www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Tuniská republika
Hlavné mesto: Tunis
Rozloha: 163 610 km2
Počet obyvateľov: 9 974 722 (r. 2004)
Oficiálny jazyk: Arabčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: 98 % Moslimovia (Islam suniti 96% a šíti 2%)

Najvyšší bod: Jebel Chambi (1544 m n. m.)
Čas: GMT + 1 hod.

 

Geografia

 Tunisko leží v najsevernejšej časti Afriky, susedí na západe s Alžírskom a na východe s Líbyou. Na severe a z časti na východe omieľa krajinu Stredozemné more. Len 80 km na severovýchod cez more leží európska Sicília. Krajinu je možné rozdeliť na hornatý sever (tvoriaci cca 1/3 krajiny) a rovinatý juh (2/3). Napriek tomu, že Tunisko nie je príliš rozľahlé, ponúka veľkú prírodnú diverzitu – na severe narazíte na lesy, v strede na trávnaté stepi a na juhu na púšte (cca 40% Tuniska tvorí púšť Sahara). Hlavným mestom je Tunis.

 

Príroda

 V severných lesoch rastie napr. eukalyptus a dub korkový (z ktorých sa vyrába korok a eukalyptový olej). Strednej časti krajiny dominuje najmä olivovník a tiež rôzne druhy kaktusov. Na juhu stromy v podstate neuvidíte – vládne tu piesok a kamene, tvoriace púšť. Miestna fauna ponúka ťavy, divoké mačky a ovce, rysy, fenky, púštne varany, antilopy a mnoho druhov vtákov. Niektoré druhy zvierat (napr. antilopy) tu boli v podstate ľudskou činnosťou vyhubené, avšak v poslednej dobe zažívajú návrat v národných parkoch, kde žijú pod prísnou ochranou.

 

Podnebie

 Podnebie je stredomorské subtropické, čo znamená horúce letá a mierne zimy. Hory v severnej časti krajiny bývajú občas pokryté snehom. Platí, že čím viac sa pohybujete na juh, tým je teplejšie a suchšie. Ročný priemerný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 1500 mm na severe a 150 mm na juhu. Niektoré oblasti Sahary čakajú na vodu aj niekoľko rokov.

 

Obyvateľstvo

 Skoro desaťmiliónový štát tvoria z 98% Arabi (tzv. Berbes – pôvodní obyvatelia), zvyšné 2% doplňujú Európania a Židia. Skoro polovica populácie je mladšia ako 15 rokov. Problémom je značná nevyrovnanosť zaľudnenia – v hlavnom meste dosahuje až 2000 obyv. na 1km2, zatiaľ čo na juhu je menej ako 10 obyv./km2. Gramotnosť v Tunisku dosahuje cca 67% (78,5% u mužov a 55% u žien).

 

späť

Lokácia:

Tunisko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 15.11.
15 °C
zajtra:
sobota 16.11.
12 °C