www.infoglobe.sk » Z Chopku na Ďumbier

Z Chopku na Ďumbier

Publikované: 22.10.2010
Mierna odbočka cez Muránsku planinu nijak nenarušila plán našej aktívnej dovolenky, ktorá dnešným dielom pokračuje v predhorí Nízkych Tatier. Od mesta Brezno je to pod vrcholok masívu, ktorému dominuje vrchol Ďumbier, už len kúsok.

Naším dnešným cieľom bude obec Bystrá, ktorá je spoločne s priliehajúcim Mýtom pod Ďumbierom hlavným centrom ubytovacej kapacity južného úbočia Nízkych Tatier. Na severnej strane je to zas známe (nie len zimné) stredisko Jasná a Tri Domčeky. Ubytovať sa tu, môže byť počas hlavnej letnej turistickej sezóny mierne problematické, nehovoriac o väčších skupinách cestovateľov. V posledných rokoch už aj na Slovensku pochopili, že západný turista je ako sponzor to najlepšie, a tak tu rastú hotely, ale predovšetkým útulné penzióny, ako huby po daždi. S trochou šťastia sa ubytujeme a pomaly plánujeme vysokohorskú túru.

V Slovenskom raji dážď nevadil, tu je to však problém číslo jeden, nehovoriac o búrkach, ktoré sú v skalnatom teréne, bez akejkoľvek možnosti skrytia sa, dosť hororovým zážitkom. Štartom väčšiny výprav bude dolná stanica vleku na Srdiečku. Priľahlý skiareál Chopok-juh síce nedosahuje takú slávu ako jeho susedia zo severnej strany, ale i tak sú tu pekne ostré a relatívne dlhé zjazdovky aj freeridový svah. Sedačková lanovka sa v lete využíva na skrátenie nie príliš zaujímavého príkreho výstupu ku horskej chate Kosodrevina. Cena za spiatočný lístok v letnej sezóne je 6,00 € za dospelého a 4,80 € za dieťa. Jednosmerná cesta vyjde na 5 € resp. 4 €. Lanovka jazdí každý deň od 8:30 do 16:00 hod. Príkru cestu si tak skrátime o dobrú hodinku a pol.

Na našej terase v reštaurácii Kosodrevina v nadmorskej výške 1500 metrov si môžeme vychutnať relatívne kvalitnú kávu a odolnejší jedinci aj všade prítomný 52% "všeliek" v podobe tatranského čaju. Mohutné vrcholy Chopok a Ďumbier odtiaľ vyzerajú ako na dosah ruky. Ale to je omyl, pretože nás čaká opäť obligátne stúpanie na samotný hrebeň spájajúci týchto dvoch velikánov. Po žltej turistickej značke potom miernym západným oblúkom pomaly stúpame k vrcholu. Chopok, so svojou výškou 2024 m n. m., bude prvým záchytným bodom našej cesty. Od romantického výhľadu na Kosodrevine nás od prvého cieľa delia viac ako dve hodiny cesty, ktorá však stojí za to. Počiatočný mierny traverz sa zhruba v polovici zmení na kolmý výstup, počas ktorého si radi spomeniete na chvíle, kedy sa vám všetko zdalo na dosah ruky. Vydržíme a zanedlho sa už objímame pri kríži na vrchole hory. Výborne, tretina cesty je za nami a nezostáva než sa po hrebeni vydať k druhému checkpointu - Ďumbieru.

Klesáme. Cez Kamennú chatu (2000 m), s možnosťou občerstviť sa, nás červená značka vedie pod vrchom Konské (1874 m) a cez Demänovské sedlo (1756 m) k ďalšiemu miernemu stúpaniu pred Ďumbierom, ktorého vrchol sa nachádza v nadmorskej výške 2043 metrov. Opäť stúpame štrkom a balvanmi dláždenou cestou po hrane hrebeňa, nohy nás síce bolia, ale cieľ je už na dosah. Opäť kríž, vrchol, spoločná fotografia a pri troche šťastia aj pôsobivé svetlo jesenného odpoludnia. Ak už vidíte západ slnka - máte čo robiť! Odtiaľ už budeme stále klesať. Záchytným bodom je neprehliadnuteľná chata gen. M. R. Štefánika, kde sa opäť môžeme povzbudiť bylinkovo-liehovým čajom a vydať sa na cestu naspäť do Srdiečka. Ak máte čas aj dostatok síl, núka sa aj ďalšia možnosť, a to vydať sa po modrej značke traverzom späť na Kosodrevinu a odtiaľ samospádom dole pozdĺž lanovky. Či zostúpať pekným údolím po zelenej až na zmieňované Srdiečko resp. Trangošku, kde pravdepodobne parkujete.

