www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » SR: Bojnice - krásy mesta

SR: Bojnice - krásy mesta

Publikované: 23.12.2010
Mesto Bojnice je známe nielen obyvateľom Slovenska, ale aj okolitým krajinám. Zaslúžilo sa o to tradíciou kúpeľného mesta, najkrajším slovenským zámkom a najstaršou a najnavštevovanejšou zoo na Slovensku. Bohatá kultúra mesta a krása okolitej prírody každoročne priláka množstvo turistov.

mesto BojniceBojnice sa nachádzajú na strednom Slovensku v Trenčianskom kraji, neďaleko Prievidze. Mesto leží v Hornonitrianskej kotline na úpätí Strážovských vrchov, na pravom brehu rieky Nitry. Nadmorská výška mesta je 291 m n.m., rozlohou (necelých 20 km²) a počtom obyvateľov (okolo 5 000) sa radí medzi malé slovenské mestá.  Bojnice majú 3 mestské časti: Bojnice-Kúpele, Dubnica a Kúty.

 

História

maketa zámkuHistória Bojníc siaha až do obdobia paleolitu a patrí k najstaršie osídleným oblastiam Slovenska. Prví ľudia sa usídľovali na území dnešného zámku, o ktorom prvá písomná zmienka pochádza už z roku 1113, ako o opevnenom hradisku. Z tohto obdobia pochádzajú aj prvé záznamy o liečivých prameňoch. V 17. storočí sa Bojnice stali centrom obchodu, keď cez Hornú Nitru viedla poštová a obchodná cesta z Viedne do Sedmohradska. Následným rozvojom remeselnej výroby sa povýšili na  poprednú obec Nitrianskej župy. V novodobých dejinách bol Bojniciam pridelený štatút mesta v roku 1966.

Bojnický zámok

Patrí k najromantickejším a najnavštevovanejším zámkom v strednej Európe. Posledné prestavby, inšpirované stredovekou architektúrou z Talianska a Francúzka, mu dali súčasnú podobu. Prvky barokového štýlu boli v interiéri zachované. V roku 1970 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a je súčasťou Slovenského národného múzea. V 50. rokoch minulého storočia bola objavená v podzemí zámku jaskyňa. Konajú sa tu svadobné obrady a priestory zámku sú využívané na natáčanie mnohých rozprávok (Fantaghiró, Šíleně smutná princezna či Pán a hvězdář).

bojnický zámokveža zámkuinteriér zámku

Bojnický zámok je pre návštevníkov otvorený každý deň okrem pondelka (v mesiacoch jún – september otvorené denne). Okrem dennej prehliadky zámku majú návštevníci možnosť vidieť zámok v noci, občas len pri svetle sviečky alebo fakle. Zámok ponúka aj iné atrakcie: Valentínsky víkend na zámku, Medzinárodný festival duchov a strašidiel, Rozprávkový zámok alebo Rytierske dni. Počas vianočného obdobia je pripravená akcia Šľachtické Vianoce a Traja králi na zámku s vianočnou výzdobou a ukážkou stolovania a tradičných vianočných zvykov.

Bojnická zoo

expozícia vodného vtáctvaV areáli Bojnického zámku sa nachádza naša najstaršia zoologická záhrada, s viac ako 350 druhmi zvierat. Návštevníci môžu obdivovať 82 druhov cicavcov, 140 druhov vtákov, 90 druhov rýb, 44 druhov plazov a obojživelníkov a 17 druhov bezstavovcov. Zoologická záhrada je otvorená denne aj počas sviatkov. V zoo sa nachádza množstvo expozícií: detská zoo, expozície sov a dravcov, expozície kopytníkov, pavilón opícvodného vtáctva, náučný chodník karpatskej fauny, pavilón opíc, pavilón slonov, pavilón šeliem, pavilón vtákov a vivárium (vrátane expozície žiab).

Za svoju viac ako päťdesiatročnú históriu sa tu podarilo odchovať množstvo mláďat a zoo je zapojená do rôznych svetových ochranárskych projektov. Medzi najvýznamnejšie chované druhy zvierat patria napr. antilopa bongo, dikdik Kirkov, jeleň sika Dybowského, mačiak Rolowayov, orangutan bornejský, zebra Hartmannovej či slon africký. Zároveň ponúka možnosť adopcie vybraného zvieraťa za ročný príspevok na krmivo.

