol sv. Šimona a Judy z roku 1262 stojí v Lenešiciach, neďaleko mesta Louny. Pred dvo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
6 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
9 °C