www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Zvýšené bezpečnostné opatrenia

Pred nástupom na palubu lietadiel transatlantických letov smerujúcich do USA, cestujúci musia počítať s dodatočnými bezpečnostnými prehliadkami zahrňujúcimi osobnú kontrolu formou röntgenového prístroja alebo osobnej prehliadky. Cestujúci pochádzajúci z krajín, ktoré sú uvádzané na zozname štátov MZV USA podporujúcich terorizmus (Kuba, Irán, Sudán a Sýria), ako aj cestujúci z iných štátov osobitného záujmu (Afganistan, Alžírsko, Irak, Jemen, Libanon, Líbya, Nigéria, Pakistan, Saudská Arábia a Somálsko) sú pred odletom transatlantických letov do USA podrobovaní dôkladnej osobnej prehliadke, vrátane podrobnej prehliadky osobnej batožiny.
Cestujúcim sa odporúča dostaviť sa na check-in pred odletom transatlantických letov do USA o hodinu skôr pred obvyklým časom uvádzaným leteckými spoločnosťami. Počas letu môžu byť cestujúci vyzvaní na uloženie svojich osobných vecí do odkladacieho priestoru umiestneného nad sedadlami v kabíne lietadla, na vypnutie elektronických zariadení (laptopy, elektronické hry, a pod.) a na zotrvanie na svojich miestach v určitej fáze letu.

Doprava

Najlacnejší dopravný prostriedok v USA je autobus. Pri jeho použití je však nutné zachovávať opatrnosť s ohľadom na časté krádeže a možné prepadnutia v okolí zastávok.

Požičanie si automobilu je viazané na vlastníctvo kreditnej karty, ev. zloženie zálohy a predloženie medzinárodného i národného vodičského preukazu. Telefonicky či prostredníctvom internetu sa dá požičanie auta vopred zariadiť už pred cestou do USA. Najrozšírenejšie celoštátne autopožičovne sú napr. Hertz, Avis, Dollar, Alamo, Budget, Enterpsise, Thrifty, atď. Niektoré z týchto firiem majú pobočky aj v Európe. Ceny sú stanovené podľa dĺžky zapožičania a triedy vozu, s možnosťou rôznych zliav. Je nutné riadne porozumieť a starostlivo si prečítať podpisovanú zmluvu zvlášť s ohľadom na možné obmedzenie prejazdených míľ, prípadne obmedzenie možnosti jazdy iba v jednom štáte. Dodatočnými položkami ceny za požičanie auta je poistenie vozu a poistenie zodpovednosti za zdravie osôb, ktoré sa odporúča uzavrieť. Obvyklé sú príplatky 5 USD denne za ďalšieho vodiča a za vodiča mladšieho ako 25 rokov. Orientačné ceny za požičanie menších osobných vozov (Economy alebo Compact) sa pohybujú pod 200 USD/týždeň.

Niektoré mosty, tunely a frekventované úseky diaľnic sú zaťažené mýtom.

Pri kúpe ojazdeného vozidla je potrebné vopred sa informovať na podmienky registrácie a získania evidenčnej značky. Jazda bez poznávacej značky je kvalifikovaná ako dopravný delikt a sankcionovaná pokutou, vodič neoznačeného auta môže byť zadržaný a umiestený do väzby. Cena benzínu sa pohybuje v rozmedzí USD 3,50 – 4,30 za jeden US galón (3,8 litra) v závislosti na lokalite.

Stravovanie

Stravovanie výlučne v reštauráciách je pomerne drahé, dajú sa však zakúpiť hotové jedlá v rámci širokej cenovej škály. Občerstvenie včítane teplého jedla existuje pri niektorých čerpacích staniciach. Ceny potravín sú porovnateľné s cenami u nás.

Ubytovanie

Ubytovanie v kempoch je možné a obvyklé. Odporúča sa pomerne hustá sieť kempov KOA (Kampers of America, webová stránka: www.koa.com), ktoré sú štandardne vybavené obchodom, práčovňou, obvykle aj bazénom a športoviskom. Využiť sa dá členstvo v KOA, oprávňujúce na 10 % zľavu. Existuje široká sieť najrôznejších kategórií hotelov a motelov nižšej a strednej kategórie. Užitočné sú kupóny na zľavu, ktoré bývajú k dispozícii na benzínových čerpadlách, v turistických informačných strediskách a na internete.

V turistických oblastiach a veľkých aglomeráciách USA sa zahraniční turisti môžu stať obeťami lúpežných útokov. Odporúča sa vyvarovať sa vstupu do neznámych štvrtí, predovšetkým po zotmení. Obecne platí, že americké mestá trpia rádovo vyššou kriminalitou ako európske aglomerácie.

