www.infoglobe.sk » Doklady

Doklady

Občania cestujúci do Tureckej republiky musia mať platný cestovní doklad, ktorého doba platnosti prevyšuje minimálne o 3 mesiace dobu plánovaného pobytu, resp. dobu platnosti udeleného víza. V prípade cesty motorovým vozidlom je potrebné predložiť nasledujúce dokumenty:

1. Technický preukaz vozidla
2. Medzinárodný vodičský preukaz
3. Doklad o zaplatení povinného ručenia pre zahraničie (tzv. zelená karta).

Ak vodič nemá zelenú kartu, môže uzavrieť poistku na tureckých hraniciach.

Ministerstvo zahraničných vecí odporúča občanom, aby si pred cestou overili na zastupiteľskom úrade navštevovaného štátu, či sa podmienky na vstup a pobyt nezmenili.

Vláda Tureckej republiky zrušila s účinnosťou od 1. januára 2005 vízovú povinnosť pre tých, ktorí cestujú do Turecka za turistickým účelom, pričom ich pobyt nepresiahne 90 dní. Občania, ktorí cestujú do Turecka za iným účelom ako turistickým, si naďalej musia obstarať vízum.

Pri ceste motorovým vozidlom je vždy vozidlo zapísané na hraničnom prechode tureckými colnými orgánmi do pasu majiteľa vozu alebo osoby s oprávnením riadiť dané vozidlo. Do cestovného pasu je tiež vyznačený termín, do kedy má byť vozidlo vyvezené naspäť, prípadne prihlásené. Toto povolenie je vydávané maximálne na dobu 180 dní. Daný osobný automobil môže opustiť územie Turecka iba s vodičom, ktorý ho má zapísané v cestovnom pase. Osoba, v cestovnom pase ktorej je vozidlo zapísané, je zabránené opustiť Turecko bez tohto vozidla alebo bez predloženia potvrdenia, že vozidlo bolo v krajine prihlásené, prípadne uložené do colného skladu.

Občanom, cestujúcim cez Turecko do Sýrie a Iránu sa odporúča, aby si víza týchto krajín zabezpečili ešte pred odchodom, lebo zastupiteľské úrady Sýrie a Iránu v Turecku zvyčajne odmietajú vystavovať víza.

 

späť

Lokácia:

Turecko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:
dnes:
utorok 15.10.
24 °C
zajtra:
streda 16.10.
22 °C