www.infoglobe.sk » Veľká Británia: Edinburgh – hlavné mesto Škótska

Veľká Británia: Edinburgh – hlavné mesto Škótska

Publikované: 31.7.2016
Dnes zavítame do jednej zo štyroch krajín tvoriacich Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Bude ňou Škótsko, ktoré sa rozprestiera v severnej časti ostrova. Zo severu a západu ho ohraničuje Atlantický oceán a z východu Severné more.

Konkrétne navštívime jeho hlavné mesto Edinburgh nachádzajúci sa v juhovýchodnej časti krajiny. S počtom obyvateľom sa zaraďuje medzi druhé najväčšie mesto Škótska, hneď po Glasgowe a vďaka svojej nesmierne bohatej histórii, architektúre a v neposlednom rade kultúre, je zapísané do svetového dedičstva UNESCO a hrdí sa aj prívlastkom „Atény severu“. Taktiež je po Londýne považované za druhé najdôležitejšie finančné centrum krajiny.

Edinburgh

EdinburghEdinburgh

Keďže s Edinburghom má Bratislava aj Praha priame letecké spojenie, dostať sa do mesta nie je žiadny problém. Mesto je sídlom mnohých umeleckých a vzdelávacích inštitúcií, ako napríklad národnej galérie, Škótskej kráľovskej akadémie, univerzít či viacerých národných múzeí. Hneď po príchode na vás z každej strany bude „útočiť“ nádherná stredoveká a georgiánska architektúra, ktorá mestu dodáva svojský kolorit a neopísateľnú malebnosť.

Edinburgh

Práve táto atraktivita priťahuje do mesta milióny turistov, pre ktorých dobrou správou je, že pamiatky Starého a Nového mesta sú blízko seba, a tým pádom ich môžete obdivovať v rámci peších prechádzok. Len pri týchto potulkách vám odporúčame dobre sa obliecť, nakoľko Edinburgh je známy svojím ponurým, chladným a hlavne veterným počasím ovplyvneným predovšetkým pôsobením slávneho Golfského prúdu. To však nie je žiadne negatívum, skôr naopak, počasie dodáva mestu tú pravú tajomnú atmosféru.

EdinburghEdinburgh

Mesto založili Rimania, ktorí tu vybudovali vojenský tábor. Neskôr sa stalo sídlom škótskych kráľov a v súčasnosti tu sídli škótsky parlament. Samozrejme o dejinách by sme mohli rozprávať ešte dlho, no my radšej zamierime za pamiatkami.

Edinburghský hrad

EdinburghEdinburgh - Škóti

Najimpozantnejšia časť mesta je Staré Mesto (Old Town), ktorého dominantu tvorí Edinburghský hrad, nachádzajúci sa na 135 metrov vysokom skalnom podloží. Hrad je symbolom hlavného mesta a odohrali sa tu také historické udalosti ako vojna o škótsku nezávislosť či Jakobínske povstanie. Najstaršou časťou hradu je tzv. románska kaplnka sv. Markéty, avšak zaujímavá je tiež kráľovská veža, vstupná brána a tiež kúsok od hradu stojaca rozhľadňa. Hrad je miestom uloženia škótskych korunovačných predmetov a tiež tu sídli Škótske vojnové múzeum.

Edinburgh

Edinburgh - miestna špecialitaEdinburgh

Ďalšou atrakciou mesta je ulica Kráľovská míľa – Royal Mile, ktorá vedie od hradu okolo troch nádherných kostolov. Z nich je azda najveľkolepejšia katedrála sv. Giles. Ulica vás zavedie až k opátstvu Holyrood (Holyroodhouse), kde budete môcť obdivovať ruiny kráľovského paláca.

Edinburgh

Z ďalších pamiatok za zmienku stojí pôvodná budova parlamentu (Courts of Scotland), Stará (Canongate Tolbooth) a Nová radnica (City Chambers), kostol Tolbooth Kirk s najvyššou vežou v meste, historický trh (Grassmarket) či ulica Princess Street s viktoriánsko-gotickým pamätníkom škótskeho básnika – Scott Monument alebo národná galéria s dielami od Rembrandta, Rubensa, Reynoldsa a Van Dycka.