Špecifiká USA

Nákup cigariet je povolený mladistvým od 18 rokov, alkoholu od 21 rokov. Je bežné, že si obsluha vyžiada doklad totožnosti. Bez ohľadu na vek je zakázané konzumovať alkohol na verejnosti. Alkohol nesmie byť konzumovaný na verejnosti ani prenášaný v otvorenej nádobe. To isté platí aj pri preprave motorovým vozidlom. Do rozporu so zákonom sa dostane ten, kto sa objaví na verejnosti v podnapitom stave. Rovnako môžu nastať problémy aj osobe (týka sa mužov aj žien), ktorej oblečenie odhaľuje časti tela, ktoré by mali ostať zakryté. Aj v takom prípade môže byť privolaná polícia. Pri kúpaní sa všeobecne vyžaduje, aby deti vrátane batoliat mali plavky. Mužom sa odporúča používať nohavicové plavky. Opaľovanie aj kúpanie na verejne prístupných miestach bez plaviek je porušením zákona.

Polícia v USA, v dôsledku vysokej zločinnosti a častého ohrozenia policajtov, používa všeobecne tvrdšie metódy. Oproti európskym zvyklostiam používa polícia na zastavenie vozidla svetelnú signalizáciu či amplión. Po zastavení ostáva policajný voz za zadržaným vozidlom. Je nutné presne vykonať to, čo policajt vyžaduje, bez akýchkoľvek náznakov odporu. Ostať sedieť a ponechať obidve ruky na volantu tak, aby ich policajt dobre videl, je dôležitý predpoklad pokojného priebehu kontroly. Hľadanie dokladov v náprsnom vrecku či príručnej schránke vozidla môže policajt pokladať za hľadanie zbrane. Akýkoľvek odpor aj verbálny, môže byť považovaný za marenie úradného úkonu a výsledkom môže byť pokuta alebo aj zaistenie podozrivej osoby. Všeobecne používaná zásada je podrobiť sa bez odporu zákroku policajta a až neskôr si prípadne sťažovať. Pri kladení odporu nie je výnimkou použitie slzného plynu, nasadené putá a uväznenie. Všeobecne sa uplatňuje postup, že osoba podozrivá z nezákonnej činnosti je zadržaná a o vine či nevine následne rozhoduje sudca.

V ostatných rokoch boli v USA zaznamenané prípady policajného násilia proti cudzincom. Zahraniční občania majú v prípade uvalenia vyšetrovacej väzby právo kontaktovať miestne príslušný konzulát. Aj v prípade priemernej znalosti angličtiny odporúčame, aby zadržaný dôsledne trval na prítomnosti tlmočníka pri vypočúvaní či súdnom líčení. Každý uniformovaný policajt či pracovník INS má povinnosť sa legitimovať.

Zdravotná starostlivosť je spravidla kvalitná, avšak finančne veľmi náročná. Dôrazne sa odporúča pred odjazdom uzavrieť zdravotnú poistku na naliehavé lekárske zákroky aspoň do výšky USD 50 000. Dohoda s USA o poskytovaní bezplatnej zdravotníckej starostlivosti zatiaľ uzatvorené nebola. Spojené štáty sú dobre vybavené na pobyt a pohyb invalidných osôb.

K cenám tovaru a služieb, včítane ubytovacích s výnimkou základných potravín a liekov sa pripočítava pri platení spotrebná daň 3-12 % (na cenovkách je uvádzaná cena bez dane). Prepitné sa očakáva pri obsluhe v reštaurácii (15-20 % z celkovej ceny), pri jazde taxíkom (podobne), ďalej v hoteloch a na letiskách pre personál zabezpečujúci odnos batožiny (1 USD za každú batožinu) a pri dlhšom pobyte chyžnej. V USA je v elektrickej sieti rozdielne napájacie napätie – 110/60 Hz (u nás 220/50 Hz), zásuvky a zástrčky elektrických spotrebičov sú odlišné od európskych. V špecializovaných obchodoch sa dá kúpiť transformátor napätia aj nástavec na európsku zástrčku. Internet je v USA úplne bežný, vo verejných knižniciach spravidla zdarma. Časový posun medzi strednou Európou a východným pobrežím USA (New York, Washington, Miami) činí 6 hodín a západným pobrežím USA (Los Angeles, San Francisco) 9 hodín.

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

USA
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:
dnes:
štvrtok 9.7.
26 °C
zajtra:
piatok 10.7.
24 °C