www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Děčín - zámok: klenot Českého Švajčiarska - VIDEO

ČR, Děčín - zámok: klenot Českého Švajčiarska - VIDEO

Publikované: 1.4.2014
Ten kto niekedy mieril pozdĺž Labe do Nemecka, nemohol si nepovšimnúť, aká rozmanitá a krásna je krajina okolo riečneho koryta. Podobné prívlastky patria aj mestu Děčín, ležiacemu na sútoku dvoch riek - Labe a Ploučnice. Na skale presne nad bodom, kde sa obe rieky stekajú, stojí zámok Děčín – dominanta mesta.

Děčínský zámok patrí k najvýznamnejším pamiatkam severných Čiech. Nedávno bol ako prvý zámok v Česku ocenený certifikátom kvality za služby poskytované návštevníkom. A naozaj na děčínskom zámku všetko šliape ako hodinky. Mesto urobilo všetko preto, aby na zámok prilákalo čo najviac turistov. K hornej zámockej bráne jazdí dokonca aj děčínska MHD.

Táto vskutku skvostná pamiatka láka turistov v priebehu celého roka, nielen v turistickej sezóne. Najbližšia zastávka cestou od mesta je kostol Povýšenia sv. Kríža a Krížová brána, pôvodne jediná spojnica medzi mestom a zámkom. Bránu postavenú roku 1672 zdobia dva erby, jeden patrí Maximiliánovi Thunovi, ten druhý jeho prvej manželke Márii z Lordonu. Vďaka rôznym bránam a tajomným priechodom je prechádzka Děčínom ešte aj dnes veľkým dobrodružstvom. Len si predstavte, čo všetko sa muselo odohrať okolo Krížovej brány, ak bola jedinou prístupovou cestou k zámku. Ako sa v jej okolí menili informácie o živote na zámku a v podzámku a na základe toho ďalej formoval chod mesta.

Děčín - zámok

Děčín - zámokDěčín Děčín - zámok

Dnes je ale zámok prístupný predovšetkým Dolnou bránou. Tu prebehli stavebné zmeny na prelome 19. a 20. storočia. Dolná brána pripomínajúca dvojitý Víťazný oblúk je zdobená Thunovým erbom a erbom jeho tretej manželky Márie z Preyssingu. 

Dlhá jazda je európsky unikát

Krížová brána, odpovedajúca mieram vtedajšieho človeka, a tiež Veľká brána, otvárajú spoločne veľkolepý prístup k zámku tzv. Dlhú jazdu. Vysokými stenami zovretá široká cesta vytesaná do skaly patrí k európskym unikátom. Dlhá jazda sa radí medzi najoriginálnejšie stavebné prvky děčínského zámku. V celej dĺžke je zdobená slepými arkádami a človeku, ktorý ju prechádza, dodáva majestát, ale tiež túžbu dôkladnejšie zámok preskúmať. Škoda len, že nie je dláždená, ale zaliata asfaltom a v polovici rozdelená prerušovanou čiarou.

Děčín - zámok

Dlhá jazda ponúka aj niekoľko ďalších zastávok – rodný dom Miroslava Tyrša, záhradnícky domček alebo Ružovú záhradu, ktorá si vďaka svojmu kúzlu a vôni nespočetného množstva rôznych kvetín a nádherným rozhľadom zaslúži samostatnú kapitolu.

Zámok krok za krokom

Zámek Děčín disponuje dvoma nádvoriami. Prvé z nich oddeľuje Dlhú jazdu od zvyšku zámockej budovy. Aj medvedia priekopa bola kedysi akousi vynútenou zastávkou pri ceste do zámku, kedysi sa dalo cez ňu dostať po padacom moste. Dnes sú ale návštevníci pred medveďmi v bezpečí, žiadny tam totiž už nie je. Ponad medvediu priekopu dnes vedú dva klenuté mosty. Jeden stojí na mieste bývalého padacieho mosta a druhý sa stáča k zámockej koniarni. Baroková koniareň s klenbami v strope a mnohými stĺpmi, ktoré ju podopierajú, rozhodne stojí za prehliadku.

