www.infoglobe.sk » ZOO Bratislava - exotická divočina uprostred veľkomesta

ZOO Bratislava - exotická divočina uprostred veľkomesta

Publikované: 5.7.2012
Aj v hlavnom meste Slovenska, neďaleko jednej z najrušnejších križovatiek - Patrónky, sa rozprestiera obrovská plocha zelene, ktorá sa stala domovom pre mnohé, často krát exotické či ohrozené druhy zvierat – ZOO Bratislava.

Jej história siaha až do roku 1948, kedy sa rozbehli prvé rokovania a oficiálne úvahy o jej vzniku. Základná otázka, ktorú bolo treba vyriešiť, sa týkala jej umiestnenia. Do úvahy prichádzali lokality v okolí Železnej studničky, či areál pri PKO, no nakoniec sa ako najvhodnejšia alternatíva na vybudovanie ZOO ukázala plocha v Mlynskej doline. So samotnou výstavbou sa začalo v roku 1959 a na slávnostné otvorenie nebolo treba dlho čakať.  Prví návštevníci prešli bránou bratislavskej ZOO už o rok neskôr, presne 9. mája 1960. Prvé chovateľské úspechy sa dostavili už čoskoro. Patrili sem napríklad umelé odchovy paviánov či antilop. Zoologická záhrada sa neustále rozrastala. Postupne sa dopĺňali mnohé ďalšie vzácne druhy zvierat.

ZOO Bratislava

Tvrdé rany pre ZOO

Kvôli neustálej výstavbe a rozširovaniu, či dobudovávaniu infraštruktúry v Bratislave, postihla aj bratislavskú zoologickú záhradu tvrdá rana osudu. Medzi rokmi 1981 až 1985 došlo k úplnej likvidácii neuveriteľných dvoch tretín zoologickej záhrady, pričom zanikla aj tá časť, ktorá bola pre jej návštevníkov, vzhľadom na zvieratká, ktoré v nej mohli vidieť, najzaujímavejšia. Začalo sa veľké premiestňovanie zvierat a už tu bola ďalšia tvrdá rana v podobe rozhodnutia o výstavbe diaľnice, ktorá sa začala budovať v roku 2003. Tá síce silno ovplyvnila bežný život v ZOO, no našťastie nezastavila jej dobre naštartovaný rozvoj. Na krátke obdobie, počas budovania cestného tunelu Sitina, bola zoologická záhrada pre verejnosť dokonca uzavretá. Netrvalo to však dlho a nový vchod a priľahlé parkovisko začali využívať zvedaví návštevníci. Pribudli tiež protihlukové bariéry, ktoré nenásilne oddeľujú zvieratá od hlučnej cesty. A musím uznať, že naozaj veľmi kvalitne.

ZOO Bratislava

ZOO dnes          

Dnes sa ZOO Bratislava rozprestiera na úctyhodnej ploche 96 ha, z čoho 35 ha tvorí jej expozičná časť. Preto, pokiaľ sa sem vyberiete zo svojimi ratolesťami, buďte pripravení, že tu strávite naozaj celý deň. Ceny vstupného síce nie sú najnižšie, no napriek tomu vám návštevu ZOO Bratislava vrelo odporúčam. Raz do roka vám jej návšteva peňaženku určite nezruinuje. Ak si so sebou pripravíte vlastné občerstvenie, určite si nájdete príjemné posedenie niekde v tieni, kde si ho budete môcť v pokoji vychutnať. Pokiaľ uprednostňujete skôr bufetovú stravu, tak tu na vás v období od apríla do októbra čakajú štyri kvalitne zásobené bufety. Zoologická záhrada je však verejnosti otvorená celoročne, tak neváhajte navštíviť zvieratká aj počas chladnejších mesiacov. Mnohé z nich vás prekvapia zmenou svojej srsti, peria , či iným sfarbením.  Pre najmenších sú tu aj dve detské ihriská, či naozaj zaujímavý detský bager, na ktorý sa počas našej návštevy dokonca čakalo v rade. Počas hlavnej sezóny sa môžu detičky povoziť na poníkoch. Určite to bude pre ne veľký zážitok.

