www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Tuniská republika
Hlavné mesto: Tunis
Rozloha: 163 610 km2
Počet obyvateľov: 9 974 722 (r. 2004)
Oficiálny jazyk: Arabčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: 98 % Moslimovia (Islam suniti 96% a šíti 2%)

Najvyšší bod: Jebel Chambi (1544 m n. m.)
Čas: GMT + 1 hod.

 

Geografia

 Tunisko leží v najsevernejšej časti Afriky, susedí na západe s Alžírskom a na východe s Líbyou. Na severe a z časti na východe omieľa krajinu Stredozemné more. Len 80 km na severovýchod cez more leží európska Sicília. Krajinu je možné rozdeliť na hornatý sever (tvoriaci cca 1/3 krajiny) a rovinatý juh (2/3). Napriek tomu, že Tunisko nie je príliš rozľahlé, ponúka veľkú prírodnú diverzitu – na severe narazíte na lesy, v strede na trávnaté stepi a na juhu na púšte (cca 40% Tuniska tvorí púšť Sahara). Hlavným mestom je Tunis.

 

Príroda

 V severných lesoch rastie napr. eukalyptus a dub korkový (z ktorých sa vyrába korok a eukalyptový olej). Strednej časti krajiny dominuje najmä olivovník a tiež rôzne druhy kaktusov. Na juhu stromy v podstate neuvidíte – vládne tu piesok a kamene, tvoriace púšť. Miestna fauna ponúka ťavy, divoké mačky a ovce, rysy, fenky, púštne varany, antilopy a mnoho druhov vtákov. Niektoré druhy zvierat (napr. antilopy) tu boli v podstate ľudskou činnosťou vyhubené, avšak v poslednej dobe zažívajú návrat v národných parkoch, kde žijú pod prísnou ochranou.

 

Podnebie

 Podnebie je stredomorské subtropické, čo znamená horúce letá a mierne zimy. Hory v severnej časti krajiny bývajú občas pokryté snehom. Platí, že čím viac sa pohybujete na juh, tým je teplejšie a suchšie. Ročný priemerný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 1500 mm na severe a 150 mm na juhu. Niektoré oblasti Sahary čakajú na vodu aj niekoľko rokov.

 

Obyvateľstvo

 Skoro desaťmiliónový štát tvoria z 98% Arabi (tzv. Berbes – pôvodní obyvatelia), zvyšné 2% doplňujú Európania a Židia. Skoro polovica populácie je mladšia ako 15 rokov. Problémom je značná nevyrovnanosť zaľudnenia – v hlavnom meste dosahuje až 2000 obyv. na 1km2, zatiaľ čo na juhu je menej ako 10 obyv./km2. Gramotnosť v Tunisku dosahuje cca 67% (78,5% u mužov a 55% u žien).

 

späť

Lokácia:

Tunisko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.6.2019
Výstava v sálach bývalej kočiarovne vranovského zámku predstaví od 29. júna do začiatku septembra majstrovskú repliku najhodnotnejšieho českého pokladu. Expozícia České korunovačné klenoty na dosah / Život a dielo Karla IV. pripomenie život významného českého panovníka.
26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 6. 2019
sviatok: