www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Děčín: Ružová záhrada - VIDEO

ČR, Děčín: Ružová záhrada - VIDEO

Publikované: 8.4.2014
Děčín – to je spojenie histórie a prírodných krás Českého Švajčiarska. O děčínskom zámku sme si rozprávali minulý týždeň. Dnes sa budeme venovať Děčínu samotnému, Ružovej záhrade, ktorá je súčasťou zámku a ktorá ponúka dokonalé výhľady na mesto i nádhernú okolitú prírodu.

Tisíce kvetov ruží

Samostatnú zastávku si určite zaslúži Ružová záhrada , ktorá bola vybudovaná na děčínskom zámku v 17. storočí na pokyn milovníka všetkého krásneho Fridricha Thuna, v rámci barokovej prestavby zámku. Písal sa rok 1883, keď záhradník František Josst splnil prianie svojho pána a záhradu osádzal dvoma tisíckami druhov ruží. V tej dobe zažívala Ružová záhrada obdobie svojej najväčšej slávy.

Do Ružovej záhrady zavedie návštevníkov Dlhá jazda, európsky architektonický unikát. Kto nahliadne za nenápadnú bránku, ten musí vstúpiť. Toto pravidlo platí snáď pre všetkých. Spojenie baroka, krásy a vône ružových kvetov si totiž dokáže omotať okolo prstu aj toho najväčšieho drsňáka. Len za 15 Českých korún sa môžu ľudia pokochať umením barokových staviteľov, nezvyklými výhľadmi na mesto Děčín a prírodu Česko-saského Švajčiarska. Rady tam chodia aj maminky s deťmi, patrične vybavené na dlhé hodiny pobytu vonku, a tiež všetci, ktorí majú zmysel pre krásu alebo ktorých záľubou je záhrada.

Děčín - Ružová záhradaDěčín - Ružová záhradaDěčín - Ružová záhrada

Děčín - Ružová záhrada 

Vojaci neboli dobrými záhradníkmi

Bohužiaľ, aj napriek záplave kvetov rôznych farieb, je vidieť, že ružová záhrada nie je práve v najlepšej forme. Nie vždy totiž bola stredom záujmu svojich majiteľov. Hlavne vojaci, ktorí zámok vo vojnovom období obývali, neboli, najmä po konci druhej svetovej vojny, dobrými záhradníkmi. Práve v tej dobe dostala Ružová záhrada najviac zabrať a skôr než zónu pre oddych, pripomínala rozprávku o Šípkovej Ruženke a princov boj s tŕnitým nepoddajným porastom. K rekonštrukcii došlo na prelome 50. a 60. rokov minulého storočia a k niekoľkým nutným opravám aj pred pár rokmi.

Děčín - Ružová záhrada

Výraznými prvkami Ružovej záhrady je sala terrena (otvorená budova v záhrade) s dochovanými freskami z roku 1678 a gloriet stojací na samotnom okraji skaly. Podobne ako Dlhá jazda, aj gloriet zdobený zhora sochami bojovníkov a na terase niekoľkými ženskými sochami, medzi ktorými sú aj bohyne Flora, Ceres, Venuša a Pomona, dodáva človeku pocit dôležitosti a sily. Súčasťou glorietu je aj skrytá chodba vedúca zo zámku do Kostola sv. Kríža.

Děčín

O Děčínu sa hovorí aj ako o bráne do Severných Čiech. Minulý rok sa toto mesto dostalo do povedomia ľudí hlavne kvôli povodniam, ktoré sa tadeto prehnali. Dnes nie je po stopách ničivej veľkej vody na prvý pohľad ani pamiatky. No snáď všetci, ktorí minulý rok v júni sledovali povodňové vlny valiace sa Českom, majú ešte stále Děčín v živej pamäti.

Vodu nemôžeme vynechať ani v súvislosti so zastávkou v Ružovej záhrade. Tento architektonický skvost síce stojí vysoko na skale, takže sa môže zdať zbytočné o vode ako rizikovom faktore hovoriť, ale pri opravách ružovej záhrady v roku 2009 sa ukázalo, že skalný masív pod ňou, má práve vďaka vode a jej činnosti narušenú statiku a pomaly sa zosúva dole.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Velké Březno: trpaslík medzi zámkami – VIDEO
Publikované: 11.2.2014
Ľudia si zámok vo Velkom Březne, ležiaci neďaleko Ústí nad Labem, spájajú hneď niekoľkými naj. Medzi českými zámky je úplným trpaslíkom – teda najmenším. Je ale tiež najmladší a podľa mnohých zároveň jeden z najkrajších.

ČR: Krásy Česka z obývačky
Publikované: 22.4.2020
Vedeli ste, že sa môžete vydať na poznávaciu cestu po Českej republike z pohodlia vašej obývačky? Pokiaľ nie, tak my vás v nasledujúcich riadkoch zavedieme prostredníctvom virtuálneho sveta k českým pamiatkam, za kultúrou a pridáme aj pár tipov na výlety „okolo sveta“.