Děčín - zámok

No a konečne samotný zámok. Ten stojí na pôdoryse skalného ostrohu, ktorý vtedajší stavitelia až do posledného milimetru majstrovsky využili. Na dnešnej zámockej skale stávalo v 10. storočí drevené hradisko vybudované Přemyslovcami. O 300 rokov neskôr stál na rovnakom mieste hrad, ktorého úlohou bolo strážiť lode na rieke Labe. O renesančnom zámku sa začalo hovoriť v 16. storočí v súvislosti s rodom Thunovcov. Tá istá rodina premenila dečínský zámok do dnešnej klasicistickej podoby.

Děčín - zámokDěčín - zámokDěčín - zámok

Děčín - zámok

Na Děčínskom zámku sa dá vidieť mnoho. Dva prehliadkové okruhy otvárajú návštevníkom buď zámocké interiéry, ktoré majú ľuďom priblížiť život majiteľov zámku, alebo „Barokové perly zámku“. Druhý okruh záujemcov prevedie všetkým barokovým, čo sa na zámku zachovalo – navštívia koniareň, Ružovú záhradu, či vstúpia do bývalého zámockého kostola Povýšení sv. Kríža.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Litoměřice: mesto?..nie, to je záhradka - VIDEO
Publikované: 25.1.2011
Litoměřice - ďalšie z miest, ktoré si podobne ako Slaný hovorí kráľovské. Bez urážky slánskych si ale Litoměřice tento prívlastok zaslúžia viac než Slaný. Možno tiež preto, že patria k jednému z najstarších českých miest.

ČR: Krásy Česka z obývačky
Publikované: 22.4.2020
Vedeli ste, že sa môžete vydať na poznávaciu cestu po Českej republike z pohodlia vašej obývačky? Pokiaľ nie, tak my vás v nasledujúcich riadkoch zavedieme prostredníctvom virtuálneho sveta k českým pamiatkam, za kultúrou a pridáme aj pár tipov na výlety „okolo sveta“.

ČR: V znamení Merkúra
Publikované: 30.4.2020
Národný pamiatkový ústav vydal neprehliadnuteľnú knihu s názvom V znamení Merkúra s podtitulom Šľachta českých zemí v európskej diplomacii. Knižná novinka sa zaoberá svetovou aj európskou diplomaciou v rôznych súvislostiach.

ČR, Děčín: Ružová záhrada - VIDEO
Publikované: 8.4.2014
Děčín – to je spojenie histórie a prírodných krás Českého Švajčiarska. O děčínskom zámku sme si rozprávali minulý týždeň. Dnes sa budeme venovať Děčínu samotnému, Ružovej záhrade, ktorá je súčasťou zámku a ktorá ponúka dokonalé výhľady na mesto i nádhernú okolitú prírodu.

ČR – skalný hrad Sloup
Publikované: 19.7.2018
Česká republika ponúka mnoho krásnych zrúcanín, hradov a zámkov. Jednou z pamiatok je aj hrad Sloup, ktorým vás dnes prevediem. Nachádza sa na severe Čiech, neďaleko Nového Boru. Okolie dediny je pretkané mnohými turistickými chodníkmi, ktoré vás prevedú predovšetkým okolo skalných masívov a veží, ktoré sú pre túto oblasť veľmi typické. Z tohoto dôvodu asi nikoho neprekvapí, že hrad Sloup sa nachádza na skale. Ak prechádzate z Nového Boru do Zákup po hlavnej ceste, v obci Sloup v Čechách si nemôžete nevšimnúť skalný blok po pravej strane. Práve na tomto pieskovcovom bloku so strmými stenami sa nachádza hrad.

