www.infoglobe.sk » Viete, že? Najväčšia pevnosť v Česku

Viete, že? Najväčšia pevnosť v Česku

Publikované: 12.6.2011
Zavítame do najväčšej pevnosti - delostreleckej tvrdze, jedného z technických unikátov predvojnového Československa.

Po dlhej dobe sa budeme opäť venovať vojenstvu, pretože aj táto oblasť má na českom území svoje unikáty. Cieľom dnešnej cesty bude najväčšia moderná pevnosť, ležiaca neďaleko Trutnova.

Krušné predmníchovské roky 1936 a 1937 sa zapísali do histórie bývalého ČSR ako doba heroickej výstavby všemožných opevnení s predtuchou blížiacej sa vojny. Všade na českom území vznikali stovky ba tisíce bunkrov, nehovoriac o pechotných zruboch, tzv. „řapíkoch“ a opevneniach všetkého druhu. Hlavný val vznikal pochopiteľne pri hraniciach s hitlerovským Nemeckom, ako hrádza, ktorá má udržať českú kotlinu do tej doby, než prídu na pomoc spojenci. Osudný rok 1938 zostane asi navždy zapísaný v českej histórii ako doba poníženia, bezmocnosti a útlaku. V tom istom roku bol tiež dokončený obrí komplex neďaleko Žacléřa, ktorého oficiálny názov znie Stachelberg – Ježová hora, ktorý bol projektovaný ako obrana Libavského sedla, oddeľujúceho hrebene Krkonoš a Vraních hôr. Toto miesto bolo historicky počas masívnych vpádov cudzích armád na české územie niekoľkokrát využité. Široká preliačina na pomedzí Česka a Poľska sa na podobné akcie dokonale hodí a tak v roku 1935 vznikol plán na výstavbu hneď niekoľkých prepojených pevností, ktoré mali tento koridor strážiť. Ako ideálna sa javila predovšetkým kóta Stachelberg/Hřebínek, ktorá mala byť zanedlho osadená hneď 11 pechotnými, delostreleckými a mínometnými zrubmi s celkovou kapacitou 778 vojakov…

Práce začali na konci októbra 1937 a za necelý rok vznikla väčšina zamýšľaných projektov počnúc razením spojovacích tunelov. Dokončenie stavby bolo plánované na jeseň roku 1939, ale ako vieme, v tej dobe bola už mladá republika pod nadvládou hákového kríža. Práce definitívne ustali 23.septembra 1938, teda v deň všeobecnej mobilizácie československej brannej moci. Pevnosť urýchlene obsadil a núdzovo vyzbrojil 17. pohraničný pluk z Trutnova s veľkým odhodlaním brániť republiku. Po 6 dňoch však nastal šok. Dňa 29. septembra bola v Mníchove podpísaná potupná dohoda, čím sa unikátna pevnosť razom ocitla na území Tretej ríše… Drobné boje s príslušníkmi sudetonemeckých Freikorps nemohli vykompenzovať hnev a bezmocnosť, ktorá otriasla dušou každého českého vlastenca. História objektu teda bola krátka a neslávna. Do akcie sa nikdy nedostal a to je možno aj dobre, pretože by okrem poníženia nastalo aj strašné krviprelievanie, pretože obranný systém bol postavený tak, aby vzdoroval a likvidoval všetko živé po celé dni až týždne – úplne bez potreby materiálnej či proviantnej podpory z vonkajšieho sveta. Pôvodný plán počítal s osadením mohutných veží desiatimi delostreleckými batériami s kalibrom 100 mm s dostrelom 12 km, mínometmi a protitankovými kanónmi kalibru 47 mm. Nespočetným množstvom ťažkých guľometov a osádkou viac ako 750 mužov so zálohou ďalších dvoch rôt 240 vojakov, pripravených na doplnenie stavov a boj na povrchu. Celkovo mala tvrdza, pri celkovom obkľúčení, odolávať po neskutočnú dobu dvoch mesiacov! Úplne nezávisle na zásobovaní! Toto všetko bolo jedným podpisom k ničomu. O čiastočne nedokončené a zatopené objekty nemala záujem ani nemecká armáda a tak opustené prečkali nie len vojnu, ale aj ďalších 50 rokov.

