www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Považská Bystrica

Považská Bystrica

Publikované: 12.8.2010
Okresné mesto Považská Bystrica sa rozkladá na severozápadnom Slovenského medzi Trenčínom a Žilinou, pri rieke Váh.

Priaznivé klimatické podmienky malej kotliny obklopenej prstencom hôr, úrodná pôda nivy riečky Domanižanky aj výhodná poloha na dôležitej obchodnej ceste vedúcej pri toku Váhu sem prilákali človeka už v dávnych dobách. Stopy najstaršieho osídlenia predstavuje niekoľko úlomkov keramiky z doby kamennej, starých asi 4500 rokov. Pohled na město

Prvá písomná zmienka o Považskej Bystrici pochádza z roku 1316. Dejiny mesta sú úzko spojené s Bystrickým hradom. Najznámejšími majiteľmi Bystrického hradu boli lúpežní rytieri Ján a Rafael Podmanickí. Ďalšia známa písomná zmienka o Bystrici pochádza z roku 1330. V roku 1432 bola Považská Bystrica vydrancovaná a vypálená husitskými vojskami. Zhoreli všetky obecné listiny a obyvateľstvo zostalo bez právnych dokumentov. Na ich žiadosť obnovil kráľ Považskej Bystrici roku 1435 jej výsadné práva.

Považský hrad se zámkemOd roku 1716 sa tu zaznamenávali obecnej záležitosti. Zo záznamov sa môžeme dozvedieť napríklad o tom, že hlavou mesta bol richtár, právne záležitosti obstarával volený notár a majetok mesta mal pod svojou správou obecný hospodár. 19. storočie bolo pre mesto storočím pohrôm. Mestečko zažilo povodne, niekoľko požiarov a epidémie. Rozvoj spoločenského života zaznamenalo až po roku 1918. Vznikali tu najrôznejšie spolky, školy, menšie podniky. Veľkým prínosom bola muničná továreň firmy Roth. Vďaka novému závodu vznikli nové pracovné príležitosti, začalo sa s výstavbou bytov, kultúrnych, sociálnych a športových zariadeFarní kostelní. Od roku 1948 je Považská Bystrica okresným mestom. Úplná prestavba mesta sa uskutočnila v 70. a 80. rokoch a úplne ho pozmenila. Postavili sa tu nové sídliská, pribudli tu rôzne hoteli a reštauračné zariadenia, zrekonštruovali sa mestské komunikácie a parkoviská. Medzi významné kultúrno-historické pamiatky mesta patrí zámok s dvoma nárožnými vežami, vybudovaný pod považskobystrickým hradom a renesančný zámok v obci Orlové. Na kopci nad mestom nájdeme kaplnku sv. Heleny z roku 1728.

 

Text: Denisa Arvajová, povazska-bystrica.sk

Foto: wikipedia.com - Celbos, marzo2k, Pudelek

Preklad: O. Kubáčková

 

 

 

 

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ocenená estakáda nad Považskou Bystricou
Publikované: 28.11.2010
Motoristi, ktorí prechádzajú cez západné Slovensko, už od mája využívajú pozoruhodnú stavbu diaľničnej estakády nad mestom Považská Bystrica. Nevšedný projekt získal hlavnú cenu (spolu s komplexom Eurovea v Bratislave) a niekoľko ďalších ocenení v prestížnej súťaži Stavba roka 2010.

SR: Vršatské bradlá – strážcovia Stredného Považia
Publikované: 2.8.2012
Vršatské bradlá, ktoré sú súčasťou pohoria Biele Karpaty, patria k turisticky veľmi príťažlivým lokalitám. V prevažnej miere sú tvorene masívnymi zrnitými vápencami, ktoré sú bohaté nielen na fosílnu faunu, ale ponúkajú aj prekrásny pohľad na krajinu Stredného Považia.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
18.2.2020
Českobudějovické výstavisko hostí od 20. do 22. februára desiatky českých a moravských pivovarov aj minipivovarov. V poradí už 30. ročník pivného festivalu ale ponúkne aj fľaškové pivá, napríklad zo Švajčiarska.
17.2.2020
Počas 22. a 23. februára sa na zámku Schloss Hof môžete tešiť na veselý fašiangový program plný zábavy, hier i napätia. Najmenších návštevníkov nepochybne očarí maľovanie na tvár, kreatívne dielničky či workshop pečenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 19. 2. 2020
sviatok:Vlasta
dnes:
streda 19.2.
6 °C
zajtra:
štvrtok 20.2.
3 °C