Edinburgh - The Elephant House Edinburgh - Frankenstein pub

Pokiaľ by ste chceli vidieť menej tradičné pamiatky, tak odporúčame návštevu miestnej zoo, ktorá je postavená do kopca, aby ste sa na konci prehliadky zvieracieho sveta mohli pokochať panoramatickým výhľadom na historické centrum. Krásny výhľad na mesto zažijete aj z tzv. Artúrovho sedla (Arthur's Seat), ktoré je najvyšším vrcholom Edinburghu alebo tiež zo vzdialenejšieho Blackford Hill. Zaujímavá bude pre vás aj prechádzka po Kráľovskej botanickej záhrade či návšteva kaplnky Rosslyn Chapel, ktorá je známa z knihy a filmu Da Vinciho kód. Keď už sme pri filme, tak miestna štýlová kaviareň The Elephant House sa stala miestom, kde J.K. Rowlingová začala písať slávnu knižnú ságu o Harrym Potterovi. Preto sa nedivte, pokiaľ narazíte na tajomný cintorín, kde je pochovaný Lord Voldemort či Šikmú uličku. Bizarná a často vyskytujúca sa  je aj postavička psa Bobbyho, ktorá viaže k sebe dojímavý príbeh alebo niekoľko krát denne strašiaci Frankenstein v istom bare.

Edinburgh

Na záver vám odporúčame navštíviť aj miestne pohostinstvá, kde okrem skvelého jedla v štýle fast food až po Michelinský zážitok na vás čaká azda tá najlepšia whisky, akú ste kedy mali (samozrejme len pre dospelých). Navštíviť môžete Scotch Whiskey Heritage Centre na Royal Mile, kde je v ponuke 200 druhov tohto kráľovského nápoja. Z miestnych špecialít spomenieme chippys čiže rybu s hranolkami a omáčkou, jaternicovú kašu so zemiakmi, vyprážanú tlačenku či tyčinky Mars. A samozrejme nesmiete vynechať ani suveníry s typickými kiltmi a rodovými erbmi slávnych panovníkov.

Edinburgh

Edinburgh je historické mesto a zároveň aj rodisko spisovateľa Arthura Conana Doyla, ktorý stvoril postavu Sherlocka Holmesa. Tak podobne ako tento fiktívny detektív, aj vy sa vydajte hľadať čarokrásne miesta tohto mesta za sprievodu gájd a so statočným srdcom.

Edinburgh 

GPS: 55°56'55.4"N 3°12'05.7"W

Text: Oskár Mažgút

Foto: Peter Barna  Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Škótsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásne hlavné mesto) I.
Publikované: 3.8.2013
Pri návšteve Škótska sa rozhodne nedá vynechať jeho hlavné mesto – Edinburgh. Táto prímorská metropola si rozhodne zaslúži viacdenný pobyt. Aj tak ale už dopredu počítajte s tým, že mnoho zaujímavých miest proste nestihnete.

Veľká Británia, Lewes – tradičné anglosaské mestečko
Publikované: 20.11.2019
Po spoznávaní prírodných i architektonických krás Walesu sa postupne presunieme na juh konštituentnej krajiny Spojeného kráľovstva – Anglicka. Presnejšie do historického kraja Sussex, kde bude našou prvou zastávkou mestečko Lewes.

Škótsko je maximálne zaujímavá a podmanivá európska exotika
Publikované: 7.8.2019
Zahalená hmlou a mystickými príbehmi! Cestovateľské kino pozýva spoznávať tajomstvá krajiny na severe Britských ostrovov, ktorú preslávili Lochnesská príšera, James Bond, Statočné srdce či Rokfort z Harryho Pottera.

Nikdy nenazvite kilt sukňou. Nikdy! Cestovateľské kino vezme zvedavcov do mystického Škótska
Publikované: 17.2.2020
Zahalená hmlou a mystickými príbehmi! Cestovateľské kino pozýva spoznávať tajomstvá krajiny na severe Britských ostrovov, ktorú preslávili Lochnesská príšera, James Bond, Statočné srdce či Rokfort z Harryho Pottera.

Škótsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásne hlavné mesto) II.
Publikované: 10.8.2013
Čo ešte by ste mali v Edinburghu navštíviť? Napríklad Kráľovskú Jachtu Britannia, ktorá za viac než 40 rokov putovania prešla viac ako neuveriteľný jeden milión námorných míľ, čo sa rovná 40-tim cestám okolo sveta. Vyradená z prevádzky bola až v roku 1997 a teraz je prístupná pre verejnosť.

Škótsko, Glasgow: mesto na rieke Clyde I.
Publikované: 19.9.2014
Referendum v Škótsku je v posledných mesiacoch častou témou vo svetových médiách. Aj keby Škóti z viac než tristo rokov dlhej únie s Anglickom nevystúpili, je takmer isté, že Londýn by škótske väzby k Anglii opäť o čosi uvoľni. Taktiež je otázkou, ako by si Škótsko ako samostatný štát viedlo a aké by bolo jeho medzinárodné postavenie.

Škótsko, Glasgow: mesto na rieke Clyde II.
Publikované: 26.9.2014
Po stručnom zoznámení sa s Glasgowom v minulej časti, sa dnes vydáme ďalej do jeho ulíc a preskúmame jeho najslávnejšie pamiatky a miesta.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec I.
Publikované: 10.3.2014
Už v lete 2011 som sa bol v Škótsku na niekoľko dní pozrieť. Tentoraz to ale bolo iné. A možno aj trochu šialené. V tej dobe som bol čerstvo plnoletý študent, len s letenkou domov, zhruba tristo librami vo vrecku a nocľahom na prvú noc.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec II.
Publikované: 17.3.2014
Po pol hodine jazdy vystupujem v Aberdour, rybárskom mestečku na pobreží zálivu Forth. Zatiaľ ešte vôbec netuším, kam by som mal ísť, a tak sa vydávam po šípkach Fife Coastal Path, asi aj preto, že vedie pozdĺž železnice (a tým zároveň aj pozdĺž pobrežia).

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu I.
Publikované: 5.8.2013
Orknejské ostrovy ležia na mohutných útesoch severne od škótskeho pobrežia. Pozostávajú z vyše 70 ostrovčekov, z ktorých je len asi 20 trvalo obývaných.

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu II.
Publikované: 12.8.2013
Neďaleko dediny sa nachádzajú Yesnaby, jedny z najobdivovanejších útesov, ktoré sme si nemohli nechať ujsť. Pri pohľade zhora na trieštiace sa vlny sa človeku tajil dych. Po prehliadke okolia sme pokračovali smerom k tajuplným stojacím kameňom.


Súvisiaca fotogaléria

Anglicko: Bristol – nenápadné mesto
Bristol – nenápadné mesto na západe Anglicka so sebou prináša veľa príjemných prekvapení. Ide o p...

Veľká Británia, Edinburgh – škótske kráľovstvo
Tajomné prímorské mesto na juhovýchode Škótska, kde sa zrodili filmové legendy Sherlock Holmes či...

Anglicko: Leeds Castle – zraz krásnych veteránov
V priľahlom parku jedného z najkrajších anglických vodných hradov sa pravidelne konajú rôzne spol...

Anglicko, Leeds Castle – stredoveký vodný hrad
Dnes sa môžete spolu s nami prostredníctvom fotogalérie preniesť do jedného z najkrajších vodných...

Veľká Británia: Dover – hrad a biele útesy
Keď sa povie Lamanšský prieliv, mnohým sa automaticky vybavia názvy dvoch miest – francúzskeho Ca...

Veľká Británia: Múzeum Battle of Britain
Významnou a navštevovanou atrakciou blízko Lamanšského pobrežia je Múzeum Battle of Britain v obc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 5. 2020
sviatok:Vilma
dnes:
piatok 29.5.
17 °C
zajtra:
sobota 30.5.
16 °C