www.infoglobe.sk » Kategórie lezenia

Kategórie lezenia

Publikované: 20.10.2013
Poďme si najskôr ujasniť, akú má súvislosť lezenie a horolezectvo. Horolezci začali, mimo expedičného lezenia vo veľhorách, zdolávať veľmi krátke a extrémne náročné cesty. Horolezectvo bolo teda skôr a prešlo v priebehu svojho vývoja niekoľkými etapami. Lezenie a horolezectvo teda vznikli z jednej disciplíny. V súčasnosti sa nám ponúka paleta mnohých športových disciplín.

Rozdiel medzi horolezectvom a lezením spočíva v teréne, kde sa horolezec, či lezec pohybuje. Horolezec je človek, ktorý sa vydal do hôr, teda pohybuje sa v hornatom teréne, ktorý je potrebné veľmi dobre poznať, nakoľko skrýva mnoho nástrah. Pre horolezectvo sú charakteristické dlhšie nástupy, „viacdiaľkové“ lezenie, objektívne nebezpečenstvo (počasie, ktoré sa veľmi rýchlo mení, padanie kameňov alebo ich uvoľňovanie). Preto je dôležitá dobrá orientácia, schopnosť budovania táborov a práca s istiacimi pomôckami. Pre horolezectvo je teda dôležité mať viac vedomostí a schopností a určite je každá predošlá skúsenosť  veľkou výhodou. Je taktiež náročnejšie na vybavenie.

lezenie

Lezec je človek, ktorý zdoláva prekážky na umelej budove alebo prírodnej stene (skale), teda kratšie a obťažnejšie  steny. Nástup je priamo na stenu.

Podľa prístupu lezca môžeme lezecké disciplíny  rozdeliť na dva základné typy:

Športové lezenie: Pre lezca je najdôležitejšia fyzická zdatnosť, psychické problémy sú až na ďalšom mieste, nakoľko sa väčšinou jedná o lezenie po už dopredu zaistených cestách, či už nitmi alebo borhákmi. Vzdialenosť medzi týmito bodmi  je od 1 m do 4 m – v prípade pádu sa teda nejedná o žiadne dlhé lety, preto sa lezec môže sústrediť na zdolanie čo najťažšej steny, pritom bez strachu z veľkého pádu.  Tento spôsob je veľmi obľúbený, nakoľko ho môže vyskúšať každý začiatočník aj menej psychicky odolní jedinci.

lezenie

Tradičné lezenie je spôsob  vychádzajúci z pôvodného lezenia na pieskovcových skalách, kde istiace body sú od seba omnoho ďalej než u súčasného športového lezenia, preto je dôležité  hľadať dobré miesta na postupové istenie a zakladanie skoby. Okrem fyzickej zdatnosti, ktorá je pri tomto spôsobe taktiež dôležitá , je potrebné dokonale zvládať techniku a svoju psychiku. Lezú sa teda cesty nižšej obťažnosti než u športového lezenia a sú veľmi obľúbené pre skúseného lezca, ktorý má rád adrenalín a vie dobre zachádzať s lezeckým materiálom.

Lezecké športy majú svoje súťažné a nesúťažné oblasti. Súťažné lezenie sa odohráva prevažne na umelých stenách, nakoľko cesty sú vytvorené priamo na tento účel a lezci danú cestu nikdy predtým nemohli vidieť (a už vôbec liezť) – je to veľmi objektívne, čo je pre súťaž nutnosťou.

lezenie

Súťaží sa v troch kategóriách: lezenie na obťažnosť, lezenie na rýchlosť a súťaž v boulderingu. 

Lezenie  na obťažnosť – cieľom pretekára je vyliezť na neznámej ceste čo najvyššie. Lezeckú cestu si pretekár prehliadne až pred každým lezeckým kolom.

Lezenie na rýchlosť – cieľom pretekára je vyliezť cestu za čo najkratší čas, rádovo v niekoľkých sekundách.

Súťaž v boulderingu (boulder = balvan) – cieľom pretekára je zdolať určitý počet boulderových problémov  na čo najmenší počet pokusov. Jedná sa o veľmi krátku cestu, nízko nad zemou.  

lezenie

Text/foto: Martina Brožková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lezenie: Arménsko - atraktívne lezecké oblasti
Publikované: 16.2.2014
Zakaukazské Arménsko je hornatá krajina. O najvyšších horách Arménska sme sa už dozvedeli v predchádzajúcom príspevku, ale úlohou tohto článku je priblíženie možností lezenia na lane. Ja sama som v Arménsku iba cestovala a neliezla, avšak krásne skaly sme tam stretávali každým dňom.

Lezenie: Divoká Šárka
Publikované: 15.12.2013
Neviete kam v Prahe vyraziť do prírody? Je tu jasný tip na zrelaxovanie, odpútanie sa od mestského zhonu a pretiahnutie svalov potrebných na lezenie. Týmto tipom je prírodná rezervácia Divoká Šárka.