Tento trekk patrí asi k tomu najkrajšiemu, čo vrcholová turistika Nízkych Tatier ponúka. Okrem návštevy dvoch najvyšších vrcholov sa na nej môžeme kochať krásnymi výhľadmi do širokého okolia, nehovoriac o panoráme Vysokých Tatier či desiatkach ďalších majestátnych štítov slovenskej krajiny.

Prakticky stejnou vrcholovou cestou by jsme postupovali i při případném výstupu ze severu - od Jasné, ale o tom až jindy.

Naše část putování po Slovensku pomalu ale jistě končí, naposledy se jí věnovat však až v příští části, kde cestou do Čech navštívíme Banské Bystrici.

Text/foto: Jan Chaloupka + wikipedia commons

Preklad: O. Kubáčková

                                          Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Cesta do Slovenského raja
Publikované: 9.9.2010
Pokiaľ vás už omrzelo cestovanie do ďalekých destinácií za morom, palmovým a nekonečným slnením na často preľudnených plážach, máme pre vás tip na zaujímavú a predovšetkým aktívnu dovolenku, počas ktorej navštívime a prejdeme mnohé zo zaujímavých aj romantických miest Slovenska a neskôr aj Českej republiky.

Muránskou planinou
Publikované: 8.10.2010
Definitívne opúšťame malebný kraj Slovenského raja a po návšteve ľadovej jaskyne nás čaká presun do Nízkych Tatier, kde bude naša aktívna dovolenka pokračovať. Medzi Nízkymi Tatrami a našou východiskovou pozíciou sa však nachádza kraj, ktorého krásu sa nedá len tak obísť a keďže sa na našej vytýčenej trase až tak neponáhľame, dovolíme si dnes urobiť malú odbočku.

Dolinou Veľkého Sokola
Publikované: 17.9.2010
Aktívna dovolenka II. Ako sme už v prvej časti nášho putovania naznačili, kemp v Podlesku je ideálnym východiskovým bodom pri návšteve tých najpôsobivejších dolín, ako je Suchá Belá či 4 km západne položené Piecky, resp. 6 km vzdialený Veľký Sokol. A práve ten bude cieľom našej dnešnej výpravy.

Prielomom Hornádu
Publikované: 24.9.2010
Ďalšiu časť našej aktívnej dovolenky, ktorá sa odohráva v romantických roklinách Slovenského raja, zakončíme dobrodružnou výpravou po trase Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko.

Dobšinskou ľadovou jaskyňou
Publikované: 1.10.2010
Všetko sa raz končí, rovnako aj náš pobyt v raji. Trochu zvláštna veta na úvod seriálu o aktívnej dovolenke, no, žiaľ, je to tak. Aby naša dovolenka bola skutočne aktívna, musíme sa teraz presunúť za ďalším dobrodružstvom po trase, na ktorej navštívime Dobšinskú ľadovú jaskyňu, prejdeme tajomnú Muránsku planinu, aby sme v podvečer dorazili do Nízkych Tatier.

Prechádzka Banskou Bystricou
Publikované: 29.10.2010
Naša aktívna časť dovolenky pomaly končí, ale stále nám zostáva viac ako polovica cesty, na ktorej dnes navštívime historickú i modernú Banskú Bystricu.


Súvisiaca fotogaléria

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...

SR: Turistika v Západných Tatrách
Svojou jedinečnou krásou a rozmanitosťou lákajú Západné Tatry turistov zo Slovenska, ale aj z oko...

SR: Štiavnické vrchy na jeseň
Štiavnické vrchy sú najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát a za CHKO boli vyhlásené 22.9.1979...

SR: Pohorie Vysoké Tatry
Vysoké Tatry sú jednou z najkrajších a turistami vyhľadávaných oblastí cestovného ruchu v Slovens...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X