www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania turistom a bezpečnosť

 

S ohľadom na občasný výskyt teroristických útokov, ktoré nie je možné vylúčiť ani v budúcnosti, sa odporúča dbať zvýšenej opatrnosti pri pobyte v miestach s vyššou koncentráciou osôb, najmä na turisticky frekventovaných miestach, a v prípade nečakanej situácie rešpektovať pokyny miestnych úradov. Pred cestou do oblasti východného a juhovýchodného Turecka odporúčame pred cestou dôkladne zvážiť špecifiká a zvýšené riziká tejto oblasti. Odporúčame, aby naši občania, ak sa rozhodnú cestovať do tejto časti krajiny, o svojej ceste vopred informovali zastupiteľský úrad v Ankare alebo Istanbule, vyhýbali sa cestovaniu v noci, pri prechádzaní cez kontrolné stanoviska armády alebo polície sa chovali pokojne, disciplinovane, a rešpektovali pokyny miestnych orgánov. Niektoré cesty môžu byť uzatvorené armádou. Ďalej sa neodporúča vyhovieť žiadostiam miestnych obyvateľov o vyvezenie rôznych balíčkov, filmov, listov, atď. Ak by podobnú zásielku u turistu našli a mala by akúkoľvek spojitosť s teroristickou organizáciou, hrozí mu pomerne vysoký trest.

V ostatných častiach Turecka nie sú problémy s osobnou bezpečnosťou. Mimo turistické letoviská a veľké mestá treba rátať s možnosťou, že samotná žena budí pozornosť. Ak sa mimo tieto oblasti, najmä na vidieku, prechádza sama (alebo v sprievode inej ženy) po ulici, nemôže sa čudovať prípadným ťažkostiam.

Bezpečnostná situácia je porovnateľná s Európou. Prepadnutia sú v Turecku menej časté ako v západných krajinách. Drobná kriminalita (krádeže osobných vecí z hotelových izieb, vykrádanie áut, podvody) je v hlavných turistických oblastiach pomerne častá, vyskytujú sa aj prípady znásilnenia. Rozhodne sa preto neodporúča nocľah pod šírym nebom alebo ponechávanie osobných vecí na nestráženom mieste.

Klimatické podmienky v Turecku sú najmä v letných mesiacoch relatívne náročné. Odporúčame veľa piť na zabránenie dehydratácii. Tiež treba s potravou prijímať dostatok soli, pretože zvýšené potenie sa vyplavuje z tela minerály a ich nedostatok môže pri dlhodobom pobyte viesť k pocitom slabosti, závratom a mdlobám. Mnoho návštevníkov má tiež skúsenosti so slabším typom hnačiek, ktoré vznikajú obvykle vplyvom klimatických a stravovacích zmien.

Turecko sa po regióne juhovýchodnej Ázie stalo prvou európskou krajinou, kde sa objavila vtáčia chrípka u človeka. V súčasnosti sa zdá, že tato nákaza je v krajine pod kontrolou. Napriek tomu odporúčame občanom, aby počas cesty do Turecka dodržiavali základné hygienické pravidlá, nekonzumovali tepelne nedostatočne spracované hydinové mäso a vajcia, vyhýbali sa akémukoľvek styku so živou, chorou, prípadne mŕtvou hydinou, vyvarovali sa kontaktu s plochami a miestami, ktoré by mohli byť kontaminované hydinovým trusom a výkalmi, vrátane vtáčích trhov a hydinových fariem.

Stretnutie s hadmi alebo škorpiónmi bývajú v Turecku vzácne a ako väčšina zvierat aj tieto živočíchy útočia iba v prípade, al sa cítia byť ohrození. V Turecku sú pomerne časté na uliciach voľne sa pohybujúce psy.

Turecko patrí medzi krajiny s najväčším počtom dopravných nehôd a najvyššou úmrtnosťou. Preto odporúčame venovať zvýšenú pozornosť ostatným účastníkom cestnej premávky. Dopravné predpisy sú podobné ako u nás, v praxi sa však nedodržujú. Veľmi ostražití by mali byť chodci, pretože v Turecku je uplatňované „pravidlo absolútnej prednosti motorového vozidla“. Pri riadení vozidla odporúčame tiež zohľadniť niektoré ďalšie špecifiká tunajšej dopravnej premávky: o svojej prítomnosti dáva vodič ostatným na vedomie najmä trúbením, použitie svetelnej signalizácie neznamená dávanie prednosti, ale práve naopak. Ak vodič pred vami signalizuje ľavým blinkrom, nemusí to znamenať iba odbočenie vľavo, ale môže týmto spôsobom dávať najavo, že je možné ho predbehnúť.

Turci sú všeobecne ľudia veľmi ústretoví a priateľskí voči cudzincom. Ak sa voči nim niekedy správajú inak, potom je to zvyčajne reakcia na niekedy povýšenecký až arogantný prístup cudzincov. Priateľský postoj a pozitívny prístup je dôležitý predpoklad na nadviazanie dobrých kontaktov. Ďalej odporúčame nepodceňovať kultúrne odlišnosti islamu a rešpektovať veľkú úctu, ktorá je v Tureckej republike spájaná so štátnymi symbolmi (napr. štátna vlajka, obrazy a sochy zakladateľa Tureckej republiky Mustafu Kemala Atatürka).

 

Zdroj: MZV

Lokácia:

Turecko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 8. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 19.8.
21 °C
zajtra:
utorok 20.8.
19 °C