www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » SR: Prievidza – mesto uprostred Hornonitrianskej kotliny

SR: Prievidza – mesto uprostred Hornonitrianskej kotliny

Publikované: 5.5.2011
Územie regiónu Horná Nitra je v podstate totožné s územím okresu Prievidza, do ktorého okrem okresného mesta patria ešte ďalšie tri mestečká. Prvým z nich sú Bojnice, preslávené svojím rozprávkovo krásnym zámkom, najstaršou ZOO na Slovensku a kúpeľmi. Ďalším mestom sú Nováky, v súčasnosti najvýznamnejšie priemyselné mesto regiónu a posledným Handlová, známa ťažbou hnedého uhlia.

V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na okresné mesto Prievidzu ako na „metropolu“ celej Hornej Nitry.  

Prievidza

Niečo z histórie

koryto rieky v PrievidziPrvá písomná zmienka o Prievidzi pochádza z roku 1113, kedy bola Prievidza spolu s Bojnicami, Novákmi a Kocúranmi spomenutá v  metačnej listine benediktínov zo Zobora, aj keď podľa výskumov je jasné, že osada nad sútokom Handlovky a Nitry vznikla už podstatne skôr. Z pôvodne trhovej osady, ležiacej na križovatke obchodných ciest vedúcich do Turca a do Poľska, sa vďaka výhodným hospodárskym podmienkam, rozvoju remeselnej výroby, ale aj rastúcemu obchodu stalo mesto. Mestské práva Prievidzi udelila v roku 1383 kráľovná Mária. Tie sa stali zárukou nielen väčších slobôd, ale tiež širších hospodárskych možností, čo malo veľmi priaznivý vplyv na rozvoj výroby a obchodovania. Keďže Prievidza nebola opevnená a nemala ani vlastné vojsko, tak bola pri obrane mesta viac menej odkázaná na pomoc bojnických pánov. A tak sa po krátkom čase slobodného rozvoja stala od druhej polovice 15. storočia až do konca feudalizmu zemepanským mestom v rámci bojnického panstva. No Prievidza si napriek tomu zachovala svoje postavenie významného trhového a remeselného strediska. Rozvoj priemyslu dlho Prievidzu obchádzal, avšak od roku 1877 sa v jej okolí začína ťažiť hnedé uhlie. V roku 1896 bolo dokončená železnica a na prelome 19. a 20. storočia sa z cechovej výroby začal vyvíjať priemysel. Na začiatku 20. storočia prispel závažný nedostatok pracovných miest k značnému vysťahovalectvu. Po druhej svetovej vojne začalo mesto meniť svoj charakter a postupne sa stalo strediskom okolitého banského priemyslu a pridružených odvetví.

Súčasnosť

Fakulta Žilinskej univerzity pôsobiaca v Prievidzi Dnes je Prievidza priemyselno-obchodným centrom celého regiónu a získala si prívlastok „perla Hornej Nitry“ , ktorý si naozaj zaslúži, keďže je to moderné stredne veľké mesto s mnohými inštitúciami, kultúrno-spoločenskými priestormi, plné historických pamiatok, ale tiež mesto s množstvom zelene, ktoré leží doslova v obkľúčení hôr. Prievidza po roku 1989 výrazne zmenila svoju ekonomickú základňu. Útlm v baníckom, chemickom a energetickom priemysle síce znamenal veľkú stratu pracovných miest, no na druhej strane nastala obrovská Prievidzaúľava pre v minulosti ťažko skúšané životné prostredie. V súčasnosti tu získavajú čoraz silnejšie postavenie podniky ľahkého priemyslu. Mesto svojim obyvateľom a návštevníkom poskytuje všetky funkcie, ktoré sa od sídla takejto veľkosti (v súčasnosti tu žije vyše päťdesiattisíc obyvateľov) dajú očakávať.  Je rozdelené na mestské časte Staré mesto, Píly, Necpaly, Kopanice a Štvrte, ktoré sú tvorené katastrálnymi územiami pričlenených obcí  Hradec, Malá a Veľká Lehôtka.

Prírodné pamiatky

Priamo v katastri mesta Prievidza sa nachádzajú hneď dve Prírodné pamiatky. Prvou je Hradisko, ktoré sa na ploche 1,7 ha rozprestiera v mestskej časti Hradec a predmetom ochrany je multikultúrna archeologická lokalita, osídlená nepretržite od prelomu doby bronzovej a železnej až do stredoveku. Ochrana sa vzťahuje aj na divoko rastúcu orchideu – kruštík močiarny, ľaliu zlatohlavú a sopečný vrch Hradec (514 m n.m.), ktorý v pomerne monotónnom prostredí vytvára morfologicky nápadný a ojedinelý prírodný útvar. Prírodná pamiatka Kobylnice sa rozprestiera na ploche 2,5 ha v mestskej časti Malá Lehôtka. Táto pozoruhodná geologická lokalita je typickou ukážkou handlovského súvrstvia. Erózna činnosť potoka tu odkryla vrstvy uhoľného sloja a sprievodných hornín, čo vytvára z tejto oblasti spolu s  pestrosťou rastlinných aj živočíšnych spoločenstiev, ktoré zahŕňajú aj mnoho chránených druhov neobyčajne príťažlivý kúsok Slovenska.

Pamätihodnosti mesta

Piaristický rímskokatolícky Kostol Najsvätejšej Trojice Mesto Prievidza síce prejdete hore dole aj peši za pár hodín, avšak prečo sa ponáhľať a radšej sa nezastaviť pri niektorej z pamiatok, ktoré toto mesto obklopené prírodou ponúka?! My vám dnes predstavíme aspoň niektoré z nich.