ČR: V znamení Merkúra
Publikované: 30.4.2020
Národný pamiatkový ústav vydal neprehliadnuteľnú knihu s názvom V znamení Merkúra s podtitulom Šľachta českých zemí v európskej diplomacii. Knižná novinka sa zaoberá svetovou aj európskou diplomaciou v rôznych súvislostiach.

ČR – skalný hrad Sloup
Publikované: 19.7.2018
Česká republika ponúka mnoho krásnych zrúcanín, hradov a zámkov. Jednou z pamiatok je aj hrad Sloup, ktorým vás dnes prevediem. Nachádza sa na severe Čiech, neďaleko Nového Boru. Okolie dediny je pretkané mnohými turistickými chodníkmi, ktoré vás prevedú predovšetkým okolo skalných masívov a veží, ktoré sú pre túto oblasť veľmi typické. Z tohoto dôvodu asi nikoho neprekvapí, že hrad Sloup sa nachádza na skale. Ak prechádzate z Nového Boru do Zákup po hlavnej ceste, v obci Sloup v Čechách si nemôžete nevšimnúť skalný blok po pravej strane. Práve na tomto pieskovcovom bloku so strmými stenami sa nachádza hrad.

ČR, České Švajčiarsko: Výlet do tiesňav Kamenice – VIDEO
Publikované: 3.7.2018
Pokiaľ vyrazíte na výlet do národného parku České Švajčiarsko, rozhodne by ste nemali minúť jednu z najobľúbenejších častí – tiesňavy rieky Kamenice neďaleko Hřenska, kde vás okrem iného čaká plavba na lodičkách a mnoho majestátnych skalných útvarov.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 26.6.2018
S rozpätím 26,5 m a výškou 16 m ide o najväčšiu pieskovcovú skalnú bránu v celej Európe. Práve jej majestátnosť preslávila České Švajčiarsko nielen doma, ale aj vo svete. Keď vyrazíte na výlet do najmladšieho národného parku v Českej republike, určite by ste návštevu Pravčickej brány nemali vynechať.

ČR, Děčín - zámok: klenot Českého Švajčiarska - VIDEO
Publikované: 1.4.2014
Ten kto niekedy mieril pozdĺž Labe do Nemecka, nemohol si nepovšimnúť, aká rozmanitá a krásna je krajina okolo riečneho koryta. Podobné prívlastky patria aj mestu Děčín, ležiacemu na sútoku dvoch riek - Labe a Ploučnice. Na skale presne nad bodom, kde sa obe rieky stekajú, stojí zámok Děčín – dominanta mesta.

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol mesta - VIDEO
Publikované: 18.3.2014
Vysoko na kopci nad riekou Labe, len krátko pred tým, než najdlhšiu českú rieku začnú ľudia nazývať po nemecky Elbe, stojí ozdoba priemyselného mesta Ústí nad Labem – hrad Střekov.

ČR, Děčín – kráľovské mesto na sútoku Labe s Ploučnicou – VIDEO
Publikované: 28.5.2019
Len niekoľko kilometrov pred tým, než voda Labe opustí územie Česka, pretečie okolo majestátneho zámku v Děčíne. Samotné mesto a jeho okolie ponúka množstvo lákadiel, ktoré stoja za návštevu. Okrem zámku napríklad aj Ružovú záhradu, CHKO Labské pieskovce a neďaleké České Švajčiarsko.

ČR: Česko vyberá najlepšiu destináciu pre rok 2016
Publikované: 6.8.2016
Agentúra CzechTourism vyhlasuje štvrtý ročník súťaže o najlepšie turistické atraktivity DestinaCZe 2016. Aj tento rok sa hlasuje v piatich kategóriách, zastúpené sú všetky turistické regióny ČR.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Ústí nad Labem
Pre niekoho možno prekvapivý turistický cieľ, ale svojim návštevníkom má čo ponúknuť: hrad Střeko...
Súvisiace video

ČR, Děčín: Ružová záhrada
Najpôvabnejší kút zámku Děčín zdobia tisíce ružových kvetov. Spoločnosť ruží a baroka sú garantom...

ČR, Děčín - zámok: klenot Českého Švajčiarska
Zámok Děčín stojí na skalnom ostrohu, nad miestom, kde sa steká Labe s Ploučnicou. Děčínský zámok...

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol mesta
Hrad Střekov je bezpochyby symbolom priemyselného mesta Ústí nad Labem. Stojí vysoko na skalnom o...

ČR, Velké Březno: trpaslík medzi zámkami
Zámok vo Velkom Březne je vôbec najmenším zámkom v Čechách, ale tiež najmladším a podľa mnoh...

ČR: Libochovice - rozprávkové stredohorie
Libochovice ležia v litoměřickom okrese na pravom brehu rieky Ohře. Krásne a neprávom trochu opom...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 7. 8. 2020
sviatok:Štefánia
dnes:
piatok 7.8.
30 °C
zajtra:
sobota 8.8.
30 °C