www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Ukrajina – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Kyjev

Počet obyvateľov: 46 314 736 (1.6.2008)

Rast HDP: + 2,4 % (2005)

Úradný jazyk: ukrajinčina

Ukrajina je krajina ležiaca vo východnej Európe. Na východe hraničí s Ruskom, na juhozápade s Moldavskom, Rumunskom, na západe s Maďarskom, Slovenskom a Poľskom a na severe s Bieloruskom. Južnú hranicu tvoria Čierne a Azovské more. Ukrajinská republika získala nezávislosť v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu. Polostrov Krym tvorí v rámci Ukrajiny autonómnu republiku

Politika

Ukrajina je republika, zhruba v strede medzi prezidentským a parlamentným typom. Prezident je volený priamo na 5 rokov. Ukrajina má jednokomorový parlament  so 450 zastupiteľmi, ten volí a odvoláva premiéra krajiny, premiér musí byť oficiálne menovaný prezidentom.

Na rozdiel od „proeurópskej“ západnej časti krajiny je východ a v menšej miere aj juh kultúrne a politicky orientovaný viac na Rusko. Ukrajina je zakladajúcim členom Spoločenstva nezávislých štátov.

Geografia

Povrch Ukrajiny tvoria predovšetkým vysočiny a pahorkatiny či náhorné plošiny, prerušované údoliami riek. Na juhu krajiny sa rozkladajú rovinaté stepi; druhá väčšia rovinatá oblasť je tzv. Polesie pri hraniciach s Bieloruskom. Najväčšie pohorie sú Karpaty na juhozápade krajiny (s najvyšším vrchom Hoverla, 2061 m) a Krymské hory na juhu Krymského polostrova, ktorého najvyššie vrcholky dosahujú okolo 1500 m (najvyšší vrchol je Roman Koš 1545 m n.m.).

Príroda

Takmer celá Ukrajina spadá do mierneho klimatického pásu, prevláda kontinentálne podnebie; iba na úzkom území medzi Krymskými horami a Čiernym morom je podnebie subtropické.

Priemerná ročná teplota sa pohybuje medzi +6 °C na severe a +12 °C na juhu krajiny. Priemerné ročné zrážky na väčšine územia činia okolo 600 mm; najväčší zrážkový úhrn vykazujú Karpaty (1200 mm), najsuchšie oblasti sú stepi Chersonskej oblasti a severného Krymu (400 mm ročne).

Zdravotníctvo

Našim občanom je poskytovaná zdravotná starostlivosť za úplatu, avšak upozorňujeme na odlišnú kvalitu. Existujú aj súkromné ordinácie, predovšetkým stomatologické, kde je ošetrenie na vyššej úrovni so zodpovedajúcimi cenami, preto sa pred cestou na Ukrajinu odporúča poistenie. České poisťovne, ktoré sú členmi medzinárodní asociácie CORIS, by mali byť na poistenie najvhodnejšie, pretože majú partnerov aj na Ukrajine. Ošetrenie je možné zabezpečiť v štátnych aj súkromných ordináciách.

Doprava

Kvalita ciest na Ukrajine zaostáva za strednou Európou, pokiaľ ide o povrch aj značenie. Takisto značná nedisciplinovanosť vodičov zvyšuje nebezpečenstvo pre zahraničných vodičov (odbočovanie s oneskorenou signalizáciou alebo bez signalizácie, dávanie prednosti v jazde, špatne nastavené svetlomety). Z bezpečnostných dôvodov odporúčame vyhýbať sa jazde v nočných hodinách a neodporúča sa stopovať. Na cestách tiež často vyskytuje voľne pobehujúci dobytok.

Média

Počas tzv. Oranžovej revolúcie z novembra 2004 novinári odmietli pokračovať v provládnej línii, často diktovanej vládou rozposielanými inštrukciami o spôsobe spracovania správ. Začali byť vyvážene publikované aj opozičné názory. Z doby pred revolúciou naopak boli známe prípady vrážd niekoľkých známych novinárov. Bývalý prezident Kučma bol vyšetrovaný v súvislosti s vraždou novinára Georgija Gongadze z roku 2000. V ostatnom čase dostala sloboda slova na Ukrajine väčší priestor. Medzi známe vydávané denníky patrí  „Segodnja", „KP v Ukrajine", „Fakty", „Delovaja stolica", „Gazeta po-kijevski i drugije", analytické články nájdete na stránkach časopisu „Korespondent", prehľad kultúrnych noviniek v časopise „Afiša". Najpopulárnejšie televízne kanály na Ukrajine sú 1+1, 5. kanal, Inter, Prvý Nacionálny.

Lokácia:

Ukrajina
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:
dnes:
piatok 10.4.
11 °C
zajtra:
sobota 11.4.
10 °C