www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Turecká republika
Hlavné mesto: Ankara
Rozloha: 780 580 km2
Počet obyvateľov: 68 893 918 (r. 2004)
Oficiálny jazyk: Turečtina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: 98 % obyvateľstva sú moslimovia, z ktorých asi 80 % suniti a 20 % šíiti
Čas: +1

 

Geografia

 Turecko má dvě časti, európsku a tureckú, ktoré oddeľujú Dardanely, Marmanské more a Bosporská úžina. Východná Trákia (európska časť Turecka) zaberá len 3 % celkovej územnej plochy krajiny, ktorá je 788 695 km2. Zostávajúcich 97 % pripadá na Anatóliu, rozsiahlu plošinu, roztiahnutú na východ smerom k pohorí Kaukaz. Z geografického hľadiska je Turecko veľmi rozmanitá krajina – nájdete tam 7000 km pobrežia, zasnežené vrcholky hôr, dlhé stepi a široké rieky. Značná časť krajiny leží v aktívnej seizmickej zóne, najviac obáv vyvoláva Severoanatolský zlom, ktorý vybieha pod Marmanským morom do Istanbulu.

 

Príroda

 Anatólia bývala pokrytá hustými lesmi, avšak v priebehu stáročí boli takmer vyrúbané. Organizácia TEMA Foundation oznámila, že pri súčasnej intenzite rúbania zmiznú všetky tamojšie lesy do roku 2022. V tureckom podnebí sa dobre darí rôznym plodinám včítane jabĺk, marhúľ, banánov, čerešní, citrusového ovocia, datlí, hrozna, melónov, vlašských orechov, atď. Čo sa týka fauny, teoreticky tu môžete naraziť na medveďa, vysokú zver, šakala, rysa, divokého kanca a vlka. Turecko je domovom veľa druhov vtákov a leží na ich migračných trasách z Afriky do Európy. Veľmi ľahko možno vidieť orla, bociana, dudka, vlhu a krakľu. Množstvom živočíchov sa môže pochváliť aj turecké more, hoci v súčasnosti ho ohrozuje rybolov a znečisťovanie.

 

Podnebie

 Meteorológovia v Turecku rozlišujú sedem klimatických pásiem, pričom pre turizmus sú najdôležitejšie pobrežné s miernou zimou a horkým vlhkým letom, ako aj vnútrozemské oblasti s mrazivou zimou a horkým letom. Čím ďalej na východ, tím väčšie bývajú klimatické rozdiely. Napríklad od decembra do apríla klesajú teploty až na -12 °C a v júli a auguste teploty stúpajú až na 45 °C. Zrážky sú najvýdatnejšie od novembra do januára.

 

Obyvateľstvo

 Väčšinu z takmer 70-miliónového národa tvoria Turci. Najpočetnejšia menšina sú Kurdi, žije tu tiež asi 70 000 Arménov, predovšetkým v Istanbule a v okolí jazera Van. V Istanbule žije tiež väčšina etnických Grékov. Medzi menšie komunity patria napríklad Asýrčania, Tatári, Arabi, Židia, Rómovia, atď. Gramotnosť je na dobrej úrovni a stále sa zvyšuje. Hoci čítať vie len asi 80 % mužov a 50 % žien nad 50 rokov, v kategórii od 15 do 20 rokov let je miera gramotnosti podstatne vyššia. Drvivá väčšina (98-99 %) obyvateľstva je moslimského vyznania, kresťania v malých populáciách obývajú najmä Istanbul a Izmir.

 

späť

Lokácia:

Turecko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. júna 2019 hostiť ďalšie významné svetové podujatie. Vôbec prvýkrát v histórii hlavného mesta Slovenska – Bratislavy , v ňom budú prebiehať Majstrovstvá sveta v Karate.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 6. 2019
sviatok: