www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Ukrajina – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Kyjev

Počet obyvateľov: 46 314 736 (1.6.2008)

Rast HDP: + 2,4 % (2005)

Úradný jazyk: ukrajinčina

Ukrajina je krajina ležiaca vo východnej Európe. Na východe hraničí s Ruskom, na juhozápade s Moldavskom, Rumunskom, na západe s Maďarskom, Slovenskom a Poľskom a na severe s Bieloruskom. Južnú hranicu tvoria Čierne a Azovské more. Ukrajinská republika získala nezávislosť v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu. Polostrov Krym tvorí v rámci Ukrajiny autonómnu republiku

Politika

Ukrajina je republika, zhruba v strede medzi prezidentským a parlamentným typom. Prezident je volený priamo na 5 rokov. Ukrajina má jednokomorový parlament  so 450 zastupiteľmi, ten volí a odvoláva premiéra krajiny, premiér musí byť oficiálne menovaný prezidentom.

Na rozdiel od „proeurópskej“ západnej časti krajiny je východ a v menšej miere aj juh kultúrne a politicky orientovaný viac na Rusko. Ukrajina je zakladajúcim členom Spoločenstva nezávislých štátov.

Geografia

Povrch Ukrajiny tvoria predovšetkým vysočiny a pahorkatiny či náhorné plošiny, prerušované údoliami riek. Na juhu krajiny sa rozkladajú rovinaté stepi; druhá väčšia rovinatá oblasť je tzv. Polesie pri hraniciach s Bieloruskom. Najväčšie pohorie sú Karpaty na juhozápade krajiny (s najvyšším vrchom Hoverla, 2061 m) a Krymské hory na juhu Krymského polostrova, ktorého najvyššie vrcholky dosahujú okolo 1500 m (najvyšší vrchol je Roman Koš 1545 m n.m.).

Príroda

Takmer celá Ukrajina spadá do mierneho klimatického pásu, prevláda kontinentálne podnebie; iba na úzkom území medzi Krymskými horami a Čiernym morom je podnebie subtropické.

Priemerná ročná teplota sa pohybuje medzi +6 °C na severe a +12 °C na juhu krajiny. Priemerné ročné zrážky na väčšine územia činia okolo 600 mm; najväčší zrážkový úhrn vykazujú Karpaty (1200 mm), najsuchšie oblasti sú stepi Chersonskej oblasti a severného Krymu (400 mm ročne).

Zdravotníctvo

Našim občanom je poskytovaná zdravotná starostlivosť za úplatu, avšak upozorňujeme na odlišnú kvalitu. Existujú aj súkromné ordinácie, predovšetkým stomatologické, kde je ošetrenie na vyššej úrovni so zodpovedajúcimi cenami, preto sa pred cestou na Ukrajinu odporúča poistenie. České poisťovne, ktoré sú členmi medzinárodní asociácie CORIS, by mali byť na poistenie najvhodnejšie, pretože majú partnerov aj na Ukrajine. Ošetrenie je možné zabezpečiť v štátnych aj súkromných ordináciách.

Doprava

Kvalita ciest na Ukrajine zaostáva za strednou Európou, pokiaľ ide o povrch aj značenie. Takisto značná nedisciplinovanosť vodičov zvyšuje nebezpečenstvo pre zahraničných vodičov (odbočovanie s oneskorenou signalizáciou alebo bez signalizácie, dávanie prednosti v jazde, špatne nastavené svetlomety). Z bezpečnostných dôvodov odporúčame vyhýbať sa jazde v nočných hodinách a neodporúča sa stopovať. Na cestách tiež často vyskytuje voľne pobehujúci dobytok.

Média

Počas tzv. Oranžovej revolúcie z novembra 2004 novinári odmietli pokračovať v provládnej línii, často diktovanej vládou rozposielanými inštrukciami o spôsobe spracovania správ. Začali byť vyvážene publikované aj opozičné názory. Z doby pred revolúciou naopak boli známe prípady vrážd niekoľkých známych novinárov. Bývalý prezident Kučma bol vyšetrovaný v súvislosti s vraždou novinára Georgija Gongadze z roku 2000. V ostatnom čase dostala sloboda slova na Ukrajine väčší priestor. Medzi známe vydávané denníky patrí  „Segodnja", „KP v Ukrajine", „Fakty", „Delovaja stolica", „Gazeta po-kijevski i drugije", analytické články nájdete na stránkach časopisu „Korespondent", prehľad kultúrnych noviniek v časopise „Afiša". Najpopulárnejšie televízne kanály na Ukrajine sú 1+1, 5. kanal, Inter, Prvý Nacionálny.

Lokácia:

Ukrajina
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 10. 2019
sviatok:
dnes:
nedeľa 20.10.
15 °C
zajtra:
pondelok 21.10.
15 °C