atrakcie pre deti v ZOO Bratislavadetské ihrisko v ZOO Bratislavadetský bager v ZOO Bratislava

Aké zvieratá tu žijú?

vstup do DinoParku, ktorý je súčasťou ZOO BratislavaV ZOO Bratislava môžete obdivovať až 147 druhov zvierat, pričom tu žije vyše 600 jedincov. K najobľúbenejším expozíciám pre návštevníkov rozhodne patria pavilón šeliem a pavilón primátov, v ktorom môžete obdivovať šimpanzy učenlivé či orangutany sumatrianske. Nemenej zaujímavé je aj terárium či exotárium, no mňa osobne jednoznačne najviac nadchol výbeh nosorožcov. Veľkú pozornosť púta aj unikátna expozícia druhohorných plazov  s názvom DinoPark, ktorej súčasťou je aj detské paleontologické ihrisko či zaujímavé 3D kino. Musím priznať, že zoologickú záhradu v Bratislave som navštívila po naozaj dlhej dobe a bola som viac ako milo prekvapená. Pomerne veľké výbehy pre zvieratá, pekne upravený areál, kvalitné stravovacie služby, čisté sociálne zariadenia a naozaj obrovské množstvo zvierat vo mne zanechali len pozitívne pocity. Preto by som jej návštevu rada odporučila nielen rodinám s deťmi, ale tiež zaľúbeným dvojiciam či partiám kamarátov, ktorí tu určite strávia pekný deň v obklopení krásnej prírody, a to ani nemusia vytiahnuť päty z mesta.

 ZOO Bratislava

Pavilón Primátov v ZOO BratislavaZOO Bratislava

Pokiaľ sa aj vy rozhodnete navštíviť ZOO Bratislava, tak otváracie hodiny nájdete TU a ceny vstupeniek zas TU.

 

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Bratislava - malé veľké mesto - VIDEO
Publikované: 12.1.2016
Hlavné mesto Slovenska vidí väčšina ľudí len z okna vlaku, autobusu alebo auta pri ceste medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Bola by ale veľká škoda sa aspoň na chvíľku v takmer polmiliónovej metropole na brehoch Dunaja nezastaviť. Bratislava sa zmenila, jej povesť niekdajšieho nudného mesta už dávno neplatí. Pomaly, ale isto sa darí napraviť to, čo na pamiatkach napáchali komunisti. S novou generáciou sa do Bratislavy vracia život.

SR, Bratislava: Horský park - prírodná oáza pokoja uprostred mesta  
Publikované: 8.1.2015
Už vás nebaví spoznávanie historických a kultúrnych pamiatok, či bezcieľne túlanie sa po bratislavských zákutiach, ktoré neraz ukrývajú očarujúce miesta s neopakovateľnou atmosférou? Máte dosť mestského smogu a radi by ste aspoň na chvíľku vybehli niekam do prírody? Máme pre vás skvelý tip! Poďte sa spolu s nami pomotkať po Horskom parku, ktorý sa nachádza takmer v geografickom strede Bratislavy!

SR, Bratislava – kostol Panny Márie Snežnej
Publikované: 1.1.2015
Len nedávno sme zavítali do pokojnej časti Bratislavy, ktorá síce leží len na skok od historického jadra mesta, no rozhodne nepatrí k turisticky hojne navštevovaným. Bratislavčania však na túto lokalitu nedajú dopustiť. Dnes sa po Hlbokej ceste vyberieme ďalej. Navštívime kostol Panny Márie Snežnej, ktorý je situovaný hneď nad Lurdskou jaskyňou.

SR, Bratislava – Hlboká cesta: Lurdská jaskyňa
Publikované: 11.12.2014
Bratislava - hlavné mesto Slovenska, ktorého najznámejšie turistické atrakcie, ako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s povestným ufom či mnohé ďalšie kultúrne a historické pamiatky sú notoricky známe azda všetkým Slovákom bez toho, aby Bratislavu vôbec museli niekedy navštíviť.