Kúpele Bojnice

Liečivé účinky vody v Bojniciach boli známe už od začiatku 12. storočia. Kúpele Bojnice sú zamerané na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva a nervových chorôb. Deväť prameňov (28 - 52°C), a viac ako 2 000 slnečných hodín ročne, vytvárajú ideálne podmienky pre liečebné procesy, regeneráciu a relax. K liečebným procedúram patria: balneoterapia, liečebná telesná výchova, reflexná liečba, teploliečba, elektroliečba, svetloliečba a kyslíková terapia. Okrem toho si hostia môžu dopriať fitness, soľnú jaskyňu, vodný aerobik, nordic walking, cvičenie s fitbalmi, whirpool či sauny a masáže.

liečebný dom Lysecrelax v kúpeľochnordic walking

Ubytovanie je zabezpečené v hlavných liečebných domoch Baník, Mier a Lysec, poskytujúcich aj stravovanie a procedúry. Ponuka pobytov je skutočne široká – týždenné a víkendové kúpeľné pobyty, redukčno-ozdravné pobyty, ambulantná liečba, kúpeľná liečba pacientov zdravotných poisťovní, komplexná balneoterapia s využitím termálnej vody a klasických procedúr a wellness.

Oveľa viac...

Bojnice svojim návštevníkom ponúkajú aj mnohé ďalšie zaujímavosti. Pre aktívnu dovolenku je ako stvorené kúpalisko Čajka, s troma bazénmi. Pozrieť si tiež môžete skupinu historického šermu Bojník a sokoliarov Aquila. Ak máte záujem o načerpanie nových vedomostí, okrem spomínaného múzea v zámku, sa v meste nachádza Mineralogické a banícke múzeum Jakuba Drevennáka a Múzeum praveku Slovenska – Prepoštská jaskyňa.

Spomedzi ďalších zaujímavostí mesta sa oplatí vidieť Kostol sv. Martina s barokovým interiérom, renesančné a barokové meštianske domy na námestí a Kaplnku sv. Jána Nepomuckého z 18. storočia. Súčasťou histórie Bojníc je aj folklórna „Bojnická kapela“.

Autor: K. Csongárová

Foto: Anita Bogdanovičová, Kúpele Bojnice, a.s.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Handlová: Pochod vďaky SNP
Publikované: 16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.

SR, Čičmany – nádherný kaštieľ s atraktívnym okolím
Publikované: 19.8.2018
Zažite atraktívnu dovolenku aj na konci leta. Prežiť ju môžete v barokovo-klasicistickom Kaštieli Čičmany z konca 18. storočia, ktorý len nedávno prešiel kompletnou rekonštrukciou a ponúka návštevníkom fantastické služby i úchvatné výlety do okolia.

Bojnice: Tajomný prízrak na zámku
Publikované: 29.2.2016
Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice prinesie milovníkom napätia a tajomných historických príbehov ďalší ročník návštevnícky atraktívneho Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel.

Trenčín: Vianoce pod hradom
Publikované: 7.12.2015
V meste Matúša Čáka - Trenčíne aj tento rok prebiehajú podujatia, ktoré navodia tú správnu predvianočnú atmosféru.

Bojnice: Vianoce na zámku 2015
Publikované: 30.11.2015
Priestory Bojnického zámku sa po roku opäť zaplnia vôňou ihličia vianočných stromčekov. Už tradične sa tak stane počas podujatia Vianoce na zámku, ktoré každoročne priláka do Bojníc množstvo domácich i zahraničných návštevníkov.

Prievidza: Kde šťastie a radosť sa rodí...
Publikované: 14.9.2014
Pozývame vás na autorskú výstavu fotografa Karola Kobellu, ktorá bude prebiehať od 18. septembra 2014 v priestoroch Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi.

Bojnice: Všetci na zámok!!!
Publikované: 17.9.2014
Bojnický zámok ako sídlo Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice je známy rôznymi netradičnými podujatiami, ktoré lákajú do Bojníc domácich i zahraničných turistov. Tohtoročnú jeseň ozvláštni zámok nové podujatie s názvom Všetci na zámok!!!

Bojnice: Rozprávkový zámok
Publikované: 1.6.2014
Zámok Bojnice vás pozýva na už tradičné podujatie – Rozprávkový zámok, ktoré sa bude tento rok niesť v znamení príbehov od Hansa Christiana Andersena.

SR, Malebná obec Čavoj – raj pre milovníkov vychádzok do prírody
Publikované: 4.7.2013
Obec Čavoj leží v lone krásnej prírody, a tak je ideálnym východiskovým bodom kratších vychádzok, ale tiež náročnejších turistických výstupov. Čo všetko obec ponúka, prečo stojí za to navštíviť ju a aké zaujímavé výlety do okolia sa tu dajú podniknúť? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, neváhajte a pustite sa do čítania dnešného článku.

Bojnice: Valentínsky víkend na zámku 2013
Publikované: 11.2.2013
Svet lásky, krásy a nádeje ožije aj tento rok na romantickom zámku v Bojniciach. Slovenské národné múzeum pozýva všetkých zaľúbených na Valentínsky víkend na zámku.

SR: Prievidza – mesto uprostred Hornonitrianskej kotliny
Publikované: 5.5.2011
Územie regiónu Horná Nitra je v podstate totožné s územím okresu Prievidza, do ktorého okrem okresného mesta patria ešte ďalšie tri mestečká. Prvým z nich sú Bojnice, preslávené svojím rozprávkovo krásnym zámkom, najstaršou ZOO na Slovensku a kúpeľmi. Ďalším mestom sú Nováky, v súčasnosti najvýznamnejšie priemyselné mesto regiónu a posledným Handlová, známa ťažbou hnedého uhlia.

Prievidza: konferencia o cestovnom ruchu
Publikované: 20.3.2011
Pod názvom „e-turizmus“ sa v utorok 22. marca uskutoční v Prievidzi v poradí už 11. konferencia o regionálnom cestovnom ruchu.

Koho meno nosíme
Publikované: 7.9.2010
Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice otvorilo výstavu o vplyve kresťanstva na náš každodenný život.

Bojnice deťom
Publikované: 28.7.2010
Bojnický zámok ročne privíta takmer 200 tisíc návštevníkov. Najviac ich priláka v lete, kedy okrem bežných prehliadok ponúka aj špeciálne prehliadky zámku pre deti.

Bojnice: Vianoce v znamení lásky, krásy a nádeje
Publikované: 8.12.2014
Bojnický zámok sa po roku opäť odieva do vianočného rúcha. Už začiatkom decembra sa múzeum premení na ihličím prevoňaný svet plný trblietavých svetiel a tajomnej atmosféry očakávaných prekvapení.

Bojnice: Valentínsky víkend na zámku
Publikované: 25.1.2015
Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice aj tento rok pripravilo pre svojich návštevníkov podujatie venované všetkým zaľúbeným, ktorí si chcú na Deň sv. Valentína pripomenúť svoju lásku.

SR, Horná Nitra – náučné chodníky a nielen prírodné zaujímavosti
Publikované: 24.9.2015
Svojrázny región Horná Nitra ponúka nespočetné množstvo atrakcií, miest a výletov do prírody. My vás dnes prevedieme turisticky atraktívnymi lokalitami, ktorých návštevu určite neoľutujete.

Horná Nitra: Schlaďte sa počas horúcich dní II.
Publikované: 9.8.2015
Aj dnes sa vydáme na návštevu Hornej Nitry a jej vodných atrakcií. Súčasne vás pozveme aj na turistiku a do dvoch zaujímavých stredoslovenských miest.

Horná Nitra: Schlaďte sa počas horúcich dní I.
Publikované: 7.8.2015
Horúce leto môžete príjemne stráviť pri vode v regióne Horná Nitra, ktorý ponúka termálne kúpaliská v Bojniciach a Chalmovej, plavecké bazény a plážové kúpalisko v Prievidzi, kúpalisko na Remate, vodnú nádrž Nitrianske Rudno a ďalšie vodné plochy vhodné na rekreáciu.

SR: Bojnický letný slnovrat
Publikované: 17.6.2015
V priebehu 19. a 20. júna 2015 sa v centre Bojníc uskutoční atraktívna prezentácia regiónu Hornej Nitry pod názvom Bojnický letný slnovrat.

Bojnice: Katastrofy ľudského tela
Publikované: 7.6.2015
Zoznámte sa s veľmi zvláštnymi ľuďmi, s osobami, ktorých postihnutie bolo prekliatím, ale aj darom! Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice vás pozýva na unikátnu výstavu ľudských anomálií pod názvom Katastrofy ľudského tela.

Bojnice: zámok bude patriť deťom
Publikované: 29.5.2015
Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí bude Bojnický zámok 1. júna patriť predovšetkým deťom. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice pripravilo pre najmladších návštevníkov zaujímavý program.

Bojnice: Medzinárodný festival duchov a strašidiel 2015
Publikované: 20.4.2015
Bojnický zámok už čoskoro ovládnu vydajachtivé, z dávnych čias prichádzajúce Mŕtve nevesty. Na XXII. Medzinárodnom festivale duchov a strašidiel sa chystá svadba, aká tu ešte nebola!

Bojnice: Veľkonočné prehliadky Bojnického zámku
Publikované: 29.3.2015
Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice pripravilo pri príležitosti sviatkov jari špeciálne veľkonočné prehliadky Bojnického zámku.

Bojnice: Expozícia mučiacich nástrojov
Publikované: 20.3.2015
Výstava pod názvom „Expozícia mučiacich nástrojov“ prináša dychberúci pohľad na útrpné právo a inkvizičné praktiky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:Kristián
dnes:
sobota 19.10.
18 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
19 °C