Výstavba Piaristického rímskokatolíckeho Kostol Najsvätejšej Trojice sa začala ešte v roku 1666, avšak dokončený bol až v roku 1750 a na svoje vysvätenie musel počkať do roku 1753. Dnes patrí k najkrajším barokovým stavbám v strednej Európe.

Pôvodne gotický rímskokatolícky Kostol svätého Bartolomeja pochádza z konca 14. storočia. V priebehu stáročí bol rozšírený a viackrát upravovaný.

Rímskokatolícky Kostol sv. Bartolomeja

Mariánsky stĺpSúsošie sv. Cyrila a MetodaSúsošie svätého Cyrila a Metoda, ktoré je dielom akademického sochára Stanislava Mikuša, dal postaviť Miestny odbor Matice Slovenskej. Odhalením v roku 1998 sa tak Prievidza stala prvým mestom na Slovensku, ktoré takýmto spôsobom vzdalo úctu týmto významným vierozvestcom, solúnskym bratom.

Mariánsky stĺp so sochou nanebovzatia Panny Márie stojí na Pribinovom námestí neďaleko farského kostola. 

Na zozname kultúrnych pamiatok sú zapísané aj niektoré meštianske domy z 18. a 19. storočia na Námestí slobody či dom na Hviezdoslavovej ulici.

Zaujímavé je aj Rušňové depo, ktoré bolo v roku 2005 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Nachádza sa v areáli železničnej stanice, ktorá bola vybudovaná v rokoch 1912-1913 a roku 1938 bola rozšírená. Depo sa so svojim technologickým vybavením zaraďuje medzi najzachovalejšie objekty svojho druhu na Slovensku.

Toto je len zlomok z pamiatok, ktoré môžete v Prievidzi obdivovať. V rokoch 2004 a 2005 zrealizovalo mesto v spolupráci s turistickou informačnou kanceláriou v Prievidzi z predvstupových finančných zdrojov Európskeho spoločenstva veľmi zaujímavý projekt pod názvom Zlatá prievidzská cesta. Boli vytvorené dva okruhy peších prehliadok, počas ktorých sa návštevník mesta oboznámi so zachovalými architektonickými pamiatkami, pamätihodnosťami, spozná prírodné krásy mesta, a dočíta sa zaujímavé informácie o objektoch, ktoré tu stáli v minulosti, no až do dnešných dní sa nezachovali.

Text: O. Kubáčková

Foto: K. Csongárová



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Miestni fotografi zvečnili krásy Prievidze a Bojníc v novej foto-publikácii
Publikované: 26.3.2024
Prievidza a Bojnice sú dve perly stredného Slovenska, ktoré sú si navzájom blízke nielen geograficky, ale aj historicky a kultúrne. Tieto mestá ponúkajú bohatú mozaiku zážitkov, od historických pamiatok až po prírodné krásy. Práve sem sa tentokrát zatúlali čarovní fotografi, aby pre nás pripravili foto-publikáciu tých najkrajších častí tejto časti Slovenska.

SR: Bojnice – kúpeľné mesto so slávnym zámkom – VIDEO
Publikované: 15.8.2017
Jedným z najslávnejších miest na západe Slovenska sú rozhodne Bojnice – či už vďaka liečebným kúpeľom, zámku, ktorý vyzerá, akoby patril skôr do kreslených rozprávok, alebo najstaršej zoologickej záhrade v rámci štátu.

Bojnice: Leto v národnej zoo
Publikované: 28.7.2021
Zoologická záhrada Bojnice vás pozýva na prehliadku nielen úplne nového pavilónu slonov, ale aj do obľúbenej expozície motýľov. Navyše vás čakajú nové zvieracie prírastky či náučné podujatia.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (2)
Publikované: 12.7.2020
Po týždni sa opäť vraciame do Kremnice, konkrétne k neskorobarokovému stĺpu Najsvätejšej Trojice, ktorý pripomína epidémiu, zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, tiež Immaculatu, ako aj svätcov. No okrem týchto štyroch ideových zobrazení má aj iný význam, resp. pripomína aj inú významnú udalosť.

SR, Sklené – dedinka na úpätí pohoria Žiar
Publikované: 23.1.2022
Nádherná Turčianska záhradka v sebe skrýva mnoho malebných miest i prírodných krás. Jedným z nich je aj dedinka Sklené situovaná na južnom cípe regiónu Turca v okrese Turčianske Teplice.

Handlová: Pochod vďaky SNP
Publikované: 16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.

SR, Malebná obec Čavoj – raj pre milovníkov vychádzok do prírody
Publikované: 4.7.2013
Obec Čavoj leží v lone krásnej prírody, a tak je ideálnym východiskovým bodom kratších vychádzok, ale tiež náročnejších turistických výstupov. Čo všetko obec ponúka, prečo stojí za to navštíviť ju a aké zaujímavé výlety do okolia sa tu dajú podniknúť? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, neváhajte a pustite sa do čítania dnešného článku.

SR: Bojnice - krásy mesta
Publikované: 23.12.2010
Mesto Bojnice je známe nielen obyvateľom Slovenska, ale aj okolitým krajinám. Zaslúžilo sa o to tradíciou kúpeľného mesta, najkrajším slovenským zámkom a najstaršou a najnavštevovanejšou zoo na Slovensku. Bohatá kultúra mesta a krása okolitej prírody každoročne priláka množstvo turistov.

SR, Horná Nitra – náučné chodníky a nielen prírodné zaujímavosti
Publikované: 24.9.2015
Svojrázny región Horná Nitra ponúka nespočetné množstvo atrakcií, miest a výletov do prírody. My vás dnes prevedieme turisticky atraktívnymi lokalitami, ktorých návštevu určite neoľutujete.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
6 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X