SR: Bratislava - Prírodné zákutia a zaujímavosti Petržalky
Publikované: 8.8.2013
Petržalka je najväčšou a najhustejšie obývanou mestskou časťou Bratislavy, zároveň je najväčším sídliskom v strednej Európe. Mnohí ju často v minulosti označovali prívlastkom “betónová džungľa“. V súčasnosti sa však táto mestská časť môže pýšiť nielen bohatou zeleňou, ale i viacerými zaujímavými prírodnými zákutiami rozprestierajúcimi sa priamo medzi zástavbou, ale i v jej blízkom okolí.

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhliadka na jeho vrchole
Publikované: 25.7.2013
Jedinečný most SNP s neprehliadnuteľnou stavbou pripomínajúcou ufo na vrchole pylónu jednoznačne patrí k najznámejším a najfotografovanejším dominantám Bratislavy. Dnes už akosi prirodzene patrí k tvári hlavného mesta, no vždy to tak nebolo.

SR: Nová kniha od Gabriely Revickej - Ukážem Ti Slovensko II.
Publikované: 9.5.2013
Cestovateľský informačný portál Infoglobe by vám dnes rád predstavil novú dvojjazyčnú knižnú publikáciu od Gabriely Revickej s názvom Ukážem Ti Slovensko II. alebo tiež I will show you Slovakia, ktorú máte možnosť vyhrať aj v práve prebiehajúcej fotosúťaži.

SR: Bratislava pre všetkých 2013
Publikované: 15.4.2013
Aj tento rok sa uskutoční deň otvorených dverí samosprávy hlavného mesta Slovenskej republiky. Mnohé mestské organizácie si pripravili bohatý program pre rodiny s deťmi, ako aj pre zahraničných návštevníkov.

SR: Devínska Kobyla – múzeum pod holým nebom
Publikované: 19.7.2012
Medzi Devínom, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou sa nachádza unikátna národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla. Čím sa odlišuje táto rezervácia od iných, prečo je svetoznáma a ako ju najlepšie turisticky spoznať? Toto všetko si povieme v nasledujúcich riadkoch.

SR: Bratislava – únik do prírody
Publikované: 3.5.2012
Jar je v plnom prúde, všetko navôkol sa začína pekne zelenať, a aj ľudia žijúci v hlavnom meste čoraz častejšie opúšťajú svoje príbytky, utekajú skôr z kancelárií, či namiesto siahodlhých potuliek po nákupných centrách, ktoré často krát navštívili aj tak bezdôvodne, hľadajú útočisko v prebúdzajúcej sa prírode.

SR: Stupava - Biofarma Príroda je oázou pokoja
Publikované: 28.7.2011
Každodenné pracovné povinnosti, starostlivosť o domácnosť a rodinu – to je len časť toho, s čím sa musíme denne popasovať. Keď sa k tomu pridajú vybavovačky po úradoch či každodenná jazda preplnenou dopravou, stáva sa, že cez víkend sa nám už nechce ani päty z domu vytiahnuť. Ale to je chyba. Práve vtedy by sme mali načerpať nové sily, a to najlepšie na čerstvom vzduch v čarokrásnej prírode.

Hrady Malých Karpát
Publikované: 27.1.2011
Malá, no malebná slovenská krajina sa vyznačuje okrem iného výnimočne vysokým počtom hradov. Podľa niektorých štatistík je ich hustota práve tu najvyššia v Európe! Ak ich všetky zrátame, vrátane tých zaniknutých, po ktorých je už ťažké aj kameň objaviť, vyjde nám číslo vyššie ako 200.


Súvisiaca fotogaléria

ZOO Bratislava – expozície plné života
V bratislavskej zoologickej záhrade, ktorá svoje brány pre návštevníkov otvorila už v roku 1960, ...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každom meste sa dajú nájsť zaujímavé zákutia a pohľady pre objektív fotoaparátu, slov...


Súvisiace video

Bratislava: súlad histórie s modernou
Bratislava je krásne mesto s bohatou históriou, ktoré leží na Dunaji a je obklopené panorámou Mal...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

21.7.2021
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného prázdninového čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.
17.7.2021
Až do 31. augusta 2021 sa môžete pozrieť na východočeské mesto Litomyšl a okolie z veže zámku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 7. 2021
sviatok:Jakub
dnes:
nedeľa 25.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 26.7.
28 °C