ČR: História pieskovcového skalného lezenia
Publikované: 1.12.2013
Lezenie na pieskovcových skalách a vežiach má v Čechách veľkú tradíciu a vysokú úroveň. Pieskovec je materiál, po ktorom sa lezie u nás aj inde vo svete. S Českou republikou je však historicky späté. Tzv. kolískou lezenia po pieskovcových skalách je sever Českej republiky - Českosaské Švajčiarsko a jeho týčiace sa veže Labských pieskovcov a lezecké oblasti v Českom raji.

Lezenie: nesúťažná kategória
Publikované: 17.11.2013
V tomto článku vám prinášame informácie o niektorých ďalších kategóriách nesúťažného lezenia.

Lezenie: história horolezectva
Publikované: 12.1.2014
História rôznych lezeckých a horolezeckých techník siaha tak ďaleko do minulosti, ako prvé činnosti človeka v horách. Prvé cesty do hôr však neboli z dôvodu športového vyžitia a za záľubou. Do hôr sa začalo chodiť hlavne z dôvodu obživy.

Lezenie: Moravský kras
Publikované: 5.1.2014
Moravský kras je jednou z najvýznamnejších lezeckých oblastí Českej republiky, kde sa spoluvytvárala história ako klasického, tak aj moderného športového lezenia v Čechách.

Lezenie: osobná vyrovnanosť
Publikované: 12.11.2011
Na skalách neďaleko Kutnej Hory sa skupinka mladých lezcov radí akou cestou sa najlepšie dostať hore, kde sa chytiť, kam stúpiť. Na sebe ale aj všade naokolo majú všetko, čo potrebujú – kvalitné a dokonalé vybavenie, termosku s čajom, energetické tyčinky a v hlave množstvo teórie z načítaných kníh.

Lezenie: začiatočnícke chyby
Publikované: 19.11.2011
Ku každému začiatku chyby patria, ale na druhej strane sa hovorí, že chybami sa človek učí. V začiatkoch proste urobí chybu každý, ale k dokonalosti sa prepracuje len ten, kto sa svojmu záujmu venuje na sto percent. V špirále učenia stúpa nahor a zase klesá dole, zažíva radosti z úspechu, ale tiež smútok alebo dokonca naštvanie, keď mu niečo nejde.

Lezenie ako bezpečná zábava
Publikované: 24.9.2011
Športové lezenie je v porovnaní s inými športovými aktivitami relatívne bezpečné. Horolezectvo už nemá tak priaznivú bilanciu. Pomníčky tých, čo v horách nechali svoj život, sú toho jasný dôkaz.

Lezenie - o krok ďalej a o stup vyššie
Publikované: 26.11.2011
Lezenie sa môže stať niekomu vášňou, inému príjemným spestrením jednej etapy života a ďalšiemu napríklad len prostriedkom na to, aby ho neprevalcovala lenivosť, ktorá sa má zvlášť v dňoch k svetu apatických, tendenciu rozpínať. Na videu si pozriete medzinárodné preteky Ice climbing, Nemecko.

Lezenie ako koníček z donútenia
Publikované: 29.10.2011
Prečo jazdiť na hory, kde je zima, keď „zablbnúť na lyžiach“ sa dá aj v obývačke? Takto "virtuálne" bohužiaľ premýšľa nemalé percento českých detí, mládeže, ale aj ich rodičov, pre ktorých je počítačová forma zábavy dieťaťa vlastne veľmi pohodlná a nakoniec aj lacná.

Milostné lezenie - tmel alebo záhuba vzťahu?
Publikované: 5.11.2011
Inštruktor Kamil Korejs odpovedal na túto otázku profesionálne, ale hlavne šalamúnsky: „Moje skúsenosti s lezením partnerov sú pestré. Záleží tiež na tom, o koľko je partnerka ľahšia,“ vysvetľuje a zámerne sa vyhýba odpovedi, ako by nová spoločná záľuba mohla zamávať ich vzťahom a znovu obracia reč na profesionálnu stránku veci.

Lezenie: Štramberk - starý vápencový lom
Publikované: 6.10.2013
Ak sa za lezením vydáte do Moravskosliezskeho kraja, za zastavenie určite stojí starý vápencový lom v Štramberku. Tento starý lom je súkromný pozemok, ktorý je oplotený a monitorovaný.

Lezenie ako novinka v našom živote - VIDEO
Publikované: 17.9.2011
Lezenie – šport, ktorý zažíva obrovský "boom". Od ľudí túžiacich po adrenalíne, prekonávaní samých seba a splynutí s prírodou, ktorým sa lezenie stalo súčasťou života, sa postupne presunul do miest k tým, pre ktorých lezenie zostáva predovšetkým zábavou. S lezením môže začať prakticky každý.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
7 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X