www.infoglobe.sk » Ochrana prírody a riek

Ochrana prírody a riek

Publikované: 12.7.2007
Ochrana prírody je celosvetový problém. Priehrady áno či nie? Zásahy do riečnych korýt? V minulosti aj u nás boli mnohé toky „narovnané“, čím rieka prišla o svoj prirodzený pôvab a odtok vody sa zrýchlil. Pre vodáka to má význam v tom, že voda v takom toku vydrží len po krátku dobu a počet dní, kedy je rieka splavná, je nižší.

Odstránenie lesov z povodí, hlavne pramenných oblastí, znamená v podstate to isté. Príkladom sú napríklad rýchle odtoky z Jizerských hôr, kde predtým lesy vodu držali podstatne dlhšie. Ale asi nie je účel teraz rozoberať, čo a kde sa urobilo. Na jednej strane je ochrana riek na mieste, ak je však prehnaná, bude niekde chyba. Žiaľ, aj „vodáci“ na tom môžu mať určitý podiel. Všimnime si úvodzoviek pri slove vodáci. Systém ochrany prírody u nás vytvoril systém chránených krajinných oblastí, prírodných parkov, maloplošných rezervácií a národných parkov. Malé rezervácie väčšinou nie sú v rozpore so záujmami vodákov. Ak je taká rezervácia na brehu vodného toku, väčšina vodákov si toho ani nepovšimne a na breh nevstupuje, pretože túžia plávať ďalej. V CHKO či PP sú síce určité obmedzenia, no väčšinou je vodácka aktivita natoľko spojená s potrebami prírody, že nie sú väčšie problémy. Žiaľ, v NP zakázal zákon o ochrane prírody pádlovanie úplne až na udelené výnimky. Z toho vyplynulo postupom času nasledujúce: v NP Českosaské Švýcarsko je totálny zákaz plavby. Nie je možné splavovať Hřenskú Kamenicu od sútoku s Chřibskou Kamenicou až po Hřensko. Ak sa chcete zviezť po Hřenskej Kamenici, potom jedine s komerčnými pramicami na dolnom toku. Táto hromadná plavba prírode zrejme nevadí. Rovnaká je situácia v NP Podyjí. Rieka Dyje na území NP sa nemôže splavovať. V NP Šumava je možné splaviť len horný tok Vltavy od Borovej Lady, respektíve Lenory do vzdutia Lipenskej nádrže. Väčšinou tam plavbu obmedzuje vodný stav (minimum), obdobie plavby (jar či leto) a denná doba (zákaz plavby v noci). Bližšie informácie určite nájdete na webových stránkach vodáckych serverov a NP Šumava. Druhá rieka, kde je možné pádlovať, je Otava od Čeňkovej Píly k Rejštejnu, kde je možné splavovať od marca do októbra v dennej dobe. Uveďme si to v krátkej tabuľke:

Vodný tok                    úsek                 povolené obdobie splavovania                  denná doba

Otava              Čenkova Pila – Rejštejn           15. 3. – 31. 10.                       8,00–19,00

Vltava              Borová Lada – Polka              15. 3. – 31. 5.                         8,00–18,00

                        Lenora – Soumarský most       1. 5. – 31. 10.                       8,00–19,00

                        Soum. most – Pěkná                1. 5. – 31. 10.                        8,00–19,00

                        Pěkná – Nová Pec                  1. 5. – 14. 6.                           8,00–19,00

                                                                       15. 6. – 15. 8.                         8,00–20,00

                                                                       15. 8. – 31. 10.                       8,00–19,00

Povšimnime si, že úsek Polka – Lenora tu nie je uvedený, neleží totiž na území NP Šumava.

V budúcnosti sa však aj tu môže situácia zlepšiť a vodáci sa možno vrátia aj na ostatné krásne šumavské rieky. Krkonošský Národný park je na tom podobne, nakoniec obmedzenie, ktoré je dané skutočne rozumne vodným stavom a dennou dobou, nebráni v plavbe. Vodák po suchej rieke a v noci väčšinou nepôjde. Bližšie informácie vždy nájdete na Správach príslušných NP. Na druhej strane si musíme priznať, že príroda to má s človekom veľmi ťažké. Vplyv turistiky môže byť negatívny v preťaženosti miesta, regiónu, oblasti. Konanie niektorých plávajúcich jedincov nie je vždy k prírode korektné. Chovajme sa preto podľa známeho skautského, trampského (nezáleží, od koho to je) „Ten, čo príde po mne, by nemal poznať, že som tu bol“. Ak zlikvidujem žihľavu na brehu, aby som sa na nej dostal, nevadí. Ak však vystúpim na breh jarnej rieky, kde lúka posiata bleduľami, je to určite škoda a skutočný vodák to nikdy ani neurobí. Nie je dobré, ak si zafixujeme, že ochrana prírody sa rovná zákaz. Ale uveďme si ešte jeden zákaz, ktorý súvisí s inými zákonmi. Ak je na rieke vodné dielo, vybudované ako zdroj pitnej vody, väčšinou na ňom platí zákaz pádlovania. Aj tieto miesta sú označené a neporušujme tieto zákazy.



Diskusia k článku (0)


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 4. 2024
sviatok:Vojtech
dnes:
utorok 23.4.
5 °C
zajtra:
streda 24.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X