ČR, České Švajčiarsko: Výlet do tiesňav Kamenice – VIDEO
Publikované: 3.7.2018
Pokiaľ vyrazíte na výlet do národného parku České Švajčiarsko, rozhodne by ste nemali minúť jednu z najobľúbenejších častí – tiesňavy rieky Kamenice neďaleko Hřenska, kde vás okrem iného čaká plavba na lodičkách a mnoho majestátnych skalných útvarov.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 26.6.2018
S rozpätím 26,5 m a výškou 16 m ide o najväčšiu pieskovcovú skalnú bránu v celej Európe. Práve jej majestátnosť preslávila České Švajčiarsko nielen doma, ale aj vo svete. Keď vyrazíte na výlet do najmladšieho národného parku v Českej republike, určite by ste návštevu Pravčickej brány nemali vynechať.

ČR, Velké Březno: trpaslík medzi zámkami – VIDEO
Publikované: 11.2.2014
Ľudia si zámok vo Velkom Březne, ležiaci neďaleko Ústí nad Labem, spájajú hneď niekoľkými naj. Medzi českými zámky je úplným trpaslíkom – teda najmenším. Je ale tiež najmladší a podľa mnohých zároveň jeden z najkrajších.

ČR, Děčín – kráľovské mesto na sútoku Labe s Ploučnicou – VIDEO
Publikované: 28.5.2019
Len niekoľko kilometrov pred tým, než voda Labe opustí územie Česka, pretečie okolo majestátneho zámku v Děčíne. Samotné mesto a jeho okolie ponúka množstvo lákadiel, ktoré stoja za návštevu. Okrem zámku napríklad aj Ružovú záhradu, CHKO Labské pieskovce a neďaleké České Švajčiarsko.

Bojnice: Rozprávkový zámok
Publikované: 1.6.2014
Zámok Bojnice vás pozýva na už tradičné podujatie – Rozprávkový zámok, ktoré sa bude tento rok niesť v znamení príbehov od Hansa Christiana Andersena.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Ústí nad Labem
Pre niekoho možno prekvapivý turistický cieľ, ale svojim návštevníkom má čo ponúknuť: hrad Střeko...


Súvisiace video

ČR, Děčín: Ružová záhrada
Najpôvabnejší kút zámku Děčín zdobia tisíce ružových kvetov. Spoločnosť ruží a baroka sú garantom...

ČR, Děčín - zámok: klenot Českého Švajčiarska
Zámok Děčín stojí na skalnom ostrohu, nad miestom, kde sa steká Labe s Ploučnicou. Děčínský zámok...

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol mesta
Hrad Střekov je bezpochyby symbolom priemyselného mesta Ústí nad Labem. Stojí vysoko na skalnom o...

ČR: Liběchov – zabudnutý zámok  
Liběchov – mesto, ktoré leží na ľavom brehu rieky Labe neďaleko Mělníka. Významnou stavbou je bar...

ČR: Libochovice - rozprávkové stredohorie
Libochovice ležia v litoměřickom okrese na pravom brehu rieky Ohře. Krásne a neprávom trochu opom...

ČR: Litoměřice
Kráľovské mesto v severných Čechách – Litoměřice ležia na sútoku riek Labe a Ohře. V meste na úpä...

ČR: Louny - kúzelná atmosféra
Perla na rieke Ohře alebo tiež Brána Českého stredohoria - Louny, ležia asi 60 kilometrov od Prah...

Lenešice: renesancia malej obce  
Nebyť pádu kostolnej veže a Lenešického skrášľovacieho spolku, malá obec neďaleko mesta Louny by ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
29.6.2020
Európska komisia spustila novú webovú platformu týkajúcu sa voľného pohybu resp. cestovania po celej Európe, ktorá obsahuje nielen základné informácie o šírení koronavírusu, ale aj o aktuálnych opatreniach daného štátu.
26.6.2020
Neďaleko mestskej časti Devínska Nová Ves vzniká nová turistická atrakcia v podobe rozhľadne, ktorá je situovaná priamo v areáli bývalej raketovej základne na Devínskej Kobyle.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 7. 2020
sviatok:Berta
dnes:
štvrtok 2.7.
25 °C
zajtra:
piatok 3.7.
24 °C