www.infoglobe.sk » SR, Orava – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry

SR, Orava – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry

Publikované: 7.10.2020
Po 40-tich rokoch ožíva ľudová piesňová a hudobná kultúra svojrázneho severoslovenského regiónu, a to v podobe doplneného nového vydania legendárneho albumu Orava, ktorá sa bude snažiť priniesť súčasným i budúcim generáciám unikátne dedičstvo.

ORAVA - Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry

Exkluzívne nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry bude vydané vo formáte knižky, obsahujúcej aj originálne remastrované nahrávky na 2-CD a 80-stranový booklet s fotkami, textami autorov, ako aj s informáciami o účinkujúcich a oravských obciach. Zároveň s vydaním bude zverejnený kompletný notový materiál v pôvodnom ručnom zápise Svetozára Stračinu.

kompletný notový materiál v pôvodnom ručnom zápise Svetozára Stračinu

ORAVA - Panorama lidové písňové a hudební kultury (původní vydání)

Na skok do histórie
Niekedy uprostred leta 1976 oslovil vynikajúceho muzikanta a redaktora Slovenského rozhlasu Juraja Dubovca dnes už žiaľ nebohý Viliam Ján Gruska. Táto výnimočná osobnosť slovenskej kultúry mu ponúkla, aby s ním strávil týždeň na Orave. Dôvodom bol vtedajší prevládajúci názor v odbornej verejnosti, ktorý tvrdil, že prejavy tradičnej ľudovej kultúry sú na Orave v tomto smere už „mŕtve“. Tvrdilo sa, že v oravských obciach a rodinách sa už dávno nespieva, nehrá a netancuje! Gruska bol však presvedčený o opaku a pokračoval v úsilí o znovuobjavenie folklórnej Oravy.

Viliam Ján Gruska (vľavo), Svetozár Stračina (vpravo)
Jeho nevyčerpateľná snaha stvorila v roku 1978 dodnes originálnu korunu pocte svojmu rodnému kraju aj v kontexte európskeho diania v podobe dvojalbumu Orava, ktorý sa stal doslova legendou. Legendou, ktorou nám Viliam Gruska ukázal dovtedy nepoznané cesty a potom nás po nich doviedol aj k ďalším Panorámam.

Edice - Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry
Po Orave nasledovali albumy Podpoľanie, Liptov, Pohronie, Kysuce a Terchovská dolina či Gemer a Malohont. K realizácii celej série sa pridal aj hudobný skladateľ Svetozár Stračina a ďalší spolupracovníci. Vďaka nim tak vznikol jeden z najvýznamnejších projektov svojej doby, zameraný na zaznamenanie a sprístupnenie ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry jednotlivých regiónov stredného Slovenska prostredníctvom verejnosti prístupnej formy, zvukových nosičov.

ORAVA - Panorama ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry
Legenda ožíva
Ako to už býva, aj tento významný počin upadol do zabudnutia, no vďaka mnohým milovníkom ľudovej kultúry aj z radu širokej verejnosti opäť ožije! S veľkou úctou a pokorou k tvorcom a interpretom sa po vyše ročnej príprave všetkých podkladov vrátane spracovania originálnych pôvodných fotografií z archívu Viliama Jána Grusku, ktoré boli graficky upravené a kolorované, pripravilo nové vydanie. V umeleckom diele boli opravené chyby v menách a textoch a pôvodná nahrávka prešla citlivým remasteringom, aby nestratila charakter originálu. 

ORAVA - Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry

Tvorcovia nového vydania absolvovali desiatky rozhovorov a konzultácií s odborníkmi i nadšencami tradičnej slovenskej kultúry a dokonca aj s pôvodnými interpretmi a tvorcami. Celé mesiace dolaďovali grafické spracovanie a formu publikácie i samotnej výroby CD, bookletu a obalu.

ORAVA - Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry

Nové vydanie albumu ORAVA je súčasťou pocty a poďakovania Viliamovi Jánovi Gruskovi, Svetozárovi Stračinovi, ako aj všetkým spevákom, hudobníkom, inštrumentalistom a ostatným tvorcom, ktorí sa na albume podieľali. Predpokladané vydanie je naplánované na október 2020.

ORAVA - Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry

Viac informácií (objednávky) o publikácii ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry, kde sa predstaví 180 účinkujúcich, 33 sólistov spevákov a inštrumentalistov, 28 hudobníkov, 5 sláčikových hudieb a 16 speváckych skupín nájdete TU.

ORAVA - Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúryPozor súťaž!

Legendárne vydanie v „novo šate“ môžete aj vyhrať, a to buď prostredníctvom našej prebiehajúcej fotosúťaže TU alebo pokiaľ nám do 26. októbra 2020 napíšete aspoň tri oravské obce, z ktorých pochádzajú účinkujúci, budete zaradení do žrebovania. Odpovede zasielajte na 4gsyQOQa9~Bq2~6_Tlx. Meno výhercu zverejníme na našich sociálnych sieťach.