Niekoľko rokov po revolúcii tu začala okrem výraznej chemickej sanácie, pretože jeden z objektov bol určený ako dlhoročný sklad chemikálií, opäť pracovať ľudská ruka. Spolok vojenských nadšencov mal v pláne vybudovať v celom priestore najväčšie vojenské pevnostné múzeum a tento plán sa podaril nadmieru. Hlavnou rekonštrukciou prešiel centrálny objekt s označením T-S 73. Sem bola presunutá aj hlavná expozícia. Hojne navštevovaná prehliadková trasa dnes má tri nadväzné časti: vojensko historickú expozíciu s unikátnym plastickým modelom celej pevnosti, prehliadku podzemia a ukážku plne vyzbrojeného pechotného opevnenia - bunkru.

Ak by ste chceli objekt navštíviť, odporúčame túto cestu:

Pokiaľ pôjdete z vnútrozemia (od Hradce Králové alebo Jičína), tak obídete celý Trutnov po hlavnej ceste smerom na Pec p.Sněžkou. Na konci Trutnova je odbočka vpravo smerom na Žacléř (pri nej už je hnedý smerovník Stachelberg). Vydáte sa po nej, prejdete celú obec Babí a serpentínami vystúpite na vrchol hrebeňa nad Babím. Tu už je informačná tabuľa, protitankové zátarasy a provizórne parkovisko. Odtiaľ sa vydáte pešo podľa smerovníku po lesnej asfaltovej ceste - k tvrdzi je to od parkoviska cca 350 m.

Pokiaľ prichádzate od Pece p.Sn. či Vrchlabí, tak idete po hlavnej ceste od Svobody n.Úpou smerom na Trutnov. Tesne pred Trutnovom je odbočka vľavo smerom na Žacléř (pri nej už je hnedý smerovník Stachelberg). Ďalej už je cesta rovnaká ako pri príjazde od Hradca Králové. (prevzaté z http://www.stachelberg.cz)

 

Otváracia doba

máj

sobota, nedeľa

jún

štvrtok až nedeľa

júl, august

denne okrem pondelka

september

sobota, nedeľa

október

sobota

november, december

sobota (iba 13:00)

24. - 31. decembra

13:00

Otvorené:

10-12, 13-17 hod.

 

Vstupné

Dospelí - 60,-

Deti (6-15 rokov) - 30,-

Rodinné vstupné: odpočíta sa jedno dieťa

 

pripravil: Jan Chaloupka

foto:mapa Hapesoft , Lukáš Malý  (1,2)

preklad: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Pec pod Snežkou II.
Publikované: 7.9.2007
Pec pod Snežkou je malé mestečko na severovýchode našej republiky. Je to tiež dôležitý prvok cestovného ruchu...

Trutnov
Publikované: 18.1.2008
V Královohradeckom kraji, v podhorí Krkonoš, leží okresné mesto Trutnov na rieke Úpa a má necelých 32 000 obyvateľov. Prvá zmienka o Trutnove pochádza z roku 1260 a názov je odvodený pravdepodobne z nemeckého truten ouwe – utešená niva.

Viete, že? Naj... vojenské múzeá v ČR
Publikované: 28.11.2010
Po návšteve najstaršieho pivovaru a baníckeho skanzenu opäť zavítame do múzea. Príslušníčky nežného pohlavia nás tentoraz ospravedlnia, pretože dnešná exkurzia po českých Naj... nás zavedie do najväčších vojenských múzeí v ČR.

Viete, že? Pražské NAJ II.
Publikované: 19.6.2011
Viete, ktorý most je najkratší, ktorá kaviareň je najstaršia a ktorý dom je najužší? Odpovede na toto a ešte omnoho viac sa dozviete v dnešnom článku…

Viete, že? Tajný vojenský objekt v Prahe
Publikované: 20.11.2011
Asi málokomu napadne, že sa počas nedeľnej prechádzky v jednom z malebných pražských údolí nachádza v blízkosti jedného z najtajomnejších vojenských priestorov ČR.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X