 

 

GPS: 49°19'27.6"N 19°20'54.8"E (Hruštín)

Zdroj a foto: panoramaludovejkultury.sk

Textová úprava: redakcia  Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO
Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikované: 25.4.2013
V dnešnom článku vás zavedieme do malebnej oravskej obce Hruštín, ktorá v sebe skrýva jedinečnú architektúru, zaujímavé nárečie, množstvo športových atrakcií a v neposlednom rade krásnu okolitú prírodu oblasti Stredných Beskýd.

SR, Orava – sedlo Príslop, vajcovka a krásne lúky
Publikované: 23.8.2017
Jedného slnečného dňa sme sa rozhodli, že letných horúčav máme už dosť, zbalili sme si pár vecí a vybrali sme sa z Bratislavy na sever krajiny, konkrétne na Oravu. Keďže sme neoplývali bohvie akou kondíciou a zároveň sme nechceli stretávať húfy turistov, vybrali sme sa do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na najvyšší vrch
Publikované: 12.10.2016
Jesenné obdobie je najfarebnejším obdobím roka a zároveň aj turisticky tým najvhodnejším. Treba síce rátať so skorým stmievaním, ale na druhej strane dotyky slnka už nie sú také horúce. Preto sme sa rozhodli absolvovať výlet do hôr.

SR, Orava – obec Hruštín: lyžovačka na Vasiľovskej holi
Publikované: 29.1.2015
Malebnú oravskú dedinu Hruštín, ktorá sa nachádza v pomyselnom strede medzi Námestovom a Dolným Kubínom, určite netreba našim verným čitateľom predstavovať.

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodisko P.O. Hviezdoslava
Publikované: 1.10.2017
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili a zároveň spoznávali malebnú obec Leštiny, ktorá sa hrdí pamiatkou zapísanou v svetovom dedičstve UNESCO, sa dnes presunieme len o necelý kilometer ďalej do oravskej dedinky Vyšný Kubín.

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova dedinka
Publikované: 11.10.2017
Našu púť po Orave zakončíme v obci Jasenová, ktorá leží v malej kotlinke, kúsok od Vyšného Kubína. Okrem domovej zástavby ponúka pohľad do histórie, a to prostredníctvom unikátnych pamiatok, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.

SR, Oravská Lesná – horská cyklistika po okolí I.
Publikované: 9.10.2014
Rázovitý región Orava, ktorý patrí k najkrajším, no zároveň aj najdrsnejším kútom Slovenska, sme v minulosti navštívili už mnohokrát. Tentoraz sme sa však jeho krásy a zákutia nevybrali obdivovať pešky, tak ako sme zvyknutí, ale osedlali sme dvojkolesové tátoše a otestovali si kondičku počas náročnejšej, no zároveň prekrásnej cyklotúry.

SR, Oravská Lesná – pôvabná obec uprostred hôr
Publikované: 4.9.2014
Uprostred leta sa nám podarilo na pár dní zavítať do najmladšej oravskej obce – do Oravskej Lesnej, ktorá leží v obklopení malebnej prírody Slovenských Beskýd a Oravskej Magury.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Orava – Ski Zábava Hruštín
Neveľké lyžiarske stredisko Ski Zábava Hruštín, ktoré sa rozprestiera na severnej strane Oravskej...

SR, Orava – pozoruhodné mestečko Trstená
V nasledujúcej fotogalérií vás zavedieme do obce Trstená, ktorá sa nachádza v hornej časti Oravsk...

SR, Orava – malebné dedinky
Navštívte spolu s nami tri oravské dedinky rozprestierajúce sa pod úbočím Chočských vrchov, ktoré...

SR, Orava – cesta na najvyšší vrchol
V dnešnej fotogalérii vás zavedieme na najvyšší vrchol Oravskej Magury – Minčol (1 394 m n. m.). ...

SR, Orava – Kráľovná regiónu
Majestátna Babia hora je právom nazývaná „Kráľovnou Oravy“. Leží na slovensko – poľskej štátnej h...

SR, Oravská Magura – zimná prechádzka
Pri našich potulkách Slovenskom sme sa zastavili aj na Orave. Pri pohľade na krásne zasnežené sva...

SR, Oravská Lesná – malebná obec v lone prírody
V obklopení malebnej prírody Slovenských Beskýd a Oravskej Magury sa rozprestiera jedna z najrozs...

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadom
V poradí už druhý ročník súťaže podomácky vyrobených traktorov a Off Road áut sa uskutočnil prvú ...

SR: Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci je situované v nádhernom horskom prostredí pohoria Západné Tatry...


Súvisiace video

SR, Zuberec – pohľad do histórie oravskej dediny
Poďte sa spolu s nami pozrieť do rozsiahleho skanzenu Múzea oravskej dediny, ktorý sa náchadza v ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 20. 1. 2021
sviatok:Dalibor
dnes:
streda 20.1.
3 °C
zajtra:
štvrtok 21.1.
6 °C